Oddaję w Wasze ręce nowy materiał będący składową tzw. praktycznej teorii w temacie samoobrony. Jest to esencja, a także absolutne podstawy, które każdy powinien znać i stosować!
4 najważniejsze zasady samoobrony
Do zagadnień związanych z zasadami, z pewnością wrócimy przy okazji kolejnych materiałów.
Trzymajcie się! 👊
Masz Prawo Się Bronić!
Masz prawo się bronić. Tak to fakt, masz prawo, ale czy umiesz i masz szansę?
Co można zyskać w ciągu dnia szkolenia? Czy to w ogóle ma jakiś sens?
Twoje ciało jest bronią
Masz Prawo Się Bronić!
Jarosław Rogowski
To czego obecnie uczę, to wynik ponad 25 lat poszukiwań. Testowania rozwiązań. Mnóstwo kontuzji i kilka operacji. Jak to się wszystko zaczęło i co skłoniło mnie do obrania takiej, a nie innej drogi w życiu? Postaram Wam się w skrócie opowiedzieć w poniższym artykule.
Krótka historia mojego dzieciństwa
Jako dzieciak byłem sprawnym, wysportowanym chłopakiem. Pamiętam jednak, że brakowało mi pewności siebie, która w wielu przypadkach jest niezbędna. Balem się konfliktów, nie lubiłem się też bić. Kilka razy dostałem porządny wycisk. W skrócie tak wyglądało moje ówczesne życie.
W wyniku tego wszystkiego zacząłem poszukiwać pewności siebie. Chciałem się odgryźć, więc trafiłem wreszcie na sztuki walki. Po kilku miesiącach treningu okazało się, że nabrałem odwagi i wtedy naprawdę poczułem w sobie siłę.
Miałem ogromną pasję, która obudziła we mnie obsesję trenowania. Widziałem zmiany, które następują. Czułem się dobrze. Trenowałem absolutnie wszystko, co było możliwe: karate, boks, judo, kung fu.
Słuchałem mądrzejszych od siebie, chłonąłem ich słowa jak gąbka. To był piękny okres, w którym ciężko było nawet o profesjonalne rękawice. Pamiętam sparingi w rękawicach narciarskich na mrozie. Nie czuliśmy z kumplami bólu, nie było na to czasu.
Dopiero jak już odmarzaliśmy, leciała krew i okazywało się, że mamy popękane lub złamane nosy. Dziwne, że przyjmowaliśmy to wtedy z uśmiechem na ustach.
Minęło kilka lat
Któregoś dnia dostałem kartkę z Pekinu od mojej sąsiadki, tłumacza języka chińskiego. Bylem akurat świeżo po obejrzeniu filmu: “36 komnat klasztoru Shaolin”. Szybko skojarzyłem; Pekin, Chiny, Bruce Lee, Klasztor Shaolin!
Od razu pojawiło się marzenie
Klasztor Shaolin to kolebka sztuk walki. Zawsze chciałem tam pojechać i przekonać się o tym na własnej skórze. To przecież święte miejsce znane tylko z filmów. Zacząłem wiec przygotowania do wyjazdu, ale okazało się, że to wszystko nie będzie wcale takie proste i łatwe.
To były czasy, w których Shaolin nie był tak skomercjalizowany jak teraz. Brak internetu oznaczał, że trzeba było pisać listy, dzwonić i czekać aż oddzwonią.
Bylem jednym z pierwszych polaków w Shaolin. Dzięki pomocy rodziców oraz Asi, czyli mojej sąsiadki, zacząłem uczyć się chińskiego i w końcu udało mi się wyjechać w to mistyczne miejsce.
Do Shaolin!
W Chinach spędziłem rok. Tak, więc opowiem wam w bardzo dużym skrócie jak wygląda normalny dzień w klasztorze Shaolin:
Pobudka o 5 rano i bieg na 10 km. Następnie cały dzień mija na treningu, medytacji i nauce. Panuje ogromna dyscyplina i nie ma czasu na pomyłki. Za przewinienia są kary, również fizyczne.
Będąc w Chinach miałem możliwość wyboru głównego stylu. Wybrałem Sandę, czyli full kontaktową walkę kung fu.
Ciężko trenowałem i udało mi się nawet zając 2 miejsce w turnieju szkół shaolinskich. W finale stanął przede mną przeciwnik o pseudonimie – “Tong Po”, który okazał się jednak lepszy, ale dziś wiem, że było warto. Z rozbitym nosem i bez jednej prawej piątki, pogratulowałem zwycięzcy.
W Chinach zaczęło się też tworzyć coś, co nazywam dziś optymalizacją ruchu. Mogłem wybrać inny styl walki, ale wybrałem ten, który uznałem za najbardziej skuteczny. Po wyczerpującym roku walki wróciłem do kraju.
Co dało mi Shaolin?
Dyscyplinę, wyrobione nawyki oraz “jakieś” umiejętności. Zacząłem poszukiwać swojej drogi. Szukałem realnych, prostych rozwiązań.
Tak trafiłem na system Krav Maga
Zakochałem się. System szybki, prosty i skuteczny. Z którym jestem na stałe związany do dziś.
Pomagałem na początku rozwijać go w Polsce i promować maksymalnie jak to było tylko możliwe. Zacząłem bardzo intensywne treningi i często wyjeżdżałem do Izraela, skąd pochodzi ten styl walki. To był dla mnie bardzo intensywny czas.
W Izraelu miałem okazję trenować z obecnymi mistrzami szkół, którzy jeszcze wtedy uczyli razem, były to tzw. treningi czarnych pasów.
Jednocześnie cały czas miałem niedosyt wiedzy, trenowałem wszystko co możliwe, ucząc się od najlepszych.
Jeździłem po Polsce i słuchałem autorytetów. Zapaśnik miał do przekazania co innego niż bokser, a trener brazylijskiego ju jitsu inaczej podchodził do tematyki parteru niż dżudoka.
Zostałem globtroterem walki
Jak chciałem trenować tajski box to jechałem do Tajlandii. Wiedziałem, że tam jest serce sztuki Muay Thai. Gdy chciałem trenować walkę kijem i bronią, to oczywiście leciałem na Filipiny. Bo kto zna się lepiej na walce kijem i nożem, jak nie Filipińczycy!?
Oczywiście za młodych lat to nie było takie proste, trzeba było liczyć każdą złotówkę i odmawiać sobie absolutnie wszystkiego. Ciężko pracować i odkładać.
Pasja + Ciężka Praca = Sukces
Dziś żyję w zgodzie z samym sobą i robię to co kocham, to czego uczyłem się całe moje życie i w czym jestem dziś “wyszkolony”. Chociaż chyba bardziej pasuje tu stwierdzenie: “uzbrojony”. Taka jest geneza i droga życiowa jaką obrałem.
Cały czas pamiętam jednak, że tylko nieustanny rozwój, doskonalenie umiejętności i ciężka praca nad sobą, przynoszą pożądane efekty.
W kolejnych artykułach przedstawię Wam, jakie szkolenia prowadzę na co dzień i postaram się pokazać jak dużą wartość fizyczną i psychiczna daje rozwój w tym zakresie.
Opiszę również, moje podróże po krajach, w których uczyłem się poszczególnych sztuk walki.
Uzbroję Was w wiedzę, która pozwoli Wam w decydującym momencie zagrożenia życia lepiej obronić Was i Wasze rodziny.
“BAV”, czyli Born Against Violence
W kolejnych tekstach, opowiem Wam również o projekcie “BAV”, czyli Born Against Violence (urodzeni przeciwko przemocy). Jednak przede wszystkim dowiecie się wiele o szkoleniach personalnych oraz szkoleniach dla firm, które osobiście prowadzę.
Zapraszam bardzo serdecznie, zapewniam, że będzie bardzo ciekawie.
Jarosław Rogowski
Podczas treningów proponujemy naszym klientom:
- Trening fizyczny – najlepsze sprawdzone metody zwiększające siłę, dynamikę, elastyczność, szybkość, a także poprawę sylwetki,
- Trening walki i samoobrony – praca na bazie takich systemów jak krav maga, mma, boks, ACT. Posiadamy również własne profesjonalne studio treningowe wyposażone absolutnie we wszystko niezbędne do treningu,
- Trening mentalny – zwiększamy pewność siebie naszych klientów, a więc uczymy skalowania reakcji, negocjacji kryzysowej oraz podejmowania racjonalnych decyzji w stresie.
Kontakt:
kom. 513 210 270
mail kontakt @gkma.pl
Facebook: Jarosław Rogowski – Szkolenia | Jaroslaw Rogowski
Krótka historia o akceptacji
Wiele się dzisiaj słyszy o byciu sobą, akceptacji i miłości do siebie, określenia te stały się niczym hasła na okładkę popularnego miesięcznika, który oferuje przebudzenie w 5 prostych krokach czy bezwarunkową miłość do bliźniego tylko w 7 dni! Im głębiej wchodziłem w dane nurty i religie, tym bardziej traciłem wiarę, że jeszcze kiedyś poczuję szczerą miłość i akceptację do siebie.
Nie uważałem się za osobę, która nie lubi siebie, absolutnie nie — przepadałem za sobą. Jednakże moja pewność, wiara w swoje siły i zaufanie do siebie były niczym coroczne rozstawiane wesołe miasteczko w pobliskiej wiosce, niby stabilne, ale tylko czekasz na artykuł o wykolejonym wagoniku. Tak było też w moim przypadku, kiedy był szereg pomyślnych zdarzeń — wielce siebie kochałem, kiedy sprawy zaczęły się sypać, moja pewność siebie i wewnętrzna siła razem z nimi.
Było to do zniesienia, do wszystkiego można się przyzwyczaić, jednak od pewnego czasu to uczucie nie dawało mi już spokoju, na pozór nie było źle, moje życie było spójne, niepozbawione mniejszych czy większych sukcesów. Problem tkwił w środku, cichy głos, który mi przypominał o tym, że boję się żyć, że robię wszystko tylko nie to, czego pragnę — paraliżował mnie strach.
Pewnego dnia, nie mogąc znieść natłoku powtarzających się schematów, wszedłem w głęboką medytację i nagle ujrzałem siebie, jako zbiór przekonań, ograniczeń, słabości i lęków. Chciałem jak najszybciej otworzyć oczy i nie dopuścić tych obrazów do siebie. Często prosimy o prawdę, ale kiedy już zostanie nam ukazana, odwracamy głowę i próbujemy sobie wmówić, że to tylko sztuczki umysłu.
Wiedziałem, że jeżeli otworzę oczy, zepchnę niechcianą część siebie z powrotem do otchłani umysłu, skąd będzie na nowo wracać i cichym szeptem przekonywać mnie, żebym zaniechał swoich działań w stronę pełniejszego życia.
Przetrzymałem
Widziałem obrazy, których nigdy nie chciałem widzieć, poczułem słabość, której nigdy nie chciałem poczuć, usłyszałem krzyk, którego nigdy nie chciałem usłyszeć.
Odruchowo zacząłem uciekać myślami, wizualizując sobie coś przyjemnego, kolorowego, nie chciałem być w tym stanie — przerażał mnie. Im dalej uciekałem myślami, tym mniej wyraźne stawały się obrazy, zanikały, przeplatały się wyłącznie z krzykiem, który tak bardzo utkwił mi w pamięci. Kiedy mój oddech zaczął wracać do naturalnego rytmu, uświadomiłem sobie, że już po wszystkim, uciekłem, udało się. Jednak wciąż dobrze znane mi uczucie i ścisk w okolicach żołądka nie odpuszczał.
Nie wygrałem, nie zmierzyłem się z tym stanem, z częścią siebie, której tak bardzo się bałem i nie chciałem zaakceptować. Nagle wszystko stało się tak oczywiste i jasne. Lata zimnych kąpieli, jogi, regularnych rutyn, medytacji i zdrowego odżywiania doprowadziły mnie właśnie do tego momentu. Tylko czemu?
Czy właśnie po to wstawałem codziennie ze słońcem, aby odbywać swoje praktyki, odmawiałem sobie przeróżnych rzeczy, które dają natychmiastowy strzał dopaminy i spędzałem godziny siedząc na podłodze, obserwując swój oddech?
Odpowiedź była przede mną
Te wszystkie czynności, które wymagały ode mnie dyscypliny, wychodzenia z przysłowiowej “strefy komfortu” i poświęcenia, przygotowały mój umysł oraz ciało, abym mógł spotkać się z tym, czego tak bardzo pragnąłem.
Z prawdą
Często nie doświadczamy w życiu natychmiastowo tego, czego chcemy, mimo usilnych błagań i modlitw, ponieważ nie bylibyśmy w stanie tego znieść, otrzymując tak silną dawkę “ciężkich” emocji nasze ciało oraz umysł momentalnie przepaliłyby się niczym żarówka podłączona do wielkiego reaktora. To spotkanie wymagało wielu kroków przygotowawczych, aby móc stanąć oko w oko ze swoim cieniem.
Nagle poczułem przypływ siły i skierowałem swoją świadomość w kierunku długo wypieranej części siebie. Tym razem to ja krzyknąłem, przechodziła przeze mnie niekontrolowana złość, nie było już miejsca na wyciszenie umysłu i wymuszanie bycia miłym.
Klamka zapadła
Stałem naprzeciwko tego, przed czym od tak dawna uciekałem i nie odczuwałem już strachu, poczułem ulgę, potwór zrzucił swoją maskę, nie było pod nią nic strasznego. Nic, co mogłoby mnie zranić. Ku mojemu zdziwieniu zobaczyłem chłopaka, całkiem bezsilnego, nieradzącego sobie z własnymi emocjami, krzyk i agresja była wyłącznie płaszczem ochronnym, aby nie dopuścić nikogo do tej słabej, wrażliwej istoty.
Moja złość momentalnie ustała, schowałem swój miecz, ponieważ nie było przeciwnika, nie było zagrożenia. Przed sobą miałem jedynie chłopaka, który też chciał być doceniony, chciał czuć się ważny i potrzebny. Ukształtowany przez różnych ludzi i systemy, nasiąknięty zakazami i nakazami — zbyt dużo masek do noszenia jak na jedną twarz. Poczułem współczucie.
Nie będę się rozpisywać co do samego procesu akceptacji i integrowania własnego cienia, jest to temat na osobny post. Jednakże ten dzień, pozwolił mi zobaczyć i pokochać tę część, która od dawna ubiegała się o uwagę, która straszyła mnie tylko po to, żeby nie wystawiać mnie na ewentualne niebezpieczeństwa, abym się za bardzo nie otworzył, bo kto wie jakie bolesne ciosy mogą wtedy na mnie spaść.
Nawet teraz. Pisząc te słowa czuję pewną niewygodę, coś, co chce mnie powstrzymać, żebym się za bardzo nie naraził. Jednakże nie ma już strachu, jest zrozumienie. Nie można oczekiwać, że osoba, która po 20 latach życia w jaskini nagle wyjdzie na słońce i poczuje szczerą radość promieni.
Nie, promienie będą razić, będą bolesne, ponieważ są czymś nowym i nieznanym. Tak samo w tym przypadku nie można oczekiwać, że część, która była tłumiona przez ponad 20 lat, nagle się otworzy i wyjdzie do świata z wdziękiem i pewnością, to jest proces.
Proces, na który jestem gotowy,
B