Stało się - ale kibicujemy dalej! | worldmaster.pl
#

Stało się – ale kibicujemy dalej! Reprezentacja Polski po trzech meczach na mundialu zajmuje ostatnie miejsce w grupie z 3 punktami. Wraca do kraju po fazie grupowej.

Oglądałem mecz z Japonią i cieszę się, że nasza reprezentacja wygrała. Fakt byłem zły, po tym co pokazali w meczach z Senegalem i Kolumbią, ale powiedziałem swoim synom, gdyż staram się wychowywać pociechy w duchu sportu i zdrowej rywalizacji, że prawdziwy kibic jest zawsze ze swoją drużyną. Na dobre i na złe.

koszulki-reprezentacji

Żródło: pzpn.pl

W naszej polskiej mentalności niestety jest skaza, w sumie nie wiem czym spowodowana, kompleksami czy tym, że tyle lat nic nam się nie udawało. Taka mentalność, że sami siebie “kopiemy”. Nie szanujemy się nawzajem. Niestety. I jak już ktoś z nas się przewróci to większość mu raczej nie pomoże i wylewa się na niego fala niekonstruktywnego “hejtu”. To mnie smuci.

Czytałem memy po przegranych meczach. Mam wiele uwag do trenera, piłkarzy, sztabu itd. Ale niech te komentarze oraz krytyka będą konstruktywne. Niech wnoszą dobrą jakość i nadzieję na przyszłość. Przecież nie przestanę kibicować naszym reprezentantom z tak przyziemnych powodów.

Przypominam, że na naszym pięknym globie są 194 państwa. Na mundial pojechały 32 reprezentacje po wcześniejszych, bardzo trudnych eliminacjach. Do Rosji nie pojechały takie ekipy jak Włosi czy Holendrzy, którzy byli na mundialach zawsze.

Oglądając mundial w Rosji mam wrażenie, że poziom drużyn występujących jest bardzo wysoki. Niemcy, Mistrz Świata z przed czterech lat zajął ostatnie miejsce w grupie. Tak naprawdę nie ma na mundialu słabych drużyn. Nie próbuję nikogo tłumaczyć.

reprezentacja

Źródło: pzpn.pl

Od kilku imprez niestety, nasza kadra jest reprezentacją “marketingową” kraju. Trener i piłkarze przed turniejem występują w kilkunastu reklamach i promują różne dobra materialne. Owszem mają swoje “pięć minut”, ale dlaczego nie może to odbywać się jak w przypadku Reprezentacji Polski w piłce siatkowej? Gdzie jest jeden sponsor strategiczny. Piłkarze nie powinni grać w spotach reklamowych do czasu powrotu z mundialu.

Praca w reklamie jest bardzo męcząca i trwa wiele godzin. Dochodzą do tego jeszcze przejazdy na plany reklamowe oraz niekończące się duble. Nasze “orły reklamy” nakręciły kilkanaście spotów, które w tym momencie niestety są antyreklamą reprezentacji. Czas poświęcony na nakręcenie spotów można było przeznaczyć na treningi lub regenerację zawodników.

stalo-sie-ale-kibicujemy-dalej

Żródło: www.olsztyn.eu

Stało się – ale kibicujemy dalej!

Wszyscy znamy się najlepiej na piłce nożnej. Tak samo jak większość kibiców nie rozumiem wyborów w kwestii powołań, taktyki oraz składów na poszczególne mecze mundialowe. To była decyzja trenera. Trzeba lub można ją uszanować. Teraz jak w cywilizowanym kraju powinniśmy podsumować ten etap, wyciągnąć wnioski i poprawić to co jest do poprawy. Najbardziej szkoda niewykorzystanego potencjału, który niewątpliwie w tej kadrze drzemie oraz braku woli walki, szczególnie w dwóch pierwszych spotkaniach.

You’ll never walk alone

Brakuje mi w naszej mentalności zachowania kibiców zespołu FC Liverpool, bądź kibiców większości klubów, trzecioligowych lub takich małomiasteczkowych, którzy wierzą w swoją drużynę i kibicują jej zawsze. Owszem cierpią i denerwują się z powodu niekorzystnych wyników, ale są ze swoją ekipą do końca.

“Jeśli nie stać Was na wsparcie, kiedy przegrywamy – nie macie prawa wspierać Nas, kiedy wygrywamy” – Sir Alex Ferguson.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia. Jako zaplanowany i dodatkowy wysiłek znacząco kształtuje potencjał zdrowotny oraz osobowość. Zalecenia dotyczące treningu, zdrowego odżywiania oraz zasad zdrowego trybu życia, odgrywają ważną rolę w tworzeniu świadomości prozdrowotnej.

Aktywność fizyczna niekoniecznie musi być powiązana z intensywnym wysiłkiem oraz zmęczeniem. Pożądaną aktywnością ruchową może być zwykły spacer, który poświęcony jest na odprężeniu ciała. Zmiana niekorzystnych nawyków życia codziennego jest szczególnie istotna dla kobiet, które zaszły w ciążę. Niestety, według badań wynika, iż kobiety ciężarne niechętnie wdrażają aktywność fizyczną i wybierają bierny wypoczynek, co wpływa niekorzystnie na sferę psychiczną oraz fizyczną.

Wyuczony wysiłek fizyczny przed ciążą jest znaczącym czynnikiem warunkującym aktywne podejście do tego szczególnego stanu. Kobiety z tej grupy doświadczają wielu korzyści wynikających z czynnego stylu życia, np.: ograniczenie przyrostu masy ciała, zmniejszenie dolegliwości związanych z ciążą czy szybszy powrót do sprawności fizycznej po porodzie. Jednak większą grupę stanowią kobiety, które nie były aktywne  przed zajściem w ciążę, argumentując wieloma wątpliwościami i obawami o swój stan zdrowia oraz dziecka.

pływanie w ciąży

Dzięki rozwojowi medycyny zmieniają się rekomendacje dotyczące bezpiecznego postępowanie w czasie ciąży. Odchodzi się od ograniczania aktywności związanej z wysiłkiem na rzecz promowania regularnej i czynnej aktywizacji kobiet.

Do korzyści wynikających z aktywnego trybu życia należy:

 • zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
 • wzrost siły mięśniowej,
 • zwiększenie ruchomości stawów,
 • skrócenie czasu porodu,
 • złagodzenie dolegliwości ciążowych,
 • zmniejszenie wystąpienia ryzyka cukrzycy ciążowej,
 • kontrola wzrostu masy ciała,
 • zmniejszenie otyłości,
 • lepsze samopoczucie,
 • silniejsze napięcie mięśni brzucha,
 • przyspieszenie cofania się zmian ciążowych w połogu.

Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinny być wykonywane poprawnie oraz powtarzane przynajmniej 3 razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Rodzaj aktywności jest sprawą indywidualną oraz zależną od: stopnia aktywności przed ciążą, motywacji oraz samopoczucia ciężarnej, aspektu ekonomicznego, ilości wolnego czasu oraz wsparcia rodzinnego. Optymalny czas trwania gimnastyki to 45 minut (15 min. rozgrzewki, 15 min. ćwiczeń ogólnokondycyjnych, 15 min. relaksu).

aktywność fizyczna w ciąży

Przykładowe formy aktywności fizycznej przeznaczone dla kobiet w ciąży

 1. Pływanie

Właściwości wodnego środowiska umożliwiają odciążenie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków oraz grzbietu, poprawę krążenia krwi w kończynach dolnych oraz poprawę ruchomości w stawach biodrowych.

 1. Spacer

Jest to najbardziej powszechna forma ruchu. Zalecany jest 30-minutowy spacer każdego dnia.

 1. Jazda na rowerze stacjonarnym

Do zalet ćwiczeń na rowerze stacjonarnym należą: zmniejszanie występowania skurczów łydek, redukcja obrzęków, poprawa kondycji fizycznej, aktywizacja mięśni oraz zapobieganie nietrzymaniu moczu.

 1. Ćwiczenia jogi/ pilates dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia te eliminują stres, poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko występowania depresji poporodowej, poprawiają samopoczucie a ciało staje się silniejsze oraz bardziej gibkie.

 1. Zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży

Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na ich atrakcyjność oraz duży rozwój klubów fitness. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie teoretyczne instruktorów, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia płodu oraz matki.

Podejmując się aktywności fizycznej należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z  nieprawidłowej lub zbyt intensywnej aktywności ruchowej, np.: przegrzanie organizmu czy ryzyko wystąpienia urazu mechanicznego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, dlatego powinniśmy być świadome prozdrowotnego wpływu zarówno na nasz organizm jak i na rozwijające się dziecko. Pamiętajcie o tym! 🙂

Źródło:

Powrót starej dobrej reprezentacji 

Historia zatacza koło i po raz kolejny wracamy do punktu wyjścia. Po udanych eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016, a także samej dobrej postawie na tej imprezie przyszedł czas na mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Same eliminacje ukazywały już, że nasza reprezentacja ma problemy z organizacją gry, lecz słabsi od nas przeciwnicy nie potrafili postawić się i uchronić od straty bramek. Dopiero drugi mecz z Danią obnażył Orłów Nawałki, że gdy przegrywamy to nie potrafimy się podnieść. To było widać także w fazie grupowej gdzie zawodnicy biało czerwonych zachowywali się jak kury bez głowy.

Powołania 

Zacznijmy od zawodników, których zabrał trener na tą imprezę.

1. Kamil Glik – zawodnik jedzie na mistrzostwa mimo urazu z jakim się borykał po meczu z Litwą, bo może zdąży na Japonię. Z całym szacunkiem dla tego gracza ale nie powinien się znaleźć w kadrze na czas mundialu. W takiej imprezie potrzeba Nam zawodników, którzy będą gotowi do gry od pierwszej minuty.

2. Grzegorz Krychowiak – gracz mający problemy w PSG oraz West Brom jedzie do Rosji jako nasz kluczowy zawodnik. Osobiście uważam, że skoro tam go nie chcą i nie grywa w pierwszym składzie, to do reprezentacji nie powinien być powołany albo przynajmniej wchodzić z ławki. Turniej ten nie jest dla tych zawodników, którzy chcą się odbudować lub szukać swojej najwyższej formy ale ma to być nagroda dla tych, którzy cały sezon grali naprawdę dobrze.

3. Thiago Cionek – wolny, gubiący się obrońca jedzie na mistrzostwa, gdzie zamiast niego jest kilku lepszych i młodszych graczy. Nie jestem w stanie zrozumieć sympatii trenera do tego zawodnika.

4. Sławomir Peszko – jedzie by budować atmosferę… Po co Nam gracze, którzy mogą wnieść powiew świeżości lub pomóc ponieść reprezentacje do ataku skoro możemy mieć gościa od atmosfery, bo przecież ona sama się nie zrobi po wygranych meczach..

5. Arek Milik – pół roku kontuzje i leci na mistrzostwa. W meczu z Litwą nie mógł trafić w piłkę, ale do Rosji niech leci.

polska mundial mistrzowstwa rosja senegal

Źródło: polsatsport.pl

Co nie zadziałało? 

Cały plan trenera posypał się na starcie. Nauczył swoich podopiecznych tylko dwóch taktyk, które nie podziałały, a nasi rywale doskonale się przygotowali na obydwa warianty. Brak podań, konkretnych zmian, podczas gdy zawodnicy nie potrafili się odnaleźć na boisku. Bez pomysłu na wyjście z pressingu i granie na Lewego, choć i ten nie potrafił poradzić sobie z otaczającymi go przeciwnikami. Zero chęci strzałów z dystansu i postraszenie tym rywala. Jednym słowem piłkarze grali jakby meczy nie chcieli wygrać. Gdy przegrywali działo się to co w eliminacjach, czyli nerwowość i brak pomysłu na grę. W ten sposób reprezentacja Polski została jedną z najgorszych drużyn na Mistrzostwach Świata. Przykre to, ale faktów się nie oszuka, mam nadzieję że podniosą się z tego i ostatnim meczem zatrą ostatnie wydarzenia i pozostawią po sobie lepsze wrażenie.

Zastosowanie technologii solarnej w rolnictwie. Rozwój technologii słonecznych oraz spadki cen instalacji solarnych spowodowały, że dostęp tego typu urządzeń jest bardziej powszechny. Powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Energia słoneczna jest najczęściej wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepłej wody.

W 2011 roku obliczono, że sektor rolny emituje około 13% całkowitej globalnej emisji gazów cieplarnianych. To spowodowało, że rolnictwo stało się drugim co do wielkości emiterem na świecie, po sektorze energetycznym. W oparciu o tę statystykę wiele uwagi poświęcono znaczeniu energii słonecznej w rolnictwie.

Zastosowanie-technologii-solarnej-rolnictwie

Poniżej przedstawiamy alternatywne sposoby wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwie rolnym:

Czujniki zasilane energią słoneczną

Zbieranie ważnych danych dla bardziej optymalnego wzrostu lub wydajnego podlewania jest kluczową częścią rolnictwa. Podczas ustawiania czujników na dużym obszarze często trudno je zasilić. Bezprzewodowe węzły czujników mają krótkie działanie, a regularna wymiana baterii jest często niewygodna i czasochłonna.

Tutaj pojawia się technologia czujników zasilanych energią słoneczną, oferująca łatwy i ekonomiczny sposób gromadzenia danych. Aplikacje rolnicze dla tych czujników mają bardzo ważne zastosowanie. Określając opady, wilgotność gleby i poziom światła słonecznego, można łatwo regulować podlewanie upraw rolnych.

Znaczniki elektroniczne przeznaczone dla zwierząt hodowlanych umożliwiają śledzenie i automatyczne monitorowanie oraz kontrolowanie karmienia oraz pojenia inwentarza.

ekologczne-uprawy

Słoneczne ładowarki płotowe

Gospodarstwa z żywym inwentarzem wymagają rozwiązań ogrodzeniowych, które są skuteczne, elastyczne i niezawodne. Elektryczne ogrodzenia zasilane przez słońce są idealne, zarówno do ruchomych wybiegów, jak i do stałego montażu.

Dzięki dostępności niedrogich części ogrodzenia solarne szybko stają się ekonomicznym i wygodnym elementem rolnictwa. Instalacja jest łatwa, dzięki czemu jest to doskonały projekt typu “zrób to sam”.

Solarne ogrzewanie cieplarniane

Tradycyjne szklarnie polegają na grzejnikach gazowych lub olejowych w celu utrzymania stałej temperatury. Słoneczne szklarnie gromadzą i magazynują energię słoneczną w słoneczne dni, co pozwala zachować ciepło do użytku w nocy oraz w pochmurne dni.

szklarnia-ekologiczna

Nawadnianie słoneczne

Systemy pompowania fotowoltaicznego (PV) stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w lokalizacjach bez istniejących linii energetycznych. Podstawowe systemy uruchamiają pompy bezpośrednio, gdy świeci słońce. Zapewniając pracę pomp w gorące letnie miesiące, kiedy nawadnianie upraw rolnych jest najbardziej potrzebne.

Systemy nawadniania słonecznego są bardzo niezawodne i opłacalne, co wymaga niewielkiej konserwacji. Można je łatwo dopasować i zainstalować, aby pasowały do ​​potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Podczas gdy mniejsze systemy na ogół nie wymagają baterii, to mogą być dołączone większe systemy pompowania, wraz z inwerterami i uchwytami do śledzenia, aby podążać za słońcem.

Pojazdy zasilane energią słoneczną

Podczas gdy pojazdy napędzane energią słoneczną są nadal stosunkowo rzadkie w rolnictwie, może to ulec zmianie w najbliższej przyszłości. Ciągniki są zazwyczaj napędzane silnikiem wysokoprężnym, co nie tylko przyczynia się do globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia powietrza, ale również zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych poprzez wycieki oleju napędowego. Rozwiązaniem mogą być pojazdy elektryczne napędzane energią odnawialną.

maszyny-elektryczne

Systemy fotowoltaiczne w rolnictwie

Systemy fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane w polskich gospodarstwach rolnych. Produkcja prądu do obsługi i funkcjonowania gospodarstwa rolnego jest najczęściej wykorzystywaną technologią solarną. Oprócz wsparcia Państwa oraz programów dotacyjnych z Unii Europejskiej rolnicy mogą liczyć na dodatkowe dotacje na zakup i montaż instalacji solarnych od producentów systemów fotowoltaicznych.

Zastosowanie technologii solarnej w rolnictwie

Rolnicy inwestują w oszczędne i zrównoważone technologie przyjazne dla środowiska. Gospodarze coraz częściej przekonują się, że inwestowanie w nowoczesne technologie może przynieść im wiele korzyści oraz duże oszczędności w utrzymaniu gospodarstwa rolnego. Coraz większa świadomość oraz proekologiczne zachowania rolników procentują w jakości produktów rolnych.

Źródło: http://argom.pl/

Usługi concierge ułatwiają podróże służbowe. Większość aplikacji na smartfony oraz strony internetowe są nastawione na turystów. Nie na podróżujących w interesach. Potrzeby tych dwóch grup są bardzo zróżnicowane.

Osoby podróżujące w interesach mogą skorzystać z bardziej zindywidualizowanych usług. Tu pojawiają się usługi concierge. Firmy oferujące usługi concierge pozytywnie wpływają na każdą podróż służbową.

Uslugi-concierge-ulatwiaja-podroze-sluzbowe

Zmniejszono zależność od hoteli

Badania pokazują, że osoby podróżujące służbowo coraz częściej rezygnują z hoteli na rzecz alternatywnych obiektów, takich jak umieszczonych na serwisie AirBnB. Może to zmniejszyć koszty podróży oraz poprawić komfort osobisty.

Usługi concierge

Usługi hotelowego konsjerża są również cenne. Jednak dywersyfikacja branży concierge oznacza, że ​​osoby podróżujące służbowo mogą korzystać z indywidualnej obsługi, niezależnie od tego gdzie rezerwują zakwaterowanie.

Łatwiejsze podejmowanie decyzji

Uslugi-concierge-ulatwiaja-podroze-sluzbowe

Możesz dokładnie sprecyzować czego potrzebujesz. Firma starannie przygotuje Twoje zlecenie co pozwala to znacznie zmniejszyć zmęczenie podejmowaniem decyzji.

Zwiększona wydajność

Drobne szczegóły takie jak znalezienie transportu do hotelu, przechowalnie bagażu, rezerwacja wycieczek do popularnych atrakcji. Dobra organizacja czasu poprawia wydajność.

Większy spokój ducha

Uslugi-concierge-ulatwiaja-podroze-sluzbowe

Nie musisz martwić się o żaden aspekt swojej podróży. Osoby, które obsługują twoje zlecenie mają dogłębną znajomość miasta, w którym podróżujesz. Nawet gdy masz nietypową prośbę lub nie wiesz gdzie znaleźć idealny prezent dla klienta. Twój konsjerż zrobi to dla ciebie.

Sprawniejsze przybycie w miejsce destynacji

Usługi na żądanie

Uslugi-concierge-ulatwiaja-podroze-sluzbowe

Zakup biletów

Zapewnione są usługi na żądanie: transport na lotnisko dostosowany do indywidualnych potrzeb bez względu na porę dnia. Niezależnie od tego czy podróżujesz sam czy z klientami. Zakup biletów na mecz lub do opery.

Dotyk luksusu

Korzystanie z usług concierge może dodać odrobinę luksusu nawet najbardziej przyziemnym podróżom służbowym. Daje to psychiczne wzmocnienie przed ważnym spotkaniem gdy trzeba pozyskać nowego klienta.

Usługi concierge ułatwiają podróże służbowe

Uslugi-concierge-ulatwiaja-podroze-sluzbowe

Usługi concierge są bardzo cenne dla osób podróżujących służbowo. Szybka spersonalizowana usługa concierge jest teraz bardziej wartościowa niż kiedykolwiek. Pozwala zaoszczędzić czas, który jest bezcenny.

Dzięki usługom concierge jesteś w stanie skupić się na rzeczach ważnych. Masz zorganizowany plan dnia, realizujesz krok po kroku wyznaczone cele a przy dobrej organizacji konsjerża możesz sobie pozwolić nawet na odrobię luksusu.

Źródło: Businees

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

#kolejne artykuły