Aktywność w ciąży? Czemu nie?! | worldmaster.pl
#

Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia. Jako zaplanowany i dodatkowy wysiłek znacząco kształtuje potencjał zdrowotny oraz osobowość. Zalecenia dotyczące treningu, zdrowego odżywiania oraz zasad zdrowego trybu życia, odgrywają ważną rolę w tworzeniu świadomości prozdrowotnej.

Aktywność fizyczna niekoniecznie musi być powiązana z intensywnym wysiłkiem oraz zmęczeniem. Pożądaną aktywnością ruchową może być zwykły spacer, który poświęcony jest na odprężeniu ciała. Zmiana niekorzystnych nawyków życia codziennego jest szczególnie istotna dla kobiet, które zaszły w ciążę. Niestety, według badań wynika, iż kobiety ciężarne niechętnie wdrażają aktywność fizyczną i wybierają bierny wypoczynek, co wpływa niekorzystnie na sferę psychiczną oraz fizyczną.

Wyuczony wysiłek fizyczny przed ciążą jest znaczącym czynnikiem warunkującym aktywne podejście do tego szczególnego stanu. Kobiety z tej grupy doświadczają wielu korzyści wynikających z czynnego stylu życia, np.: ograniczenie przyrostu masy ciała, zmniejszenie dolegliwości związanych z ciążą czy szybszy powrót do sprawności fizycznej po porodzie. Jednak większą grupę stanowią kobiety, które nie były aktywne  przed zajściem w ciążę, argumentując wieloma wątpliwościami i obawami o swój stan zdrowia oraz dziecka.

pływanie w ciąży

Dzięki rozwojowi medycyny zmieniają się rekomendacje dotyczące bezpiecznego postępowanie w czasie ciąży. Odchodzi się od ograniczania aktywności związanej z wysiłkiem na rzecz promowania regularnej i czynnej aktywizacji kobiet.

Do korzyści wynikających z aktywnego trybu życia należy:

 • zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
 • wzrost siły mięśniowej,
 • zwiększenie ruchomości stawów,
 • skrócenie czasu porodu,
 • złagodzenie dolegliwości ciążowych,
 • zmniejszenie wystąpienia ryzyka cukrzycy ciążowej,
 • kontrola wzrostu masy ciała,
 • zmniejszenie otyłości,
 • lepsze samopoczucie,
 • silniejsze napięcie mięśni brzucha,
 • przyspieszenie cofania się zmian ciążowych w połogu.

Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinny być wykonywane poprawnie oraz powtarzane przynajmniej 3 razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Rodzaj aktywności jest sprawą indywidualną oraz zależną od: stopnia aktywności przed ciążą, motywacji oraz samopoczucia ciężarnej, aspektu ekonomicznego, ilości wolnego czasu oraz wsparcia rodzinnego. Optymalny czas trwania gimnastyki to 45 minut (15 min. rozgrzewki, 15 min. ćwiczeń ogólnokondycyjnych, 15 min. relaksu).

aktywność fizyczna w ciąży

Przykładowe formy aktywności fizycznej przeznaczone dla kobiet w ciąży

 1. Pływanie

Właściwości wodnego środowiska umożliwiają odciążenie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków oraz grzbietu, poprawę krążenia krwi w kończynach dolnych oraz poprawę ruchomości w stawach biodrowych.

 1. Spacer

Jest to najbardziej powszechna forma ruchu. Zalecany jest 30-minutowy spacer każdego dnia.

 1. Jazda na rowerze stacjonarnym

Do zalet ćwiczeń na rowerze stacjonarnym należą: zmniejszanie występowania skurczów łydek, redukcja obrzęków, poprawa kondycji fizycznej, aktywizacja mięśni oraz zapobieganie nietrzymaniu moczu.

 1. Ćwiczenia jogi/ pilates dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia te eliminują stres, poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko występowania depresji poporodowej, poprawiają samopoczucie a ciało staje się silniejsze oraz bardziej gibkie.

 1. Zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży

Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na ich atrakcyjność oraz duży rozwój klubów fitness. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie teoretyczne instruktorów, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia płodu oraz matki.

Podejmując się aktywności fizycznej należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z  nieprawidłowej lub zbyt intensywnej aktywności ruchowej, np.: przegrzanie organizmu czy ryzyko wystąpienia urazu mechanicznego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, dlatego powinniśmy być świadome prozdrowotnego wpływu zarówno na nasz organizm jak i na rozwijające się dziecko. Pamiętajcie o tym! 🙂

Źródło:

Powrót starej dobrej reprezentacji 

Historia zatacza koło i po raz kolejny wracamy do punktu wyjścia. Po udanych eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016, a także samej dobrej postawie na tej imprezie przyszedł czas na mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2018 w Rosji. Same eliminacje ukazywały już, że nasza reprezentacja ma problemy z organizacją gry, lecz słabsi od nas przeciwnicy nie potrafili postawić się i uchronić od straty bramek. Dopiero drugi mecz z Danią obnażył Orłów Nawałki, że gdy przegrywamy to nie potrafimy się podnieść. To było widać także w fazie grupowej gdzie zawodnicy biało czerwonych zachowywali się jak kury bez głowy.

Powołania 

Zacznijmy od zawodników, których zabrał trener na tą imprezę.

1. Kamil Glik – zawodnik jedzie na mistrzostwa mimo urazu z jakim się borykał po meczu z Litwą, bo może zdąży na Japonię. Z całym szacunkiem dla tego gracza ale nie powinien się znaleźć w kadrze na czas mundialu. W takiej imprezie potrzeba Nam zawodników, którzy będą gotowi do gry od pierwszej minuty.

2. Grzegorz Krychowiak – gracz mający problemy w PSG oraz West Brom jedzie do Rosji jako nasz kluczowy zawodnik. Osobiście uważam, że skoro tam go nie chcą i nie grywa w pierwszym składzie, to do reprezentacji nie powinien być powołany albo przynajmniej wchodzić z ławki. Turniej ten nie jest dla tych zawodników, którzy chcą się odbudować lub szukać swojej najwyższej formy ale ma to być nagroda dla tych, którzy cały sezon grali naprawdę dobrze.

3. Thiago Cionek – wolny, gubiący się obrońca jedzie na mistrzostwa, gdzie zamiast niego jest kilku lepszych i młodszych graczy. Nie jestem w stanie zrozumieć sympatii trenera do tego zawodnika.

4. Sławomir Peszko – jedzie by budować atmosferę… Po co Nam gracze, którzy mogą wnieść powiew świeżości lub pomóc ponieść reprezentacje do ataku skoro możemy mieć gościa od atmosfery, bo przecież ona sama się nie zrobi po wygranych meczach..

5. Arek Milik – pół roku kontuzje i leci na mistrzostwa. W meczu z Litwą nie mógł trafić w piłkę, ale do Rosji niech leci.

polska mundial mistrzowstwa rosja senegal

Źródło: polsatsport.pl

Co nie zadziałało? 

Cały plan trenera posypał się na starcie. Nauczył swoich podopiecznych tylko dwóch taktyk, które nie podziałały, a nasi rywale doskonale się przygotowali na obydwa warianty. Brak podań, konkretnych zmian, podczas gdy zawodnicy nie potrafili się odnaleźć na boisku. Bez pomysłu na wyjście z pressingu i granie na Lewego, choć i ten nie potrafił poradzić sobie z otaczającymi go przeciwnikami. Zero chęci strzałów z dystansu i postraszenie tym rywala. Jednym słowem piłkarze grali jakby meczy nie chcieli wygrać. Gdy przegrywali działo się to co w eliminacjach, czyli nerwowość i brak pomysłu na grę. W ten sposób reprezentacja Polski została jedną z najgorszych drużyn na Mistrzostwach Świata. Przykre to, ale faktów się nie oszuka, mam nadzieję że podniosą się z tego i ostatnim meczem zatrą ostatnie wydarzenia i pozostawią po sobie lepsze wrażenie.

Gdy temperatura latem rośnie w górę, wielu z nas narażonych jest na jej skutki. Wzrost obciążenia cieplnego oraz rosnąca temperatura wewnątrz ciała mogą być przyczyną niebezpiecznych skutków zdrowotnych. Najbardziej narażone są jednak niemowlęta oraz małe dzieci. Organizm niemowlęcia nie jest w stanie samodzielnie obronić się przed wysoką temperaturą jak dorosły człowiek, dlatego tak ważne jest, aby szczególnie zadbać o nasze dziecko.

Odwodnienie, potówki, odparzenia a nawet udar słoneczny to kilka skutków przegrzania małego organizmu. Stosując kilka zasad postępowania z maluchem, można łatwo uniknąć problemów związanych z przegrzaniem. Zatem jak poradzić sobie z upałami?

Jak pomóc niemowlakowi w trakcie upałów?

Nasz maluch na spacerze:

 • Pamiętaj aby codzienne zabierać dziecko na spacer, wybierając godziny poranne do 10.00 lub po popołudniowe po 17.00, kiedy promieniowanie UV oraz temperatura powietrza są niższe.
 • Koniecznie smaruj skórę niemowląt odpowiednim kremem z filtrem np. SPF 50, ochroni to delikatną skórę naszego niemowlaka od poparzeń słonecznych.
 • Zakładaj dziecku ubranka, które uszyte są z gładkiej tkaniny bawełnianej lub z włókna bambusowego. Ważne, aby nie ograniczały ruchów dziecka oraz nie wywoływały niepotrzebnych podrażnień skóry.
 • Nie zapomnij również o okryciu główki dziecka. Najlepiej sprawdzi się przewiewna, cienka czapeczka lub chustka, ale tylko wtedy, gdy jest bezpośrednio narażone na słońce. W innym przypadku może to ograniczać eliminację ciepła przez skórę głowy i doprowadzić do przegrzania.
 • Obserwuj zachowanie swojego dziecka, które może sugerować udar cieplny: wzrost temperatury ciała, zaczerwienienie twarzy, gorąca oraz sucha/spocona skóra, rozdrażnienie.

Jak radzić sobie w zamkniętych pomieszczeniach?

Zadbaj o utrzymanie chłodu w miejscach, w których przebywa dziecko (w ciągu dnia temperatura nie powinna przekraczać 32 °C , a w nocy 24 °C ). Jeżeli masz taką możliwość, to  zamykaj żaluzje oraz okna, aby zmniejszyć napływ gorącego powietrza. Jeżeli pomieszczenia wyposażone są w klimatyzację, unikaj otwierania okien i drzwi, aby utrzymać chłód oraz ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jednak pamiętaj, by różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz a klimatyzowanym wnętrzem nie była zbyt duża w celu uniknięcia wystąpieniu szoku termicznego (różnica powinna wynosić max. 6 °C).

Prawidłowa pielęgnacja i karmienie niemowlaka w trakcie upałów

W czasie upalnych dni, przystawiaj dziecko częściej do piersi lub podawaj wodę w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu maleństwa wodą źródlaną lub naturalną wodą mineralną- niskozmineralizowaną, niskosiarczanową oraz niskosodową. Po karmieniu sprawdź, czy ubranko dziecka nie jest mokre i w razie potrzeby zmień na nowe.

Kąp dziecko co dzień, aby przynieść ulgę w upalne dni, a w ciągu dnia staraj się przemywać twarz letnią wodą lub wilgotnymi chusteczkami. Należy również częściej zmieniać dziecku pieluszkę, aby nie dopuścić do wystąpienia podrażnień i odparzeń na skórze, wietrz pupę dziecka na jednorazowym podkładzie.

Przestrzegając tych zasad, możemy pomóc naszemu dziecku przetrwać najbardziej upalne dni w roku bez narażania jego zdrowia, na którym nam najbardziej zależy.

Źródło:

Polityka, a krypto

Biorąc pod uwagę widoczną wrażliwość rynków kryptowalut na zmiany regulacyjne i polityczne, oczywiste jest, że światowi liderzy – i to, co sądzą o krypto – będą niezwykle ważni przy określaniu kierunku, w jakim rynek kryptowalut będzie zmierzał w przyszłości. Wielu przywódców było gotowych odpuścić w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pozwolili oni rozwijać się krypto – mniej lub bardziej – organicznie, ale staje się jasne, że czas na oficjalne działania zbliża się nieubłaganie.

Donald Trump

Prezydent USA nie jest zbyt wylewny w temacie kryptowalut, jednak wnioskując z tego co mówią członkowie jego sztabu można mieć wrażenie, iż jest on raczej krypto-sympatycznym przywódcą.  Jedno z najnowszych oświadczeń osoby bliskiej 45. prezydentowi pochodziło od Gary’ego Cohna, 11. dyrektora Krajowej Rady Gospodarczej – od stycznia 2017 do kwietnia 2018 r. – oraz byłego prezydenta Goldmana Sachsa. Potwierdził on swoją wiarę, że pewnego dnia powstanie “globalna kryptowaluta”. Niestety dla Bitcoin, Cohn nie myśli, że takim globalnym znakiem będzie BTC. Wierzy on, że:

Jakakolwiek moneta pojawi się, by zdominować przyszłość, nie będzie opierała się na kosztach wydobycia lub koszcie energii elektrycznej i podobnych rzeczach.

Cohn jest, innymi słowy, członkiem klubu “blockchain not Bitcoin”, i chociaż nie pracuje już jako główny doradca ekonomiczny Trumpa, wydaje się, że inne postacie z kręgu Trumpa – a także sam Trump – są podobnego zdania. We wrześniu Margie Graves, dyrektor ds. Informatycznych w amerykańskim biurze zarządzania i budżetu, ujawniła, że ​​rząd szukał przypadków użycia technologii blockchain i możliwości użycia jej w różnych sektorach.

donald trump usa krypto rynek kryptowalut trump

Unia Europejska

Brytyjskie, francuskie, niemieckie, holenderskie i włoskie rządy nakreśliły intencje wprowadzenia regulacji kryptowalutowej. Wspólnym tematem podejrzeń o handel kryptografią jest jej bezpieczeństwo i konsekwencje związane z praniem brudnych pieniędzy. W grudniu rząd brytyjski ujawnił, że chce wprowadzić ustawodawstwo, które uczyniłoby nielegalnym wymianę kryptowalut, aby umożliwić użytkownikom handlowanie anonimowo i bez potwierdzania swojej tożsamości. Sekretarz ds. Gospodarki Skarbowej Stephen Barclay powiedział:

Pracujemy nad rozwiązaniem problemów związanych z wykorzystaniem kryptowalut poprzez negocjacje mające na celu wprowadzenie platform wirtualnej wymiany walut oraz niektórych dostawców portfeli w ramach przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Warto podkreślić, że środowisko europejskie nie zawsze było tak wrogo nastawione do Bitcoin i tym podobnych. W lipcu 2015 r. premier Wlk. Brytanii David Cameron wybrał londyńską firmę zajmującą się aktywami o charakterze cyfrowym, wskazując na pozytywne stanowisko brytyjskiego rządu wobec kryptowalut. Kanclerz skarbu George Osborne, ogłosił również w marcu tego samego roku, że zostanie przeznaczone 10 milionów funtów na badania nad możliwościami oferowanymi przez cyfrowe waluty.

Mimo że UE ogólnie stała się bardziej odporna na krypto, Malta stała się bardziej przyjazna. Takie giełdy jak Binance i OKEx przeniosły tam swoje oddziały. Malta nie jest obecnie jedynym małym, przyjaznym kryptologicznie państwem UE. Litwa podjęła w tym roku skoordynowane działania w celu stworzenia pozytywnych ram i wytycznych dla branży kryptowalut. Podobnie jak postępuje również Estonia, chociaż jej plany ustanowienia własnej kryptowaluty krajowej zostały zamrożone po krytykach ze strony Europejskiego Banku Centralnego.

unia europejska UE EU

Azja Wschodnia

Odsuwając się od świata zachodniego, w Chinach można zauważyć jeszcze bardziej restrykcyjne stanowisko wobec kryptowalut i handlu nimi. Już we wrześniu 2017 r. rząd chiński zakazał nie tylko ICO, ale także wymiany kryptograficznej. Wszystko to utrzymuje się pomimo marcowej reelekcji prezydenta Xi Jinpinga, który jest podobno “jednym z największych zwolenników wolnego handlu, jaki Chiny widziały od dłuższego czasu.  Podczas gdy Xi, jak się wydaje, nie jest wystarczającym zwolennikiem wolnego handlu, aby zezwolić na rozprowadzanie zdecentralizowanych walut w Chinach, jest kolejnym wielkim fanem technologii blockchain. W maju pochwalił blockchain jako część “rewolucji technologicznej”, która zmieniła świat.

Korea Południowa rzeczywiście miała twardą pozycję, jeśli chodzi o “negatywne przypadki użycia kryptowalut”. Pomimo powszechnego zapału do handlu kryptowalutami wśród ogólnej populacji tego kraju. W listopadzie premier Lee Nak-Yeon posunął się jeszcze dalej i  powiedział:

Zdarzają się przypadki, w których młodzi Koreańczycy, w tym studenci, przeskakują, aby szybko zarobić pieniądze, a waluty wirtualne są wykorzystywane w nielegalnych działaniach, takich jak handel narkotykami lub marketing wielopoziomowy w celu oszustwa […] Może to prowadzić do poważnych zakłóceń lub społecznych zjawisk patologicznych.

Tak silna retoryka szła w parze z krokami regulacyjnymi, które rząd Korei Południowej podjął w poprzednich i następnych miesiącach, w tym zakaz ICO i anonimowego handlu kryptograficznego. Jednak nie zdecydowano się na całkowity zakaz obrotu kryptowalutami i na razie się na to nie zanosi.

Japonia jak wiadomo stała się drugim co do wielkości rynkiem kryptograficznym na świecie, pozycja rządu japońskiego stopniowo uległa złagodzeniu. W maju 2016 r. Ostatecznie uznano kryptowaluty za pieniądz, co umożliwiło bankom lokalnym ich obsługę i umożliwiło wymianę kryptograficzną w ramach regulowanych ram. Od tego czasu narodowe podejście do oficjalnego rozpoznawania kryptowalut zbliżyło się do stopnia, w którym większość zachodnich narodów skupiła się na regulacji. W przypadku Japonii opiera się to bardziej na wspierającym i opiekuńczym działaniu, choć regulacji również nie zabrakło.

Putin

To słowo oznacza od dawna całą Rosję. W lipcu 2017 r. Podczas szczytu G20 zrobił coś, co można uznać za jego pierwszy komentarz dotyczący technologii kryptograficznej:

Przejście globalnej gospodarki na nowy porządek przemysłowy opiera się na rozwoju technologii cyfrowej, uważamy, że G20 może odegrać wiodącą rolę w kształtowaniu międzynarodowych regulacji w tej dziedzinie

Chociaż takie stwierdzenie może wskazywać na chęć uregulowania kryptowalut w sposób, który zwiększa ich potencjał do tworzenia “nowego porządku przemysłowego”. Inne oświadczenia Putina i rosyjskiego rządu tylko zamąciły wody. W sierpniu 2017 r. Wicepremier Igor Szuwałow opracował plany wprowadzenia kryptowaluty kontrolowanej przez państwo, “CryptoRuble”, która byłaby jedyną walutą cyfrową legalnie zbywalną w kraju.

Następnie pojawiły się doniesienia, że ​​Rosja wprowadzi ramy regulacyjne, które legalizują Bitcoin i inne kryptowaluty. We wrześniu rosyjski minister finansów Anton Siluanov powiedział: “państwo rozumie, że kryptowaluty są prawdziwe, nie ma sensu ich zabraniać, istnieje potrzeba ich regulacji”. Choć może to być zachęcające, sam Putin zaprzeczył temu stwierdzeniu w październiku, wzywając do zakazania bitcoinów i innych kryptowalut. Według prezydenta ich zakaz był konieczny, ponieważ stwarzają one niebezpieczne “możliwości prania pieniędzy pozyskanych w wyniku działalności przestępczej, uchylania się od opodatkowania, a nawet finansowania terroryzmu, a także rozprzestrzeniania się oszustw finansowych”.

Jak widać w Rosji wszystko po staremu, czyli nikt nic nie wie i pewnie nigdy się nie dowie. No oczywiście oprócz tych, którzy wszystkim sterują i taką politykę umyślnie prowadzą.

putin wladimir rusii apresident rosja prezydent krypto rynek kryptowalut putin

Ameryka Południowa

Podobnie mieszany obraz wyłania się z Ameryki Łacińskiej, gdzie wykorzystanie kryptowalut było stosunkowo rozpowszechnione. Było to szczególnie widoczne w Wenezueli.  Kryzys inflacyjny wpływający na walutę krajową (bolivar) spowodował, że ludzie zaczęli masowo kupować Bitcoiny w 2017 roku. Jednak szybko zmieniło się to w grudniu, gdy rząd Nicolasa Maduro ogłosił, że wyda własną kryptowalutę stanową – Petro. Według Maduro, Petro umożliwiłoby Wenezueli “realizowanie transakcji w zakresie suwerenności monetarnej, dokonywanie transakcji finansowych i przezwyciężanie blokady finansowej”. I właśnie tą decyzją  stanowisko jego rządu w sprawie kryptowalut uległo złagodzeniu, a wydobycie stało się legalne. Podczas gdy Maduro nie skomentował tego zwrotu, jego “nadzorca” Carlos Vargas powiedział:

“Jest to działanie obecnie całkowicie legalne […] Mieliśmy spotkania z Sądem Najwyższym, aby osoby, które padły ofiarą konfiskat i aresztowań w poprzednich latach, zostały uniewinnione.” Niestety ta zmiana nie przełożyła się na celowe działania promujące wykorzystanie wszystkich kryptowalut, ponieważ rząd Maduro skupił się prawie wyłącznie na promowaniu Petro.

W Meksyku przyjęto rozporządzenie, które skutecznie ograniczy handel kryptowalutami i wprowadzi nadzór rządowy nad ich wykorzystaniem. W Argentynie podejście do walut cyfrowych jest – i było – bardziej hojne. Być może dlatego, że prezydent Mauricio Macri wydaje się być prywatnie zainteresowany Bitcoinem. Sądząc po swojej roli organizacyjnej na pierwszym forum Bitcoin w 2015 roku. Również jego post z Facebooka nawiązujący do “interesujących” dyskusji na temat Bitcoin z przedsiębiorcą Richardem Bransonem. Chociaż od tej pory niewiele mówił o kryptowalutach, chęć argentyńskich banków do używania Bitcoinów do płatności transgranicznych, wskazywałaby, że środowisko, które wspiera, jest przyjazne.

Podsumowując…

Chociaż większość światowych przywódców wydaje się być zainteresowana jedynie wykorzystaniem cech technologii blockchain, która zwiększyłaby ich moc. Nie ma wątpliwości, że wielu z nich zafascynowało się prywatnie krypto, które może w efekcie zyskać korzystną legislację. Oznacza to, że rynek kryptowalut i obietnica zdecentralizowanych systemów finansowych z pewnością przyciągnęły wyobraźnię wielu prezydentów i premierów. Wydawałoby się, że – przynajmniej na razie – światowi liderzy są bardziej zajęci próbą dostosowania kryptografii do własnych potrzeb, niż na odwrót.

 

Mining na Ukrainie

Jak wynika z informacji prasowych ogłoszonych przez cryptorussia.ru państwowa służba ds. specjalnej komunikacji i ochrony informacji na Ukrainie poinformowała, że nie planuje uregulowania wydobycia kryptowalut. Była to rzekomo odpowiedź na oficjalny wniosek o udzielenie informacji przez Biuro ds. Regulacji (BRDO). BRDO to organizacja promująca wolność gospodarczą i skuteczne regulacje na Ukrainie. Przedstawiciele tego organu regulacyjnego oświadczyli, że nie mają zamiaru wprowadzać licencji na wydobycie kryptograficzne jako specjalnego rodzaju działalności.

Igor Samokhodski przedstawiciel BRDO powiedział:

Górnicy starają się uniknąć rozgłosu z powodu niepewnego statusu kryptowalut i nieprzewidywalnej reakcji władz. Górnictwo nadal wiąże się z poważnym ryzykiem na Ukrainie, ponieważ firmy kryptograficzne stoją w obliczu grzywny lub konfiskaty sprzętu

Według lokalnego sondażu na początku tego roku, 72 procent Ukraińców, którzy korzystają z Internetu, wie, czym jest kryptowaluta, a 13 procent takich respondentów posiada jakąś formę kryptowalut. 41 proc. ankietowanych twierdzi, że władze powinny wspierać legalizację kryptografii, a 19 proc. uważa, że powinno się jej zabronić.

W maju ukraińska Krajowa Komisja Papierów Wartościowych i Giełd ogłosiła, że rozważy rozpoznanie kryptowalut jako instrumentu finansowego. Szef komisji, Timur Khromaev, zasugerował, że aktywa i operacje kryptograficzne powinny być rozpatrywane w ramach istniejących ram prawnych w oparciu o zasady dotyczące aktywów.

#kolejne artykuły