Dlaczego Fintech to nasza przyszłość, a nie oszustwo?| worldmaster.pl
#

Definicja słowa fintech oraz jego potoczne znaczenie

Jeśli czytasz ten tekst to najprawdopodobniej zaciekawiło Cię, co to w ogóle jest ten cały fintech. Czy mi się to może przydać? Czy używam tego na co dzień? Czy to jakieś niebezpieczne naciągactwo lub oszustwo? Ba! Spotkałem się nawet ostatnio z niezwykle ciekawą opinią, iż jest to nowa, bardziej rozbudowana wersja MLMu(multi-level-marketingu). No dobrze, więc od podstaw – fintech to nic innego jak połączenie dwóch wszystkim znanych słów, czyli finansów oraz technologii. Jak mniemam w tym momencie połowa z czytelników już chce zamykać ten artykuł, bo mówi sobie: ok wiem już wszystko  – mam przecież konto bankowe z dostępem do internetu, a zakupy robię przez Payu na Allegro, więc ten cały fintech to żadna wielka nowość.

Wbrew temu co myślisz, poniżej postaram się wyjaśnić, że na dzień dzisiejszy fintech to nie tylko płatności online i nie tylko biznesy typu MLM. Tak na marginesie porównanie MLM do Fintechu jest jak porównanie drukarki laserowej z gołębim piórem. Teoretycznie to i to pisze, ale w praktyce nie ma ze sobą za bardzo nic wspólnego. Fakty są takie, że MLM powstał już dziesiątki lat temu, a internet jedynie pozwolił mu się rozwinąć i zglobalizować, tak jak wielu firmom z innych branż.

Firmy z sektora Fintech

Do tzw. “firm fintechowych” możemy śmiało zaliczyć:

 • banki,
 • firmy ubezpieczeniowe,
 • instytucje płatnicze,
 • instytucje pożyczkowe,
 • sieci afiliacyjne(np. sławne MLMy),
 • platformy inwestycyjne,
 • platformy crowfundingowe,
 • firmy wykorzystujące blockchain,
 • firmy gamingowe,
 • firmy dostarczające rozwiązania weryfikacyjne,
 • firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję,
 • firmy zajmujące się analityką danych,
 • kantory internetowe i wiele innych.

W takim razie wiemy już, że fintech to spory kawał dzisiejszej gospodarki. Wiemy, że to po prostu obrót pieniądza w sieci. Czas więc rozwinąć kilka kwestii z tej tematyki, które w naszym kraju niestety są marginalizowane i często błędnie przedstawiane oraz tłumaczone. Poniżej postaram się bardzo pobieżnie i ogólnie opisać takie pojęcia jak blockchain, czyli technologie mogącą zmienić cały obecnie znany nam świat, sławne kryptowaluty, częściej nazywane w Polsce jako Bitcoiny (Bitcoin to też kryptowaluta. Różni go od reszty jedynie to, że jest z nich najstarszy i mówią o nim czasem w Teleexpress), a także nowoczesne startupy, czyli tzw. ICO.

fintech bitocin blockchain crypto krypto kryptowaluty ICO

Źródło:http://fintechnews.sg

Blockchain

Po polsku oznacza to “łańcuch bloków”, no i tu mógłbym zacząć pisać, że to zdecentralizowana i rozproszona sieć P2P, bez centralnych komputerów i tak właśnie przestajesz czytać to co piszę i zamykasz tą stronę. Masz 100% racji, bo jak osoba nie mająca wcześniej styczności z tą tematyką, miałaby wiedzieć o co chodzi w tych wszystkich dziwnych zwrotach. A więc jeszcze raz od początku. Najprościej rzecz ujmując, blockchain to taki łańcuch, w którym każde kolejne zdarzenie jest nowym ogniwem (tzw. blokiem). Tak jak w przypadku metalowego łańcucha. Żeby miał on sens istnienia, każde ogniwo musi łączyć pozostałe w całość i nie może zostać przerwane. Dzięki temu każda kolejna transakcja lub zdarzenie musi być połączone z wszystkimi poprzednimi (w blockchain nazywa się to potwierdzeniami z sieci) i następnymi.

Dla przykładu jeśli zrobię Ci przelew przez tradycyjną bankowość internetową w niedzielę, a Twoje konto jest w innym banku (a już nie daj Boże w innym kraju) to musisz czekać na dojście środków lub otrzymać ode mnie potwierdzenie przelewu. Ale takie potwierdzenie można łatwo podrobić, to przecież tylko wydruk na kartce papieru. Nie zadzwonisz do banku np. w Nigerii zapytać, czy wyszły może do mnie środki od Pana X, w dniu Y i kiedy będą, prawda?

blockchain kryptowaluty ICO fintech

Źródło: CNBC.com

Magiczna technologia

No i teraz z pomocą przychodzi magiczna i cudowna technologia blockchain. W jej przypadku, jak tylko dana osoba wyśle Ci przelew, momentalnie otrzymujesz potwierdzenia z sieci (czyli tych pozostałych ogniw), że tak, zgadza się, w naszym łańcuchu pojawiła się taka transakcja i pasuje do łańcucha. Wtedy masz pewność, że nikt już nie będzie w stanie tego cofnąć, sfałszować, a i nie napisałem jeszcze najlepszego. Taki przelew dotrze do Ciebie w kilka minut lub sekund, nie dni. Do tego będzie kosztował prawdopodobnie mniej niż paczka zapałek w sklepie. Dodatkowo sieć ta jest zdecentralizowana, czyli nie ma komputera centralnego. Oznacza to, że np. jeśli hakerzy włamią się do Twojego banku i usuną w jakiś sposób całą bazę danych, to taki bank straci informacje o wszystkich klientach, wyobrażasz to sobie? Anarchia totalna, nie wiadomo czy masz kasę, czy kredyt, czy super lokatę na 0,000125% w skali roku minus podatek Belki.

Decentralizacja ma ten istotny atut, że każdy użytkownik sieci jest posiadaczem całej bazy danych i historii wszystkich transakcji (oczywiście zaszyfrowanych, więc wszystko pozostaje anonimowe). Tak więc hipotetycznie, jeśli nagle ktoś zniszczy wszystkie komputery świata, ale pozostanie jeden podłączony do blockchain, to cała sieć wraz z historią będzie w stanie się odbudować, a żadne dane nie zostaną utracone. Przykro mi, dane o kredytach również. Oczywiście mój opis jest bardzo uproszczony i ma na celu jedynie zobrazować niektóre cechy łańcucha bloków. Gorąco zachęcam do zgłębiania wiedzy na ten temat. To co tutaj napisałem jest jedynie malutkim czubeczkiem góry lodowej, jeśli chodzi o potencjał tej właśnie technologii.

Kryptowaluty

No to teraz się zacznie. Przecież każdy już wie co to Bitcoin i że kryptowaluty to oszustwo. Wystarczy włączyć wiadomości, aby dowiedzieć się, że to nowe Amber Gold i sposób na “nabicie w butelkę” biednych ludzi. Okazuje się, że nie do końca. Zacznijmy od tego, że Bitcoin to pierwsza i najstarsza kryptowaluta. Dla miłośników kina gorąco polecam WPIS Damiana na temat filmu dokumentalnego o BTC, który został wyprodukowany przez Netflix – warto przeczytać i oglądnąć. Kryptowaluty to tzw. wirtualne tokeny, mające swoją wartość liczoną w znanych nam walutach takich jak dolar, czy euro. Najczęściej są one powiązane z jakimś projektem, który ma swoje cele i zamiary, a jeśli robi wszystko zgodnie z planem, to wartość jego tokenów rośnie na giełdzie. Czy coś Ci to może przypomina? Tak to trochę podobne do rynku akcji, ale znacznie bardziej rozbudowane. 🙂

fintech bitocin blockchain crypto krypto kryptowaluty ICO

Źródło: www.fb.com/zarobekws

“KryptoBlockchainWaluty”

Kryptowaluty od zawsze funkcjonują w technologii blockchain, dlatego często te pojęcia są mylnie uważane za to samo. Prawda jest taka, że krypto i blockchain są i będą ze sobą na zawsze powiązane, ale w żadnym wypadku nie oznaczają tego samego. Na dzień dzisiejszy mamy już parę tysięcy różnych kryptowalut, ale jedna góruje nad nimi wszystkimi i wyznacza pozostałym trendy. Oczywiście chodzi o sławnego Bitcoin’a. Pierwsza, zdecentralizowana, elektroniczna jednostka stworzona po kryzysie finansowym przez nikomu nieznanego Satoshiego Nakamoto. Jego wartość w ostatnich czasach rosła w niebotycznym wręcz tempie, lecz ostatnio znacznie zmalała. Nie będę się tu rozwodził w kwestii, czy to bańka, czy nie oraz czemu kosztuje tyle, a nie tyle. Moim zdaniem zasada wartości od początków ludzkości jest taka sama – Coś jest warte tyle, ile inni są w stanie za to zapłacić. Jaką wartość materialną ma obraz Picassa? Jaką wartość materialną ma pierwszy komiks Superman 1? Odpowiedź pozostawiam Tobie.

Oczywiście w świecie kryptowalut nie brak oszustów i naciągaczy, którzy pragną okraść łatwowiernych inwestorów. Jednak dziwi mnie fakt nagłaśniania w mediach “niektórych” krajów, że komuś skradziono Bitcoin’y o wartości X, w takim razie Bitcoin to zło, bańka i kłamstwo. Czy w związku z tym, jak okradną sejf w banku, to będzie wina leżących w nim pieniędzy? Podsumowując, kryptowaluty to takie elektroniczne coś, trochę jak akcje, trochę jak pieniądze, ale tak na prawdę to po prostu postęp, który czeka nas wszystkich, czy tego chcemy, czy nie.

ICO

Najmniej znane pozostawiłem na koniec, ale warto choć trochę rozjaśnić ten skrót. W wielu krajach obecnie trwa gorąca debata na ten temat ICO. Po angielsku Initial Coin Offering. a po naszemu zbiórka pieniędzy na jakiś określony cel w zamian za udziały w tym przedsięwzięciu. Czyli taki startup, tylko w zamian za nasze pieniądze otrzymujemy udziały w postaci tokenów (kryptowalut). Możemy potem sprzedać je po wyższej lub niższej cenie w porównaniu do zakupu. ICO jest to bardzo burzliwa kwestia, gdyż ta metoda zbiórki daje duże pole manewru dla oszustów. Teoretycznie mogą oni zebrać pieniądze i zniknąć bez śladu. Oczywiście zdarzyły się już takie sytuacje, ale okazuje się, że nie jest to wcale takie łatwe jakby się mogło wydawać, gdyż takie instytucje jak amerykańskie SEC monitorują obecnie ten rynek bardzo dokładnie, a osoby chcące dopuścić się tzw. fraudu, są bezwzględnie traktowane.

fintech bitcoin blockchain crypto krypto kryptowaluty ICO

Źródło: www.ccn.com

Initial Coin Offering, co dalej?

ICO jest to najświeższe obecnie pojęcie w świecie fintechu i krypto. Z pewnością doczekamy się tu wielu regulacji i zmian. Należy jednak zauważyć, iż na prawdę spora ilość projektów tego typu po zbiórce często olbrzymich środków (ponad 100 milionów dolarów) rzetelnie wykonuje swoje założenia. Wartość tokenów często wzrasta nawet po kilka tysięcy procent. Sama idea Initial Coin Offerings jest na prawdę wspaniała. Pozwala rozwinąć się wielu niesamowicie interesującym projektom, jednak jak zawsze w każdej beczce miodu musi być także łyżka dziekciu. Należy więc bardzo uważać w co się inwestuje oraz zdawać sobie sprawę, że wkłada się własne pieniądze w czyjąś ideę, a ta może zostać zrealizowana lub nie. Jak mówi stare przysłowie – kto nie ryzykuje ten nie zyskuje, ale warto pamiętać, iż w przypadku startup’ów lub ICO to ryzyko jest na bardzo wysokim pułapie.

Dziękuję Ci za Twoją uwagę

Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu udało mi się wyjaśnić niektóre kwestie związane z tym, czym jest obecnie fintech i w jaką stronę zmierza. Gorąco zachęcam do zaglądania czasem do tej tematyki i poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Zwracam na to uwagę, gdyż może się okazać, że za jakiś czas to co dziś jest dla nas bardzo odległe, jutro stanie się naszą codziennością.

Prezes i CEO JPMorgan Chase, Jamie Dimon zmienia front i przewiduje rządowe kryptowaluty.

Ten, który jakiś czas temu określił Bitcoin jako fraud i scam zmienił jednak swoją opinię na ten temat.

Jamie w ekskluzywnym wywiadzie dla Fox Business powiedział, że “żałuje”, swoich wrześniowych komentarzy, choć nie skupia zbyt wiele uwagi na samym BTC.

“Bitcoin był dla mnie zawsze tym, co rządy państw będą mocno odczuwać. Jest tak ponieważ jego skala jest coraz większa i ma coraz większe znaczenie. A ja zazwyczaj mam po prostu inną opinię niż większość”.

Choć ciężko dokładnie wywnioskować co Dimon chciał przez to powiedzieć, można uznać, iż chodzi mu o plan przejęcia kontroli nad kryptowalutami poprzez rządy.

jamie dimon jp morgan chase ceo Rządowe kryptowaluty

Źródło: CNBC.com

W 2015 roku Jamie był dużo bardziej stanowczy mówiąc:

“To moja osobista opinia. Na świecie nie będzie prawdziwej waluty bez kontroli, rządy na to nie pozwolą.”

W obecnym wywiadzie CEO JPMorgan Chase nadal uważał, że powstanie coś w stylu “Krypto Jena i Dolara”, dzięki czemu rządy państw będą mogły kontrolować kierunek rozwoju rynku.

Na koniec wywiadu dla Fox Dimon oznajmił krótko:

“The Blockchain is real” *(Blockchain jest prawdziwy)

Rządowe kryptowaluty

W 2017 roku wiele obecnych rządów na całym świecie ogłosiło, że rozważają wprowadzenie krajowej waluty cyfrowej. Jednym z nich jest Wenezuela, o czym pisaliśmy Wam kilka dni temu na Zarobek w Sieci.

bitcoin-dollar-crypto

Źródło: Pixabay.com

W tej chwili Bitcoin jest w fazie korekty. Jednak tego typu newsy oraz fakt, że większość ostatnio zajmowanych pozycji na giełdzie w Chicago to Long Contracts może oznaczać, iż szykuje nam się powrót dominacji Króla na rynku. Tutaj realia zmieniają się z dnia na dzień, jednak nic nie dzieje się bez przyczyny.

Źródło: Fox Business

Czy giełda Bitfinex ma rachunek w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach?

Co ma wspólnego polski bank i jedna z największych giełd krypto na świecie? Internetowe śledztwo wykazało, że giełda wymiany kryptowalut – Bitfinex miała stworzyć rachunek walutowy w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach. Korzystać ma z pośrednictwa nikomu nieznanej spółki, powiązanej personalnie z Panamą. I przez te konta przechodzą wpłaty w euro. A wokół Bitfinex narasta coraz więcej wątpliwości.

“Kilka dni temu Bitfinex uruchomił możliwość składania depozytu w euro (od pewnego czasu nie przyjmuje dolarów). Internauci zauważyli, że pieniądze przesyła się oficjalnie na konto firmy Crypto sp. z.o.o z Polski. Stamtąd mają wędrować do portfela Bitfinex. Prezesem Crypto według danych KRS jest Ivan Manuel Molina Lee. Nazwisko to pojawia się m.in. w papierach Panama Papers. Na to nazwisko zarejestrowane jest kilka firm w rajach podatkowych.”

Z dnia na dzień ten konkretny Bank Spółdzielczy stał się jednym z bardziej rozpoznawanych polskich banków, a to wszystko dzięki tego typu pogłoskom.

banku spółdzielczym w skierniewicach bitfinex

Źródło: wikipedia.pl

Co ciekawe giełda MT Gox, która upadła w 2014 roku też przez chwilę miała konta w polskim banku. Firma upadła, a prezesa aresztowano. Pisał o tym jeden z użytkowników serwisu Reddit. Sam wpłacał środki na konto polskiego banku. Wygląda na to, że oferta banków w naszym kraju jest całkiem korzystna dla niektórych firm zagranicznych.

Żródło: money.pl

Atomic Swap

Czy Atomic Swap i giełdy zdecentralizowane są w stanie być realnym zagrożeniem dla scentralizowanych giełd pokroju Bittrex i Poloniex? W tym krótkim tekście spróbujemy wyjaśnić Wam na czym polega transakcja Atomic Swap. Są to na prawdę bardzo interesujące rozwiązania technologiczne i praktyczne, mogące usprawnić działanie dzisiejszego świata kryptowalut.

Na przełomie września i października doszło do pierwszych transakcji testowych pomiędzy różnymi blockchainami odrębnych kryptowalut. Pierwsza wymiana nastąpiła pomiędzy Litecoin’em a Bitcoin’em, ale możliwa jest ona już także dla Decred, Zcash i Ethereum.

lightning atomic swap giełda zdecentralizowana

Źródło: steemit.com

Polega to na tym, że jesteśmy w stanie przesłać drugiej nieznanej nam osobie, niezależnie od miejsca jej przebywania określoną ilość waluty np, Litecoinów w zamian za Bitcoin lub inną Crypto akceptującą tą technologię. Transakcja dojdzie do skutku tylko wtedy, jeśli potwierdzą ją obie strony, inaczej zostanie anulowana. Można sobie tylko wyobrazić jak bardzo mogłoby to ułatwić wymiany pomiędzy osobami i podmiotami, gdyż nie byłaby potrzebna 3 instytucja w postaci giełdy pobierającej prowizję za takie operacje.

Dodatkowo nasze środki są całkowicie bezpieczne, gdyż nie powierzamy ich nikomu do momentu akceptacji wymiany. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia będą wprowadzane coraz częściej i pozwolą na ewolucję świata Crypto.

Oczywiście nie będzie to wielkie zagrożenie dla giełd, gdyż służą one głównie traderom do pomnażania swoich kapitałów. Jednak w tej chwili to giełdy są jedyną opcją dla osób, których tranding nie interesuje, a chcą jedynie wymienić swoje coiny na inne, po obecnym kursie, aby wykorzystać je później do własnych celów.

Giełdy Zdecentralizowane

Obecnie powstaje także coraz więcej tzw. zdecentralizowanych giełd kryptowalut np. WavesDex. Platformy te nie przechowują aktywów, ani informacji o swoich użytkownikach. Do wymiany dochodzi bezpośrednio pomiędzy nimi samymi(zasada peer-to-peer), więc nie oddajemy własnych środków na konto giełdy, jak w przypadku np. Bittrex, czy choćby Bitbay. Serwery są rozmieszczone w wielu lokalizacjach, przez co np. organ państwowy nie może łatwo zawiesić działania giełdy. Dodatkowo, dzięki decentralizacji i transakcjom bezpośrednim pomiędzy użytkownikami, nie ma opcji na pozyskanie danych osobowych i informacji, o operacjach dokonanych przez klientów.

Atomic Swap i Giełdy zdecentralizowane

źródło: steemit.com/@icolending

 

Podsumowując, Atomic Swap i Giełdy zdecentralizowane nie są jeszcze potężnym zagrożeniem dla największych molochów w branży, ale z pewnością zmuszają ich do ciągłego polepszanai strategii działania i poprawiania wydajności.

ICO Quanstamp zakończone!

Quantstamp (QSP) zakończył swoje ICO (sprzedaż tokenów), a w dniu dzisiejszym (tj.22.11.2017) waluta znalazła się na dwóch giełdach – Huobi oraz Binance. Średnia cena w ICO wyniosła $0,066, w tej chwili oscyluje w granicach $0.0879 i nadal rośnie. CEO Quanta podał dzisiaj do publicznej informacji, iż w przeciągu 48 godzin zostanie ogłoszony kolejny announcement. Mamy nadzieję, że uda się powtórzyć sukces PowerLedger, jednak to już zależy od tego jak zespół deweloperski poprowadzi swój projekt.

Quantstamp QSP ICO

Źródło: Cryptovest.com

Co dalej z QSP?

Nasza grupa przygląda się kolejnym tego typu projektom, będziemy Was informować o przyszłych inwestycjach oraz o ich ewentualnym przebiegu. Dowiecie się, czy były one trafne, czy tez nie, a także w jakim stopniu.

W chwili obecnej zaplanowaliśmy również recenzję kolejnych powstających grup i urządzeń do zarabiania w sieci. Postanowiliśmy, iż będziemy je dla Was testować na własne ryzyko. Zanim się na coś konkretnego zdecydujecie, możecie zajrzeć do wyników naszych testów. Dostajemy sporo zapytań o grupy, które polecamy, lecz musicie nam wybaczyć. Podamy Wam coś dopiero jak będziemy pewni, że możemy to zrobić i będzie to przez nas jak najlepiej sprawdzone i godne polecenia.

Naszemu zespołowi nie zależy na prowadzeniu ślepego marketingu lub sprzedaży jakiś bezwartościowych produktów. Uważamy, że takie podejście jest bardzo krótkowzroczne. Nie chcemy nikogo zawieźć, ale czasem będziecie musieli poczekać trochę na wyniki naszych badań, aby były one rzetelne i godne uwagi.

Jeśli macie ochotę, abyśmy przyjrzeli się jakiemuś projektowi lub systemowi zarobku w sieci, prosimy o kontakt. Postaramy się to dla Was zrobić lub jeśli będzie taka potrzeba poprosimy o to naszych partnerów, którzy w niektórych aspektach mają większa wiedzę.

Chcemy, abyście jako członkowie naszego konsorcjum mieli dostęp do sprawdzonych informacji i nie musieli błądzić w sieci po omacku.

#kolejne artykuły