II. Kobieta z bliznami - Jolanta Golianek | worldmaster.pl
#

II. Kobieta z bliznami

Pewnego ranka obudziłam się i zobaczyłam męża. Miał łzy w oczach. Jak zdarzył się wypadek był w tym czasie za granicą. Nie wiedziałam czemu jest taki wystraszony, nic do mnie nie docierało. Uśmiechnęłam się do niego i powiedziałam, że nic mi nie jest, że chcę do domu. Przepraszałam go za to, co się wydarzyło, że nie chciałam. Do dzisiaj tego nie rozumiem, czemu go przepraszałam. Powiedział, że wyglądam jak chomik. Zaczęłam się śmiać.

kobieta z bliznamiDalej prawie nie chodziłam, więc nie wiedziałam jak wyglądam.Przez pierwsze dni dostawałam histerii. Nie chciałam jeść. Całymi dniami leżałam i płakałam. Mąż opiekował się mną na tyle ile mógł. Mył, prosił żebym jadła, żebym się nie poddawała, prosił o kolejne dawki morfiny. Pierwsze dni były przeplatane na zmianach opatrunków, moich napadów krzyku, płaczu i zasypianiu. Czasami nawet przez sen krzyczałam i płakałam. Mąż przyjeżdżał codziennie, żebym tylko czuła, że jest obok. Lekarze czekali aż narodzi się nowy naskórek, ale nic się nie działo. Codzienne zmiany opatrunków były tak bolesne, że nie wytrzymywałam z bólu, każde w kłucie igłą powodowało, że żyły pękały. Doszło do tego, że na widok igły dostawałam takiej histerii, że nie można było mnie uspokoić.

To była istna walka emocjonalna, słowna i wzrokowa, pielęgniarek i moja. Nie wiem jak to się stało, ale podjęto decyzję, że będą mnie usypiać do zmian opatrunków. Wtedy podjęto też decyzję, żeby założyć centralne wkłucie, w ten sposób będzie można pobierać krew do badania ale także podawać leki. Przez te kilka dni w klinice tak siadłam psychicznie, że sprowadzono do mnie lekarza psychiatrę. Przyszła jakaś młoda dziewczyna, prawie ze mną zdania nie zamieniła i wyszła. Przepisała jakieś prochy i tyle. Do tego wszystkiego jeszcze doszło jąkanie, wywołane pewnie całym tym przeżyciem.

W międzyczasie była Wielkanoc, którą z rodziną spędziliśmy w moim pokoju szpitalnym. A miało być tak pięknie. To miały być pierwsze święta wielkanocne w nowym domu. Śniadanie wielkanocne w salonie, dzieci buszujące w ogrodzie w poszukiwaniu króliczka, dużo śmiechu i wspólnie spędzonego czasu. A było łóżko szpitalne, nieklejące się rozmowy i smutek. Nawet dzieci się nie cieszyły, że króliczek przyniósł wymarzone prezenty. W tym dniu dzieci pierwszy raz przyjechały do kliniki i pierwszy raz mnie zobaczyły jak wyglądam. Synek od razu garnął się do mnie, a córka już starsza więcej rozumiała, przyglądała tylko mi się. Taka była Wielkanoc, taka nie wymarzona, taka niecodzienna, jakby nieprawdziwa.

Chodzę okryta prześcieradłem, bo szlafrok jest zbyt ciężki. Drażni moją skórę, ale jaką skórę, przecież jej nie ma. Przecież nie ma ciała. Ja pierdolę, jeszcze nic do mnie nie dochodzi, ale żyję w takiej niepewności od kilku dni, że psychicznie nie daję rady.

Do tej pory widziałam skrawki swojego ciała. Brzydzę się tym co widzę, jest ohydne, nie jest moje. Gdzie jest moje ciało! Chcę krzyczeć, ale nie mogę. Poprzez dotyk czuję tylko tłustą twarz. Każą ją ciągle smarować wazeliną. Nie czuję ust, prawe ucho boli. Nawet nie wiem, że kawałek się spalił. Dłonie mam dalej w opatrunkach. Nie mogę się ubrać. Nie mogę nic. Nawet nie wiem jaki dzień tygodnia. Mam wielką pustkę w głowie. Nie pamiętam niektórych słów, wyrażeń, nie umiem nazwać rzeczy. Czy oszalałam? Co się ze mną dzieje? Dlaczego wszystko konsultują z moim mężem, a mi mówią mi tylko szczątki? Łzy płyną i ta niepewność. Dlaczego przeżyłam? Czemu się nie spaliłam? Po co mnie ratowali? Te pytania będą później powracać z podwójną mocną i nabierać innych kolorów. Czarnych kolorów.

Unikam na wprost ściany z lustrem. Boję zobaczyć się, bo nie wiem jak wyglądam. Lustro kusi, ciekawość jeszcze większa. I tak kilka godzin mija i ta niepewność. Podchodzę, niby próbuję się umyć a jednocześnie chcę spojrzeć w lustro. I stoję, wryta, widzę odbicie ale nie wiem kto to. Wielkie oczy, brak rzęs, usta nienaturalne, twarz jakby bez skóry, nadpalone brwi i spalone, splątane włosy. Włosy, gdzie są moje piękne długie loki, nawet nie wiem jaki kolor w tej chwili mają, nierozczesane, jeden wielki splot, nieład. Patrzę i nie wierze, to nie ja. Nogi się pode mną uginają, łzy cisną się do oczu, nie mam siły krzyczeć i jedna myśl „kim jest ta kobieta po drugie stronie lustra?”. Dalej nie wiem jak wyglądam, bo całe ciało mam w opatrunkach.

Boże, dlaczego ja, za co?

Nagle zdałam sobie sprawę, że od kilku dni wszyscy mnie widzieli, oglądali, nawet mój facet. Zaczęłam czuć obrzydzenie do samej siebie i zastanawiać się, jak może mnie on oglądać, dotykać, myć, karmić mój mężczyzna skoro wyglądam z jak najgorszego horroru. Wtedy pierwszy raz zaczęłam świadomie zadawać sobie pytanie, „dlaczego, dlaczego ja? co takiego zrobiłam w życiu, że teraz tak muszę cierpieć”.

Wracam do łóżka. Leżę nieruchomo. Chcę umrzeć. Zasypiam.

Za dużo z tamtego czasu nie pamiętam, mam jakieś przebłyski. Pewnie zapamiętałam te sytuacje, które najbardziej wywarły na mnie jakieś emocje psychiczne.

Spoglądam w dół przez okno, leżę na drugim piętrze starego budynku. Do południa słońce przedziera się przez rolety. Na dole widzę chodzące koty, jest ich dużo. Po drugiej stronie widzę jak pakują narzędzia do operacji. Mój codzienny wieczorny widok, jak zostaję już sama. Wtedy płaczę, nie umiem znieść tej rozłąki, nie mam do kogo się odezwać, nie ma mnie kto pogłaskać, dotknąć. Nie ma mojego mężczyzny.

Mówią na oddziale, że jestem rozpieszczona przez męża, jak księżniczka. Zaczynam wszystkich ustawiać, a może oni dla świętego spokoju czasem sami się poddają, żeby tylko nie słuchać tych moich wyzwisk, krzyków i nieustającego płaczu.

Księżniczka, chyba piekła.

cdn…

I. Kobieta z bliznami

III. Kobieta z bliznami 

I. Kobieta z bliznami

Pamiętam wszystko jak przez mgłę, czasami tak wyraźnie, że aż bardzo boli.

Zapisując kolejne kartki, otwieram to wszystko co przeżyłam. Czasami łza zakręci się w oku. Zastanawiam się, skąd wtedy miałam na to tyle siły. Jak bardzo chciałam nie żyć, a jednocześnie chciałam żyć. Przecież wtedy cały świat runął. Boże, przecież wtedy nie miałam ciała, byłam nikim. Byłam jedną skwarką i myślałam, że na świecie już nie ma brzydszej osoby od ciebie. Nawet nie przypominałam człowieka, a co dopiero kobiety.

kobieta z bliznami

Chciałam tylko podrzucić do kominka i wrócić do sypialni do łóżka i spokojnie obejrzeć serial. Wieczorem razem z dziećmi leżałam w wielkim łóżku, w sypialni oglądaliśmy coś tam w tv i rozmawialiśmy. Mieszkaliśmy od niespełna roku w nowym domu. Wszystko jeszcze pachniało nowością, wiele rzeczy było do wykończenia, ale dla nas najważniejsze było, że mamy dom z ogrodem, nasz azyl na ziemi. Rano pod dom podchodziły sarny, zające, bażanty i popijając herbatę podziwialiśmy naturę.

Chciałam tylko podrzucić drewno do kominka, nic więcej.

Nie pamiętam co się stało, nawet nie wiedziałam, że się palę. Słyszałam tylko jakby w oddali jak córka woła „mamo palisz się”. Pobiegłam do łazienki, zaczęłam oblewać się wodą. Byłam sama z dziećmi w domu i nie byłam do końca świadoma co się wydarzyło. Córka zadzwoniła po sąsiadów. Wezwali karetkę. Krzyczałam po co, przecież nic mi nie jest. Nawet mnie nie bolało. Na dole w domu nie było lustra, więc nawet nie wiedziałam jak wyglądam. Prosiłam, żeby pomogli mi się ubrać, posprzątać w salonie i pójdę spać. Wezwali kartkę i byłam na nich wściekła, przecież mnie nic nie bolało. Kiedy usłyszałam sygnał karetki, myślałam że szlak mnie trafi. Poczułam taki ból, którego nie da opisać się.

Nagle zaczęłam dochodzić do siebie, a raczej moje trzeźwe myślenie. Zauważyłam, że z prawej dłoni zwisa mi skóra, że całą koszulkę mam spaloną, do tego z bólu posikałam się w wannie. Krzyczałam, tak bardzo bolało. Lekarz z ratownikiem medycznym jak mnie zobaczyli, zaczęli szybko działać. Próbowano założyć mi wenflon, ale żyły pękały. Przez łzy, szloch, krzyk prosiłam żeby mi coś dali, bo już nie mogę. Z pokoju słyszałam jak synek płacze, córka rozmawiała z tatą.

Ratownik z lekarzem po podaniu morfiny wyjęli mnie z wanny i położyli na łóżko, przykryli folia termiczną, przypięli pasami i wsadzono mnie do karetki. Za karetką do szpitala przyjechał sąsiad. W szpitalu na SOR nie wiedzieli co ze mną zrobić. Pielęgniarki zastanawiały się czym mi twarz posmarować. Doszło do mnie, że nie wiedzą jak udzielić pomocy. Zaczęłam krzyczeć do sąsiada, żeby zadzwonił po znajomego, jest lekarzem. Jak tylko przyjechał, wszystko potoczyło się inaczej. Nie mając świadomości jak do końca wyglądam, prosiłam żeby nigdzie daleko mnie nie wysyłali. Po kilku telefonach, padło hasło Gdańsk. Nie pamiętam za dobrze samej podróży. Byłam zmęczona, na środkach przeciwbólowych (chociaż lekki ból czułam), byłam senna.

Ratownik medyczny całą drogę ze mną rozmawiałam, żebym nie zasnęła. A ja chciałam więcej morfiny i chciałam zasnąć. Dojechaliśmy do Gdańska, Uniwersytetu Medycznego. Czekała już na mnie pani doktor z personelem. Musiałam wyglądać strasznie, bo ludzie na korytarzu mieli dziwny wyraz twarzy, a widzieli tylko moją twarz. Tak naprawdę było mi wszystko obojętne, byłam tak zmęczona.

A to dopiero był początek koszmaru.

Przełożono mnie w pokoju przyjęć na łóżko. Dostałam drgawek, było mi tak zimno i tak bolało, że nie miałam siły płakać, tylko krzyczałam. Wszystkie emocje mieszały się. Nie wiedziałam co w domu, co z dziećmi. Pamiętałam ciągły płacz synka i „gdzie zabieracie moją mamę”. Nie wiedziałam, co ze mną się dzieje. Na prawej dłoni na palcu miałam obrączkę, nie zdjęli mi jej lekarze w moim szpitalu. Palec strasznie spuchł, ale pani doktor tak się zaparła żeby ratować palec, że sama przecięła tą cholerną obrączkę (a była gruba). Już wtedy powinnam zdać sobie sprawę, że to silna kobieta (psychicznie i fizycznie) i że będzie walczyć o mnie do końca. Zaczęła mnie oglądać, oczyszczać skórę, nakładać opatrunki. Nie mogła jeszcze za dużo podać morfiny bo musiała dokładnie ocenić stan mojego zdrowia. Jeszcze chyba nigdy tak w życiu nie prosiłam nikogo o nic, jak o coś przeciwbólowego.

Spędziłam tam chyba około dwóch godzin, tyle ludzi się przeplatało, każdy coś chciał, każdy lekarz z innej specjalności sprawdzał moje ciało. Wtedy nawet do końca nie zdawałam sobie sprawy, że jestem naga. Między czasie przewieziono mnie jeszcze na prześwietlenie klatki piersiowej. Po tym wszystkim trafiłam na oddział Klinika Chirurgii Plastycznej i Oparzeniowej. Położono mnie w sali, gdzie stały cztery łóżka. Trzy były zajęte przez mężczyzn. Przeniesiono mnie na łóżko koło okna, ogrodzili od reszty parawanem i powiedziano, że rano już będę sama w sali. Chyba mi coś dali, bo szybko zasnęłam.

Rano gdy się obudziłam, rzeczywiście wszystkie trzy łóżka były puste. Nie wiedziałam która jest godzina, ale na korytarzu już było głośno. Po chwili weszli lekarze do sali, trwał obchód. Musiałam wyglądać nieciekawie, bo wszyscy się na mnie dziwnie patrzyli. Ja ich zresztą też ledwo widziałam, bo miałam całą twarz spuchniętą i ledwo co mogłam otworzyć oczy. Dłonie miałam w opatrunkach, przykryta lekkim prześcieradłem, na morfinie, dalej nie wiedziałam co się ze mną dzieje.

nie mogłam jeść, pić, nie mogłam nic..

Między czasie rozmawiałam z babcią, a raczej próbowałam ją w tym wszystkim uspokoić, że aż tak źle nie jest.

Później pustka, nic nie pamiętam co się ze mną działo.

cdn…

II. Kobieta z bliznami

 

Nowe waluty na Bitbay

W dniu dzisiejszym na polską giełdę Bitbay dodano dwie bardzo znane i szanowane na całym świecie kryptowaluty. Jest to azjatyckie OmiseGo oraz nasz ojczysty projekt Golem. Wiadomo, iż obie organizacje współpracowały już wcześniej ze sobą, a litera “g” w ich logo wygląda wręcz identycznie.

OmiseGO jest otwartą i zdecentralizowaną platformą płatniczą wydaną na Ethereum. Zadeklarowanym celem jest zapewnienie sprawniejszych usług finansowych dla wszystkich, w tym zarówno osób korzystających z tradycyjnych usług bankowych, jak i osób z krajów rozwijających się oraz miejsc, w których brakuje tradycyjnej infrastruktury bankowej. OMG był pierwszym projektem Ethereum, który przekroczył wartość 1 miliard dolarów amerykańskich. Obecnie jest notowany na największych giełdach światowych, a jego całkowity market cap wynosi $1 076 536 299 USD

Platforma Golem (Golem Network) jest rynkiem mocy obliczeniowej. W sieci peer-to-peer niewykorzystane zasoby obliczeniowe można wynająć użytkownikom, którzy chcą wykonywać zadania intensywnie wykorzystujące pamięć. Płacąc usługodawcy można w kryptowalucie Golema – GNT. W skrócie jednostka/osoba posiadająca, powiedzmy, wysokiej klasy konsolę do gier lub bardzo mocny komputer może skorzystać na umożliwieniu innym wykorzystywania swojego sprzętu. Moc obliczeniową można użyć do wszystkiego, od renderowania video do treningu sieci neuronowych. Zasoby, które kiedyś byłyby bezczynne, mogą teraz zarabiać na zdecentralizowanej sieci dla swoich właścicieli. Całkowity market cap GNT wynosi $322 733 134 USD.

Dzięki dodaniu tak znanych kryptowalut giełda Bitbay z pewnością będzie mogła liczyć na jeszcze wyższy wolumen obrotu niż dotychczas, gdyż oba te tokeny mają wielu zwolenników w naszym kraju.

bitbay omg gnt omisego golem fto futuro coin

bitbay.net

Omisego, Golem… ale również Futuro (FTO)

Jako. iż Bitbay zorganizował także głosowanie na dodanie tzw. “community coin”, na giełdę dostało się również Futuro, które zebrało największą ilość głosów od społeczności. Władze giełdy postanowiły jednak nie promować oficjalnie tego wydarzenia, a jedynie potwierdziły w komentarzach fakt pojawienia się FTO na platformie.

Podjąłeś decyzję o powiększeniu rodziny o kolejnego członka merdającego ogonem i skaczącego z radości zawsze, gdy wracasz do domu? Fantastycznie! Pomożemy Ci skompletować wyprawkę dla Twojego psa. Oto 10 rzeczy, które powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów:

1. Karma – małe opakowanie. Duże opakowania są ryzykowne – nie masz pewności, czy ta, którą wybrałeś zasmakuje Twojemu pupilowi. Zwróć uwagę na jej skład. Dobra karma to taka, w której jest co najmniej 30% mięsa. Pamiętaj również o zasadzie, by nie podawać jednocześnie karmy suchej i mokrej – psi żołądek inaczej je trawi, taka mieszanka może mu zaszkodzić

2. Obroża lub szelki oraz smycz. Pamiętaj by dopasować ich wielkość i rodzaj do wagi psa. Unikaj na początek smyczy flexi – korzystający z nich pies będzie miał problem, by nauczyć się chodzenia przy nodze.

3. Legowisko – w przypadku młodych psów, warto na początek kupić najtańsze, lub po prostu rozłożyć stare koce, czy kołdrę. Szczeniaki mają tendencję do gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ich zębów. Bardzo prawdopodobne, że pierwsze legowisko zostanie po prostu… zjedzone.

4. Kennel, czyli klatka dla psa. Jeśli jest odpowiednio duża, stanie się dla Twojego pupila bezpiecznym schronieniem. Może też uchronić mieszkanie (szczególnie jeśli to szczeniak) przed zniszczeniami, a samo zwierzę przed zrobieniem sobie krzywdy (np. porażenie prądem przez przegryzione kable).

5. Miski na wodę i na pożywienie. Dwie osobne, najlepiej metalowe, z szeroką, stabilną, antypoślizgową podstawą. Ceramiczne są mało bezpieczne – stłuczone mogą okaleczyć psa, a plastikowe, zostać przez niego szybko zniszczone.

szczeniak pies co dla psa nowy pies co kupić nowy pies piesek lokalizator kennel

6. Chip i adresówka (na adresówce należy wpisać imię pupila i numer Twojego telefonu). Choć są niezbędnym wyposażeniem, pomogą w odnalezieniu uciekiniera tylko wtedy, gdy ktoś go schwyta i zechce oddać właścicielowi. Dlatego warto wyposażyć psa w…

7. Lokalizator notiOne – niewielki, lekki i bardzo praktyczny lokalizator bluetooth, który łatwo przymocować do psiej obroży. Dzięki wsparciu sieci aplikacji współpracujących, pomaga namierzyć psa nie tylko w pobliżu, ale i na znacznie dalsze odległości. Gdy ucieknie, sprawdzisz w aplikacji gdzie powinieneś go szukać.

8. Numer do weterynarza oraz całodobowej pomocy weterynaryjnej. W przypadku nagłych kłopotów ze zdrowiem, może nie być czasu na szukanie w sieci odpowiedniego kontaktu. Czasem liczą się dosłownie minuty.

9. Zabawki i gryzaki – szczególnie dla młodych psiaków. Ich chęć do zabawy oraz fizjologiczna potrzeba gryzienia może się źle skończyć dla Twoich mebli, poduszek i wszystkiego, co tylko wpadnie im w zęby. Warto zainwestować w droższe zabawki – są bezpieczniejsze i bardziej trwałe.

10. Smaczki – czyli małe kawałeczki psich smakołyków. Niezbędne przy wychowywaniu psa i uczeniu go nowych komend. Będą nagrodą za dobrze wykonane zadanie.

Ilość mniej lub bardziej potrzebnych gadżetów dla psów, można by mnożyć w nieskończoność. Jednak przedstawiona przez nas lista jest absolutnym “must have” każdego początkującego właściciela czworonoga.

Źródło: https://notione.com/blog/wyprawka-dla-psa/

(więcej…)

Jak schudnąć? I to najlepiej szybko! To pytanie w tym okresie pada bardzo często!

Zrobiło się cieplej! Wakacje rozpoczęte. Czas na plażę! Czujecie to?  Można to zauważyć po tłumach na siłowni i wielu truchtających osób na ulicy. Ogromna ilość z Was rozpoczęła lub kontynuuje proces zrzucania nadbagażu. Odchudzanie pełną parą! Pytacie o szybki sposób na pozbycie się kilogramów.

Niestety, bądź stety redukcja to nie cud! Sprawa jest prosta! Chcesz schudnąć? Tniesz kalorie, bądź znacznie zwiększasz aktywność!

Redukcja – Jak zacząć?

Nie ma reguły, ani przyjętej ogólnie kaloryczności dobrej dla wszystkich. Na początku wylicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne(takie internetowe kalkulatory są ogólnie dostępne na stronach). Uzyskany wynik będzie wskazówką do tego ile powinniśmy zjeść kalorii danego dnia. Jeżeli Twoim celem jest schudnąć musisz zmniejszyć ich ilość, jeżeli chcesz przytyć oczywiście zwiększamy. Niezależnie od tego jaki efekt chcemy uzyskać musimy słuchać swojego organizmu. Każdy z nas ma inny tryb dnia i różną ilość aktywności. Musimy obserwować i dobrze poznać swój organizm. Dzięki temu łatwiej będzie nam osiągnąć zamierzony efekt szybciej i bez zbytniego obciążania psychiki.

jak schudnąć chudnąć waga redukcja jedzenie zasady waga sylwetka organizm

pexels.com

Poniżej kilka wskazówek które pomogły mi schudnąć:

1.Ogranicz „przekąski”!

…czyli po prostu nie podjadaj! Niestety to one często powodują sporą nadwyżkę kaloryczną. Często podjadamy odruchowo i nie uświadamiamy sobie ile tego uzbiera się z tych malutkich przekąsek. Uważaj na ukryte kalorie. Pyszne latte z syropem może mieć nawet 400 kcal, a mała garstka orzechów około 300. Jeżeli już musisz coś przekąsić niech będzie to pokrojona w słupki marchewka lub ogórek! Da Ci to satysfakcję, a zbytnio nie wpłynie na kaloryczność w ciągu dnia.

2. Zaplanuj posiłki!

To pomoże Ci ustrzec się przed zjedzeniem czegoś „fast” na mieście! Gdy poczujesz głód, po prostu wyjmiesz wcześniej przygotowany posiłek!

3.”Nie dziękuję”

Jesteś na spotkaniu, przyjęciu i właśnie wjeżdża ciasto? Zacznij używać tego zwrotu! Na początku może to być trudne, ale jak to zrobisz, poczujesz uczucie satysfakcji, że się nie złamałaś. Może swoim zachowaniem zmobilizujesz również inną osobę?

4.Nie śpiesz się!

..podczas posiłku. To w końcu chwila na którą czekasz! Delektuj się każdym kęsem, podczas gdy Twój organizm będzie miał czas na poczucie sytości. Dzięki temu nie zjesz za dużo!

5.Wstań!

Ruch to coś czego potrzebuje Twój organizm. Ważniejsza niż sam trening jest nasza aktywność w ciągu dnia. Masz siedzącą pracę? Staraj się szukać sposobności do ruchu! Zamień windę na schody, wysiądź dwa przystanki wcześniej, przyśpiesz kroku bądź zamień samochód na rower! Możliwości jest dużo- nie szukaj wymówek!

6.Cierpliwości!

Tak jak nie tyjemy po jednej pizzy, tak również nie zgubimy szybko kilogramów po jednym dniu bez słodyczy! Chudnięcie to długi proces, który rozpoczyna się przede wszystkim w naszej głowie. Uzbrój się w cierpliwość i pozytywne nastawienie! A za jakiś czas Twoje Ci podziękuje!

Zobacz również: „Dlaczego nie mogę schudnąć?”

A wy macie jakieś sprawdzone sposoby jak schudnąć?

#kolejne artykuły