Bitcoin - od abstrakcyjnego pomysłu do globalnego rynku | worldmaster.pl
#

Zanurzymy się na czas pisania tego artykułu do historii i przedstawimy kompletny przegląd podróży Bitcoina.

Bitcoin kończy 10 lat. W ciągu tylko jednej dekady dokonał gigantycznego skoku od abstrakcyjnego pomysłu do globalnego rynku o wartości 200 miliardów dolarów (na ten moment), co przeraża znanych finansistów i dezorientuje analityków. W przyszłości jego dalsze istnienie jest niejednoznaczne i przez wielu uważane za wątpliwe.

Pomysł Satoshi

Według oficjalnego dokumentu, pierwotnym celem Bitcoina było stworzenie “wersji peer-to-peer cyfrowych pieniędzy”. Umożliwić ma ona wysyłanie płatności online bezpośrednio, bez przechodzenia przez żadne instytucje finansowe. “Idea Satoshi” rozwiązała problem podwójnych obciążeń, z którymi borykały się inne, nieudane projekty cyfrowej waluty, takie jak DigiCash w latach 90.

Płatność nie obejmuje osób trzecich, takich jak banki, z powodu rozproszonych ksiąg rachunkowych, na których bazuje Bitcoin. Transakcje tworzą ciągły łańcuch o nazwie Blockchain, którego nie można zmienić.

Blok Genesis

Pierwsza na świecie transakcja Bitcoin odbyła się zaledwie tydzień po publikacji WP, kiedy Satoshi wysłał Bitcoiny do Hala Finneya. W 2009 roku wydobyto pierwsze 50 bitcoinów znanych jako blok Genesis. To oznaczało początek ery wydobycia. W maju 2010 r. programista z Florydy zapłacił 10 000 BTC za pizzę. W październiku 2018 roku ta ekstrawagancja kosztowałaby 63 miliony dolarów.

Silk Road

Giełda Silk Road znacznie przyczyniła się do zepsucia reputacji Bitcoina. Rynek Dark Web stał się rajem dla nielegalnego handlu. Bitcoin stał się szerzej znany jako przestępcza waluta i nadal jest często nazywany oszustwem.

Założona w 2012 r. giełda kryptowalut Coinbase została niedawno wyceniona na 8 mld USD. Największy dostawca handlu, BitPay, akceptuje Bitcoiny od 2011 roku. Jednak oprócz sztuczek z działalnością przestępczą i nielegalnym handlem, użycie Bitcoina jako prawdziwej waluty nie zostało naprawdę odnotowane.

Rise & Fall

Mimo to Bitcoin osiągnął chwalebny okres triumfu. Do 2017 r. inwestorzy często używali go jako narzędzia spekulacyjnego. Najwyższy poziom Bitcoina zbiegł się z rosnącym rynkiem kontraktów terminowych. Chicago Mercantile Exchange (CME) otworzyło transakcje futures na Bitcoin i według danych CoinDesk osiągnęło to maksimum 19 783 USD tego samego dnia. Niestety, nie trwało to długo, a rynek wkrótce upadł.

ICO mania

Szczyt Bitcoin zbiegł się także z rozkwitem epoki ICO. Pozyskiwanie pieniędzy na projekty cyfrowe i start-upy poprzez wydawanie własnych tokenów kryptograficznych rozpoczęło się w 2013 r. Do końca 2017 r. początkowa oferta monet (ICO) zarabiała miliardy na programistach, a także na licznych oszustwach.

ICO wprowadziło do życia ponad 2000 kryptowalut, przy całkowitej kapitalizacji wynoszącej 200 miliardów dolarów. Dopiero w 2018 r. poziom finansowania społecznościowego ICO wzrósł o 12 mld dolarów, czyli więcej niż w przypadku wszystkich pierwszych publicznych ofert na największych giełdach w USA.

Wiele projektów ICO zostało jednak ujawnionych jako oszustwa i wywołało to falę sporów z regulatorami ze Stanów Zjednoczonych, którzy szeroko ostrzegali inwestorów przed planami “pomp i spadków”. SEC uruchomiła nawet własną stronę internetową ICO, aby pokazać inwestorom, jak uniknąć strat. Jednocześnie po 2017 r. i pierwszej połowie 2018 r. 92% ICO zostało oznaczonych jako nieudane i nieuczciwe.

Regulacja i krytyka

Bitcoin nie jest obsługiwany przez żaden z rządów. W każdym kraju obowiązują unikalne reguły i sposoby radzenia sobie z nową klasą aktywów. SEC ustanowił Bitcoina i Etherium jako towary, ale reszta ICO jest papierem wartościowym, a zatem przedmiotem regulacji państwowych.

Bitcoin doświadcza poważnych trudności w akceptacji zarówno od regulatorów, jak i oficjalnych finansistów. Menedżer funduszu Millionaire Citadel, Ken Griffin, wskazał na podobieństwa między Bitcoinem a najbardziej znaną bańką finansową – holenderską manią tulipanów. Nouriel Roubini, znany jako doktor Doom, ponieważ to on przewidział kryzys finansowy, skrytykował podstawową technologię Bitcoina, Blockchain, nazywając ją “najbardziej przesadzoną i najmniej użyteczną w historii ludzkości“.

Przyszłość

Pomysł na alternatywną walutę cyfrową narodził się pod koniec roku 2007. Upadł bank Lehman Brothers, a bankructwo i recesja gospodarcza na świecie dawała się we znaki. Pierwsza i najbardziej znana waluta, Bitcoin, wywołała manię wśród inwestorów detalicznych, BTC przetrwał cztery upadki i przyciągnął uwagę najpotężniejszych instytucji świata.

Podczas gdy sceptycy przewidują upadek Bitcoina w przeciągu najbliższych 10 lat, wielu graczy z Wall Street implementuje  podstawową technologię, Blockchain.

J. P. Morgan Chase, IBM, Deloitte, Amazon i Facebook należą do firm, które pracują nad prywatnymi rozwiązaniami Blockchain nie mających nic wspólnego z kryptografią.

Podczas gdy Bitcoin odnotował spadek o 54%, liczba fuzji i przejęć w obszarze Blockchain i kryptowalut wzrosła ponad dwukrotnie w ubiegłym roku. W sierpniu PwC poinformowało, że 84% dyrektorów generalnych twierdziło, że ich firmy są “aktywnie zaangażowane” w technologię Blockchain.

O Blockchainie mówią wszyscy i nikt nie chce zostać w tyle

Jeremy Allaire użył bardzo odważnego stwierdzenia mówiąc, że ​​internet jest “uroczym eksperymentem“, który będzie stopniowo maleć w odniesieniu do rosnącej mocy krypto.

Założyciel i dyrektor generalny Circle Jeremy Allaire twierdzi, że krypto stanie się większe niż Internet. Obecnie, sturtup wspierany przez Goldman Sachs jest “na fali”. Próbuje również utrwalić status “Bitcoin unicorn” dzięki wielu transakcjom i własnym zabezpieczonym tokenem stablecoin “USD Coin”.

Jeremy Allaire z Circle uważa internet za uroczy eksperyment. Próbuje również utrwalić status “Bitcoin unicorn” dzięki wielu transakcjom.

Tokenizacja wszystkiego

Podczas swojego wywiadu w CNBC, Allaire wzmocnił swoje poparcie dla krypto. Przyjął założenie, że wszystko zostanie stokenizowane w ciągu kilku lat (obejmuje to także tradycyjne aktywa w postaci akcji). Jako entuzjasta Bitcoina nie jest jednak do końca pewien, czy inwestorzy będą chcieli handlować akcjami z Bitcoinem. Póki co przewiduje, że będą trzymać się tradycyjnych pieniędzy.

Allaire uważa, że :

Możliwość płynnej wymiany wartości w Internecie przy jednoczesnym wyeliminowaniu pośredników wraz z dodatkowymi wydatkami sprawiłaby, że sieć byłaby “uroczym eksperymentem”

Stwierdza również, że szybki rozwój tej technologii zbiega się z postępem regulacyjnym.

To odbija się echem w komentarzach dyrektora generalnego Zillow, Spencera Rascoffa, który wcześniej porównał technologię Blockchain do Internetu.

Poznaj elitę krypto

W marcu, Circle dołączył do tak zwanego “Bitcoin unicorn club“. Klub ten angażuje 110 milionów dolarów podczas swojej rundy finansowania Series E prowadzonej przez Bitmain, startup kryptograficzny z siedzibą w Pekinie.

W 2019 r. w życie wejść ma pakiet nowych przepisów podatkowych dotyczących walut wirtualnych. Projekt nowelizacji, nad którym pracuje obecnie Sejm, zakłada m.in. zmiany odnoszące wpływające na kopanie kryptowalut.

Jak wyjaśniają eksperci, kluczowe znaczenie będzie mieć w tym przypadku to, na czyj rachunek wydobywa się cyfrową walutę.

Wprowadzenie nowych przepisów przewidziano w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt trafił do Sejmu 25 września tego roku. Większość zmian powinna wejść w życie już 1 stycznia 2019 r.

W projekcie nowelizacji Ministerstwo Finansów zaproponowało m.in. uregulowanie kwestii dotyczących wydobywania walut wirtualnych i podatku dochodowego.

Kryptowaluty na własne potrzeby

Projektodawcy wskazują, że od tego, na czyj rachunek wydobywane są cyfrowe waluty, zależeć będzie kwalifikacja uzyskanych przychodów do poszczególnych źródeł.

Wydobywanie kryptowalut na własny rachunek co do zasady nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Przychód z kapitałów pieniężnych ma powstawać jednak w chwili sprzedaży kryptowalut – w sytuacji zapłacenia wydobytymi kryptowalutami za towar bądź usługę” – mówi ekspert serwisu kryptoprawo.pl oraz radca prawny i partner zarządzający w Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, Kamil Hupajło.

Kopanie na zlecenie

Inne rozwiązanie będzie regulować przypadki, gdy wydobywanie kryptowalut odbywa się na zlecenie. Czyli w oparciu np. o umowę zlecenie czy umowę o pracę. Twórcy aktualnej wersji projektu przewidzieli taką sytuację. Wtedy wartość wynagrodzenia jaką ktoś otrzyma w kryptowalutach będzie musiał opodatkować jak wynagrodzenie za pracę.

MF zakłada, że nie ważne, czy pracownik zostanie wynagrodzony w całości w walucie wirtualnej czy też tylko w części. Opodatkowanie ma być więc zbliżone do opodatkowania względem wynagrodzenia za pracę na podstawie umowy zlecenia. Twórcy projektu regulacji nie są jednak precyzyjni, ponieważ brakuje konkretnych wskazań odnośnie wyceny wynagrodzenia w kryptowalutach. Jeżeli kwestie te nie zostaną doprecyzowane na etapie prac sejmowych, to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że będą się rodzić spore wątpliwości interpretacyjne” – wyjaśnia ekspert serwisu kryptoprawo.pl oraz prawnik i prokurent Kancelarii Legaltec Hupajło & Partnerzy, Maciej Grzegorczyk.

Jak tłumaczy ekspert, w projekcie przekazanym do Sejmu brakuje również pewnych klarownych regulacji. Chodzi o możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków, które ponoszone są w związku z wydobywaniem kryptowalut. Finalna wersja nowelizacji powinna jasno określać, czy wydatki tego rodzaju (np. na sprzęt i prąd) będzie można wliczać w koszty.

Funt w parze z Krypto

Generalny kierownik Coinbase Pro opublikował post na blogu, w którym stwierdza, że platforma uruchomi pary GBP do ETH, BCH, ETC i LTC. Para GBP / BTC jest już dostępna.

Po pierwsze, nowe pary przejdą fazę post-only, a następnie zostanie zastosowana faza ograniczająca. Nastąpi to jednak dopiero po udostępnieniu klientom tych dwóch pełnych pakietów usług handlowych.

Generalny kierownik Coinbase Pro opublikował post na blogu, w którym stwierdza, że platforma uruchomi pary GBP do ETH, BCH, ETC i LTC.

Następne pary fiat / krypto zostaną dodane w piątek, 7 września.

Na początku tego miesiąca, giełda Coinbase zrealizowała wypłaty i depozyty dla funta szterlinga poprzez system szybkich płatności. Wcześniej transakcje trwały kilka dni, ponieważ funty były najpierw przeliczane na euro.

Vitalik Buterin nie zaprzecza, że ​​Ethereum ma duży problem, ale wie również, jak go naprawić.

Bardzo oczekiwana reakcja Vitalika Buterina na ponure przepowiednie Jeremy’ego Rubina na temat przyszłości Ethereum uzasadnia krytykę, która jest głównie związana z gazem. Jednak założyciel Ethereum twierdzi, że te dwie innowacyjne propozycje pomogłyby rozwiązać ten długotrwały problem.

Dlaczego Ethereum może wygasnąć ?

Artykuł TechCruncha napisany przez Jeremiego Rubina ze Stellara mówi, że Ethereum jako zasób straci całą swoją wartość. Rubin zwraca uwagę, że druga co do wielkości kryptowaluta, która w sierpniu spadła o 33 procent, nie osiągnie powszechnej akceptacji ze względu na problemy skalowalności co nieuchronnie będzie mieć katastrofalny wpływ na jej cenę.

DApps może tworzyć własne tokeny ERC20, ponieważ nie ma obowiązku płacenia za gaz w Ethereum.

Przykład: BuzzwordCoin. Jeśli deweloperzy zaczną używać własnych tokenów do opłat za gaz, to zapotrzebowanie na Ethereum zostanie wyeliminowane.

Rubin założył, że sieć Ethereum ma potencjał, aby odnieść sukces, ale kryptowaluta i tak jest skazana na “zagładę”.

Dlaczego Ethereum może wygasnąć ? Bardzo oczekiwana reakcja Vitalika Buterin na ponure przepowiednie Jeremy’ego Rubin na temat Ethereum i Dapps.

Buterin kontra Rubin. Odpowiedź Vitalik’a.

Ostra krytyka Rubina wywołała pewne zamieszanie w społeczności kryptograficznej, zmuszając twórcę Ethereum do odpowiedzi. Co zaskakujące, Buterin zgadza się ze wszystkimi wyżej wymienionymi punktami na temat aktualnego położenia Ether’a.

Niemniej jednak twierdzi on, że istnieją dwie propozycje dotyczące opłat, które pomogłyby rozwiązać ten problem. Krótko mówiąc, Buterin rozważa wprowadzenie obowiązkowych opłat Ethereum dla producentów bloków i DApps. Górnicy musieliby płacić Ether za każdym razem, gdy dodaliby nowy blok, podczas gdy opłaty byłyby wymagane do przechowywania danych DApps na Ethereum Blockchain. Eter zapłacony za opłaty zostanie spalony w celu podniesienia ceny monety.

Te propozycje świetnie brzmią teoretycznie, ale muszą zostać zaakceptowane przez interesariuszy z Ethereum.

#kolejne artykuły