Optymalizacja kosztów w firmie: jak to zrobić? | worldmaster.pl
#

Konkurencja nieustannie rośnie, a warunki rynkowe ulegają zmianom. W takim środowisku, zarządzanie kosztami w biznesie jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją współczesne przedsiębiorstwa. Optymalizacja kosztów w firmie nie jest już więc wyborem, ale koniecznością, która decyduje o przetrwaniu i rozwoju biznesu w danej branży. Postanowiliśmy nieco zgłębić tajniki efektywnej optymalizacji kosztów, pokazując, że jest to proces znacznie bardziej złożony niż proste i popularne „cięcie wydatków”. 

W artykule wyjaśniamy najważniejsze pojęcia, a także przedstawiamy sprawdzone strategie i innowacyjne podejście, które nie tylko pomogą zredukować niepotrzebne koszty, ale również zwiększą efektywność operacyjną i jakość oferowanych usług lub produktów. Jeśli zatem szukasz sposobów na zbudowanie silniejszej, bardziej rentownej firmy, która skutecznie poradzi sobie w dynamicznym środowisku biznesowym, ten artykuł jest dla Ciebie. Czytaj dalej i zyskaj wiedzę, która otworzy przed Tobą nowe perspektywy na optymalizację kosztów w firmie.

Dlaczego optymalizacja kosztów jest tak ważna?

Zacznijmy od wyjaśnienia sobie, dlaczego w ogóle warto zajmować się optymalizacją kosztów? Przede wszystkim warto wiedzieć, iż jest to proces, który pozwala znaleźć równowagę między minimalizacją wydatków a utrzymaniem wysokiej jakości oferowanych produktów i usług. W rezultacie jest to więc ciągłe i regularne dążenie do obniżania kosztów funkcjonowania firmy, przy jednoczesnym zachowaniu takich wskaźników, jak: jakość oferty, zadowolenie klientów czy satysfakcja pracowników.

Dobrze wykonywana optymalizacja kosztów w firmie prowadzi natomiast do: zmniejszenia wydatków, zbudowania „finansowej poduszki bezpieczeństwa”, uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku, redukcji ryzyka, uzyskaniu dodatkowych zasobów finansowych na rozwój biznesu, a także szansy na dokonanie korzystnych inwestycji (np. w marketing, narzędzia, sprzęt). 

Jak optymalizować koszty w firmie?

Jak przygotować się do optymalizacji kosztów?

Proces optymalizacji kosztów w firmie rozpoczyna się od dokładnej analizy obecnej struktury wydatków przedsiębiorstwa. Na początku kluczowe jest bowiem zrozumienie, które obszary działalności pochłaniają najwięcej zasobów i sprawdzenie, czy w ogóle istnieją możliwości ich redukcji bez negatywnego wpływu na najważniejsze aspekty biznesu. Poza tym należy także przeanalizować zyski i zweryfikować, które obszary działalności generują najmniejsze korzyści w porównaniu do ponoszonych kosztów. Nie można również pomijać rzetelnej analizy potencjalnych szans i ryzyka, które mogą wyniknąć podczas optymalizowania kosztów w firmie. Ponadto ważne jest, aby unikać wyznaczania nierealistycznych celów, które mogą prowadzić do obniżenia jakości oferowanych usług lub produktów, a w konsekwencji, do utraty klientów.

Praktyczne sposoby na optymalizację kosztów

Każde przedsiębiorstwo powinno wypracować własne sposoby na optymalizowanie kosztów w firmie, ponieważ przyjęte rozwiązania powinny być maksymalnie dopasowane od indywidualnych czynników danego biznesu. Jak już ustaliliśmy, optymalizacja kosztów w firmie wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania, które pozwala opracować najlepsze pomysły. Niemniej posługując się wiedzą i doświadczeniem, można powiedzieć, że firmy najczęściej optymalizują swoje koszty poprzez m.in.: wykorzystanie nowoczesnych technologii, która prowadzi do automatyzacji procesów, zwiększając efektywność pracy, zlecanie wybranych zadań zewnętrznych firmom w ramach outsourcingu, a także zmniejszenie wynajmowanej powierzchni biurowej i zmiana modelu pracy na zdalną lub hybrydową.

Optymalizacja kosztów w firmie

Optymalizacja kosztów w firmie pod kontrolą ekspertów biura rachunkowego!

Nie ma wątpliwości, że optymalizacja kosztów w firmie to proces wymagający strategicznego podejścia i ciągłej analizy. Przeprowadzona mądrze, może przynieść firmie znaczące oszczędności, umożliwiając jednocześnie inwestycje w rozwój i innowacje, prowadzące do większych zysków. Ważne jest natomiast, aby pamiętać o równowadze między redukcją kosztów a utrzymaniem wysokiej jakości oferty oraz zadowolenia klientów i satysfakcji pracowników. Jeśli masz dodatkowe pytania, w biurze rachunkowym we Wrocławiu – Innowacje, służymy pomocą i z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości!

W obliczu dynamicznie zmieniających się przepisów podatkowych, przedsiębiorcy oraz konsumenci stają przed wyzwaniem zrozumienia, jak zmiany podatkowe wpłyną na ich codzienne życie i działalność gospodarczą. Czekają nas bowiem istotne modyfikacje w zakresie stawek VAT w 2024 roku, które mogą mieć bezpośredni wpływ na koszty życia, prowadzenie biznesu, a także ustalanie strategii cenowej produktów i usług. W poniższym artykule przyjrzymy się najważniejszym zmianom, dotyczącym podatku VAT. Uwzględnimy szczególnie te, które mogą mieć największe znaczenie dla szerokiej grupy społecznej. 

Niezależnie więc od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy pracujesz na etacie, nasz poradnik podatkowy dostarczy Ci kluczowych informacji, które pomogą Ci przygotować się na nadchodzące zmiany w stawkach VAT. Czytaj dalej i zyskaj niezbędną wiedzę do podejmowania świadomych decyzji finansowych w nowym roku podatkowym

Stawki podatkowe VAT w 2024 roku

Podstawową stawką podatku VAT w Polsce jest 23%. Oprócz niej, przepisy dopuszczają również stosowanie obniżonych stawek VAT, w tym: 8%, 5%, a także 0% w określonych przypadkach. Każda wartość podatku VAT jest natomiast przypisana do konkretnych towarów i usług, zgodnie z klasyfikacją statystyczną i załącznikami do ustawy o VAT.

Aktualny podział stawek VAT w 2024 roku prezentuje się w następujący sposób:

 • 23% – podstawowa stawka podatku
 • 8% – stawka stosowana do wybranych towarów i usług, wśród których znajdują się m.in.: książki, gazety, a także usługi budowlane związane z budownictwem, które jest objęte społecznym programem mieszkaniowym;
 • 5% – stawka dla większości produktów spożywczych oraz niektórych towarów, takich jak: smoczki dla niemowląt czy półprzewodnikowe urządzenia pamięci trwałej;
 • 0% – stosowana m.in. dla WDT (Wewnątrzwspólnotowej Dostawy Towarów), eksportu towarów oraz w szczególnych przypadkach.

W nadchodzących miesiącach czekają nas jednak istotne zmiany, które spowodują, że VAT w 2024 roku może przybrać nieco inną formę oraz wartości.

vat w 2024

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2024 roku

Warto dokładnie zapamiętać datę 1 kwietnia 2024 roku, gdyż właśnie wtedy zaczną obowiązywać nowe stawki VAT, dotyczące określonych towarów i usług, a także branż.

 • Produkty spożywcze, które do 31 marca 2024 roku zostały objęte stawką VAT 0% w ramach tarczy antyinflacyjnej, od 1 kwietnia 2024 roku będą opodatkowane stawką 5%. Przypominamy, że zerowa stawka VAT dotyczyła takich produktów spożywczych, jak: mięso i ryby, mleko i produkty mleczarskie, tłuszcze zwierzęce, a także warzywa i owoce.
 • Zmiany stawki VAT w 2024 roku dotkną również usługi kosmetyczne, które od 1 kwietnia zostaną objęte niższym podatkiem VAT, wynoszącym 8%, zamiast dotychczasowych 23%. Zmiana dotyczy konkretnych usług, takich jak: zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej, manicure, pedicure, stylizacja brwi i rzęs, przekłuwanie uszu, a także usługi depilacji i naświetlania promieniami ultrafioletowymi.

Zmiana stawki VAT w 2024 roku na pozór wydaje się mało znacząca, ale w rzeczywistości odczuje ją każdy mieszkaniec naszego kraju, chociażby poprzez wzrost cen podstawowych produktów spożywczych. 

Szczególne przypadki ustalania stawki VAT

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki ustalania stawki VAT, które dotyczą drobnych przedsiębiorców oraz rolników ryczałtowych. Mianowicie drobni przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi taksówek osobowych mogą stosować stawkę VAT w wysokości 4% w formie ryczałtu. Z kolei rolnicy ryczałtowi mają prawo do otrzymania zwrotu zryczałtowanego podatku w wysokości 7%.

Zwolnienia przedmiotowe

Niektóre towary i usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT w 2024 roku. Wśród nich znajdują się m.in. dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, dostawa budynków, powszechne usługi pocztowe, usługi w zakresie opieki medycznej, usługi edukacyjne, a także usługi finansowe i ubezpieczeniowe.

zmiany w vat 2024

VAT pod kontrolą z profesjonalnym biurem rachunkowym

Nie ma wątpliwości, że zmiany w stawkach VAT w 2024 roku wprowadzają zarówno nowe wyzwania, jak i otwierają możliwości dla przedsiębiorców oraz konsumentów. Właściwe zrozumienie zmian w przepisach podatkowych jest natomiast kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami, optymalizacji kosztów w firmie oraz unikania potencjalnych pułapek. W obliczu ciągle zmieniającego się krajobrazu podatkowego, posiadanie solidnej wiedzy i wsparcia może być decydujące w utrzymaniu konkurencyjności na rynku i zgodności z obowiązującymi przepisami.

W tym kontekście, korzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością. Eksperci podatkowi i księgowi pomagają zrozumieć najnowsze zmiany w przepisach. Ponadto oferują także spersonalizowane rozwiązania, które najlepiej odpowiadają indywidualnym potrzebom biznesowym i osobistym. Dzięki ich wsparciu, można skupić się na pracy, życiu lub rozwijaniu własnej działalności, mając pewność, że sprawy podatkowe, prawne i finansowe są w dobrych rękach.

Nie pozwól, aby zmiany w stawkach VAT stały się dla Ciebie przeszkodą. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy i upewnij się, że Twoja działalność jest nie tylko zgodna z przepisami, ale także zoptymalizowana pod kątem podatkowym. Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym we Wrocławiu – Innowacje, gdzie ekspercki zespół jest gotowy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i zapewnić wsparcie dostosowane do Twoich unikalnych potrzeb. Razem możemy przekształcić wyzwania podatkowe w możliwości dla Twojego życia i biznesu!

Wprowadzenie ulgi dla młodych, znanej również jako „zerowy PIT dla młodych”, stanowi istotne wsparcie dla osób wchodzących na rynek pracy. Ulga ta umożliwia wielu młodym ludziom, którzy nie ukończyli 26. roku życia, korzystanie z preferencji podatkowej, polegającej na zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od wybranych rodzajów przychodów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że niektóre zasady ulgi dla młodych mogą być dla Ciebie niejasne, dlatego przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym przedstawiamy kluczowe informacje, warunki oraz korzyści, które płyną z zerowego PIT dla młodych.

Na czym polega ulga dla młodych?

Ulga dla młodych zwalnia z podatku PIT przychody, uzyskane w ramach:

Naturalnie dotyczy to podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Ponadto maksymalna kwota przychodów, którą obejmuje zerowy PIT dla młodych, wynosi 85 528 zł w danym roku podatkowym. Dopóki więc podatnik nie przekroczy tego progu, nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.

ulga dla młodych

Jak skorzystać z ulgi dla młodych?

Omawiana ulga dla osób do 26. roku życia działa na mocy ustawy. Oznacza to, że aby z niej skorzystać, nie musisz dokonywać żadnych czynności. Jeśli więc kwalifikujesz się do ulgi, nie ma potrzeby, abyś składał jakiekolwiek wnioski lub oświadczenia.

Czy trzeba korzystać z ulgi dla młodych?

Nikt nie zmusza Cię do skorzystania z zerowego PIT dla młodych. To zawsze jest Twój dobrowolny wybór. Jeżeli więc spełniasz warunki do ulgi, nie chcesz z niej korzystać, wówczas możesz złożyć pisemny wniosek, poprzez który zrezygnujesz z prawa do ulgi.

Ulga dla młodych a kwota wolna od podatku

Choć zerowy PIT dla młodych dotyczy przychodów, których wartość nie przekracza 85 528 zł, jego korzyść jest znacznie większa. Wszystko przez kwotę wolną od podatku, która wynosi 30 000 zł. Osoby, które są uprawnione do skorzystania z ulgi dla młodych oraz mogą wykorzystać kwotę wolną od podatku, zapłacą podatek dochodowy dopiero po przekroczeniu przychodów w wysokości 115 528 zł. Taka liczba wynika z prostego faktu: po wykorzystaniu limitu przychodów ulgi dla młodych, zaczyna obowiązywać kwota wolna od podatku (85 528 zł + 30 000 zł = 115 528 zł).

Warto jednak pamiętać, że powyższy wyliczenie jest dość dużym uproszczeniem, ponieważ nie każdy przychód, którego dotyczy kwota wolna od podatku, jest objęty ulgą. Jeśli chcesz poznać konkretne wyliczenia w Twoim indywidualnym przypadku, skontaktuj się z biurem rachunkowym Innowacje!

Ile zyskasz na zerowym PIT dla młodych?

Potencjalny zysk ulgi dla młodych jest bardzo łatwy do wyliczenia. Biorąc pod uwagę, że maksymalna kwota przychodów, do której nie musisz płacić podatku, wynosi 85 528 zł, a podatek dochodowy PIT to 12%, wówczas oszczędność wynosi 10263,36 zł. W wyliczeniach nie bierzemy pod uwagę innych ulg, odliczeń od podatku, a także kwoty wolnej. 

zerowy pit dla młodych

Wyjątki i ograniczenia

Ulgę dla młodych obowiązuje pewne ograniczenia. Oto one!

 • Zasiłek chorobowy – ulga nie obejmuje zasiłku chorobowego, który podlega opodatkowaniu.
 • Umowy zryczałtowane – zwolnienie nie ma zastosowania do przychodów opodatkowanych podatkiem zryczałtowanym.

Warto ponadto wspomnieć, że przychody z zasiłku macierzyńskiego są natomiast wolne od podatku dochodowego w ramach ulgi do kwoty 85 528 zł.

Kiedy kończy się ulga dla młodych?

Ulga kończy się w dniu ukończenia 26. roku życia. Jeżeli więc uzyskasz przychody po tym dniu, wówczas musisz zapłacić od nich podatek dochodowy. Dotyczy to również tych zysków, które wynikają z umów, zawartych przed dniem 26. urodzin.

Zerowy PIT dla młodych – wejdź na rynek pracy z zyskiem!

Ulga dla młodych jest dużym wsparciem dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Dzięki niej mogą bowiem zaoszczędzić sporo pieniędzy, które w przeciwnym wypadku pochłonąłby podatek dochodowy. Warto więc wykorzystać możliwości zerowego PIT dla młodych i cieszyć się większymi zyskami na początku swojej kariery zawodowej!

Wyniki wyborów parlamentarnych sprawiły, że już niebawem możemy ujrzeć istotne zmiany w systemie podatkowym, które były zapowiedziane przez ugrupowania opozycyjne. Do jednych z postulatów, na które warto zwrócić uwagę, należy podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł. Jeśli zmiana zostałaby wprowadzona w życie, jej skutki automatycznie przełożyłoby się na finanse wielu Polaków. Prześledźmy hipotetyczny scenariusz na 2024 rok i sprawdźmy, co zmieni podniesienie kwoty wolnej do 60 000 zł.

Dla kogo jest kwota wolna od podatku?

Na samym początku warto wiedzieć, kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Są to bowiem osoby fizyczne, które rozliczają swoje przychody na rozliczeniu rocznym według skali podatkowej (zasady ogólne). Mogą być to więc zarówno osoby, zatrudnione na umowę o pracę, jak i przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą.

Kwota wolna dotyczy zatem podatników, którzy rozliczają się według formularza:

 • PIT-36
 • PIT-37.

Kwota wolna nie dotyczy natomiast podatników, którzy rozliczają się według formularza:

 • PIT-36L (podatek liniowy)
 • PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany)
 • PIT-38 (przychody z kapitałów pieniężnych)
 • PIT-39 (przychody ze zbycia nieruchomości).

Grupa osób, która korzysta z ulgi, jest zatem ściśle określona przez polskie prawo.

kwota wolna od podatku 2024

Ile wynosi kwota wolna od podatku w 2023 roku?

Przypominamy, że aktualna kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł rocznie. Oznacza to, że miesięczny dochód brutto do 2 500 zł nie podlega pod obowiązek zapłaty podatku dochodowego PIT. 

Progi podatkowe na zasadach ogólnych w 2023 roku prezentują się zatem w następujący sposób:

 • Do 30 000 zł – całkowite zwolnienie z PIT.
 • Od 30 000 zł do 120 000 zł – 12% podatku dochodowego, liczonego od nadwyżki ponad 30 000 zł.
 • Powyżej 120 000 zł – 10 800 zł + 32% podatku dochodowego, liczonego od nadwyżki ponad 120 000 zł.

Kwota 10 800 zł w ostatnim progu wynika z konieczności zapłaty 12% podatku od zarobionych 90 000 zł w progu poprzednim (od 30 000 zł do 120 000 zł).

Progi podatkowe w 2024 roku po podniesieniu kwoty wolnej

Zmiany, zapowiadane przez polityków, przyniosą istotne konsekwencje dla wielu podatników. Jeśli kwota wolna zostanie podniesiona do 60 000 zł, wówczas progi podatkowe na zasadach ogólnych, będą prezentować się w taki sposób:

 • Do 60 000 zł – pełnie zwolnienie z PIT
 • Od 60 000 zł do 120 000 zł – 12% podatku dochodowego, liczonego od nadwyżki ponad 60 000 zł.
 • Powyżej 120 000 zł – 7 200 zł + 32% podatku dochodowego, liczonego od nadwyżki ponad 120 000 zł.

Podobnie jak wyjaśnialiśmy poprzednio, kwota 7 200 zł w ostatnim progu wynika z konieczności zapłaty 12% podatku od zarobionych 60 000 zł w progu poprzednim (od 60 000 zł do 120 000 zł).

wzrost kwoty od wolnej od podatku do 60 000

60 000 zł kwoty wolnej od podatku w 2024 a wynagrodzenie na rękę

Wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł oznacza, iż w kieszeniach wielu Polaków zostanie więcej gotówki. Przykładem są osoby, które zarabiają 5 000 zł brutto miesięcznie. Ich zysk „na rękę” wyniesie około 200 zł, jeśli kwota wolna zostanie zwiększona do zapowiadanych 60 000 zł. Oznacza to, że wielu podatników zyska nawet do kilku tysięcy w skali roku. Naturalnie nie można zapominać, że choć kwota wolna zwalnia z obowiązku zapłaty podatku dochodowego, to wciąż pozostaje obowiązkowa składka zdrowotna, która dotyczy wszystkich podatników. Nie bez powodu więc nazywa się ją pewną formą ukrytego podatku.

Po więcej informacji i odpowiedzi na indywidualne pytania, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym Innowacje!

Działalność nierejestrowana to świetne narzędzie dla osób, które nie chcą zakładać firmy, a ich przychody z własnej aktywności (np. udzielanie korepetycji, wykonywanie projektów graficznych) nie są wysokie. W takiej sytuacji osoby fizyczne mogą skorzystać z opcji prowadzenia działalności nierejestrowanej. Dowiedz się więcej i sprawdź, jakie warunki należy spełnić!

Co to jest działalność nierejestrowana?

Klasyczna działalność gospodarcza ma charakter zorganizowany i zarobkowy, a także jest prowadzona w sposób ciągły i we własnym imieniu. Działalność nierejestrowana również charakteryzuje się takimi właściwościami, ale ze względu na niski przychód nie jest uznawana (w świetle prawa) za działalność gospodarczą. W efekcie nie trzeba posiadać wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Działalność nierejestrowana jest zatem drobną działalnością zarobkową dla osób fizycznych. Jest to szansa na sprawdzenie (bez zakładania firmy), czy dana aktywność przynosi odpowiednie przychody. Niektóre osoby traktują tę formę działalności, jako swego rodzaju test przed późniejszym założeniem klasycznej działalności gospodarczej.

co to jest działalność nierejestrowana

Jakie są warunki działalności nierejestrowanej?

Najważniejszym warunkiem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest miesięczny próg przychodów, którego nie wolno przekroczyć

 • W świetle ostatnich zmian prawnych, od 1 lipca 2023 r. nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej, jeśli miesięczne przychody nie przekraczają 2700 zł brutto. Obecnie kwota jest wyliczana na podstawie 75% minimalnego wynagrodzenia, które od lipca 2023 r. wynosi 3600 zł brutto. Po przekroczeniu tego progu masz obowiązek założyć działalność gospodarczą w ciągu 7 dni!

Ponadto istotne jest również, czy w ostatnim czasie nie prowadzono klasycznej działalności gospodarczej.

 • Polskie prawo mówi, że do prowadzenia działalności nierejestrowanej nie można wykonywać klasycznej działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat). Jednocześnie można prowadzić działalność nierejestrowaną, mając zarejestrowaną klasyczną działalność gospodarczą, ale musi być ona zawieszona minimum przez ostatnie 60 miesięcy.

W rezultacie, aby prowadzić działalność nierejestrowaną, należy: być osobą fizyczną, mieścić się w progu przychodów, a także nie wykonywać klasycznej działalności w ostatnich 60 miesiącach.

jak założyć działalność nierejestrowaną

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Po spełnieniu warunków, działalność nierejestrowaną mogą zatem prowadzić:

 • Osoby fizyczne
 • Osoby niepełnoletnie między 13 a 18 rokiem życia.
 • Bezrobotni
 • Urzędnicy
 • Rolnicy.

Jak więc widać, z tej opcji może korzystać dość szeroka grupa osób. 

Jakie są obowiązki podczas wykonywania działalności nierejestrowanej?

Osoby, decydujące się na tę formę działalności, muszą pamiętać, aby:

 • prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży,
 • rozliczać przychody (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36 według skali podatkowej,
 • wystawiać faktury lub rachunki, jeśli zażąda ich osoba kupująca,
 • przestrzegać praw konsumentów.

Warto pamiętać, że choć działalność nierejestrowana nie jest działalnością gospodarczą, to w świetle prawa cywilnego osoby prowadzące tę formę działalności, są uznawani za przedsiębiorców.

kto może prowadzić działalność nierejestrowaną

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Aby założyć działalność nierejestrowaną, nie trzeba jej rejestrować ani zgłaszać w żadnym urzędzie lub instytucji. Osoby prowadzącę tę formę działalności, nie muszą również płacić ZUS-u czy uzyskać wpisu do CEIDG. Należy natomiast pamiętać o obowiązku zapłaty podatku od uzyskanych przychodów w zeznaniu rocznym PIT-36.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości, zgłoś się do biura rachunkowego Innowacje. Zajmiemy się Twoimi problemami, doradzimy najlepsze rozwiązanie i pomożemy we wszystkich kwestiach podatkowych, księgowych oraz prawnych.

#kolejne artykuły