Fakturowanie w firmie: jak wystawić fakturę? | worldmaster.pl
#

Fakturowanie to podstawowa czynność w każdej firmie. Czy jednak jesteś pewien, jak wystawić fakturę w poprawny sposób? Wiesz, co powinno się na niej znaleźć, aby dokument został uznany za ważny? Sprawdź najważniejsze informacje w tym zakresie i poznaj dwa sposoby na fakturowanie w przedsiębiorstwie!

fakturowanie

Czym jest fakturowanie w działalności gospodarczej?

Fakturowanie to nic innego, jak wystawianie dokumentów (faktur), które mają na celu rozliczanie firmy ze sprzedanych towarów lub zrealizowanych usług. W rezultacie jest to niezbędny dokument do funkcjonowania każdej działalności. Stanowi bowiem potwierdzenie danej sprzedaży, a tym samym jest podstawą do m.in. wyliczania podatków

Przedsiębiorcy korzystają zwykle z dwóch sposobów na wystawianie faktur:

  • Za pomocą specjalnych programów
  • Ręcznie.

Który z nich jest lepszy? 

Programy do wystawiania faktur

Wraz z rozwojem technologicznym i postępującą automatyzacją, programy do wystawiania faktur są coraz popularniejsze. Wystarczy wprowadzić dane w poszczególne rubryki programu, a następnie zostanie wygenerowana faktura, na której znajdą się wszystkie wpisane informacje. 

Wiele programów wyróżnia się dużą intuicyjnością i łatwością w obsłudze. Ponadto bardzo często zapewniają one również zgodność faktur z obowiązującymi przepisami prawnymi (np. poprzez jasne i konkretne wskazówki na etapie wprowadzania danych). Dużym atutem programów do wystawiania faktur jest fakt, iż umożliwiają one generowanie dokumentów zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

jak wystawić fakturę

Fakturowanie za pomocą specjalnych programów oferuje także dodatkowe funkcje, które pozytywnie wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa oraz usprawniają funkcjonowanie całej działalności. Przykładem są m.in. możliwość dokonywania automatycznych płatności czy opcja umieszczenia logo firmy na fakturze.

Ręczne przygotowanie faktury

Nie da się ukryć, że przedsiębiorcy coraz rzadziej wystawiają faktury ręcznie. To bez wątpienia bardziej tradycyjna forma generowania tego typu dokumentów, która jest równocześnie znacznie bardziej czasochłonna i wymaga większej wprawy oraz znajomości prawa.

Ręczne wystawianie faktur można wciąż spotkać w małych firmach. Niemniej biorąc pod uwagę, że specjalne programy robią to szybciej i znacznie ułatwiają ten proces, trudno się dziwić, że coraz więcej przedsiębiorców rezygnuje z ręcznego fakturowania na rzecz automatyzacji.

ręczne wystawianie faktur

Jak wystawić fakturę, żeby była zgodna z prawem?

W obu przypadkach – zarówno wystawiając dokument ręcznie, jak i za pomocą dedykowanych programów, należy pamiętać o najważniejszych zasadach fakturowania. Każdy dokument musi bowiem zawierać konkretne informacje, aby był uznany za ważny i legalny w świetle polskiego prawa. 

Co powinno zatem znaleźć się fakturze?

  • Numer i data wystawienia faktury.
  • Dane sprzedającego i kupującego (np. imiona, nazwiska, adresy).
  • NIP sprzedawcy.
  • NIP lub PESEL kupującego.
  • Data wykonania usługi lub dostarczenia towaru.
  • Nazwa sprzedawanego towaru lub usługi.
  • Jednostka miary sprzedawanego towaru lub usługi (np. ilość, sztuki, godziny).
  • Cena netto towaru lub usługi (bez VAT).
  • Stawka VAT.
  • Całkowita wartość sprzedaży towarów lub usług.
  • Ewentualne rabaty.
  • Zsumowana wartość sprzedaży netto.
  • Całkowita kwota VAT.
  • Ogólna kwota należna (z VAT) za sprzedane towary lub usługi.

Jeśli masz problem z fakturowaniem w firmie i nie jesteś pewien, jak wystawić fakturę w poprawny sposób, zgłoś się do biura rachunkowego Innowacje. Zajmiemy się kompleksową obsługą Twojej firmy i zapewnimy Ci realizację wszystkich działań zgodnie z prawem.

Po co masz popełniać kosztowne błędy, skoro możesz uzyskać pomoc profesjonalistów już teraz?

Każdego roku rozliczanie PIT-u dostarcza wielu emocji. Mnóstwo osób ma problem z poprawnym złożeniem deklaracji podatkowej. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z darmowej usługi „Twój e-PIT”, która jest powszechnie dostępna. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie ulgi podatkowe są automatycznie uzupełniane przez program. W tym artykule zwracamy uwagę, na co uważać, rozliczając podatek w 2023 r. przez usługę „Twój e-PIT”!

usługa Twój e-PIT

Rozliczanie podatku za pomocą Twój e-PIT – o czym trzeba pamiętać?

Roczne rozliczenie PIT-37 oraz PIT-38 czeka na podatników w e-Urzędzie Skarbowym (usługa Twój e-PIT). Korzystanie z tak przygotowanego rozwiązania jest niezwykle popularne i chętnie stosowane przez miliony Polaków. Należy jednak zdać sobie sprawę, że przed złożeniem deklaracji podatkowej, trzeba zweryfikować wszystkie dane oraz samodzielnie dopisać wszystkie przysługujące ulgi podatkowe i odliczenia. Dzięki temu możliwe jest poprawne rozliczenie swoich dochodów, a także skorzystanie z możliwości obniżenia kwoty podatku.

Jakie ulgi podatkowe trzeba dodać samodzielnie w Twój e-PIT?

Dotychczasowe dane i informacje mówią, iż usługa „Twój e-PIT” w 2023 r. nie uwzględnia m.in.:

  • nowych ulg, które wprowadzono w roku 2023 (np. ulga dla seniorów);
  • innych ulg, przysługujących w 2023 r. (np. ulga termomodernizacyjna);
  • zmian w ulgach na dzieci;
  • zmian sposobu rozliczania;
  • darowizn i odliczeń;
  • zmian numeru rachunku, na którym ma znaleźć się zwrot nadpłaty.

Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ w 2023 r. pojawiło się kilka nowych ulg i odliczeń. Ponadto zmiana pierwszego progu skali podatkowej z 17% na 12% także oddziałuje na potencjalną wysokość kwoty zwróconego podatku.

rozliczanie pit 2023

Ulga dla pracującego seniora i ulga na dzieci

Jako biuro rachunkowe szczególnie zwracamy uwagę wszystkich podatników na ulgę dla pracującego seniora oraz ulgę dla rodziców, którzy wychowują czwórkę lub więcej dzieci. Przygotowane bowiem roczne zeznania podatkowe z daną ulgą, nie oznaczają, iż podatnik ma do niej prawo i może z niej skorzystać.

Jeśli masz pytania i szukasz indywidualnej odpowiedzi, skontaktuj się z księgowymi biura Innowacje!

rozliczanie PIT przez księgową

Kto musi sprawdzić swój PIT przed jego złożeniem?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta: każdy podatnik. Usługa „Twój e-PIT” nie daje bowiem gwarancji, że deklaracja podatkowa zawiera poprawne informacje i uwzględnia wszystkie możliwe ulgi oraz odliczenia. Niezweryfikowanie rozliczenia przed jego wysłaniem, może więc prowadzić do konieczności wykonania poprawek w późniejszym czasie. Aby się przed tym uchronić, warto sprawdzić swój PIT!

Dokładną weryfikację swojego rocznego rozliczenia polecamy zatem, zwłaszcza tym podatnikom, którzy korzystają z ulg podatkowych. Nieistotne, czy mowa o uldze rehabilitacyjnej, czy uldze dla młodych (poniżej 26 roku życia) – w każdej sytuacji należy sprawdzić PIT oraz warunki, które należy spełnić, aby mieć prawo do danej ulgi.

__________________________

W biurze rachunkowym Innowacje od lat sporządzamy deklaracje i rozliczenia w zakresie podatku dochodowego (PIT). Jeśli masz wątpliwości lub po prostu chcesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy poprawnie rozliczą Twój PIT, skontaktuj się z nami!

Zmiany podatkowe w ostatnich miesiącach, wprowadziły sporo zamieszania w środowisku przedsiębiorców. W efekcie wielu z nich zastanawia się, co zrobić, aby skutecznie obniżyć podatek, który będą musieli zapłacić w ramach rozliczenia rocznego PIT w 2023 roku? Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych sposobów, które warto znać, zanim złoży się deklarację podatkową.

Jak obniżyć PIT w 2023 roku?

Rozliczanie dochodów za rok 2022 wywołuje sporo zamieszania wśród przedsiębiorców. Polski Ład wprowadził bowiem zmiany, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy wiedzą, iż mogą skorzystać na zmianach podatkowych i tym samym obniżyć swój podatek PIT. Przedstawiamy zweryfikowane i skuteczne metody, które sprawią, że przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nieco pieniędzy na podatkach.

Jednocześnie przypominamy, że PIT w 2023 roku jest składany za rok 2022. Termin złożenia deklaracji podatkowej PIT-36 mija natomiast 2 maja 2023 r. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, polecamy nie zwlekać do ostatniej chwili!

pit 2023

Ulgi dla przedsiębiorców

Wraz ze wprowadzeniem Polskiego Ładu, pojawiły się nowe ulgi dla przedsiębiorców. Są one przeznaczone głównie dla tych firm, które wykazują się pewną innowacyjnością i używają nowoczesnych technologii. Są to m.in.: ulga na inwestycję w spółki alternatywne, połączenie ulgi B+R i IP Box, ulga na robotyzację przedsiębiorstwa czy ulga na innowacyjnego pracownika.

Zmiana formy opodatkowania

Rozliczenie roczne daje szansę zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. korzystali z podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego mogą zmienić opodatkowanie firmy na skalę podatkową. W tym celu należy jednak złożyć odpowiednie zawiadomienie w zeznaniu PIT-36 do 2 maja 2023 r. Z tego rozwiązania powinni skorzystać przede wszystkim Ci przedsiębiorcy, którym bardziej opłaca się rozliczać według skali podatkowej, aniżeli podatku liniowego lub ryczałtu.

Odliczenie składki zdrowotnej

Od 1 stycznia 2022 r. nie można odliczać składki zdrowotnej od wysokości podatku. Dotyczy to podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W przypadku natomiast osób, rozliczających się liniowo, istnieje taka możliwość, ale tylko do wyznaczonego limitu, który w 2023 r. wynosi 10 200 zł.

Odliczenie 50% składki zdrowotnej od zysku jest możliwe natomiast w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, rozliczające się za pomocą karty podatkowej, mogą natomiast odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej od podatku.

ulgi dla przedsiębiorców pit

Zwolnienia podatkowe

Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych, które dotyczą opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 zł. Oczywiście, wymogiem jest spełnienie wszystkich kryteriów, obowiązujących w danym zwolnieniu. Ponadto warto mieć na uwadze, iż poszczególne ulgi mogą być skomplikowane w ostatecznym rozliczeniu deklaracji PIT. Przykładem zwolnień podatkowych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, są: ulgi dla rodziny, wychowującej czwórkę dzieci lub więcej albo ulga dla pracujących seniorów w wieku emerytalnym.

Nowe zasady skali podatkowej

W 2022 r. zmianie uległo opodatkowanie według skali podatkowej. Od 1 lipca 2022 r. obniżeniu uległa stawka pierwszego progu podatkowego (z 17% do 12%). Wcześniej doszło natomiast do podniesienia kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł) oraz pierwszego progu skali podatkowej (do 120 000 zł). Należy zatem pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nadpłacał zaliczki w pierwszego połowie roku, kiedy pierwszy próg skali podatkowej wynosił 17%, wówczas ma prawo do ich zwrotu po złożeniu deklaracji podatkowej PIT, ponieważ w drugiej połowie roku opodatkowanie zmalało do 12%.

rozliczenie roczne pit dla przedsiębiorców

PIT 2023 dla przedsiębiorców – rozlicz się na dobrych warunkach!

Prawo podatkowe w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Jednak z drobną pomocą każdy przedsiębiorca jest w stanie poprawnie i korzystnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Deklaracja PIT w 2023 r. jest o tyle ważna, iż jest pierwszym rozliczeniem po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Jeśli więc nie jesteś pewien swojej sytuacji podatkowej, lepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy we wszystkim Ci pomogą. W biurze rachunkowym Innowacje nasi księgowi czekają na Ciebie i z przyjemnością rozliczą Twoje dochody z korzyścią dla Ciebie!

Zerowy PIT dla seniorów to ulga skierowana do osób w wieku emerytalnym. Aby jednak mogły one z niej skorzystać, nie mogą pobierać emerytury z ZUS ani jednocześnie pobierać emerytury i pracować. Warunkiem koniecznym jest natomiast podleganie pod ubezpieczenie społeczne. Sprawdźmy, czy ulga dla seniorów jest opłacalna w każdej sytuacji i czy warto z niej zawsze korzystać.

Czym jest ulga dla seniorów?

Ulga dla seniorów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku i została wprowadzona w ramach Polskiego Ładu. Dotyczy ona wyłącznie pracujących emerytów. Aby z niej skorzystać, należy spełnić kilka warunków:

  • trzeba osiągnąć wiek emerytalny, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • należy być zatrudnionym,
  • nie można mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Co ważne, z ulgi dla pracujących emerytów mogą skorzystać także te osoby, które mają prawo do emerytury, ale jej nie pobierają, gdyż nadal pozostają w stosunku pracy. O wszystkim informuje Ustawa z dnia 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105).

zerowy PIT dla seniorów

Na czym polega ulga dla pracujących emerytów?

Zerowy PIT dla seniorów pozwala skorzystać z ulgi, polegającej na zwolnieniu od opodatkowania przychodów do kwoty 85 528 zł w skali roku. Ulga dla pracujących emerytów obejmuje dochody, które zostały uzyskane z tytułu:

  • umowy o pracę,
  • umowy zlecenia,
  • opodatkowania działalności gospodarczej.

Oznacza to, że z ulgi dla seniorów nie mogą skorzystać te osoby, które osiągnęły dochody w wyniku umowy o dzieło oraz praw autorskich. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dochody z praw autorskich są uzyskiwane w ramach umowy o pracę.

Czy zerowy PIT dla seniorów jest zawsze opłacalny?

Największą dyskusję wzbudza sytuacja, w której jest mowa o emerycie, będącym na samozatrudnieniu. W takiej sytuacji należy przeanalizować każdą formę opodatkowania działalności gospodarczej pod kątem uzyskania największej korzyści finansowej. Choć seniorzy nie muszą płacić podatku od dochodu do wysokości 85 528 zł, to nie można zapominać o składce zdrowotnej, która jest zależna od formy opodatkowania i wynosi:

  • na skali podatkowej – 9% dochodu,
  • przy podatku liniowym – 4,9% dochodu,
  • na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – składka zdrowotna jest uzależniona od wielkości osiąganego przychodu.

Dodatkowo w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego, składka zdrowotna nie może być niższa niż równowartość 9% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie, w lutym 2023 r. wynosi ona 314,10 zł. Jak widać, składka zdrowotna ma kolosalne znaczenie w kontekście wyboru formy opodatkowania. Aby dobrze zaprezentować opłacalność ulgi dla seniorów, posłużymy się czterema przykładami.

ulga dla pracujących emerytów

Przykład 1. Przedsiębiorca osiąga dochód do 85 528 zł i korzysta z ulgi dla seniorów

Aby to odpowiednio zilustrować, za przykład weźmy emeryta, który jest przedsiębiorcą i w ciągu roku osiągnął 85 000 zł dochodu. Chce skorzystać z ulgi dla seniorów, zatem jest zwolniony z opodatkowania do 85 528 zł. Niemniej, aby wykorzystać ulgę, musi on zapłacić składkę zdrowotną, a oprócz niej również składkę emerytalną i rentową. Aktualnie wynoszą one: 812,23 zł (miesięczna składka emerytalna) i 332,88 zł (miesięczna składka rentowa). W skali roku daje to więc kwotę 13 741,32 zł. Doliczając do tego składkę zdrowotną, uzyskujemy następujące koszty w skali roku:

  • na skali podatkowej – 20 154,60 zł,
  • przy podatku liniowym – 17 510,52 zł,
  • na ryczałcie (8,5%) – 21 264,48 zł.

Jak więc widać, w tej sytuacji najbardziej opłacalną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Różnica jest duża, ponieważ wynosi 2 644,08 zł w skali roku.

Przykład 2. Przedsiębiorca osiąga dochód do 85 528 zł i nie korzysta z ulgi dla seniorów

W tym przykładzie emeryt, który jest przedsiębiorca, osiąga roczny dochód w wysokości 85 000 zł, ale nie korzysta z zerowego PIT-u dla seniorów. Automatycznie więc nie ma on obowiązku opłacania składek emerytalnych i rentowych, ale wciąż jest obciążony składką zdrowotną. Ponadto musi także zapłacić podatek dochodowy. W takiej sytuacji koszty w skali roku wynoszą:

  • na skali podatkowej – 14 250 zł,
  • przy podatku liniowym – 19 524 zł,
  • na ryczałcie (8,5%) – 14 532 zł.

Jak widać, bez ulgi dla pracujących emerytów, najlepszą formą opodatkowania dla przedsiębiorcy jest skala podatkowa. Co ciekawe jednak, w tej sytuacji o wiele bardziej opłaca się nie skorzystać z ulgi dla seniorów, ponieważ różnica między najlepszą opcją w przykładzie 1. a najlepszym rozwiązaniem w przykładzie 2. wynosi 3 260,52 zł rocznie na korzyść niekorzystania z ulgi. Taka rozbieżność wynika przede wszystkim z konieczności płacenia składek emerytalnych i rentowych w przypadku korzystania z zerowego PIT-u dla seniorów.

Przykład 3. Przedsiębiorca osiąga dochód powyżej 85 528 zł i korzysta z ulgi dla seniorów

Jeśli przedsiębiorca osiąga wyższe dochody na poziomie 180 000 zł rocznie, wówczas ulga dla seniorów obejmuje tylko część kwoty. Od nadwyżki ponad kwotę, która jest objęta ulgą, musi więc zapłacić podatek dochodowy. Oprócz tego jest zobowiązany również do opłacenia składek ZUS (zdrowotnej, emerytalnej i rentowej). W takiej sytuacji roczne koszty wynoszą:

  • na skali podatkowej – 34 792 zł;
  • przy podatku liniowym – 35 679 zł;
  • na ryczałcie (8,5%) – 27 911 zł.

Najlepszą opcją w przypadku braku kosztów przedsiębiorstwa, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przykład 4. Przedsiębiorca osiąga dochód powyżej 85 528 zł i nie korzysta z ulgi dla seniorów

Co się stanie, jeśli dokładnie ten sam przedsiębiorca z tym samym zyskiem rocznym, nie skorzysta z ulgi dla pracujących emerytów? Wówczas jego roczne koszty, ponoszone na składkę zdrowotną i podatek dochodowy, wyniosą:

  • na skali podatkowej – 46 200 zł
  • przy podatku liniowym – 41 344 zł
  • na ryczałcie (8,5%) – 22 607 zł

W tej sytuacji również najlepszą opcją przy braku kosztów jest ryczałt. Ponownie mamy natomiast sytuację, w której brak ulgi dla seniorów zmniejsza roczne koszty przedsiębiorcy, ponoszone na składki ZUS.

ulga dla seniorów

Czy opłaca się korzystać z ulgi dla seniorów?

Po przeanalizowaniu czterech przykładowych scenariuszy, powstaje naturalne pytanie: „Czy ulga dla seniorów jest w ogóle opłacalna?”. Odpowiedź zależy od wielu czynników i indywidualnej sytuacji każdego z emerytów.

Zawieszenie emerytury i korzystanie z zerowego PIT-u wiąże się z koniecznością opłacania składek emerytalnych oraz rentowych. To prowadzi natomiast do większych kosztów rocznych. Oczywiście, opłacanie składek ZUS, może przynieść długoterminowe korzyści w postaci większego świadczenia w przyszłości. Ciężko jest natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wystarczająca rekompensata dla emerytów, którzy każdego roku będą musieli ponosić większe koszty, aniżeli gdyby nie skorzystali z ulgi.

Istotne jest, że z zerowego PIT-u dla seniorów można korzystać w trakcie zawieszenia emerytury. W rezultacie, jeśli przedsiębiorca wie, że w danym miesiącu w trakcie roku osiągnie duży dochód, wówczas może zastanowić się nad zawieszeniem emerytury na miesiąc, opłaceniem składek emerytalnych i rentowych za ten miesiąc, a jednocześnie skorzystać z nieopodatkowanej kwoty przychodu. Takie rozwiązanie może przynieść korzyści niektórym podatnikom.

Po więcej odpowiedzi na pytania zapraszamy do indywidualnego kontaktu z biurem rachunkowym Innowacje.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. przyniesie wiele zmian. Podwyższenie pensji minimalnej oznacza nie tylko większe zarobki dla części osób w kraju, ale także wyższe składki zdrowotne i składki na ZUS dla przedsiębiorców. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i przygotuj się na czekające Cię zmiany!

Minimalne wynagrodzenie w 2023 – podwójna zmiana

W 2023 r. dojdzie do niecodziennej sytuacji, ponieważ wynagrodzenie minimalne zostanie podniesione dwukrotnie: 1 stycznia oraz 1 lipca. Informuje o tym rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. Przypominamy, że w 2022 r. minimalna pensja wynosiła 3010 zł brutto.

Zgodnie z wcześniej wspomnianym rozporządzeniem, od 1 stycznia „najniższa krajowa” wyniesie 3490 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Zmiana, która wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. sprawi z kolei, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie wówczas 23,50 zł.

Przypominamy, że wszystkie podane wyżej wynagrodzenia są kwotami brutto!

minimalne wynagrodzenie 2023

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2023?

Pracowników interesują przede wszystkim kwoty netto, czyli wynagrodzenie „na rękę”. Aby je obliczyć, należy wziąć pod uwagę koszty, jakie składają się na miesięczne wynagrodzenie. Są to wszelkiego rodzaju składki na ubezpieczenie (np. zdrowotne, emerytalne) oraz zaliczka na podatek PIT.

Po uwzględnieniu wszystkich kosztów, płaca minimalna od stycznia 2023 r. na umowie o pracę wyniesie 2709 zł netto („na rękę”). W drugim półroczu natomiast (od 1 lipca 2023 r.) minimalne wynagrodzenie netto osiągnie wartość 2784 zł.

Minimalne wynagrodzenie a składka zdrowotna w 2023 r. dla przedsiębiorców

Wysokość składki zdrowotnej, którą płacą przedsiębiorcy, zależy od kwoty minimalnego wynagrodzenia. W konsekwencji wraz z podniesieniem płacy minimalnej, wzrośnie również składka zdrowotna w 2023 r. Dla najpopularniejszych form opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy i karta podatkowa) od 1 stycznia będzie ona wynosić 314,10 zł, a od 1 lipca 2023 r. sięgnie 324 zł. Przypominamy, że składka zdrowotna w 2022 r. wynosi 270,90 zł. W rezultacie wzrośnie ona o 43,20 zł w pierwszej połowie roku i o kolejne 9,90 zł w drugiej połowie roku (w sumie 53,10 zł).

najniższa krajowa 2023

Określenie składki zdrowotnej w 2023 r. dla osób, rozliczających się na ryczałcie, będzie możliwe po zakończeniu 2022 r. W tym przypadku składka jest bowiem wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku.

O ile wzrosną preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorców?

Zmiany w wyniku podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2023 r., będzie można również zaobserwować w preferencyjnych składkach ZUS, które przysługują osobom, rozpoczynającym prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (przez pierwsze 24 miesiące). Warto natomiast przypomnieć, że wśród preferencyjnych składek ZUS nie znajduje się składka zdrowotna, którą opisaliśmy i wyliczyliśmy już wcześniej.

W 2022 r. suma wszystkich minimalnych składek preferencyjnych wynosiła 285,71 zł. Od 1 stycznia 2023 r. kwota tych samych składek wzrośnie do 331,26 zł. Z kolei od 1 lipca 2023 r. wyniesie ona już 341,72 zł.

pensja minimalna 2023

Nie da się ukryć, że wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. będzie obarczony większymi kwotami, które przedsiębiorcy będą musieli płacić na rzecz ZUS-u. O ile więc część osób ma prawo być zadowolona ze wzrostu najniższej krajowej, o tyle znajdzie się również grupa osób, która nie tylko nie zyska na prezentowanych zmianach, ale jeszcze straci w wyniku wyższych składek.

Po więcej informacji zapraszamy do osobistego kontaktu z Biurem Rachunkowym Innowacje!

#kolejne artykuły