PIT 2023: jak przedsiębiorcy mogą obniżyć podatek? | worldmaster.pl
#

Zmiany podatkowe w ostatnich miesiącach, wprowadziły sporo zamieszania w środowisku przedsiębiorców. W efekcie wielu z nich zastanawia się, co zrobić, aby skutecznie obniżyć podatek, który będą musieli zapłacić w ramach rozliczenia rocznego PIT w 2023 roku? Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych sposobów, które warto znać, zanim złoży się deklarację podatkową.

Jak obniżyć PIT w 2023 roku?

Rozliczanie dochodów za rok 2022 wywołuje sporo zamieszania wśród przedsiębiorców. Polski Ład wprowadził bowiem zmiany, które nie dla wszystkich są zrozumiałe. Nie wszyscy jednak przedsiębiorcy wiedzą, iż mogą skorzystać na zmianach podatkowych i tym samym obniżyć swój podatek PIT. Przedstawiamy zweryfikowane i skuteczne metody, które sprawią, że przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nieco pieniędzy na podatkach.

Jednocześnie przypominamy, że PIT w 2023 roku jest składany za rok 2022. Termin złożenia deklaracji podatkowej PIT-36 mija natomiast 2 maja 2023 r. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, polecamy nie zwlekać do ostatniej chwili!

pit 2023

Ulgi dla przedsiębiorców

Wraz ze wprowadzeniem Polskiego Ładu, pojawiły się nowe ulgi dla przedsiębiorców. Są one przeznaczone głównie dla tych firm, które wykazują się pewną innowacyjnością i używają nowoczesnych technologii. Są to m.in.: ulga na inwestycję w spółki alternatywne, połączenie ulgi B+R i IP Box, ulga na robotyzację przedsiębiorstwa czy ulga na innowacyjnego pracownika.

Zmiana formy opodatkowania

Rozliczenie roczne daje szansę zmiany formy opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy przed 1 lipca 2022 r. korzystali z podatku liniowego lub ryczałtu ewidencjonowanego mogą zmienić opodatkowanie firmy na skalę podatkową. W tym celu należy jednak złożyć odpowiednie zawiadomienie w zeznaniu PIT-36 do 2 maja 2023 r. Z tego rozwiązania powinni skorzystać przede wszystkim Ci przedsiębiorcy, którym bardziej opłaca się rozliczać według skali podatkowej, aniżeli podatku liniowego lub ryczałtu.

Odliczenie składki zdrowotnej

Od 1 stycznia 2022 r. nie można odliczać składki zdrowotnej od wysokości podatku. Dotyczy to podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W przypadku natomiast osób, rozliczających się liniowo, istnieje taka możliwość, ale tylko do wyznaczonego limitu, który w 2023 r. wynosi 10 200 zł.

Odliczenie 50% składki zdrowotnej od zysku jest możliwe natomiast w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Osoby, rozliczające się za pomocą karty podatkowej, mogą natomiast odliczyć 19% zapłaconej składki zdrowotnej od podatku.

ulgi dla przedsiębiorców pit

Zwolnienia podatkowe

Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnień podatkowych, które dotyczą opodatkowania przychodów do wysokości 85 528 zł. Oczywiście, wymogiem jest spełnienie wszystkich kryteriów, obowiązujących w danym zwolnieniu. Ponadto warto mieć na uwadze, iż poszczególne ulgi mogą być skomplikowane w ostatecznym rozliczeniu deklaracji PIT. Przykładem zwolnień podatkowych, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy, są: ulgi dla rodziny, wychowującej czwórkę dzieci lub więcej albo ulga dla pracujących seniorów w wieku emerytalnym.

Nowe zasady skali podatkowej

W 2022 r. zmianie uległo opodatkowanie według skali podatkowej. Od 1 lipca 2022 r. obniżeniu uległa stawka pierwszego progu podatkowego (z 17% do 12%). Wcześniej doszło natomiast do podniesienia kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł) oraz pierwszego progu skali podatkowej (do 120 000 zł). Należy zatem pamiętać, że jeśli przedsiębiorca nadpłacał zaliczki w pierwszego połowie roku, kiedy pierwszy próg skali podatkowej wynosił 17%, wówczas ma prawo do ich zwrotu po złożeniu deklaracji podatkowej PIT, ponieważ w drugiej połowie roku opodatkowanie zmalało do 12%.

rozliczenie roczne pit dla przedsiębiorców

PIT 2023 dla przedsiębiorców – rozlicz się na dobrych warunkach!

Prawo podatkowe w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Jednak z drobną pomocą każdy przedsiębiorca jest w stanie poprawnie i korzystnie rozliczyć się z urzędem skarbowym. Deklaracja PIT w 2023 r. jest o tyle ważna, iż jest pierwszym rozliczeniem po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz jego poprawek. Jeśli więc nie jesteś pewien swojej sytuacji podatkowej, lepiej skontaktuj się ze specjalistami, którzy we wszystkim Ci pomogą. W biurze rachunkowym Innowacje nasi księgowi czekają na Ciebie i z przyjemnością rozliczą Twoje dochody z korzyścią dla Ciebie!

Zerowy PIT dla seniorów to ulga skierowana do osób w wieku emerytalnym. Aby jednak mogły one z niej skorzystać, nie mogą pobierać emerytury z ZUS ani jednocześnie pobierać emerytury i pracować. Warunkiem koniecznym jest natomiast podleganie pod ubezpieczenie społeczne. Sprawdźmy, czy ulga dla seniorów jest opłacalna w każdej sytuacji i czy warto z niej zawsze korzystać.

Czym jest ulga dla seniorów?

Ulga dla seniorów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku i została wprowadzona w ramach Polskiego Ładu. Dotyczy ona wyłącznie pracujących emerytów. Aby z niej skorzystać, należy spełnić kilka warunków:

 • trzeba osiągnąć wiek emerytalny, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
 • należy być zatrudnionym,
 • nie można mieć ustalonego prawa do emerytury lub renty rodzinnej.

Co ważne, z ulgi dla pracujących emerytów mogą skorzystać także te osoby, które mają prawo do emerytury, ale jej nie pobierają, gdyż nadal pozostają w stosunku pracy. O wszystkim informuje Ustawa z dnia 29 października 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105).

zerowy PIT dla seniorów

Na czym polega ulga dla pracujących emerytów?

Zerowy PIT dla seniorów pozwala skorzystać z ulgi, polegającej na zwolnieniu od opodatkowania przychodów do kwoty 85 528 zł w skali roku. Ulga dla pracujących emerytów obejmuje dochody, które zostały uzyskane z tytułu:

 • umowy o pracę,
 • umowy zlecenia,
 • opodatkowania działalności gospodarczej.

Oznacza to, że z ulgi dla seniorów nie mogą skorzystać te osoby, które osiągnęły dochody w wyniku umowy o dzieło oraz praw autorskich. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dochody z praw autorskich są uzyskiwane w ramach umowy o pracę.

Czy zerowy PIT dla seniorów jest zawsze opłacalny?

Największą dyskusję wzbudza sytuacja, w której jest mowa o emerycie, będącym na samozatrudnieniu. W takiej sytuacji należy przeanalizować każdą formę opodatkowania działalności gospodarczej pod kątem uzyskania największej korzyści finansowej. Choć seniorzy nie muszą płacić podatku od dochodu do wysokości 85 528 zł, to nie można zapominać o składce zdrowotnej, która jest zależna od formy opodatkowania i wynosi:

 • na skali podatkowej – 9% dochodu,
 • przy podatku liniowym – 4,9% dochodu,
 • na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – składka zdrowotna jest uzależniona od wielkości osiąganego przychodu.

Dodatkowo w przypadku skali podatkowej i podatku liniowego, składka zdrowotna nie może być niższa niż równowartość 9% minimalnego wynagrodzenia. Obecnie, w lutym 2023 r. wynosi ona 314,10 zł. Jak widać, składka zdrowotna ma kolosalne znaczenie w kontekście wyboru formy opodatkowania. Aby dobrze zaprezentować opłacalność ulgi dla seniorów, posłużymy się czterema przykładami.

ulga dla pracujących emerytów

Przykład 1. Przedsiębiorca osiąga dochód do 85 528 zł i korzysta z ulgi dla seniorów

Aby to odpowiednio zilustrować, za przykład weźmy emeryta, który jest przedsiębiorcą i w ciągu roku osiągnął 85 000 zł dochodu. Chce skorzystać z ulgi dla seniorów, zatem jest zwolniony z opodatkowania do 85 528 zł. Niemniej, aby wykorzystać ulgę, musi on zapłacić składkę zdrowotną, a oprócz niej również składkę emerytalną i rentową. Aktualnie wynoszą one: 812,23 zł (miesięczna składka emerytalna) i 332,88 zł (miesięczna składka rentowa). W skali roku daje to więc kwotę 13 741,32 zł. Doliczając do tego składkę zdrowotną, uzyskujemy następujące koszty w skali roku:

 • na skali podatkowej – 20 154,60 zł,
 • przy podatku liniowym – 17 510,52 zł,
 • na ryczałcie (8,5%) – 21 264,48 zł.

Jak więc widać, w tej sytuacji najbardziej opłacalną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Różnica jest duża, ponieważ wynosi 2 644,08 zł w skali roku.

Przykład 2. Przedsiębiorca osiąga dochód do 85 528 zł i nie korzysta z ulgi dla seniorów

W tym przykładzie emeryt, który jest przedsiębiorca, osiąga roczny dochód w wysokości 85 000 zł, ale nie korzysta z zerowego PIT-u dla seniorów. Automatycznie więc nie ma on obowiązku opłacania składek emerytalnych i rentowych, ale wciąż jest obciążony składką zdrowotną. Ponadto musi także zapłacić podatek dochodowy. W takiej sytuacji koszty w skali roku wynoszą:

 • na skali podatkowej – 14 250 zł,
 • przy podatku liniowym – 19 524 zł,
 • na ryczałcie (8,5%) – 14 532 zł.

Jak widać, bez ulgi dla pracujących emerytów, najlepszą formą opodatkowania dla przedsiębiorcy jest skala podatkowa. Co ciekawe jednak, w tej sytuacji o wiele bardziej opłaca się nie skorzystać z ulgi dla seniorów, ponieważ różnica między najlepszą opcją w przykładzie 1. a najlepszym rozwiązaniem w przykładzie 2. wynosi 3 260,52 zł rocznie na korzyść niekorzystania z ulgi. Taka rozbieżność wynika przede wszystkim z konieczności płacenia składek emerytalnych i rentowych w przypadku korzystania z zerowego PIT-u dla seniorów.

Przykład 3. Przedsiębiorca osiąga dochód powyżej 85 528 zł i korzysta z ulgi dla seniorów

Jeśli przedsiębiorca osiąga wyższe dochody na poziomie 180 000 zł rocznie, wówczas ulga dla seniorów obejmuje tylko część kwoty. Od nadwyżki ponad kwotę, która jest objęta ulgą, musi więc zapłacić podatek dochodowy. Oprócz tego jest zobowiązany również do opłacenia składek ZUS (zdrowotnej, emerytalnej i rentowej). W takiej sytuacji roczne koszty wynoszą:

 • na skali podatkowej – 34 792 zł;
 • przy podatku liniowym – 35 679 zł;
 • na ryczałcie (8,5%) – 27 911 zł.

Najlepszą opcją w przypadku braku kosztów przedsiębiorstwa, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Przykład 4. Przedsiębiorca osiąga dochód powyżej 85 528 zł i nie korzysta z ulgi dla seniorów

Co się stanie, jeśli dokładnie ten sam przedsiębiorca z tym samym zyskiem rocznym, nie skorzysta z ulgi dla pracujących emerytów? Wówczas jego roczne koszty, ponoszone na składkę zdrowotną i podatek dochodowy, wyniosą:

 • na skali podatkowej – 46 200 zł
 • przy podatku liniowym – 41 344 zł
 • na ryczałcie (8,5%) – 22 607 zł

W tej sytuacji również najlepszą opcją przy braku kosztów jest ryczałt. Ponownie mamy natomiast sytuację, w której brak ulgi dla seniorów zmniejsza roczne koszty przedsiębiorcy, ponoszone na składki ZUS.

ulga dla seniorów

Czy opłaca się korzystać z ulgi dla seniorów?

Po przeanalizowaniu czterech przykładowych scenariuszy, powstaje naturalne pytanie: „Czy ulga dla seniorów jest w ogóle opłacalna?”. Odpowiedź zależy od wielu czynników i indywidualnej sytuacji każdego z emerytów.

Zawieszenie emerytury i korzystanie z zerowego PIT-u wiąże się z koniecznością opłacania składek emerytalnych oraz rentowych. To prowadzi natomiast do większych kosztów rocznych. Oczywiście, opłacanie składek ZUS, może przynieść długoterminowe korzyści w postaci większego świadczenia w przyszłości. Ciężko jest natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy jest to wystarczająca rekompensata dla emerytów, którzy każdego roku będą musieli ponosić większe koszty, aniżeli gdyby nie skorzystali z ulgi.

Istotne jest, że z zerowego PIT-u dla seniorów można korzystać w trakcie zawieszenia emerytury. W rezultacie, jeśli przedsiębiorca wie, że w danym miesiącu w trakcie roku osiągnie duży dochód, wówczas może zastanowić się nad zawieszeniem emerytury na miesiąc, opłaceniem składek emerytalnych i rentowych za ten miesiąc, a jednocześnie skorzystać z nieopodatkowanej kwoty przychodu. Takie rozwiązanie może przynieść korzyści niektórym podatnikom.

Po więcej odpowiedzi na pytania zapraszamy do indywidualnego kontaktu z biurem rachunkowym Innowacje.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. przyniesie wiele zmian. Podwyższenie pensji minimalnej oznacza nie tylko większe zarobki dla części osób w kraju, ale także wyższe składki zdrowotne i składki na ZUS dla przedsiębiorców. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i przygotuj się na czekające Cię zmiany!

Minimalne wynagrodzenie w 2023 – podwójna zmiana

W 2023 r. dojdzie do niecodziennej sytuacji, ponieważ wynagrodzenie minimalne zostanie podniesione dwukrotnie: 1 stycznia oraz 1 lipca. Informuje o tym rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. Przypominamy, że w 2022 r. minimalna pensja wynosiła 3010 zł brutto.

Zgodnie z wcześniej wspomnianym rozporządzeniem, od 1 stycznia „najniższa krajowa” wyniesie 3490 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa 22,80 zł. Zmiana, która wejdzie w życie 1 lipca 2023 r. sprawi z kolei, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 3600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa wyniesie wówczas 23,50 zł.

Przypominamy, że wszystkie podane wyżej wynagrodzenia są kwotami brutto!

minimalne wynagrodzenie 2023

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2023?

Pracowników interesują przede wszystkim kwoty netto, czyli wynagrodzenie „na rękę”. Aby je obliczyć, należy wziąć pod uwagę koszty, jakie składają się na miesięczne wynagrodzenie. Są to wszelkiego rodzaju składki na ubezpieczenie (np. zdrowotne, emerytalne) oraz zaliczka na podatek PIT.

Po uwzględnieniu wszystkich kosztów, płaca minimalna od stycznia 2023 r. na umowie o pracę wyniesie 2709 zł netto („na rękę”). W drugim półroczu natomiast (od 1 lipca 2023 r.) minimalne wynagrodzenie netto osiągnie wartość 2784 zł.

Minimalne wynagrodzenie a składka zdrowotna w 2023 r. dla przedsiębiorców

Wysokość składki zdrowotnej, którą płacą przedsiębiorcy, zależy od kwoty minimalnego wynagrodzenia. W konsekwencji wraz z podniesieniem płacy minimalnej, wzrośnie również składka zdrowotna w 2023 r. Dla najpopularniejszych form opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy i karta podatkowa) od 1 stycznia będzie ona wynosić 314,10 zł, a od 1 lipca 2023 r. sięgnie 324 zł. Przypominamy, że składka zdrowotna w 2022 r. wynosi 270,90 zł. W rezultacie wzrośnie ona o 43,20 zł w pierwszej połowie roku i o kolejne 9,90 zł w drugiej połowie roku (w sumie 53,10 zł).

najniższa krajowa 2023

Określenie składki zdrowotnej w 2023 r. dla osób, rozliczających się na ryczałcie, będzie możliwe po zakończeniu 2022 r. W tym przypadku składka jest bowiem wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale poprzedniego roku.

O ile wzrosną preferencyjne składki ZUS dla przedsiębiorców?

Zmiany w wyniku podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2023 r., będzie można również zaobserwować w preferencyjnych składkach ZUS, które przysługują osobom, rozpoczynającym prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (przez pierwsze 24 miesiące). Warto natomiast przypomnieć, że wśród preferencyjnych składek ZUS nie znajduje się składka zdrowotna, którą opisaliśmy i wyliczyliśmy już wcześniej.

W 2022 r. suma wszystkich minimalnych składek preferencyjnych wynosiła 285,71 zł. Od 1 stycznia 2023 r. kwota tych samych składek wzrośnie do 331,26 zł. Z kolei od 1 lipca 2023 r. wyniesie ona już 341,72 zł.

pensja minimalna 2023

Nie da się ukryć, że wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 r. będzie obarczony większymi kwotami, które przedsiębiorcy będą musieli płacić na rzecz ZUS-u. O ile więc część osób ma prawo być zadowolona ze wzrostu najniższej krajowej, o tyle znajdzie się również grupa osób, która nie tylko nie zyska na prezentowanych zmianach, ale jeszcze straci w wyniku wyższych składek.

Po więcej informacji zapraszamy do osobistego kontaktu z Biurem Rachunkowym Innowacje!

Wraz z rosnącą popularnością pracy zdalnej i wyższymi cenami prądu, wielu pracowników zastanawia się, o ile mogą wzrosnąć ich rachunki za energię elektryczną podczas pracy w domu? Istotną kwestią pozostaje również pytanie, kto ponosi koszty za prąd, wodę i internet – pracownik czy pracodawca? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania i zacznij pracować zdalnie w oszczędny sposób!

Czy praca zdalna podnosi rachunki za energię elektryczną?

Im więcej czasu spędzamy w domu, tym prawdopodobnie większe są rachunki za prąd, które płacimy. To dość oczywista zasada, która znajduje odzwierciedlenie także w przypadku pracy zdalnej. W tej sytuacji za wyższe rachunki odpowiada nie tylko korzystanie z urządzeń, służących do pracy (np. komputer), ale również pozostałych sprzętów domowych (np. czajnik elektryczny) i oświetlenia w domu.

Ogólne wyliczenia sugerują, że praca zdalna może podnosić rachunki za prąd, nawet o 200 – 300 zł rocznie. Na tę sumę składa się przede wszystkim zużycie energii elektrycznej podczas korzystania z laptopa lub komputera stacjonarnego.

Warto natomiast zauważyć, że choć praca zdalna zwiększa rachunki za prąd, to niweluje koszty w innych obszarach życia. Wykonywanie służbowych obowiązków w domu oznacza oszczędność na dojazdach do pracy. Nieoczywistą, ale istotną oszczędność można także zauważyć w decyzjach zakupowych. Praca w domu może uchronić pracownika przed kupowaniem jedzenia lub kawy na mieście, a to prowadzi do wygenerowania kolejnych oszczędności w domowym budżecie.

ile kosztuje praca zdalna

Praca zdalna – kto ponosi koszty za prąd, wodę i internet?

Przepisy prawne w Polsce informują, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić narzędzia, materiały i obsługę logistyczną pracownikowi w trakcie pracy zdalnej. Okazuje się natomiast, że pracodawca nie ma obowiązku zwracać kosztów, takich jak rachunki za: prąd, wodę i internet. W konsekwencji to pracownik musi – we własnym zakresie – pokryć wszelkie koszty za domowe media, z których korzysta podczas pracy zdalnej.

Pracodawca jest natomiast zobowiązany do pokrywania kosztów zakupu, eksploatacji czy konserwacji sprzętu służbowego, z którego korzysta pracownik.

Zwrot kosztów pracy zdalnej – obowiązek czy możliwość?

Polskie prawo nie zobowiązuje pracodawców za zwrot kosztów pracy zdalnej, ale również nie zakazuje takiego działania. W rezultacie firma może zrekompensować pracownikowi straty, jakie ponosi na prąd, wodę i internet. W takiej sytuacji pracownik powinien jednak ustalić tę kwestię indywidualnie ze swoim pracodawcą. Warto również zadbać o to, aby takie ustalenia były spisane (np. w umowie o pracę).

W świetle prawa zwrot kosztów za większe zużycie prądu czy wody podczas pracy zdalnej, nie zalicza się do przychodów, zatem kwota zwróconych pieniędzy przez pracodawcę nie jest objęta podatkiem dochodowym.

zwrot kosztów pracy zdalnej

Jak oszczędzać prąd, pracując w domu?

Istnieje szereg działań, które przyczyniają się do skutecznego oszczędzania prądu, zwłaszcza w trakcie pracy zdalnej. Wykorzystanie wszystkich sposobów może zaowocować niższymi rachunkami za energię elektryczną. 

 • Maksymalne wykorzystanie światła dziennego ma ogromne korzyści dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia. Umiejscowienie swojego stanowiska pracy w jasnym pomieszczeniu sprawi również, że zmniejszeniu ulegnie liczba godzin, podczas których będziesz musiał korzystać ze światła sztucznego (np. lamp).
 • Wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia (np. LED), przyczynia się do oszczędności w zakresie wykorzystania energii elektrycznej. Ponadto warto pamiętać, aby włączać sztuczne światło tam, gdzie rzeczywiście przebywamy. Jeśli więc pracujesz w domowym gabinecie, nie ma potrzeby, abyś zostawiał włączone światło w kuchni albo salonie.
 • Urządzenia elektryczne, pozostawione w trybie uśpienia, nadal pobierają prąd. Jeśli więc nie masz w zwyczaju wyłączać laptopa albo komputera, tylko korzystasz z trybu uśpienia, powiększasz rachunki, jakie zapłacisz za energię elektryczną.

praca zdalna a rachunki za prąd

Pamiętaj, że choć powyższe sposoby są skuteczne, to nie sprawią, że zaoszczędzisz tysiące złotych na rachunkach za prąd. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali roku możesz zyskać nawet kilkaset złotych. Dla niektórych osób być może nie jest to duża kwota, ale lepiej jest ją mieć w portfelu (na koncie bankowym), aniżeli płacić za niepotrzebnie wykorzystaną energię,

Nadchodzący koniec roku oznacza, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o kolejnym rozliczeniu PIT. Jako biuro rachunkowe doskonale natomiast zdajemy sobie sprawę, ile trudności i problemów potrafią przysporzyć ludziom kwestie podatkowe. Abyś mógł wcześniej przygotować się do rozliczenia PIT, już teraz przedstawiamy Ci progi podatkowe, które będą obowiązywać w 2023 roku. Zaprezentujemy również kwotę wolną od podatków. Dzięki tym wszystkim informacjom będziesz spokojniejszy, a roczne rozliczenie stanie się dla Ciebie bardziej zrozumiałe i przestanie być uciążliwe!

progi podatkowe 2023

Progi podatkowe 2023 – jakie zmiany czekają na podatników?

Mówienie o progach podatkowych w 2023 roku jest niezwykle ważne, ponieważ wprowadzano istotne zmiany w tym zakresie. Polski Ład zmodyfikował bowiem progi podatkowe, a wszelkie wytyczne w tym zakresie reguluje art. 27 ustawy o podatku od osób fizycznych.

Tym samym wiadomo, iż aktualnie obowiązują dwa progi podatkowe:

 • do 120 000 zł rocznego dochodu,
 • powyżej 120 000 zł rocznego dochodu.

W przypadku pierwszego progu podatkowego (do 120 000 zł) obowiązuje podatek wynoszący 12%. To jedna z istotnych zmian, wprowadzonych w 2022 r. Pomimo tego, iż zmiana w ustawie weszła w życie 1 lipca 2022 r., jej zastosowanie dotyczy dochodów i przychodów, uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r. Obejmuje więc ona cały rok podatkowy, w wyniku czego należy się nią posługiwać w trakcie rozliczania PIT w 2023 r.

Drugi próg podatkowy (powyżej 120 000 zł) obliguje do płacenia podatku, wynoszącego 32% od nadwyżki ponad 120 000 zł. Za dochód wynoszący 120 000 zł, podatnik zapłaci natomiast PIT w wysokości 10 800 zł (12% z 120 000 zł minus kwota zmniejszająca podatek, o której napiszemy więcej w części poświęconej kwocie wolnej od podatku).

Doskonale widać to na poniższym przykładzie.

Załóżmy, że podstawa opodatkowania podatnika wynosi 140 000 zł. Podatek PIT za 120 000 zł dochodu wynosi zatem 10 800 zł. Od nadwyżki dochodu (20 000 zł) należy więc odliczyć 32% podatek, który równa się 6 400 zł. W efekcie pełna kwota podatku PIT za roczny dochód 140 000 zł wynosi 17 200 zł.

rozliczenie pit

Kwota wolna od podatku w 2023 roku

Istotną rolę w rozliczeniu podatkowym PIT zawsze odgrywa kwota wolna od podatku. Obniża ona bowiem końcową wartość podatku PIT, dlatego warto ją znać i wiedzieć, jak ją wykorzystać.

Kwota wolna od podatku w 2023 roku wynosi 30 000 zł. Tym samym kwota zmniejszająca podatek PIT równa się 3600 zł (12% z 30 000 zł). Kwota zmniejszająca podatek – jak sama nazwa wskazuje – obniża wartość podatku PIT. Jeśli więc podatnik osiągnął roczny dochód w wysokości 100 000 zł, nie zapłaci 12 000 zł podatku, ale 8 400 zł. W tym momencie automatycznie rozwiązuje się również zagadka, dlaczego za dochód w wysokości 120 000 zł, podatek PIT wynosi 10 800 zł. Mianowicie należy wyliczyć 12% z 120 000 zł i odjąć od uzyskanego wyniku 3600 zł (wartość kwoty zmniejszającej podatek).

Rozliczenie PIT 2023 a ulgi podatkowe

Podczas składania deklaracji PIT, warto również pamiętać o przysługujących ulgach podatkowych. Najczęściej podatnicy mają możliwość skorzystania z m.in.: ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi termomodernizacyjnej oraz ulgi z tytułu krwiodawstwa.

podatki 2023

Progi podatkowe 2023 – podsumowanie

W 2023 roku podatnicy będą rozliczać się według dwóch progów podatkowych. Stawka 12% dotyczy dochodów do 120 000 zł, natomiast stawka 32% jest płacona od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł. Końcową wartość podatku PIT obniża natomiast kwota zmniejszająca podatek, która wynosi 3 600 zł. Warto mieć również na uwadze, przysługujące ulgi podatkowe, gdyż mogą one znaczące zmniejszyć kwotę podatku.

W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym Innowacje!

#kolejne artykuły