Precyzyjna ochrona upraw rolniczych | worldmaster.pl
#

Nadeszła nowa era w ochronie upraw rolniczych. Dyscypliny uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i zaawansowanej technologii czujników pomagają chronić uprawy przed chwastami, owadami i wyniszczającymi chorobami. Precyzyjna ochrona upraw rolniczych.

W połączeniu z najnowszymi badaniami naukowymi zaawansowane technologicznie rozwiązania zapewniają bezprecedensowy poziom kontroli ochrony upraw. Precyzyjna technologia oferuje możliwość stosowania np. pestycydów z większą dokładnością i wydajnością.

Podobnie jak w przypadku oprogramowania do rozpoznawania twarzy i technologii automatycznego kierowania, zaawansowane systemy oprysku mogą odróżnić uprawy, chwasty i akweny wodne. Dzięki oprogramowaniu GPS lub komputerowemu, technologia ta automatycznie wyłącza opryskiwacz.

Niektóre zaawansowane systemy zapewniają indywidualną kontrolę nad każdą dyszą, dzięki czemu operator może wykonywać natrysk z dala od źródeł wody, rodzimych roślin i pobliskich dróg.

precyzyjna-kontrola-upraw

Nowoczesne rolnictwo jest bardziej precyzyjne

Ciągniki samosterujące stają się podstawą nowoczesnego rolnictwa. Autonomiczna technologia umożliwia rolnikom równomierne rozpryskiwanie w miarę przemieszczania się po nieregularnym terenie. Systemy wyposażone w czujniki ultradźwiękowe wysyłają impulsy dźwięku na ziemię i mierzą, ile czasu potrzeba, aby fale dźwiękowe odbiły się. Wykorzystując te dane, opryskiwacze mogą szybko dostosować wysokość opryskiwania do optymalnego, najbardziej wydajnego kąta, a wyrafinowane czujniki pomagają obliczyć najlepszy kąt, aby zastosować ochronę roślin.

rolnictwo

Naukowcy, badacze i inżynierowie nowoczesnego rolnictwa stale udoskonalają, optymalizują i ulepszają technologię ochrony upraw. Nowoczesne narzędzia pomagają rolnikom w stosowaniu odpowiedniej ilości środków, we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Z biegiem czasu dane zebrane za pomocą tych narzędzi umożliwiają rolnikom optymalizację każdego zasobu.

precyzyjna ochrona upraw rolniczych

Precyzyjna ochrona upraw rolniczych

W połączeniu z najnowszą technologią i wiodącymi badaniami naukowymi, doświadczenie i intuicja rolników może pomóc w ochronie upraw przy zachowaniu lokalnego ekosystemu. Wykorzystując precyzyjne, nowoczesne narzędzia rolnicy pomagają w zarządzaniu czystą wodą, redukcją emisji gazów cieplarnianych oraz zachowaniu rodzimego środowiska. Poprzez postęp w dziedzinie technologii i innowacji nowoczesne rolnictwo pomaga rolnikom dbać o planetę.

“Terroir”, a nowoczesne metody irygacji w rolnictwie. Nawadnianie jest zakazane w słynnych francuskich regionach winnych, takich jak Burgundia i Bordeaux.

Jedną z kluczowych rzeczy, której nauczyli się francuscy rolnicy podczas setek lat upraw, iż w winnicy nie jest potrzebna dodatkowa woda do produkcji wina o najwyższej jakości.

W rzeczywistości nawadniane winnice produkują gorszej jakości wina, które znacznie mniej smakują.

nowoczesne sposoby nawadniania upraw, worldmaster.pl

Powodem są gleby, które doskonale utrzymują wilgoć. Zachęcają do rozwijania głębokich, solidnych systemów korzeniowych, które wyróżniają się powolnym dostarczaniem odpowiedniej ilości wilgoci. Środowisko podziemne jest tak ważne, że Francuzi wymyślili pojęcie wyjątkowej relacji między winem a ziemią: “terroir”.

W rzeczywistości wiele win z Burgundii i Bordeaux przyjmuje cechy smakowe z gleby, w której uprawiano winogrona. Entuzjaści wina często używają zwrotów takich jak “minerality” i “earthiness”, aby opisać, jak smakują.

“Terroir”

Rolnicy z całego świata zwracają uwagę na sposoby oraz metody irygacji upraw,  jednak francuskie “terroir” stało się powszechną koncepcją stosowaną również w innych regionach winiarskich, a rolnicy na całym świecie odkrywają sposoby uprawy roślin przy wykorzystaniu mniejszej ilości wody.

winnice francuskie , worldmaster.pl

Metody stosowane w winnicach uczą nas łagodzenia skutków suszy i są bardzo przydatne w dzisiejszych warunkach klimatycznych, które są zmienne i mało przewidywalne.

Zamiast patrzeć w niebo i mieć nadzieję na deszcz, rolnicy obserwują glebę oraz sprawdzają czynnik odporności na suszę. Zasadniczo mają dwie możliwości: mogą albo poprawić zdolność gleby do wchłaniania i magazynowania wody. Aby korzenie roślin mogły mieć do niej dostęp lub mogą dostarczać wodę bezpośrednio do gleby.

W niektórych częściach świata opady są niewystarczające, dlatego nawadnianie odgrywa kluczową rolę w produkcji roślinnej. Na szczęście nowoczesny przemysł rolniczy opracował nową generację precyzyjnych technologii wspierających wysiłki rolników.

precyzyjne nawadnianie upraw, worldmaster.pl

Narzędzia te koncentrują się na dostarczaniu wody bezpośrednio do gleby, a nie do jej wierzchołka. Tradycyjne nawadnianie często traci wodę na parowanie i wycieki, czego nie może sobie pozwolić żaden rolnik podczas niedoborów wody oraz suszy.

Nowoczesne metody irygacji w rolnictwie

Nowoczesne formy nawadniania pomagają rolnikom dostarczać wilgoci do roślin z niespotykaną precyzją. Dostarczając wodę bezpośrednio do podstawy rośliny, nawadnianie kroplowe może zaoszczędzić od 30%  do 60% więcej wody niż tradycyjne metody nawadniania.

Zaawansowane czujniki gruntu i precyzyjna technologia umożliwiają nawadnianie w sposób zapewniający, że każda roślina otrzymuje tylko to, czego potrzebuje. Nowoczesna irygacja łączy zaawansowane czujniki, precyzyjną technologię aplikacji oraz narzędzia cyfrowe.

nawadnianie pola , worldmaster.pl

Rolnicy mogą również użyć analizy predykcyjnej, aby zdecydować, kiedy nawadniać uprawy. Dane zebrane przez sondy wilgotności gleby są badane w kontekście zaawansowanych modeli klimatycznych, w oparciu o informacje satelitarne i czujniki w czasie rzeczywistym.

Dzięki nowoczesnym technologiom rolnik może zaplanować nawadnianie, unikając najgorętszych godzin w ciągu dnia, aby zapewnić maksymalną wydajność oraz zminimalizować straty.

Żródło: modernag

Jakie są podziemne relacje roślin?

Podziemne relacje roślin są bardzo podobne do ludzi – potrzebują relacji, aby się rozwijać. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że działają same, wykorzystując magię fotosyntezy, by zamienić światło słoneczne w życie. Jednak po dokładniejszym zbadaniu staje się jasne, że bardzo uzależnione są od otoczenia.

Rośliny mają związek z otaczającym je powietrzem, przyjmują światło słoneczne i dwutlenek węgla oraz wodę i tlen. Mają także związek z glebą pod nimi, co zapewnia sieć wsparcia, która dostarcza wodę i składniki odżywcze niezbędne do wzrostu i rozwoju roślin. Jaki jest więc podziemny związek między korzeniami i grzybami, który tworzy sieć podziemną roślin?

Mikoryza

Ta sieć nazywa się mikoryzą. Odnosi się do systemu korzeniowego symbiotycznej relacji z grzybami glebowymi. Nazwa pochodzi od kombinacji mikologii, badania grzybów i rizosfery, ekosystemu glebowego, w którym znajdują się korzenie roślin.

mikoryza

Źródło: ogrody-krzekowo.pl

Prawie wszystkie gatunki zielonych roślin czerpią korzyści z ustanowienia związku między korzeniami a grzybami, a gleby bez aktywnej mikoryzy często uważa się za zdegradowane. Ich symbiotyczny związek rozgrywa się jak dwukierunkowa sieć dystrybucji. Roślina naziemna transportuje produkty (związki organiczne na bazie węgla) z fotosyntezy w dół poprzez swoje korzenie do grzybów, a grzyby pomagają korzeniom zbierać wodę i składniki odżywcze gleby, które następnie są dystrybuowane z powrotem do rośliny.

Ta podziemna sieć pomaga w osiągnięciu aż trzech korzystnych wyników. Sekwestruje węgiel pod ziemią, co jest korzystne dla środowiska. Wzmacnia także zdolność struktur korzeniowych do zbierania wody i składników odżywczych z gleby. I chroni rośliny przed chorobą.

Ponieważ nie zawiera składnika nadziemnego, sieć grzybów jest całkowicie zależna od rośliny żywicielskiej w celu uzyskania dostępu do węgla uzyskanego w procesie fotosyntezy. Nad ziemią roślina wysyła związki węgla pod ziemią, gdzie mogą być wykorzystane przez grzyby. Naukowcy dowiedzieli się niedawno, że mikoryza odgrywa również ważną rolę w magazynowaniu węgla w glebie. Jest to korzystne dla środowiska, ponieważ zmniejsza ilość węgla w atmosferze.
Sekwestracja węgla rozpoczyna się w chloroplastach wszystkich zielonych roślin, które są miejscem fotosyntezy.

siec roślin, wolrdmaster, mikoryza

Źródło: modernag.org

Jakie inne korzyści otrzymujemy od roślin?

Grzyby rozprzestrzeniają się w glebie, oczyszczają niezbędne składniki odżywcze, a następnie dostarczając je z powrotem do rośliny żywicielskiej. To wzmacnia zdolność systemu korzeniowego do podtrzymywania rośliny ponad ziemią, na dwa podstawowe sposoby. Po pierwsze, działa jako rozszerzenie podziemnych systemów korzeniowych. Po drugie, odgrywa kluczową rolę w odniesieniu do fosforu, jednego z trzech podstawowych makroskładników, których potrzebują wszystkie rośliny (pozostałe to azot i potas). Fosfor jest często związany lub zablokowany w glebie, utrudniając dostęp do korzeni. Mikoryza może pomóc odblokować go, ułatwiając jego wykorzystanie przez roślinę.

Inną kluczową korzyścią tej relacji jest tłumienie choroby. Fizycznie zajmując miejsce na i wokół korzeni, mikoryza blokuje patogeny, które mogą potencjalnie spowodować wybuch choroby. Jest to tzw. Wykluczenie konkurencyjne.

Rolnicy oraz naukowcy wiedzą o ważnej roli mikoryzy od połowy lat osiemdziesiątych. Istnieje na rynku wiele produktów, które poprawiają mikoryzę. Najczęściej stosowanymi są mikrobiologiczne zaprawy nasienne. Działają one jako modyfikatory, zachęcające do rozwoju sieci grzybów korzeniowych.

mikoryza, podziemne Relacje Sieci Roślin worldmaster

Jakie są podziemne relacje roślin?

Te produkty z nasionami są najczęściej stosowane w celu wspierania solidnego rozwoju sadzonek po posadzeniu oraz w zapobieganiu chorobom grzybiczym narażającym młode rośliny. Kilka z nich obejmuje wykorzystanie drobnoustrojów, które pomagają promować korzystne bakterie w glebie.

Ponieważ produkty z nasionami mogą zwiększyć wydajność, mogą również odgrywać istotną rolę w nowoczesnych wysiłkach na rzecz zrównoważonego rolnictwa. Uprawy z wytrzymałymi sieciami mikoryzowymi są zdrowsze i lepiej się rozwijają oraz same się bronią. W rezultacie wymagają mniej zasobów do wzrostu, co jest dobre dla rolników i środowiska.

Żródło: modernag

Zastosowanie technologii solarnej w rolnictwie. Rozwój technologii słonecznych oraz spadki cen instalacji solarnych spowodowały, że dostęp tego typu urządzeń jest bardziej powszechny. Powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Energia słoneczna jest najczęściej wykorzystywana do wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepłej wody.

W 2011 roku obliczono, że sektor rolny emituje około 13% całkowitej globalnej emisji gazów cieplarnianych. To spowodowało, że rolnictwo stało się drugim co do wielkości emiterem na świecie, po sektorze energetycznym. W oparciu o tę statystykę wiele uwagi poświęcono znaczeniu energii słonecznej w rolnictwie.

Zastosowanie-technologii-solarnej-rolnictwie

Poniżej przedstawiamy alternatywne sposoby wykorzystania energii słonecznej w gospodarstwie rolnym:

Czujniki zasilane energią słoneczną

Zbieranie ważnych danych dla bardziej optymalnego wzrostu lub wydajnego podlewania jest kluczową częścią rolnictwa. Podczas ustawiania czujników na dużym obszarze często trudno je zasilić. Bezprzewodowe węzły czujników mają krótkie działanie, a regularna wymiana baterii jest często niewygodna i czasochłonna.

Tutaj pojawia się technologia czujników zasilanych energią słoneczną, oferująca łatwy i ekonomiczny sposób gromadzenia danych. Aplikacje rolnicze dla tych czujników mają bardzo ważne zastosowanie. Określając opady, wilgotność gleby i poziom światła słonecznego, można łatwo regulować podlewanie upraw rolnych.

Znaczniki elektroniczne przeznaczone dla zwierząt hodowlanych umożliwiają śledzenie i automatyczne monitorowanie oraz kontrolowanie karmienia oraz pojenia inwentarza.

ekologczne-uprawy

Słoneczne ładowarki płotowe

Gospodarstwa z żywym inwentarzem wymagają rozwiązań ogrodzeniowych, które są skuteczne, elastyczne i niezawodne. Elektryczne ogrodzenia zasilane przez słońce są idealne, zarówno do ruchomych wybiegów, jak i do stałego montażu.

Dzięki dostępności niedrogich części ogrodzenia solarne szybko stają się ekonomicznym i wygodnym elementem rolnictwa. Instalacja jest łatwa, dzięki czemu jest to doskonały projekt typu “zrób to sam”.

Solarne ogrzewanie cieplarniane

Tradycyjne szklarnie polegają na grzejnikach gazowych lub olejowych w celu utrzymania stałej temperatury. Słoneczne szklarnie gromadzą i magazynują energię słoneczną w słoneczne dni, co pozwala zachować ciepło do użytku w nocy oraz w pochmurne dni.

szklarnia-ekologiczna

Nawadnianie słoneczne

Systemy pompowania fotowoltaicznego (PV) stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w lokalizacjach bez istniejących linii energetycznych. Podstawowe systemy uruchamiają pompy bezpośrednio, gdy świeci słońce. Zapewniając pracę pomp w gorące letnie miesiące, kiedy nawadnianie upraw rolnych jest najbardziej potrzebne.

Systemy nawadniania słonecznego są bardzo niezawodne i opłacalne, co wymaga niewielkiej konserwacji. Można je łatwo dopasować i zainstalować, aby pasowały do ​​potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Podczas gdy mniejsze systemy na ogół nie wymagają baterii, to mogą być dołączone większe systemy pompowania, wraz z inwerterami i uchwytami do śledzenia, aby podążać za słońcem.

Pojazdy zasilane energią słoneczną

Podczas gdy pojazdy napędzane energią słoneczną są nadal stosunkowo rzadkie w rolnictwie, może to ulec zmianie w najbliższej przyszłości. Ciągniki są zazwyczaj napędzane silnikiem wysokoprężnym, co nie tylko przyczynia się do globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia powietrza, ale również zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych poprzez wycieki oleju napędowego. Rozwiązaniem mogą być pojazdy elektryczne napędzane energią odnawialną.

maszyny-elektryczne

Systemy fotowoltaiczne w rolnictwie

Systemy fotowoltaiczne są coraz częściej spotykane w polskich gospodarstwach rolnych. Produkcja prądu do obsługi i funkcjonowania gospodarstwa rolnego jest najczęściej wykorzystywaną technologią solarną. Oprócz wsparcia Państwa oraz programów dotacyjnych z Unii Europejskiej rolnicy mogą liczyć na dodatkowe dotacje na zakup i montaż instalacji solarnych od producentów systemów fotowoltaicznych.

Zastosowanie technologii solarnej w rolnictwie

Rolnicy inwestują w oszczędne i zrównoważone technologie przyjazne dla środowiska. Gospodarze coraz częściej przekonują się, że inwestowanie w nowoczesne technologie może przynieść im wiele korzyści oraz duże oszczędności w utrzymaniu gospodarstwa rolnego. Coraz większa świadomość oraz proekologiczne zachowania rolników procentują w jakości produktów rolnych.

Źródło: http://argom.pl/

Z wielu stron słyszymy: „Przeszłość już była! Żyj chwilą obecną!”. Rozumiem, że historia, której byliśmy świadkami, nie może nas zbyt mocno pochłaniać. Jednak pragnę tylko wspomnieć, że przeszłość to MY z czasu teraźniejszego i czy tego chcemy, czy nie – ona zawsze w nas będzie.


przeszłość

To, co było, żyje w nas.

Przeszłość, której byliśmy świadkami i którą przeżyliśmy, wpływa na nasze obecne postępowanie. Nie zmienimy tego, choćbyśmy chcieli. Możemy ją wypierać, zaprzeczać i oszukiwać mózg, ale koniec końców – ona i tak w nas będzie. Zgadzam się w zupełności, że historia to coś, co już nie wróci i jedyne, co możemy z nią zrobić, to uczyć się na jej przykładzie. Przeszłość to cenne doświadczenia, które powinny pomóc nam doskonalić siebie.

Ale na litość boską!

Przestańmy uparcie twierdzić, że przeszłość nas nie dotyczy, że jest nic nie warta, że nie wolno się nią zajmować, ani w ogóle zwracać na nią uwagę! Jestem zwolennikiem życia w teraźniejszości, ale wzgląd na przeszłe dzieje jest także bardzo ważny. Oczywiście, że już nic nie zmienimy, ale sama świadomość przeszłych wyborów, może uchronić nas przed błędami w chwili obecnej.

Historia lubi się powtarzać.

To jeszcze nie koniec.

Nie da się zaprzeczyć, że człowiek jest wypadkową wielu sił. Kreują go doświadczenia, ludzie, środowisko, genetyka… Wiele spraw, nad którymi na co dzień się nie pochylamy. Może to i dobrze! Jedną z takich sił jest przeszłość, która siedzi w naszych głowach. Są zdarzenia, których nie pamiętamy, ale na ogół dotyczą one zupełnie błahych i pozbawionych wartości spraw. Naturalnie są też zdarzenia traumatyczne, które wypieramy ze swojej świadomości.

W tym wyjątkowo krótkim tekście zmierzam jednak do tego, aby oznajmić Wam wszystkim, że przeszłość i tak nas znajdzie. Bez różnicy, czy będziemy się przed nią chować, uciekać, czy udawać kogoś zupełnie innego. Ona i tak do nas przyjdzie – prędzej, czy później.

Jest jednak jeden warunek, aby tak się stało.

Przeszłość odwiedzi nas, jeśli nie załatwimy z nią wszystkich swoich spraw. Innymi słowy mówiąc, jeśli pozostawiłeś za sobą czytelniku coś, co wymaga doprecyzowania, dogadania, dopracowania, to zrób to teraz. W przeciwnym wypadku historia zatoczy koło i już nie będzie za Tobą, ale tuż przed Twoimi oczami. Raz jeszcze.

doświadczenia

Przeszłość wraca.

Nie da się oszukać tego, co było, skoro to wciąż jest żywe w naszej pamięci. Jeśli chcemy raz na zawsze, z czymś skończyć, to zróbmy wszystko, aby tak się stało. Nie pozostawiajmy niedomówień i w tym jednym, wyjątkowym wypadku – spalmy mosty i zamknijmy określony etap życia za sobą.

Gdyby to jednak było takie łatwe…

Przeszłe doświadczenia często są tak silne i tak mocne, że nie sposób ich tak po prostu zakończyć. W takich sytuacjach radzę więc „porozmawiać z nimi”, a poprzez te słowa rozumiem wewnętrzną, szczerą i głęboką rozmowę z samym sobą. Nie gwarantuję sukcesu po pierwszej turze rozmów. Nie wróżę dojścia do porozumienia nawet za drugim razem, ale przewiduję, że takowe wreszcie nastąpi.

Przeszłość jest sprytna. Historia, która nie została dokończona zawsze będzie domagać się działania. Nie ważne, czy za tydzień, za miesiąc, czy za pięć lat. Ona wróci i możecie mi wierzyć lub nie, ale w wielu przypadkach będzie ranić, niszczyć i zabijać – uczucia, wartości i ludzkie wnętrza.

Ona czeka na odpowiedni moment…

Jeszcze jedno słowo na koniec.

Z przeszłością trzeba się pogodzić i nie jest to żaden truizm, ale głęboka mądrość, rozumiana w sensie metaforycznym. Nie chodzi wcale o potulne schylenie głowy i przyjęcie wszystkiego. Wręcz przeciwnie. Pogodzenie się ma przebiegać na zasadach kompromisu. Ty oddajesz coś historii, a historia daje coś Tobie – w wielu przypadkach będzie to święty spokój i możliwość pójścia naprzód.

Doświadczenie, które czerpiemy z tego, co było, niech uczy nas czujności i pokory. Po samym sobie widzę, że przeszłość jest sprytną bestią. Walczysz z nią przez bardzo długi czas, aż pewnego dnia spostrzegasz, że odeszła i jej nie ma. Początkowe podejrzenie podstępu, zastępuje potworne uczucie ulgi. Historia – nie zawsze przyjemna – wreszcie daje Ci spokój, a Ty czujesz, że latasz. Oswajasz się z życiem bez tego, co było, do tego stopnia, iż stajesz się zuchwały. Zbyt zuchwały…

A ona wciąż tam jest. Czeka tylko na odpowiedni moment, które nadchodzi zupełnie niespodziewanie lub wręcz przeciwnie – przypomina nieśmiało o sobie wcześniej, ale ty to ignorujesz, bo odzwyczaiłeś się od niej. Przeszłość traci wreszcie swoją cierpliwość i pewnego dnia, kiedy zajmujesz się życiem, czujesz, jak ktoś puka Cię w ramię, mimo że wiesz, iż jesteś sam w domu. Odwracasz się niepewnie, ale wiesz, że nikogo nie ujrzysz.

Zamiast tego czujesz całym sobą, że przeszłość wróciła…

historia

#kolejne artykuły