Osoby pracujące zdalnie mają ten komfort, że mogą pracować właściwie gdzie tylko chcą. Najczęściej jednak pracują w domu, choć są i tacy, którzy lubią pracować w kawiarni czy jeszcze gdzie indziej. To, które miejsce będzie najlepsze, zależy głównie od naszych preferencji i możliwości, ale warto też wziąć pod uwagę inne aspekty związane z samą pracą.
Dla wydajnej i efektywnej pracy bardzo ważne są odpowiednie warunki. Jedni preferują ciszę i spokój, a innym nie przeszkadza towarzystwo innych ludzi. Jednak dzięki możliwościom sprzętowym (przenośne laptopy, smartfony) oraz dostępowi do internetu w każdym miejscu poza domem, wiele osób rezygnuje z pracy w domu na rzecz np. kawiarni. Jakie miejsce do pracy będzie najlepsze? Oto zalety i wady pracy w domu i w kawiarni.
Zalety i wady pracy w domu
Praca zdalna w domu to wprost wymarzona praca dla introwertyka i samotnika. Osoba, której trudno wytrzymać bez kontaktu z ludźmi, może nie dać sobie rady z ciszą i samotnością. Jednak warunki panujące w domu są do pracy idealne. Cisza, spokój, zwłaszcza jeśli jest się singlem lub wyśle dzieci do przedszkola czy szkoły, a do tego brak konieczności codziennego strojenia się i robienia makijażu – czy może być coś lepszego? W domu do pracy wystarczy nawet zwykły kącik z biurkiem, choć są osoby, które preferują nawet osobny gabinet. Jednak taka zachcianka możliwa jest tylko w domach lub dużych mieszkaniach. W klasycznym, małym mieszkaniu można się jednak z osobnym gabinetem pożegnać. Trzeba zadowolić się biurkiem przy oknie, chociaż z laptopem można siedzieć i na kanapie, czy nawet na podłodze.
Niestety takie biurko przy oknie może okazać się niezbyt komfortowe. To, co dzieje się za oknem może skutecznie rozpraszać, podobnie, jak telewizor, brudne naczynia w zlewie czy góra prania w łazience. Trzeba więc być idealnie zorganizowanym, aby pogodzić wszystkie domowe czynności z pracą. Niełatwe jest w tej sytuacji zachowanie dystansu między pracą a życiem prywatnym i rodzinnym. Minusem pracy w domu może być też konieczność częstego jej przerywania, bo trzeba coś zjeść, ale najpierw to jedzenie sobie zrobić albo nie można się skupić wiedząc, że coś innego czeka na zrobienie. W mieszkaniach mogą też przeszkadzać w pracy uciążliwi sąsiedzi. Praca zdalna na etacie nierzadko wymaga kontaktu z szefem i współpracownikami czy klientami przez telefon lub połączenia video. Jednak kiedy sąsiadowi zachce się remontu, hałasy sprawiają, że do takich połączeń nie ma w ogóle warunków. Dlatego planując remont w mieszkaniu myślmy o sąsiadach, którzy mogą pracować zdalnie.
Praca w kawiarni – plusy i minusy
Praca w kawiarni na pewno będzie dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących codziennego kontaktu z ludźmi, nawet jeśli będą to nieznajomi, z którymi nawet nie porozmawiamy. Ponadto w kawiarni możemy zamawiać sobie jedzenie i nie musimy myśleć o jego przygotowaniu. W dodatku praca w kawiarni to dobry sposób na rozdzielenie pracy z życiem prywatnym. Niestety jednak kawiarnie mają też sporo wad. To, że nie wypada przyjść w piżamie czy dresie, choć nie trzeba się nie wiadomo jak stroić, to najmniejszy problem.
Zazwyczaj w takich miejscach dużo się dzieje. Przewija się wiele osób, które rozmawiają, tłuką się talerzami, sztućcami, filiżankami. Zza baru dociera muzyka, a i przyciągają widoki za oknem, jeśli przy nim musimy siedzieć. Natłok bodźców jest duży i nie każdy będzie potrafił się skupić na pracy. Nie zawsze też będzie wolny stolik, a nawet jeśli, to co chwilę ktoś się będzie dosiadał. Na pewno kawiarnia jest też zbyt hałaśliwa, by prowadzić tam rozmowy telefoniczne czy video. Ponadto nie zawsze takie miejsce jest dostępne w okolicy, w której mieszkamy. Do tego trzeba liczyć się z godzinami otwarcia, które niekoniecznie będą odpowiadały porze, którą preferujemy do pracy. W kawiarni nie można siedzieć długimi godzinami. Trzeba więc dokładnie planować ilość pracy na każdy dzień, aby zdołać tę pracę wykonać.
Jakie miejsce do pracy będzie najlepsze?
To, jakie miejsce do pracy będzie najlepsze, zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli ktoś pracuje tylko na komputerze, jak np. copywriter, bez potrzeby rozmawiania przez telefon czy na video lub drukowania dokumentów, może pracować w kawiarni czy innym miejscu poza domem, pod warunkiem, że da radę skupić się na pracy przy dużej ilości rozpraszających bodźców. Jeśli zaś mamy pracę bardziej złożoną, wymagającą częstego drukowania dokumentów, gromadzenia ich, wysyłania do firmy czy wymagającą ciągłego kontaktu z klientami, współpracownikami, szefem, zdecydowanie lepszym miejscem pracy będzie dom. Jednak w przypadku mieszkania w mieście mogą pojawić się pewne utrudnienia, które też nie dla każdego będą łatwe do pokonania. Jeśli praca zdalna Cię nie przeraża mimo wad i chcesz zostać np. copywriterem, zobacz mój pierwszy artykuł o tym, z czym musisz się liczyć na początku swojej przygody z tym zawodem: „Chcesz zostać copywriterem? Oto, z czym musisz się liczyć!”