Prywatność i zaufanie w XXI wieku | worldmaster.pl
#

Jak jest z podejściem do drugiego człowieka? Co warto mówić, a czego nie i przede wszystkim, do kogo?

Człowiek z natury potrzebuje się wygadać. Rzadziej wysłuchać innego człowieka, ale doradzanie, jak i zwierzanie się idzie w parze. Dzieciom dużo łatwiej jest być szczerym, ponieważ nie rozumieją potencjalnych zagrożeń, takich jak zawiedzenie, krzywda słowna lub fizyczna. Najtrudniej jest tym, którzy wielokrotnie zaufali, a ostatecznie ponownie zostali skrzywdzeni.

 

Wszyscy nie muszą wiedzieć wszystkiego

Najbardziej drażnią ludzie, którzy bawią się w plotki, w celu udowodnienia jak dobrze są doinformowani. Przez takich buraków powstają opowieści, zdania na temat innych, niewarte nawet czasu grona na poziomie.
Prawdziwym przyjacielem jest ktoś, kogo znamy na wylot. Możemy wszystko o nim powiedzieć, a on dla Ciebie, ale jeżeli my jesteśmy godni zaufania, nic na temat niespokrewnionego brata nie zdradzimy.

Podobnie jest z naszym życiem prywatnym. Wiele osób chce wszystko wiedzieć, więc wymyśla bzdury, abyśmy jak prosili ludzie przyznali się do pomyłki. To jest błąd. Człowiek z wyższych sfer nie zniży się do takiego poziomu.

 

Żenujących sytuacji nie brakuje

To, jakie mamy mieszkanie, gdzie pracujemy, na co chorujemy czy z kim utrzymujemy kontakty. Identycznie jest z tym, co u nas słychać. Nasz kaszel, osób postronnych nie powinno interesować. Ja przykładowo kiedyś rzadko opowiadałam swojej matce o tym, co się u mnie wydarzyło, kilka razy największej wsiowej plotkarze z bloku wspomniała, gdzie się uczę, z kim wychodzę i kiedy.

To już mamy wyjaśnione, dawno za sobą, lecz wtedy nic nikomu nie mówiła, bo nic nie wiedziała. Mówiłam, że idę z kumplami na piwo, a tymczasem siedziałam nad wodą z dziewczyną. Do tego prowadzi takie podejście, dlatego nie dziwię się również moim rówieśnikom, którzy doszli do podobnego zdania.

Najbardziej jednak irytują mnie mohery chodzące do przychodni rodzinnej bądź Kościoła. Jedynie w celu żalenia się na swoje życie, rodziny, czy swojego zdrowia.

 

Jest nadzieja w przyjaźni

Ostatecznie są ludzie godni zaufania, ale nie tacy, którym mówisz o swoich problemach, poświęcasz swój czas, a ostatecznie zamiast porządnego wsparcia lub rady, słyszysz od innych niż ktoś taki Cię wyśmiewa za plecami. Chociaż jak się podchodzi do innych, tak inni do Ciebie. Skoro ufamy pierwszej lepszej osobie, w nadziei, na kumpla z prawdziwego zdarzenia, możemy się zszokować!

Świat się dzieli, na niewartościowe grono i takie pełnowartościowej godności. Najważniejsze, aby o tym, co nas spotyka, co się u nas dzieje, wiedział tylko jeden człowiek, godny tego, aby być przy nas, ja my przy nim.

Jak rozmawiać z poszczególnymi osobami oraz kiedy najrozsądniej odpuścić? O tym porozmawiamy tym razem. W jaki sposób rozpocząć rozmowę?

Na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Różniących się poglądami, reakcjami czy charakterem. Z każdym z tych osób można nauczyć się rozmawiać w taki sposób, aby do siebie nie zrazić, unikając przede wszystkim nieprzyjemnych sytuacji.

(więcej…)

Czemu ciągle jestem nieszczęśliwa? Dlaczego odnoszę ciągle porażki? Czemu moje związki są nieudane? Czemu inni mają lepiej?

Jesteś jedną z osób, które zadają tego typu pytania? Nie koniecznie wszystko się Ci się układa? Brak pracy, bądź niezadowolenie z obecnej. Brak partnera, bądź nieszczęśliwy związek. Nie jesteś jedyną osobą, która się z tym boryka.

Mimo, że może Ci się wydawać inaczej, nie ma ludzi, którzy problemów nie posiadają. Problemy, porażki są nieodłączonym elementem naszego życia. Dlaczego? Kiedyś też nieustannie zadawałam sobie to pytanie. Dziś patrze na to zupełnie inaczej. Dzięki wielu książkom, ludziom i ich historiom oraz własnym przemyśleniom rozumiem sens błędów, porażek i niepowodzeń.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Odpuść kontrolę

Chcesz mieć na wszystko wpływ? Decydować co wydarzy się w Twoim życiu w danej chwili? Zapomnij! Życie rządzi się swoimi prawami i ono wie co jest dla nas najlepsze w danym czasie. Ono podsunie Ci odpowiednią pracę, ale dopiero kiedy będziesz gotów ją przyjąć. Być może wcześniej będzie chciało, abyś się odpowiednio przygotował, więc miej oczy szeroko otwarte! Bez opamiętania szukasz tej jedynej miłości? Po co? Dobrze chyba wiesz, że na siłę nic z tego nie będzie. Odpuść i daj działać sile wyższej. Może okazać się, że miłość jest blisko, a Ty tego nie zauważasz. Snucie planów jest w porządku, tylko czasem się okazuje, że idą one w zupełnie innym kierunku. Zatem jak żyć? Miej cele, które chcesz osiągnąć. Małymi krokami do nich dąż. Jednak nie skupiaj wszystkich swoich sił na tym. Zaufaj, że wszystko się ułoży zgodnie z Najwyższym dobrem i wszystko czego oczekujesz przyjdzie w odpowiednim czasie.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

To nie Twoja droga

Szukasz pracy, ale kompletnie Ci to nie idzie? Zaczynasz wówczas zastanawiać się, co jest nie tak, gdzie robię błąd? Kiedy coś idzie mozolnie, jest mega ciężko, ciągle coś nie wychodzi lub nie odczuwasz satysfakcji -warto się nad tym zastanowić. Czy kierunek w którym dążysz jest rzeczywiście odpowiedni? Nie ważne w jakiej kwestii – związku, pracy, znajomości. Może wylewasz ostatnie poty zupełnie niepotrzebnie. Kierując żagle w inną stronę okazuje się, że wszystko dosłownie płynie. Zastanów się, czy to co robisz rzeczywiście jest zgodne z Tobą. Nie staraj się dopasowywać do innych. Nie spełniaj niczyich oczekiwań. Ważne byś Ty był usatysfakcjonowany i szczęśliwy, nie zależnie od tego co myślą ludzie. Może być ciężko, w końcu włożyłeś w to tyle pracy i wysiłku. Jednak czasem warto przewartościować wszystko i wprowadzić radykalne zmiany. One mogą doprowadzić Cię do szczęścia, którego pragniesz.

problemy, porażki, element naszego życia

Nie porównuj się z innymi

Przecież to takie trudne, nie? Media społecznościowe, telewizja, czasopisma, ani na chwile nie dają zapomnieć o tym jak jest beznadziejnie. Ile kilogramów musisz zrzucić, jakie produkty powinnaś kupować, jaką klatę powinieneś posiadać. Oprócz tego w jakie podróże jeździć, jaką prace najlepiej wykonywać. A te związki! Przepełnione miłością, radością i szczęściem.

Przejrzysz instastory, po czym wracasz do swojej szarej rzeczywistości i jedyne o czym myślisz to to, że też tak chcesz, a Twoje życie jest do dupy. To tak nie wygląda. Pamiętaj, że to wszystko jest pewnego rodzaju kreacją. Każdy z tych ludzi boryka się ze swoimi problemami, bo wszyscy je mamy. Jednak weź pod uwagę też to, że nie wiesz jaką drogę ktoś przebył, by się tam znaleźć lub tak wyglądać. Być może musiał dłuuugo na to pracować. Porównując się zawsze znajdziesz kogoś lepszego od siebie, tylko po co? Pokochaj siebie, taką jaką jesteś. Akceptuj siebie, takim jakim jesteś. Nie graj nikogo. Po co Ci ta maska?

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Zaufaj

Łatwo się mówi, zdecydowanie trudniej robi. Pewnie nie raz Twoją głowę zakrzątały różnego rodzaju scenariusze przyszłości. Co się wydarzy, jak tak zrobię? Jak to będzie? Co ktoś pomyśli lub zrobi? Mimo, że jako ludzie pewne zdolności jasnowidzenia się zgadzają, to nikt nie jest w stanie jasno określić co się zdarzy. Scenariuszy mogą być setki, a nawet tysiące. Niektórych z nich nawet nie jesteś w stanie przewidzieć i nie spodziewasz się takiego obrotu akcji. I co wtedy? Nie marnuj czasu na kreacje. Zaufaj sile wyższej w cokolwiek wierzysz – Wszechświat, energię, los, Boga, czy coś innego. Daj temu działać. Ufaj także sobie. Jeśli podejmiesz jakąś decyzję, nie rozmyślaj czy dobrze wybrałeś. W momencie jej podejmowania miałeś takie lub inne uczucia i to spowodowało, że tak zdecydowałeś. Masz prawo zmienić zdanie, decyzję. Masz prawo się także pomylić.

problemy, porażki, element naszego życia

Nauka

Kiedy wszystko wychodzi i układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie myślimy negatywnie, ani nie rozmyślamy jak to się stało. Nie rozkładamy wszystkiego na czynniki pierwsze. Czemu tak się zadziało, co miało na to wpływ itd.  Po prostu cieszymy się sukcesami, a życie przepełnia radość. W momencie porażki jest zupełnie inaczej.

Wnikliwie analizujemy każdy z podjętych kroków. Potrafimy w nieskończoność obwiniać siebie lub innych za taki bieg wydarzeń. Zdarza się, że odczuwamy wyrzuty sumienia, bądź nie umiemy się pogodzić z wydarzeniami. Przeżywamy, grzebiemy, jak by to miało coś zmienić. Potrafimy nawet zahaczyć o stwierdzenie “gdybym wiedział…”. No ale nie wiedziałeś i nie miałeś szansy wiedzieć. Nigdy też nie będziesz wiedzieć. Jedyne co możesz zrobić to wyciągnąć wnioski oraz naukę. Przemyśleć co zrobiłeś źle, żeby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu. Taką lekcję należy wyciągać z każdej możliwej sytuacji w swoim życiu. Jeśli spotkała Cię tragedia pomyśl jaki może to mieć wpływ na Twoje życie. Wszystko zależy tylko od tego jak na to spojrzysz.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Czemu jestem nieszczęśliwa?

Bo chcesz taka być. Wszystko widzisz w czarnych barwach. Nie starasz się szukać pozytywów swojej sytuacji. Nie potrafisz cieszyć się z prostych rzeczy takich jak zdrowie, rodzina, dach nad głowa, pożywienie, możliwości. Świat stoi przed Tobą otworem i nie powiesz mi, że jest inaczej. Niejednokrotnie różnego rodzaju ludzie udowadniali, że nie ma rzeczy nie możliwych. Nikt nie przyniesie Ci różowych okularów, dzięki którym świat będzie przyjaźniejszy i piękniejszy.

To w Twojej głowie musi zajść zmiana. Ona dotyczy sposobu Twojego myślenia, spostrzegania, przyjmowania rzeczywistości.  W obecnych czasach nasze oczekiwania zaczynają być bardzo wysoko. Najważniejsze zaczynają być wielkie osiągnięcia, pieniądze, wille, sława i różnego rodzaju wybujałe marzenia. Dlatego jeśli wciąż tego nie osiągamy odczuwamy frustrację, smutek i porażkę. Chcesz się tak zawsze czuć? Myślę, że nie. Zmień swoje myślenie. Ciesz się z tego co masz. Jeśli tego nie zmienisz nawet, kiedy osiągniesz to czego pragniesz okaże się, że Twoje poczucie szczęścia się nie zmieni.

problemy, porażki, element naszego życia

Wdzięczność

Jak często dziękujesz za to co masz? Doceniasz te najprostsze rzeczy jak czas z rodziną, pyszna kawa, chwila dla siebie? Warto o to zadbać. Świetnym rozwiązaniem jest dziennik wdzięczności. Każdego dnia zapisuj sobie kilka rzeczy za które jesteś wdzięczny. Mogą to być najbardziej błahe rzeczy. Liczy się to uczucie. Dzięki temu zaczniesz dostrzegać ile masz. Bądź wdzięczny za każdy dzień – bez względu na to jaki był. Dziękuj za bliskich, przyjaciół, wrogów. Za doświadczenia, przeżycia, smutki, radości. Czerp przyjemność z każdej sekundy swojego życia. Podziwiaj przyrodę, ludzi, cały otaczający Cię świat. Kochaj, szanuj, wspieraj.

. . .

Trzeba nauczyć się, że życie jest pewnego rodzaju drogą, którą idziemy. Przed nami widać tylko jej kawałek, ale w oddali jest ciemność. Nie mamy pojęcia co tam jest. Może być zakręt, dołek, góra lub prosta droga. Skupiając się na tym co jest przed nami, zapominamy o tym by myśleć o tym co mamy pod nogami- w tym momencie. Przez to bardzo łatwo możemy stracić grunt, czy też przegapić jakąś okazję.

 

Zamiast kwiatka i rajstop, w prezencie prezerwatywa w różowym opakowaniu i usg ginekologiczne.

8 marca, miałam zaszczyt gościć na niesamowitym spotkaniu Nasza Kobiecość by Karolina Sozańska w Care Medica w Gdyni.

Tego dnia, gościem specjalnym była dr Barbara Blicharczyk specjalista z zakresu ginekologii i ginekologii estetycznej.

Temat ginekologii w dobie XXI wieku, nadal jest tematem tabu i wstydliwym. Sporo kobiet obawia się spotkania z ginekologiem, dlatego bardzo często nie chodzą na wizyty, na badania, na konsultacje. Nie zdają sobie sprawy, że regularne wizyty, mogą zapobiec licznym schorzeniom, wykryć wcześnie chorobę, którą można wyleczyć.

Jaka jest tego przyczyna?

Zawstydzenie, strach przed pokazaniem lekarzowi, swoich miejsc intymnych. Mówi się, że to tylko młode kobiety mają  z tym problem. Wcale nie. Kobiety, które rodziły, otyłe, z różnymi defektami na ciele, także się wstydzą przyjść, rozebrać i położyć na fotelu ginekologicznym.

Kobiety niepełnosprawne, mają jeszcze większą trudność, bo jeszcze bardziej się wstydzą, przed taką wizytą.

Niejednokrotnie ktoś do mnie pisał, pytał się, jak przełamać ten strach. Co zrobić?

Jak można ten problem rozwiązać?

Proponuję iść do lekarza z koleżanką, przyjaciółką czy z siostrą. Wcześniej, dowiedzieć się podstawowych informacji o lekarzu. Nic tak nie działa najlepiej, jak poczta „pantoflowa”. Kobieta, która była u ginekologa i wie, że jest dobry, zawsze „puści’ to w świat.

Internet, cudowne miejsce. Praktycznie każdy lekarz, gabinet ma swoją stronę internetową i możemy się dowiedzieć, jak wygląda pomieszczenie. Czy jest dostosowane do osób niepełnosprawnych. Mało tego, możemy zobaczyć, jak dany lekarz wygląda. Dzisiaj, każdy człowiek, pokazuje siebie w social mediach.

Telefon do gabinetu, przychodni, kliniki. Warto, wcześniej zadzwonić i zadać pytania, które mogą nas niepokoić. Czy jest parking,  czy znajduje się winda, czy ktoś może nam pomóc w dotarciu na miejsce, czy możemy liczyć na dyskrecję, czy w czasie  badania może towarzyszyć nam osoba.

Wiecie, takie proste rzeczy, ale jakże ważne dla innych kobiet.

Dbajmy o siebie i o swoje zdrowie, bo ma się tylko jedno.

I tak, tego pięknego wieczoru, wróciłam do domu naładowana, pozytywną energią kobiet.

Ja swoje miejsce mam i mogę, Wam gorąco polecić.

Ps. Teraz muszę odwiedzić jakiś sklep, kupić ramkę i schować te różowe cudeńko i umieścić napis „w razie wypadku, zbić szybkę”.

Ten odcinek dedykuję Wam, drogie Panie. Bo to, czego życzę Wam w Dzień Kobiet to… bardziej dojrzali faceci. A oto przepis w 8 krokach.

Bartosz Filip Malinowski

Jestem strategiem, analitykiem, konsultantem i kreatywnym. Założyłem agencję doradczą WeTheCrowd, gdzie doradzam markom z sektorów kreatywnych. Staram się także zachęcać projektantów i twórców do myślenia niekonwencjonalnego na vlogu Bez/Schematu. Jeśli chcesz ze mną współpracować, napisz: bfm@wethecrowd.pl

drogie Panie, na Dzień kobiet, dedykuję wam, dojrzali faceci

#kolejne artykuły