Medytacja - wewnętrzna przemiana czy forma relaksu? | worldmaster.pl
#

Jak rozpocząć medytowanie? Czemu służy medytacja? Co medytacja zmienia w życiu?

Mimo tego, że medytacja staje się coraz popularniejsza, dla wielu i tak jest czymś abstrakcyjnym i niepojętym.

Na początek zacznijmy od pozbycia się najczęstszych mitów dotyczących medytacji.

 1. Medytacja nie wiąże się z religią. Oczywiście może, ale nie musi. Fakt, jest taki, że ma ona wpływ na nasze wnętrze. Jednak medytować może każdy, nie zależnie od wyznania.
 2. Podczas medytacji nie musisz siedzieć ze skrzyżowanymi nogami – możesz także leżeć. W końcu medytacja to forma relaksu. Ważne, żeby Tobie było wygodnie.
 3. Żeby medytować nie musisz poświęcać nie wiadomo ile czasu, pieniędzy oraz posiadać wielkich umiejętności lub sprzętu. Wystarczy każdego dnia poświęcić 6 minut na podstawową medytację, aby po pewnym czasie zauważyć poprawę we własnym samopoczuciu.
 4. Nie da się źle medytować. To nie jest nic skomplikowanego. Na początku dla ułatwienia najlepiej korzystać z medytacji prowadzonych, co zdecydowanie ułatwia cały proces. Wówczas osoba krok po kroku mówi co należy robić (liczyć oddechy, skupić się na danej części ciała, itd.). Natomiast nie ma możliwości by zrobić coś źle, bo w medytacji chodzi o to by się zrelaksować, oddychać i dać płynąć myślom. Za każdym razem, robi się to coraz lepiej.
 5. W medytacji nie chodzi o to by nie myśleć. Bardziej o to, by być świadomym swoich myśli, pozwolić im się pojawiać i znikać. One są i będą. Nie jesteśmy w stanie wyłączyć myślenia, tym bardziej na początku, kiedy tych myśli są tysiące. Wystarczy, że spróbujesz myśleć “o niczym” przez 2 minuty. Ile wytrzymasz?

medytacja, jak rozpocząć medytowanie, praktyka medytacji, mity na temat medytacji, po co medytować, rozój intuicji, rozwój duchowy, rozój osobisty, jak odnaleźć swoją drogę w życiu, jak odnaleźć sens życia, jak odnaleźć siebie

Po co medytować?

Medytacja pozwala na:

 • relaks (dotyczy on ciała oraz umysłu),
 • uwolnienie się od lęków, niepokoju,
 • wyciszenie się,
 • okiełznanie złych emocji typu: złość, nerwy, nienawiść,
 • przyjęcie roli obserwatora – własnego życia, sytuacji, myśli oraz emocji,
 • odkrycie wewnętrznych pragnień,
 • poznanie swoich wartości,
 • znalezienie swojej misji życiowej,
 • połączenie się z samym sobą,
 • dojście do swoich problemów wewnętrznych,
 • połączenie się z intuicją,
 • poprawę swojego zdrowia fizycznego oraz psychicznego,
 • polepszenie samopoczucia,
 • otwarcie serca w stosunku do ludzi, świata

 . . .

Dla mnie sprawdza się każda z wyżej wymienionych rzeczy. Rozpoczęłam medytację chcąc się wyciszyć. Byłam bardzo nerwowa i roztrzepana. Do wielu spraw podchodziłam bardzo emocjonalnie. Bardzo często myśli władały moim umysłem, a ja nie potrafiłam ich zatrzymać. Z pewnością było to spowodowane licznymi wydarzeniami w moim życiu. Zamknięciem działalności, zastanawiania się nad swoją własną życiową drogą. Wówczas w medytacji znalazłam ukojenie. Pozwoliła mi się uspokoić. Zauważyć te myśli, uświadomić sobie, że są, ale dać im odpłynąć. Z biegiem czasu zauważyłam znaczną poprawę. Zaczęłam inaczej patrzeć na siebie, jak i na świat. Dlatego zaczęłam szukać dalej. Zaczęłam wykorzystywać medytację nie tylko w celach relaksacyjnych.

medytacja, jak rozpoczac medytowanie, praktyka medytacji, mity na temat medytacji, po co medytować, rozój intuicji, rozwój duchowy, rozój osobisty, jak odnaleźć swoją drogę w życiu, jak odnaleźć sens życia, jak odnaleźć siebie

Medytacja jako sposób na odkrycie siebie

Z pewnością jest to długotrwały proces, ale proszę Cię – nie zrażaj się. Początki zawsze bywają trudne. Kiedy zaczynałam medytować niejednokrotnie ciężko było mi wytrzymać. W głowie pojawiały mi się różnego rodzaju myśli – po co to robić? Lepiej zająć się czymś innym. To głupie, nie ma sensu, nic nie zmienia. Dziś wiem, że to normalne i przejściowe. Zrozumiałam to dopiero w momencie zauważenia zmian w sobie oraz w podejściu do życia, świata. Rozpoczęłam poszukiwania odpowiedzi na pytania, na które dotychczas nie znałam odpowiedzi (może też takie masz?). Po co tu jestem? Jaki jest cel moich przeżyć? Czemu mam służyć? Jak żyć? Działać? Jak postępować? Co robię źle? Czego pragnę? Czego się boję? Kim chcę być? Co muszę zrobić, by się tym kimś stać?

jak odkryć siebie, jak rozpocząć medytacje, joga, jak odkryć swoją drogę, jak odnaleźć pasję, rozój duchowy, rozwój osobisty, medytacja, od czego zaczać medytację, po co medytować, jak medytować

Odpowiedzi są w Tobie

Medytacja to tylko jeden z elementów tej układanki. Praktykując samą medytację nie znalazłabym tych odpowiedzi, bo nie wiedziałabym kiedy przychodzą  i w jakiej postaci. Nie przypadkiem, w listopadzie nawiązałam współpracę z moją znajomą sprzed lat. Kamila od dłuższego czasu pisała bloga, którego obserwowałam.  Od początku jej działań wspierałam ją – szczerze nie wiem czemu. Czułam po prostu dobrą energię płynącą z jej poczynań. Oprócz tego zawsze sama marzyłam o rozpoczęciu pisania bloga, który będzie miał wartość dla innych. Była dla mnie przykładem tego, że chcieć to móc. Suma sumarum, kiedy rozpoczęłyśmy współpracę, początkowo polegała ona na przejściu Kursu Rozwoju Intuicji. Byłam bardzo podekscytowana, ponieważ tak jak wspomniałam szukałam odpowiedzi na swoje pytania. Zatem wydało mi się to bardzo interesujące.

odpowiedzi na pytania, medytacja, jak medytować, jak odnaleźć siebie, jak odnaleźć swoją drogą, rozwój osobisty, od czego zacząć rozwój osobisty, rozój duchowy, poszukiwanie siebie, her island, wspierające się kobiety, społeczność kobiet, intuicja

Podczas przechodzenia Kursu doznałam szoku. Okazało się, że wszystkie te odpowiedzi są we mnie. Wystarczy tylko pytać siebie, a odpowiedzi przychodzą same. Praca z Kamilą nauczyła mnie codziennej rutyny, która zawiera takie elementy jak: medytacja, afirmacje, intencje, modlitwa oraz praca z dziennikiem.  Dzięki regularnemu praktykowaniu mój dziennik zaczął zapełniać się moimi przemyśleniami, planami, sposobami na ich realizację. Uświadomiłam sobie, co mnie blokuje, jakie negatywne przekonania posiadam oraz czego się boję. Co najciekawsze – to wszystko wychodziło ode mnie. To ja po medytacji zadawałam sobie pytanie, na które miałam odpowiedź w głowie. Przelane na papier zdecydowanie lepiej do mnie trafiały.

Świadomość

Oprócz tego, że medytacja pozwala uspokoić emocje, zrelaksować się i poszukać pytań na nurtujące pytania. Przyczynia się do zdobycia pewnej świadomości. W moim mniemaniu jest to świadomość swojego istnienia. Jestem tu, z jakiegoś konkretnego powodu. Mam w tym miejscu coś do zrobienia. Moim przeznaczeniem jest przeżywać miłość, ale i cierpienie – bo tylko w ten sposób będę się rozwijać. Wyobrażasz sobie życie, w którym nie ma strachu, lęku, obaw, bólu, cierpienia? Wszystko się udaje, każdy jest bogaty, szczęśliwy, bez problemów i zmartwień. Życie nie miałoby sensu, ponieważ nie uczylibyśmy się. Każde wydarzenie w życiu jest dla nas nauką. Każdy spotkany człowiek jest lekcją. Twoja świadomość zależy od tego, jak będziesz ten cały świat odbierać oraz traktować. Czy sytuacje, które się dzieją będziesz brać za przypadek, konieczność, czy raczej widzieć w tym wyższy sens?

odpowiedzi na pytania, medytacja, jak medytować, jak odnaleźć siebie, jak odnaleźć swoją drogą, rozwój osobisty, od czego zacząć rozwój osobisty, rozój duchowy, poszukiwanie siebie, świadomość, świadomośc istnienia, po co tu jestem, jaka mam misję życiową

Medytacja – czas dla Ciebie

Każdy w inny sposób odreagowuje. Dla mnie medytacja jest jednym ze sposobów relaksu. Potrafię ją praktykować w różnych sytuacjach. Będąc na saunach, w jacuzzi, w domu, po zajęciach jogi. Możesz to robić wszędzie, kiedy tego potrzebujesz. Wystarczy, że znajdziesz komfortowe miejsce dla siebie i zamkniesz oczy. Jesteś tylko Ty. Z tobą są Twoje myśli, oddech, uczucia. Poczuj ten błogi stan. Uspokój się. Kompletnie odpuść. Żyj tylko tą chwilą – tu i teraz. Medytacja ma być czasem tylko dla Ciebie i Twoich emocji, potrzeb, pragnień. Można to nazwać akceptacją siebie, tego co się dzieje, tego co czujesz i myślisz.

medytacja, co raz popularniejsza, medytacja staje się co raz popularniejsza

Medytacja dobra dla każdego

Proces, który sama przechodzę między innymi dzięki medytacji, to tylko jedna ze ścieżek jaką można obrać. Jeśli kwestie rozwoju Cię nie interesują, ale potrzebujesz tylko wyciszenia, zdystansowania się do rzeczy dziejących się wokół Ciebie – warto rozpocząć praktykę. Obecne czasy są przepełnione natłokiem informacji, pędu, pośpiechu, chaosu. Z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami, presją. Uwolnij się od tego. Tak jak pisałam na początku- medytacja wpływa na wiele aspektów naszego życia. Wydawałoby się, że to tylko siedzenie/leżenie, oddychanie w ciszy, bądź słuchając muzyki o odpowiednich częstotliwościach. W rzeczywistości, poprzez te proste czynności wszystko ogromnie na nas wpływa. My czujemy wewnętrzny spokój, a nasze serce się otwiera. Zaczynamy kierować większą miłością do siebie, innych ludzi oraz świata.

Czemu boimy się samotności? Nie tylko pod względem braku partnera. Przede wszystkim jako przebywania sam na sam ze sobą.

Sama się z tym borykałam przez pewien czas. Dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą pewnymi wnioskami.

Już od najmłodszych lat otaczałam się ludźmi. Ciągle gdzieś wychodziłam ze znajomymi lub rodziną. W domu zazwyczaj ktoś był, zatem zostając sama dziwnie się czułam. Dlatego zapraszałam znajomych, aby było mi raźniej. Również raczej zawsze miałam kompana, z którym dzieliłam działania, zajęcia, plany. Tym bardziej rzadko przebywałam sama. Kiedy pojawiały się możliwości wyjścia na jakieś zajęcia, spacer czy cokolwiek innego szukałam chętnych osób. W momencie ich braku po prostu odpuszczałam, bo nie chciałam robić tego sama.

. . .

Przyszedł w moim życiu czas, kiedy do tej samotności zostałam zmuszona. Mąż chodził do pracy na zmiany, a ja siedziałam sama. W związku z tym, że nie zawsze ktoś miał czas dla mnie stwierdziłam, że muszę zacząć coś robić. W ten sposób rozpoczęłam wymyślać sobie jakieś zajęcia. Gotowanie, sprzątanie, czytanie książek, spacer, bieganie, basen, sauna, zakupy, siłowania, szkolenia. Wszystkie te czynności zaczęłam wykonywać po prostu sama nie patrząc czy ktoś ze mną pójdzie czy nie. Może się to wydawać dla niektórych śmieszne, jednak wiem, że tak się zdarza. Uzależniamy swoje działania od innych, nieświadomie uzależniając siebie. Kiedy zostaniemy zmuszeni do samodzielnego spędzenia czasu, zaraz wpadamy w panikę i kompletnie nie wiemy co ze sobą zrobić.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnalezc drogę w życiu

Dlaczego boimy się przebywać sam na sam ze sobą?

Boimy się samotności ze względu na to, że lepiej jest nam dzielić z kimś różnego rodzaju zajęcia. Jest wówczas przyjemniej, łatwiej, raźniej. Mamy więcej motywacji by podjąć dane działania. To normlana rzecz. Oprócz tego wydaje nam się, że robiąc coś samemu jesteśmy jak te samsony, co nie mają przyjaciół. Samotne wyjście na śniadanie? Tuż to wszyscy będą myśleć, że nikt mnie nie lubi. Wcale tak nie jest. To, że ktoś spędza samotnie czas wcale o tym nie świadczy. Może mieć szczęśliwy związek, kochającą rodzinę, wspaniałych przyjaciół, ale zna wartość przebywania sam na sam ze sobą.

. . .

Brak partnera dla niektórych jest oznaką porażki i poczucia osamotnienia. Tłumaczą tym także swój brak motywacji do podejmowania konkretnych działań. To powoduje, że wchodzą w niepotrzebne relacje tylko po to, by nie być samotnym i móc realizować swoje plany. Nawet jeśli są nieszczęśliwi, tkwią w tym by nie odnieść tej “porażki” i nie zostać samemu. Tylko czy na tym polega życie? Żeby tkwić w czymś co niesie za sobą nieszczęście? Co daje złudne poczucie wypełnienia? Wręcz przeciwnie! Trzeba dążyć do pozytywnych emocji. Nawet jeśli wiąże się to z chwilowym brakiem partnera. Prędzej czy później znajdzie się ktoś odpowiedni, kto da nam to czego potrzebujemy. W końcu my ludzie jesteśmy stworzeni do życia w parach. Pełnię radości osiągniemy w momencie, kiedy będzie to odpowiedni związek. Niech to nie będzie jednak przeszkodą do realizacji Twoich planów i marzeń. Samotny wyjazd w góry też może sprawić wiele radości, a przy okazji skłonić do pewnych refleksji.

. . .

Czas sam na sam ze sobą to często czas przemyśleń, autorefleksji, wniosków. Może to przed nimi tak uciekamy? Boimy się porozmawiać ze sobą? A przecież kto lepiej Cię zrozumie, niż Ty sam? Kto obdaży Cię bezgraniczną miłością na całe życie, jak nie Ty sama? Kto będzie Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli nie Ty sama dla siebie?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, jak odnaleźć siebie, czego moja dusza pragnie, samotne spędzanie czasu

Dlaczego przebywanie w samotności jest tak ważne?

Czas, który spędzasz tylko ze sobą jest niesamowicie istotny. Podczas niego poznajesz siebie, swoje mocne i słabe strony, obawy, lęki, ale także pasje. Masz możliwość porozmawiania z ,,wewnętrznym ja”. Oprócz tego, jest to czas na przemyślenia i  zadanie sobie kilku istotnych pytań. Czy droga, którą idę jest tą którą chcę kroczyć? Może gdzieś zabłądziłam? Ludzie, którymi się otaczam są odpowiedni dla mnie? To co robię w życiu jest tym, co chciałabym robić? Myślę o sobie, czy staram się wciąż uszczęśliwiać innych?

 . . .

Nie traktuj tego jako egoizm. Pytanie siebie czy jestem zadowolona lub spełniony nie jest jego oznaką. Raczej troską o siebie i swoje życie – które zresztą mamy jedno. Gdy brakuje w nim szczęścia, warto zastanowić się czym to jest spowodowane i jak można to poprawić lub zmienić. W końcu nikt nie jest męczennikiem. Każdy ma prawo do realizacji, radości i satysfakcji. Wiem, że często jest to trudne, bo ego nie pozwala nam tak łatwo robić tego co my chcemy. Od razu znajduje tysiące wymówek i kieruje nasze myślenie na innych “A co ludzie powiedzą?”, “A jeśli się nie uda?”, “Co Ci strzeliło do głowy, żeby sobie myśleć takie rzecz?”, “Jesteś dorosła, zajmij się rzeczami odpowiednimi dla Ciebie”, “Pomyśl o dzieciach”,”Masz tyle obowiązków, a Ty sobie folgujesz”. OK! Wszystko jest ważne.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu,czemu boimy sie samotności, jak nie być samotnym, jak odnaleźć sens życia, malowanie, relaks

Tylko gdzie w tym wszystkim Ty? Nie ważne czy jesteś kobietą, mężczyzną. Prawo do odrobiny samotności, czasu dla siebie, realizacji swoich pasji posiadają wszyscy. Nie chodzi tu także o odrzucenie innych osób. Natomiast w naszym życiu poznajemy tysiące ludzi. Jedni w nim zostają, inni odchodzą. Zaś Ty będziesz ze sobą zawsze, przez całe życie. Czy tego chcesz czy nie, jesteś skazana na siebie. Chyba łatwiej żyć w miłości i zgodzie ze sobą, niż bez tego. Podejmować rozmowy ze sobą, także te trudne – by żyło Ci się lepiej. Robić coś co się kocha, choć od czasu do czasu by przywoływać płynące z tego pozytywne uczucia.

kura domowa, obowiązki domowe, prace domowe, jak odciągnąć się do prac domowych, jak odnaleźć sens życia, pasja

Życie to nie same obowiązki

W szczególności kobiety w pewnym etapie dają się uwięzić w tej pułapce. “Przecież ja mam męża”, “Co z moimi dziećmi”, “Przecież muszę ugotować obiad i posprzątać”. Zatracamy się w tym wirze obowiązków, a zapominamy kompletnie o samych sobie. Poświęcając wszystko dla innych. Zaniedbujemy siebie, swoje pasje, plany, marzenia – często tylko po to, by realizować czyjeś. Oczywiście, są pewne ograniczniki. Nie mówię, że nie. Jednak pamiętajmy, że będąc żoną, mamą, babcią nie ogranicza Cię to do myślenia o sobie. Nikt nie ucierpi jak nie zrobisz raz obiadu i zamówią sobie pizzę. Ty w tym czasie pójdziesz sobie na spacer, albo zajęcia, by pobudzić endorfiny. Nic się nie stanie jeśli nie posprzątasz. Możesz zlecić to dziecku, czy mężowi. Sama w tym czasie wyjdziesz z koleżanką na kawę, czy na samotne zakupy. Masz do tego prawo! Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, wygląd, zdrowie. Kto to ma zrobić za Ciebie, jeśli nie Ty sama?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, relaks, miłość do siebie, jak się pokochać, jak się zaakceptować

Zacznij od miłości do samej siebie

Wszystkim chcemy dawać miłość, a zapominamy o niej w stosunku do samych siebie. W tym punkcie wszystko się zaczyna. By prowadzić szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą, należy najpierw pokochać siebie. Jak to zrobić? Być dla siebie dobrą – dbając o swoje ciało i duszę. Mówiąc do siebie i komplementując się.  Myśleć i pytać siebie – czego: pragnę, potrzebuję, chcę, marzę. Co sprawia mi przyjemność, radość, satysfakcję. Następnie zacząć to robić! Wiem, że często kobiety boją się, nie chcą, ale to tylko na zewnątrz. W głębi duszy wiedzą, że to rozpala ich serce i powoduje uśmiech na buzi. Dlaczego więc to odkładają?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, maski, czemu zakładamy maski

Brak wsparcia

Często to właśnie brak wsparcia jest główną przyczyną zaniedbywania siebie. Ta kwestia jest dość smutna, ale prawdziwa. W ostatnim czasie podczas rozmów ze znajomymi uświadomiłam sobie, że duża część kobiet nie realizuje swoich pasji, bo nie mają wsparcia (mężczyźni zapewne też). Jeśli osoba słyszy “Po cholerę to robisz, przecież to durne?”, “Nie rozumiem, po co marnujesz na to czas”, “Jeśli chcesz robić za darmo to szukają w pomocach społecznych”. Słysząc takie słowa od razu się odechciewa. Szybko wraca się do szarej rzeczywistości. Wówczas ego dołoży coś od siebie “No i na co Ci to było”, “Co Ty sobie myślałaś”. Wszystko to powoduje, że zatracamy siebie. Zakładamy maskę codzienności i zapominamy o tym co jest dla nas ważne.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu,czemu boimy sie samotności, jak nie być samotnym, jak odnaleźć sens życia, muzyka, pasja, relaks

Chcę, żebyś przestała się przejmować i zadała sobie bardzo ważne pytanie. Co lubię / kocham robić? Jakie uczucia towarzyszą mi podczas wykonywania tych czynności (tworzenie dekoracji, przerabianie mebli, haftowanie, wycinanie, malowanie, ćwiczenie, śpiewanie, granie, cokolwiek innego)? Myślę, że dużo pozytywnych. Dlatego skup się na tych emocjach i uczuciach. Rób to tak często jak tego potrzebujesz. Odetnij się od toksycznych ludzi. Odrzuć tą krytykę, zbędne komentarze, które nie wnoszą nic dobrego.  Tylko niszczą Ciebie. Jesteś na tyle zorganizowana, że zagospodarujesz sobie odpowiednio swoje obowiązki, by znaleźć czas dla siebie. Dzięki temu zobaczysz poprawę w swoim życiu. Będziesz bardziej pozytywnie nastawiona, uśmiechnięta i pogodna.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak robić to co się kocha, jak odnaleźć pasję, medytacja, po co medytować, w czym pomaga medytacja, relaks, jak odkryć siebie

W głębi serca wiesz czego chcesz

Każdy z nas w środku wie co chce robić, czego potrzebuje, co sprawia, że jest szczęśliwy. Dlatego czas ze sobą jest tak ważny. To dzięki niemu zaczynasz odkrywać siebie, swoją drogę, pasje i zainteresowania. Wiadomo, że czasami zajmuje to dużo czasu, ale bądź cierpliwa. Odnajdziesz to wszystko tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz tego szukać, próbować i rozmawiać ze sobą. Istnieje wiele sposobów by to zrobić. Jednym z nich jest medytacjapraca z dziennikiem o której napiszę wkrótce. Między innymi, dzięki temu każdego dnia ja odkrywam siebie.

. . .

Poznawanie siebie to ciągły proces. Może nam się wydawać, że przecież się znam. Różne sytuacje w życiu, wydarzenia, zachowania pokazują, że się myliliśmy. W związku z tym zapraszam Cię do podróży w głąb siebie, bo tam są odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Czas tylko ze sobą z pewnością Ci w tym pomoże.

Przykro mi, że rzeczy które wydawałyby się logiczne nie znajdują zastosowania w codziennym życiu. Każdego dnia tysiące związków niszczone jest głupotą, zlewnictwem, brakiem szacunku dla drugiej połowy. Dlaczego tak się dzieje? Szerze? Nie wiem. Cieszyłby mnie jednak widok zadowolonych, śmiejących się, rozmawiających i przeżywających wspólnie życie par.

Ostatnimi czasy słyszę dookoła jakie problemy pojawiają się w związkach. I możesz mówić, że były one zawsze, bo bardzo to możliwe. Nie oznacza to, że nie można się ich pozbyć i tego zmienić. Oto 8 filarów bez których Twój związek nie przetrwa.

1. ZAANGAŻOWANIE

Jeśli nie ma obupólnego zaangażowania w związku to można pakować manatki i się zwijać. Bez tego nie zbuduje się nic. Choćby ta jedna osoba serce sobie wypruła – nie ma szans. Zaangażowanie to podstawowa rzecz, która jest potrzebna przez cały czas w każdej kwestii. Przy porządkach w domu, przy organizacji jakichkolwiek atrakcji, do tworzenia relacji. Każda z osób powinna dawać z siebie wszystko by ta relacja ciągle rozkwitała. Motyle w brzuchu nie są wieczne – nie oszukujmy się. Natomiast nikt nie powiedział, że randki, spontaniczne wyjścia, śniadanie do łóżka, wypady, niespodzianki muszą wygasnąć z momentem wspólnego zamieszkania, czy wkroczenia w związek małżeński. To nic nie zmienia, ani nie daje gwarancji szczęśliwego i wspólnego życia.

Zaangażowanie to nie tylko ciągłe staranie się o tą drugą osobę. To także codzienne życie w którym nie można być biernym. I nie ma przepisów określających kto za co ma być odpowiedzialny. To partnerzy powinni dzielić się zajęciami, a role powinny być podzielone równo. Nikt nie powiedział, że to tylko kobieta musi zajmować się domem, wychowywać dzieci, a facet płacić rachunki i przynosić pieniądze do domu. Każda z osób może robić każdą rzecz. Tym bardziej jest to miłe, kiedy możemy się wymieniać lub dostosować zajęcia do swoich preferencji.

Nie może być tak, że Ty oporządzasz cały dom, kiedy on siedzi i ogląda telewizje popijając piwo. Tak być nie może, że ona zrzuca wszystko na Ciebie, bo sobie lepiej dasz z tym radę. Nie! Cholera, każdy musi mieć jakąś rolę. Jeśli decydujemy się, że oboje pracujemy, to oboje zajmujemy się domem, bo każdy ma prawo być zmęczony. Tak, kobieta może być zmęczona, facet również. Nikt nie jest pieprzoną maszyną, aby być non stop na pełnych obrotach. Dziś on się źle czuje, więc ogarniasz Ty, ale za tydzień ona ma swoje ciężkie dni i to on przynosi herbatę do łóżka, zmywa naczynia i usypia dzieci. Nikt nie jest nikogo niewolnikiem. Ona ma prawo do odpoczynku, on też ma takie prawo.

Rozróżnijmy także jedną podstawową rzecz, pomiędzy zmęczeniem, a zwykłym lenistwem. Ono także jest brakiem zaangażowania. I to chamskiego. Leń myśli, że wszystko się zrobi samo, albo ktoś zrobi za niego. Nie interesuje go nic. Nic jest mu potrzebne , bądź na wszystko ma czas. Dając się wciągnąć w ten wir sami strzelamy sobie w kolano. W końcu taka osoba ma w nosie partnera i związek, bo liczy się tylko to, że jemu się nic nie chce. To dlaczego ta druga osoba ma z tego powodu cierpieć? I tu wracamy do początku.

Zaangażowanie to podstawowa rzecz niezbędna od początku do końca, bez której nie ma szans stworzyć szczęśliwej, normalnej relacji. Wiadomo, każdy ma inny charakter, w inny sposób okazuje emocje oraz uczucia i czuje się lepiej robiąc konkretne rzeczy. Nie zwalnia to jednak nikogo z dbania o swoją drugą połówkę. Nie ma takiego wytłumaczenia “bo on taki jest”, “ona ma taki charakter”. Każdy potrzebuje miłości i każdy potrafi ją okazywać w różnoraki sposób. Wyrażanie słowa”kocham” może mieć różne oblicza, nie tylko w mowie. Mówić można wiele, jednak to czyny pokazują prawdziwe intencje i poziom zaangażowania. Jeśli ktoś obiecuje, a nie realizuje to czas się zastanowić czy rzeczywiście tej osobie zależy czy tylko nami manipuluje. Miłość to małe gesty, dzięki którym ta druga osoba wie, że nam zależy.

2. WSPARCIE

Związek to nie tylko motylki w brzuchu, wspaniałe, radosne chwile. Dlatego bardzo ważne, aby oprócz szaleństwa, spontaniczności było miejsce na przyjazną dłoń i wsparcie. Życie płata różne figle i niekiedy ciężko jest wyjść na prostą. Niezbędna jest wtedy możliwość liczenia na tą drugą osobę – na rozmowę, dobre słowo, miły gest, bądź po prostu obecność. Partner/ka to pierwsza osoba, która powinna w Ciebie wierzyć, bronić, być za Tobą i pomagać w realizacji planów. Kiedy brak wsparcia, bądź co gorsza wciąż występuje poniżanie, dołowanie, obrażanie, to nie ma szans na stworzenie relacji.

Kolejna rzecz to poczucie ważności. Czy partner/ka daje na każdym kroku znać, że jesteśmy na pierwszym miejscu, czy jednak nasze miejsce zajmuje ktoś inny? Jeśli sytuacje pokazują, że opcja druga przeważa to pojawia się pytanie czy rzeczywiście możemy liczyć na swoją miłość, czy raczej jest tylko w tych dobrych momentach. W związku wsparcie powinno występować w każdym momencie – nawet najprostszym. Gdy nie możemy liczyć w najprostszych rzeczach, to czy będziemy mogli liczyć w tych ciężkich i trudnych chwilach?

3. SZACUNEK

Oczywiście nawet poza związkiem powinniśmy szanować innych ludzi, ale ta ukochana osoba zasługuje na niego szczególnie. Partner czy partnerka to osoba, która każdego dnia dba, walczy, stara się, tworzy całym sobą wszystko od podstaw, a za to należy się największy szacunek. Wyrażany jest on w różnych sytuacjach- w jaki sposób się odnosimy do drugiej połówki, jak rozmawiamy, jak zwracamy uwagę oraz jak wypowiadamy się na jej temat. Bardzo ważne jest też to jakich słów i gestów używamy, oraz czy liczymy się z jej zdaniem oraz potrzebami.

Każdy może się pokłócić, zdenerwować. Natomiast nie upoważnia to nikogo do obrażania, wyzywania, krzyku oraz rękoczynów wobec drugiej osoby. Na szacunek składa się także wierność i szczerość, bo w końcu jeśli tego nie ma to istny jego brak. Ważnym elementem też jest to, by oprócz szacunku do partnera, pamiętać o szacunku do jego bliskich. Z pewnością są to istotne osoby w jej czy też jego życiu i będzie się cieszyć, gdy ich nim obdarzysz.

4. KOMPROMIS

Para to dwie połówki liczące się tak samo. Nie ma, że czyjeś jest wyżej lub bardziej istotne… Zdanie każdej z osób jest tyle samo warte i ważne. Szkoda czasu na kłótnie, czy też obrażanie się. Lepiej wykorzystać go na pomyślenie o sposobie wyjścia z sytuacji, tak by obie strony były usatysfakcjonowane. Oczywiście, kompromis wiążę się także z tym, że raz będzie musiała odpuści jedna osoba, ale czasem też druga.  Niedopuszczalne jest by wciąż ostatnie zdanie należało do tej samej osoby, bo wówczas związek jest podporządkowany jednej stronie. Przez to potrzeby drugiej połówki są kompletnie nieistotne. Ma to wpływ na jej poczucie wartości, szczęście i zadowolenie wynikające z związku. Nikt chyba nie byłby usatysfakcjonowany, kiedy jego potrzeby, oczekiwania, chęci zostają wciąż olewane?

5. ROZMOWA

To kolejny z fundamentów szczęśliwego związku. Bez tego ani rusz. Niestety nie każdy jest nauczony rozmowy. Wiele rodzin lubi zamiatać wszystkie przykre, złe i niewygodne wydarzenia pod dywan przez co ten syf latami się gromadzi. Często się zdarza, że w końcu bomba wybuchnie, pozostawiając po sobie jeden wielki smród, którego już nie da rady posprzątać. A po co to chować? Po co udawać, że nic się nie stało lub nie dzieje? Lepiej od razu posprzątać to co się ukichało, a na przyszłość mieć spokój.

Szczera rozmowa jest niezbędna do badania potrzeb drugiej osoby, zrozumienia, rozszyfrowania problemów jakie pojawiają się na drodze. Nikt nie jest jasnowidzem, ani nie czyta w myślach by wiedzieć co tej drugiej osobie chodzi po głowie. Mimo, że czasem nie będą to przyjemne rozmowy i mogą wiązać się z płaczem, smutkiem – to uwierz mi, że mają niezwykłą moc. Pozwalają oczyścić atmosferę, wyjaśnić różnego rodzaju niejasności i pomyśleć nad rozwiązaniem. Jesteśmy tylko ludźmi. Mamy prawo błądzić, nie rozumieć, nie widzieć. Każda osoba inaczej patrzy na pewne rzeczy, nie zawsze w zgodzie z drugą. A to wpływa na relacje. Tylko rozmowa pozwoli to zmienić, zanim będzie za późno.

6. ZAUFANIE

Nieodłączny element związku. Każdy z partnerów do związku wchodzi z czystą kartą, zatem dlaczego ma zostać obarczony winą, jeśli ktoś wcześniej Cie zranił, oszukał? Nie popadaj w paranoje. Zaufanie jest potrzebne do normalnego życia, funkcjonowania, przeżywania. Każdy powinien mieć prawo do pewnej swobody. Nikt nie chciałby być zamknięty w klatce, z prostego powodu, że nie będzie szczęśliwy. To normalne, że Twoja dziewczyna chce wyjść z koleżankami na piwo, czy chłopak z kolegami na mecz. I zabranianie nie ma tutaj sensu.

Chwila odpoczynku, przerwy od siebie tylko pozytywnie wpłynie na związek i spowoduje uczucie delikatnej tęsknoty. Najważniejszą rzeczą z tego wszystkiego jest to, by tego zaufania nie naruszyć. Ponieważ to spowoduje załamanie całego filaru i może doprowadzić do ruiny. Nikt z nas nie chce być oszukiwany, okłamywany. Trwanie w takich związkach do niczego nie prowadzi. A brak reakcji może oznaczać dla partnera/partnerki przyzwolenie – a na to nie możesz się zgodzić. Oczekuj wierności i szczerości. A kiedy sam/a znajdziesz się w niekomfortowych sytuacjach zastanów się jak czułabyś się lub czułbyś się, gdyby postąpiła tak Twoja ukochana osoba wobec Ciebie. Jeśli nie brakuje Ci empatii bardzo szybko odpowiesz sobie na to pytanie i będziesz wiedzieć co zrobić. Szkoda marnować życia na oszustwa. Jeśli występują w Twoim związku – uciekaj!

7. DOPASOWANIE

Na początku związków zawsze wydaje się, że jest to spełnienie marzeń i wszystko jest idealnie. Z czasem, kiedy staje się przed pewnymi decyzjami, działaniami czy też problemami ważne jest by dwoje ludzi miało podobne podejście oraz kierunek patrzenia. Może się to wydawać głupie, bo w końcu co ma dopasowanie dwojga ludzi do remontu w domu, wyboru szkoły dla dziecka, albo miejsca na wakacje? Otóż dużo. Jeśli para ma różne style to ciężko będzie im urządzić wspólnie dom, bo już wybór kanapy, czy koloru do sypialni będzie problemem. Podejście do dzieci i ich wychowania też musi być dopasowane. Jeśli partnerzy mają odmienne zdanie w tej kwestii może być im trudno wspólnie wychowywać, ponieważ jedno będzie podważało zdanie drugiego przez co dziecko będzie zagubione, a między rodzicami będzie ciągła kłótnia. I to sprawdza się tak naprawdę w każdej kwestii życiowej: podejścia do życia, rodziny, pieniędzy, wiodących wartości i wielu innych.

8. WSPÓLNE DZIAŁANIE

Poniekąd jest to związane z zaangażowaniem i dopasowaniem, tyle tylko, że tutaj chciałam poruszyć bardziej kwestię wspólnych zainteresowań, pasji, działań. Robienie czegoś razem przybliża, a co za tym idzie – nie robienie oddala. I nikt tu nie mówi, że para powinna każdą pasję ze sobą dzielić. Fajnie jest, kiedy  jest chociaż jedna dziedzina, która interesuje obojga. Można o niej porozmawiać lub też robić to wspólnie. Nie zawsze na początku związku musimy mieć te same pasje.

Czasem dzieje się to samo. Przebywamy z tą osobą i zaczynamy z nią działać w danym temacie. Szybkie samochody, jazda na motorze, a może mechanika? Bieganie, malowanie, fotografia, koncerty i wiele, wiele innych do których miłością można się zarazić od partnera lub odwrotnie. Jest jeden warunek – oboje muszą być zaangażowani i chcieć spróbować, czy też dowiedzieć się więcej. Żadne z partnerów nie zamyka się, nie odrzuca i nie krytykuje pasji swojej drugiej połowy. Wspólne działanie to też spacery, sprzątanie, gotowanie, malowanie i wiele innych czynności, które wspólnie robi się łatwiej i przyjemniej, a przy okazji buduje się relacja.

Życie nie jest łatwe, a tym bardziej w dwójkę, gdzie każda z osób jest różna. Natomiast kiedy w związku jest równowaga i każde z partnerów dba o każdy z powyższych filarów, okazuje się, że nie jest tak źle – a nawet lepiej. Bo nie ma nic piękniejszego, niż poczucie, że ma się przy sobie osobę którą kochasz, a ona kocha Ciebie. Z  którą rozumiesz się, dogadujesz i wiesz, że możecie na siebie zawsze liczyć.

Nie zamierzam się tłumaczyć, szukać winnych, ani opowiadać na temat programu. Historia, którą przedstawię poniżej ma Ci uświadomić, że wszystko w życiu ma swój cel i nieważne co się stanie, należy to przyjąć, wyciągnąć wnioski i ruszyć dalej.

Chcę Cię zmotywować do realizacji marzeń, podnoszenia się i walczenia.

Nie wiem czy wiesz jak to jest, kiedy masz marzenie… A później okazuje się, że jest szansa je zrealizować. Wahasz się, bo w końcu to duże ryzyko. Obawiasz się, bo nigdy tego nie robiłeś. Martwisz się, bo nie wiesz czy dasz radę. Jednak, kiedy zadajesz pytanie losowi, czy warto, on na każdym kroku mówi “TAK!”. Zatem decydujesz się działać.

I jest… Marzenie stało się czynem. Ono istnieje – Twoje miejsce. Zaczynasz tworzyć je od podstaw, po swojemu. Wymyślasz całą koncepcję, tworzysz każdy szczegół tak, by było to wyjątkowe, unikatowe i jedyne w swoim rodzaju – bo jest Twoje. Szukasz, próbujesz, kombinujesz, wymyślasz. Jest jak dziecko, które niejednokrotnie sprawia dużo problemów, ale nie poddajesz się, tylko walczysz o lepsze jutro dla niego. Bo je kochasz, bo Ty je stworzyłeś. Nie odpuszczasz. Z czasem widzisz tego efekty, a to zaczyna Cię uświadamiać, że jest warto.

Twoja wiara i praca przynoszą oczekiwane efekty. Mimo, że brak Ci czasem sił, życie prywatne oddałeś w pakiecie wraz z całym kapitałem, to teraz nie jest ważne. Widzisz przychodzących ludzi – młodych, starych. Wracają, przyprowadzając rodziny, znajomych. Rozmawiają z Tobą. Cieszą się, że poświęcasz im swój czas. Chwalą Twoje działania, pomysły. Jesteś dumny, bo udało Ci się osiągnąć swój cel. Stworzyłeś miejsce, gdzie ludzie lubią przychodzić i spędzać wolny czas, zajadając się wymyślonymi i przyrządzonymi daniami.

Pomyślisz sobie pewnie teraz- “To po co to wszystko? Dla reklamy? Dla rozgłosu?” Otóż nie. Chodziło o to by poprawić jakość i dowiedzieć się jak stworzyć dobre burgery. Chcieliśmy kontynuować swój pomysł na to, by być inni. Wówczas pizzerii było obok dziesiątki, a my chcieliśmy być jedyni. Wiedzieliśmy, że doświadczenie i wiedza jednej z najlepszych restauratorek nam w tym pomoże. Dlatego postanowiliśmy się zgłosić do programu. I jak zapewne udało Ci się dostrzec w programie – dostaliśmy po nosie. Jedni mogą się z tym zgodzić, inni nie. Nie ma to znaczenia.

Zgłaszając się do programu telewizyjnego trzeba mieć z tyłu głowy, że losy mogą się różnie potoczyć. Ale nam nie chodziło o to by pokazać nie wiadomo co. Nam chodziło o RETKĘ. O nasze dziecko, które wystawiliśmy na próbę, podczas której nam ją zabrano. Może bardziej sami ją oddaliśmy i adoptowaliśmy nowe – Kartofel Budę. Z nadzieją, że je wychowamy lepiej.

Pouczeni na oczach setek tysięcy widzów, podjęliśmy się wyzwania. Tu jest ten kluczowy moment, kiedy okazuje się, że go nie kochasz. Nie jesteś w stanie poświęcić mu tyle. To jak bycie w związku bez chemii. Starasz się zakochać, ale ni cholery nie idzie. Pytasz czemu? Przecież to jest w sumie dobre… Stajesz przed pytaniem “I co dalej?”. Nie chcesz się poddać, mimo, że nie jest łatwo. Ludzie tego nie chcą, Ty tego nie chcesz. Twoje serce płacze, przez co masz poczucie, że już nic nie ma sensu. Ale chwila! Masz wybór! W końcu raz się udało, czemu miałoby się znów nie udać?

Wiesz jak to jest rano, kiedy na samą myśl o pracy jest Ci niedobrze? Tak właśnie było. Czas ten uświadomił nam, że tylko działając z głosem serca będziemy szczęśliwi. Tylko robiąc coś według swojego planu, będziemy mieć do tego powera. Nie dlatego, że jesteśmy najmądrzejsi na świecie. Tylko dlatego, że robiąc coś co podpowiada Ci serce masz nieograniczoną siłę i moc do realizacji. Właśnie to uczucie towarzyszyło nam każdego dnia przed Rewolucją. Dlatego zmodyfikowaliśmy menu i bum! To jest to! Serce się raduje, uśmiech znów pojawił się na twarzy. RETKA znów tętni życiem. Późniejsze zdarzenia losowe jednak pokazały nam, że czas tego miejsca już się skończył i pora rozpocząć nową drogę. Nie było łatwo przełknąć tej goryczy, przeplatanej słodkim nadzieniem. Coś czemu poświęciliśmy ostatnie półtora roku się skończyło. Bez szans na powrót, bez szans na zmiany. To już koniec.

Wniosków może nasuwać się wiele, a szczególnie jeden. Jak mogło coś wyjść skoro dwoje młodych, niedoświadczonych ludzi, porywa się z motyką na słońce?

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają- Steve Jobs

Ja widzę to zupełnie inaczej. To dwoje młodych ludzi, nie bojących się porażki, posiadających w sobie wiele odwagi, determinacji oraz wiary w swoje pomysły, marzenia i cele. Nie będącymi ideałami, bo nikt nie jest. Jak każdy posiadający swoje zalety, jak i wady. Chcący być lepszymi ludźmi.

wiesz jak to jest

Jak się domyślasz podczas całej tej przygody niejednokrotnie spotkałam się z opiniami innych. Było ich dużo i to przeróżnych. Ty też możesz myśleć co chcesz, mówić co chcesz. Nie zamierzam Cię przekonywać do niczego. Dzięki temu wszystkiemu nauczyłam się podchodzić z dystansem do opinii innych. Nie dlatego, że jestem cwana, tylko dlatego, że nauczyłam się jacy są ludzie. Wiem, że ten świat jest pełen nienawiści, złości, hejtu i zazdrości – zdążyłam go poznać. Ludzie uwielbiają się wypowiadać we wszystkich tematach, krytykować innych, a szczególnie w internecie. Nie przejawiając przy tym jakichkolwiek oznak empatii, zrozumienia, przemyślenia.

Na szczęście też niejednokrotnie przekonałam się, że jest wiele ludzi dobrych, którzy są w stanie pomóc bezinteresownie, wesprzeć dobrym słowem, pocieszyć po porażce, a pogratulować po sukcesie. To już od Ciebie zależy, którą osobą będziesz oraz jak będziesz reagować na innych. Zawsze znajdą się ludzie, którzy będą mieć odmienne zdanie, będą krytykować, hejtować – niezależnie co będziesz robić. Najważniejsze wówczas jest trwać w swoich postanowieniach i nie zapominać o swoich wartościach oraz marzeniach. Dziś zapewne też część ludzi potraktuje ten post w różnoraki sposób, ale ja wiem swoje. Znajdzie się część ludzi, która zrozumie tą wartość, jaką chcę przekazać na podstawie mojej historii. Mam nadzieję, że będzie ona inspiracją do działania, a może motywacją do powstania po niepowodzeniach.

marzenie

Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na to życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną. – Steve Jobs

Znam to uczucie, kiedy trzymasz się czegoś tak kurczowo, bo nie chcesz tego stracić. Poświęciłeś temu całe swoje serce, oddałaś życie prywatne, tylko po to by spełniać marzenia i próbować. Znam te tysiące myśli zadające pytania typu: “Co dalej? Jak to będzie? Jak dam radę?”. Znam ten strach, dlatego powiem Ci jedno – nie masz się czego bać. Jeśli coś nie wychodzi, może to znak, że czeka Cię coś zupełnie innego i czas skierować żagle w innym kierunku.

Ja się o tym przekonałam. Dzięki temu dziś mogę realizować siebie poprzez pomaganie innym, pisanie bloga i wiele innych rzeczy. Dziś znów mam to uczucie, że robię coś zgodnie z głosem serca i jestem na dobrej drodze spełniania kolejnych marzeń.  Wyciągnęłam wnioski i z pokorą podążam dalej. Jestem świadoma, że gdyby nie tamtejsze wydarzenia nie miałabym tego doświadczenia, które mam dziś. Nie posiadłabym tej wiedzy, którą przez te półtora roku nabyłam i nie odkryłabym wielu swoich cech, dzięki czemu uwierzyłam w swoją moc. Poznałam tylu wspaniałych ludzi, z którymi do dziś mam kontakt. Nie dowiedziałabym się o swoich zdolnościach. Nauczyłam się jak to jest być szefową, zarządzać ludźmi oraz firmą. Przeżyłam wiele wspaniałych chwil. Gdyby nie to, nie byłabym tym kim jestem dziś. Uważam, że nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko posprzątać i polać od nowa.

Jesteś kowalem swojego losu,. Ty decydujesz jakie będą Twoje dalsze kroki.
Ty decydujesz jak będzie wyglądało Twoje życie.
Wiem, że dasz radę, potrafisz i przede wszystkim warto!

“Life is what you make of it!” – Paula Janicka

Najczęściej spotykane spoty reklamowe przed świętami to te, które promują produkty do zakupienia w internecie czy różnego rodzaju sklepach.

Jednak hiszpańska IKEA postanowiła zrobić coś zupełnie innego. Wypuściła reklamę, która skłania do refleksji.

SPRAWDŹ FILMIK TUTAJ -> “Czy my się znamy?” 

W filmie ukazana jest sytuacja, gdzie zaproszono kilka rodzin. Każda z nich zasiadła do osobnego rodzinnego świątecznego stołu. I rozpoczęli oni grę polegającą na zadawaniu pytań o różnej tematyce. Poprawna odpowiedź umożliwiała pozostanie w dalszej rozgrywce, natomiast zła skutkowała odejściem od stołu. Początkowe pytania dotyczyły funkcji mediów społecznościowych, gwiazd, show-biznesu, oraz ogólnych informacji ze świata. W kolejnym etapie gry pytania – jak się okazało – były znacznie trudniejsze, ponieważ dotyczyły rodziny. Padały pytania typu: “Jak poznali się rodzice, jakie studia skończyła babcia, co wpłynęło na życie dziadka, jaki jest ulubiony film czy zespół dziecka”. Niestety… szybko wyszły braki, co powodowało obowiązkowe zakończenie gry dla danego członka rodziny. Na koniec poproszono uczestników o krótki komentarz.

Jak stwierdziła jedna z uczestniczek spotu:

“Cóż, odkrywałam, że wiem o mojej rodzinie mniej, niż o życiu niektórych celebrytów”.

Jest to niezwykle smutne, gdy w XXI wieku zapominamy o tym co jest tak naprawdę ważne i wartościowe w życiu. Miłośc, bliskość, rodzina, rozmowa zostaje zastąpiona najnowszymi aplikacjami, urządzeniami, historiami z życia gwiazd i celebrytów. Dajemy porwać się do wirtualnych rzeczywistości. Zaczynamy żyć czimś życiem, zamiast swoim.

Zatrzymajmy to. 

Otrząśnijmy się.

Żyjmy.

Przeżywajmy. 

Zanim będzie za późno i okaże się, że nie ma możliwości by porozmawiać, pobyć ze sobą czy dowiedzieć się czegokolwiek od tej drugiej osoby.

Chcę, abyście ten czas świąteczny wykorzystali w 100%. Byli tu i teraz ze swoimi bliskimi – rodzicami, dziadkami, rodzeństwem, wujkami, ciotkami, dziećmi, przyjaciółmi, sąsiadami. Dbajmy o naszych bliskich. Nie ma nic ważniejszego w życiu niż relacje. Niezależnie czy macie małą czy dużą rodzinę, bogatą czy biedną, zżytą czy też nie. Z pewnością masz kogoś kto jest dla Ciebie ważny i na kim Ci zależy. Zadbaj o niego. Pieniądze raz są, raz ich nie ma. Powodzenia, szczęście i radość nie występuje każdego dnia. Bliscy są pomimo wszystko. Zawsze. Są dla Ciebie, a Ty powinieneś być dla nich.

To najlepszy prezent dla nich.

To Ty tworzysz swoje więzi.

Masz je takie jakie sobie wypracujesz.

Dlatego – NIE SPIEPRZ TEGO!

#kolejne artykuły