Jak przetrwać napięte negocjacje? | worldmaster.pl
#

Wyobraź sobie, że jesteś prawnikiem. Przed Tobą duże wyzwanie, kluczowe negocjacje. Nowy klient trafił do Ciebie z polecenia, jeszcze nie do końca przekonany, czy dobrze wybrał.

Stawka jest wysoka. Będziecie negocjowali kluczowy kontrakt, napięcie pomiędzy stronami elektryzuje powietrze, a każdy drobny punkt ma znaczenie.

Jak przetrwać napięte negocjacje?

Siadacie przy stole. Klient naprzeciwko klienta, prawnik naprzeciwko prawnika. W samo południe. Zanim zdążysz otworzyć usta, mężczyzna przed Tobą przymruża oczy, uśmiecha się sarkastycznie, odchyla głowę i rzuca z przekąsem:

– „Panie Mecenasie, słyszałem, że u Was w kancelarii to ostatnio nie za dobrze się dzieje?”

Wiesz, że to zagrywka mająca na celu wybicie Cię ze stanu i skompromitowanie. Nieczysty ruch, aby uzyskać przewagę emocjonalną już na samym starcie.

Kropla potu spływa po skroni Twojego klienta

Co odpowiadasz? Twoja kancelaria radzi sobie świetnie i logicznie nie masz podstaw do zwątpienia. Zaczynasz się tłumaczyć? Może wygrasz „racjonalnie”, ale przegrasz „społecznie”. Zaczniesz reagować, zamiast prowadzić.

Wyobraź sobie, że jesteś prawnikiem. Przed Tobą duże wyzwanie, kluczowe negocjacje. Nowy klient trafił do Ciebie z polecenia, jeszcze nie do końca przekonany, czy dobrze wybrał. Stawka jest wysoka. Będziecie negocjowali kluczowy kontrakt, napięcie pomiędzy stronami elektryzuje powietrze, a każdy drobny punkt ma znaczenie.

Pamiętasz, jak kiedyś chciałaś opowiedzieć coś w nowym gronie albo wtrącić jakąś merytoryczną ciekawostkę w wypowiedź Twojego autorytetu, a Twój umysł zablokował się krzycząc:

„nie rób tego! nie mów tego! ośmieszysz się!!”?

Ten mechanizm w uproszczeniu nazywa się inhibicją społeczną. To stan nadmiernej samoświadomości i samokontroli. Aktywuje się min. w reakcji na tzw. stres statusowy. Podczas wystąpień publicznych, rozmów rekrutacyjnych, istotnych spotkań.

Gdy nie jesteś pewien, gdzie na drabinie statusowej się znajdujesz, gdy ktoś atakuję Twoją pozycję społeczną, generalnie gdy Twój mózg nie wie, na jaki poziom ekspresji może sobie bezpiecznie pozwolić.

Co to oznacza? Że przed Tobą najważniejszy punkt negocjacji, a Ty nie masz dostępu do zasobów, odczuwasz niepewność i ustępujesz pola. A może zaczniesz rywalizację? Odbijesz piłeczkę? Rzucisz:

– „Ha! Na pewno lepiej niż u Was!”

Brawo. Właśnie obniżyłeś sobie status względem obu klientów. Gdy dwie osoby zaczynają się sprzeczać, ich statusy lecą na łeb na szyję w stosunku do obserwatorów, którzy niereaktywnie się przyglądają.

Może okażesz wyższość moralną, ignorując niedojrzałe zagranie i puszczając złośliwy komentarz pomimo uszu? To może zadziałać. Może też pozostawić Twojego klienta pełnego wątpliwości, w stresie i dyskomforcie.

Ktoś właśnie dorzucił ciężarki po obu stronach szali. Stawka rośnie.

Wygraj tą błyskawiczną wymianę, a zaprezentujesz wyższość moralną, uzyskasz kontrolę nad przebiegiem spotkania, uspokoisz swojego klienta.

Jeżeli przegrasz? Nie chciałbym być na Twoim miejscu. Spocone dłonie, zaciśnięte gardło, nieustanne poprawianie bransoletki zegarka. Nerwowo przełykasz ślinę. Pusty umysł, impulsywne reakcje, mentalny chaos. Zegar tyka.

Jak jednak się zachować? Jaką strategię obrać? Zmarszczyć groźnie czoło? Co powiedzieć? Walnąć dłonią w stół? Roześmiać się złowieszczo?

Nie masz czasu, żeby się zastanowić

Nie możesz zastopować spotkania, przeprosić, przewertować notatek, wygooglować idealnej riposty. A nawet gdybyś mogła… nic by to nie dało.

Idealna riposta nie istnieje.

Nie ma jednej doskonałej odpowiedzi, jednego kuloodpornego skryptu, który w mgnieniu oka wyciągniesz z rękawa i który zawsze zadziała. To nie sprzedaż garnków przez telefon. Co robisz?

Potrzebujesz dostępu do zasobów

Musisz spontanicznie zaimprowizować odpowiednią werbalną & niewerbalną odpowiedź, w perfekcyjnym tempie, która obejmie wszystkie społeczne niuanse sytuacji:

 • aktualną dynamikę grupową,
 • stan emocjonalny obu klientów,
 • poziom energii/zmęczenia,
 • osobowość konfrontującego Cię mecenasa,
 • Twój cel strategiczny na tym spotkaniu etc.

Nie jesteś tego praktycznie w stanie zrobić racjonalnie, za pomocą tzw. zimnego procesowania, czyli chłodnej analizy. Musisz zrobić to na gorąco.

Oczywiście, możesz zapamiętać kilka „zapuszkowanych” odpowiedzi, które uratują Cię, gdy się zablokujesz. Nigdy jednak nie dorównają spontanicznej, niuansowej reakcji ze stanu flow.

Jak zatem wytrenować umysł, by błyskawicznie, bez chwili namysłu rozgrywał tego typu wyzwania? Wiele ścieżek prowadzi do mistrzowskiego opanowania komunikacyjnego kung fu.

Moim zdaniem jedną z najskuteczniejszych jest trening gier statusowych, intuicyjne opanowanie hierarchicznych sygnałów, obecnych w praktycznie każdej ludzkiej interakcji.

CZYM SĄ STATUSY?

Komunikaty wysokostatusowe pozwalają błyskawicznie budować autorytet i asertywnie realizować potrzeby, mogą jednak prowadzić do napięć w relacjach.

Sygnały nisko statusowe natomiast stanowią doskonałą metodę nawiązywania kontaktu i rozwiązywania konfliktów, ich kosztem może być jednak brak siły przebicia i ograniczony dostęp do zasobów.

Intuicyjne, czyli „gorące” i automatyczne. Wyrachowana analiza konwersacyjnych szachów w trakcie negocjacji czy wystąpienia zazwyczaj nie wystarczy, żeby doprowadzić do mata.

Chcesz przeprowadzać roszady w tempo i w punkt, musisz mieć to w nawyku, nie ma czasu na refleksję.

Aby to osiągnąć, potrzebujesz się dosłownie przeładować ogromną ilością wzorców statusowych i przetrenować je konwersacyjnie

Obserwować sygnały statusowe w:

 • strukturze wiadomości mailowych,
 • dynamice prowadzonych spotkań,
 • wywiadach telewizyjnych,
 • sprzeczkach radiowych,
 • nawet na statycznych zdjęciach.

Pomóc może również udział w improwizowanych grach statusowych, albo odgrywanych konwersacjach, podczas których trener udzieli Ci eksperckiej informacji zwrotnej, dotyczącej tego kiedy:

 • próbujesz grać wysoko, ale Twoja mowa ciała zdradza niepewność i niski status
 • próbujesz grać nisko, ale tonacja Twojego głosu zmienia skromność w sarkazm
 • masz zupełnie odmienną intencję, niż odczytuje to odbiorca Twojego komunikatu

I powtarzasz, powtarzasz, powtarzasz, aż Ci kliknie. A gdy już kliknie, możesz być Królem, Wieżą, Gońcem, kimkolwiek potrzebujesz w danej sytuacji.

Korzystając z metafory talii kart, może z panią w urzędzie więcej ugrasz 6-tką, aniżeli Damą? Może zbudujecie z partnerami lepszy biznes grając wobec siebie 10-tkami, zamiast Asami?

Może burze rynkowe wymagają, abyś w końcu przywdział szaty Króla, wziął na siebie odpowiedzialność, utrzymał obecność umysłu w obliczu presji i bezpiecznie przeprowadził swoich pracowników przez sztorm?

Jesteś w stanie opanować statusowe kung fu samemu. Nie ukrywajmy, będzie to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Czeka Cię masa książek, publikacji, podcastów, wideo, obserwowanie codziennych interakcji, robienie notatek i nieustanne testowanie granic.

Jeżeli wybierasz tą samotną ścieżkę, daj znać, z przyjemnością Cię wesprę. Możesz zapytać mnie o polecane materiały, zaskakujące sytuacje społeczne, na które nie wiedziałaś jak zareagować czy też taktyczne porady.

Jeżeli wolisz intensywny rozwój pod okiem kogoś, kto odrobił już swoje powtórzenia na statusowej macie, zapraszam na warsztaty otwarte lub do zamówienia treningu biznesowego dla pracowników Twojej firmy.

Spędziłem kilka lat na robieniu researchu i gromadzeniu wiedzy z zakresu socjodynamik, charyzmy biznesowej i improwizacji teatralnej, projektowaniu zróżnicowanych ćwiczeń i szlifowania systemu podczas szkoleń dla szerokiej gamy klientów z wielu różnych branż i działów.

Trenowałem grupy liderów i managerów, dyrektorów inwestycyjnych i prawników, sprzedawców i negocjatorów, mówców i trenerów, programistów i analityków.

Potrzebowali oni odblokować charyzmę biznesową i przenieść swoją skuteczność komunikacyjną na najwyższe poziomy. Zawsze z najlepszymi notami.

Zatem zapraszam 🙂

Masz pytania dotyczące statusów?

Daj znać w komentarzach, z przyjemnością odpowiem. Interesuje Cię udział w warsztatach otwartych lub zorganizowanie treningu biznesowego dla Twojej firmy?

Napisz do mnie via LinkedIn lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie www.rafalcupial.pl.

Masz pomysł na rozegranie niecnego Pana Mecenasa z powyższej historii? To już koniecznie napisz!

Z pozdrowieniami 🙂 Niech moc totemu statusowego będzie z Tobą!

 

Twój zespół zawalił projekt? Jednym z kluczowych paradoksów przywództwa jest połączenie RADYKALNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI z WOLNOŚCIĄ OD REZULTATU.

Biznes zakończył się porażką? To jest zawsze, w 100% Twoja odpowiedzialność!

Tak, wiem, niby nie jest. Istnieje przecież 1k czynników niezależnych, które przesądziły o klęsce.

Podwykonawca “nie dowiózł”. Klient miał problemy finansowe. Zaskakująca usterka techniczna zablokowała proces. I 100 innych, w pełni zasadnych wyjaśnień.

Przeprowadźmy eksperyment myślowy: Przyjmij perspektywę “100% moja odpowiedzialność”. Zastanów się, w jaki sposób Ty doprowadziłeś do upadku projektu, co mogłeś zrobić lepiej, w których momentach mogłeś bardziej się postarać.

Może mogłeś klarowniej wytłumaczyć podwykonawcy, co dokładnie ma zrobić i czemu termin jest kluczowy? Zorientować się w sytuacji finansowej klienta i zaoferować opłatę ratalną, komunikując wrażliwość czasową projektu? Przeprowadzić 5 testów technicznych, na wypadek usterki?

ZAWSZE znajdziesz coś, co mogłeś zrobić lepiej lub inaczej. Weź na siebie 100% odpowiedzialności za porażkę.

Głęboko, emocjonalnie czujesz, że to Twój zespół nawalił? Niestety nie. To Ty niewystarczająco wyjaśniłeś zadania, nie sprawdziłeś, czy wszyscy Cię zrozumieli, nierozważnie rozdzieliłeś role w projekcie.

Przedsiębiorca Tom Bilyeu nosi koszulkę z nadrukiem EVERYTHING IS MY FAULT (wszystko jest moją winą) i deklaruje, że jeżeli jego żona zginie uderzona meteorytem w swojej sypialni, to on będzie za to odpowiedzialny.

Istnieje przecież organizacja, zajmująca się ochroną naszej planety przed “nieprzyjaźnie zbliżającymi się” ciałami niebieskimi, a Tom nigdy, nigdy nie wsparł ich inwestycją, czy chociażby dobrym słowem.

Absurd? To eksperyment myślowy. Taka perspektywa pozwoli Ci odzyskać poczucie kontroli nad Twoim życiem, biznesem i zespołem. Niezależnie od sytuacji.

Większość osób, doświadczając niepowodzenia, impulsywnie przerzuca winę na wszystko dookoła. Klient się nie zna, pracownicy to lenie, niespodziewane upały doprowadziły do mało prawdopodobnej usterki. Zima znowu zaskoczyła drogowców.

Przenosząc odpowiedzialność na zewnątrz, stajesz się ofiarą swoich okoliczności

Miotany niczym pożółkły, podgniły liść na listopadowym wietrze, zbroczony listopadowym błotkiem.

Sterowany przez zewnętrzne moce, działania innych ludzi, los, fatum, przypadek. Dzięki radykalnej odpowiedzialności odzyskasz poczucie sprawczości. Staniesz się przyczyną swojej rzeczywistości, a nie jej skutkiem.

Każdą uniwersalną regułę równoważy jednak jej pozornie skrajnie przeciwstawna perspektywa. W tym wypadku nazwijmy ją WOLNOŚCIĄ OD REZULTATU.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

To koncepcja wywodząca się ze stoicyzmu. Jak to wyraził Epiktet, łucznik naciąga cięciwę, koncentruje się na celu i wypuszcza strzałę. Co się dalej, to już nie jego działka.

Według stoików powinniśmy w pełni skoncentrować się na tzw. rzeczach zależnych: naszych postawach, decyzjach, działaniach. Oraz całkowicie odpuścić i zaakceptować aspekty rzeczywistości niezależne od nas, czyli min. rezultaty.

Czemu to paradoks?

Z perspektywy radykalnej odpowiedzialności, jeżeli łucznik spudłuje, to zawsze jego “wina”. Mógł przecież 7x sprawdzić łuk, strzałę, wiatr, zjeść lepsze śniadanie, wyspać się, pomedytować przed strzałem, pójść rano na masaż.

Albo po prostu trenować: częściej, dłużej, ciężej.

Z punktu widzenia stoików jednak, strzała pożegnała się z łukiem i jakie będą jej dalsze losy, nie powinno już zaprzątać głowy naszego łucznika, ponieważ jest to “rzecz niezależna”.

Czemu ten paradoks jest pozorny?

Ponieważ stoicki strzelec BIERZE radykalną odpowiedzialność, ale wyłącznie za rzeczy zależne. Zwróć uwagę, że w poprzednich akapitach wypisałem jedynie aspekty rzeczywistości, na które Ty miałaś wpływ.

Większość uniwersalnych reguł przywództwa & mistrzostwa, to tzw. dychotomie. Co oznacza, że jednocześnie obejmują dwie, pozornie sprzeczne ze sobą perspektywy.

Gdy Twój zespół zawali projekt, przyjmij najpierw pryzmat radykalnej odpowiedzialności. Co mogłeś zrobić lepiej? O co jeszcze mogłaś zadbać? Dzięki temu odzyskasz sprawczość.

Skoncentruj się na rzeczach zależnych, czyli na Twoich postawach, decyzjach i działaniach.

Następnie przyjmij pryzmat stoicki i uwolnij się od rezultatów. Nieistotne, czy Ci się udało, czy nie. Ważne, ile wysiłku w to włożyłaś i co następnym razem zrobisz lepiej.

Przeanalizuj sytuację, wyciągnij wnioski, zaakceptuj rezultaty i podejmij właściwe działanie. Świadome, strategiczne i racjonalne. Nie: egotyczne, impulsywne i reaktywne.

Powodzenia Liderze-Stoiku 🙂

 

Chcesz czytać więcej? Sprawdzaj też: www.rafalcupial.pl

Albo zacznij mnie obserwować na LinkedIn: www.linkedin.com/in/rafal-cupial/

RAMA POTRZEBUJĄCEGO zabija kluczowe spotkania – czyli jak nie strzelić sobie w kolano podczas najważniejszych prezentacji!

Większość kluczowych prezentacji biznesowych ma jeden, bardzo newralgiczny moment, w którym możesz stracić wszystko, na co z taką determinacją pracowałeś. Niestety, większość prezenterów popełnia w tym właśnie momencie jeden bardzo bolesny statusowy błąd. Z tego powodu chciałbym zapoznać was z pojęciem Ramy potrzebującego.

Przeprowadziłeś perfekcyjnie zaprojektowane i wielokrotnie przetrenowane wystąpienie. Przedstawiłeś dużą ideę, pokazałeś, jak zmienia się świat w oparciu o siły technologiczne, społeczne i rynkowe, wprowadziłeś konflikt, podniosłeś stawkę  także zbudowałeś pilność.

Twoi słuchacze zostali całkowicie wybici z transu codziennych obowiązków i głęboko wbici w fotel. Z absolutną uwagą wysłuchali każdego słowa poetyckiej symfonii Twoich rewolucyjnych rozwiązań, co więcej, są wpatrzeni w Ciebie szeroko otwartymi oczami, niczym w obrazek.

I nastała cisza. Nadszedł jeden z najbardziej niebezpiecznych, zdradzieckich i podstępnych momentów każdej ważnej prezentacji.

Zrobiłaś fantastyczne wrażenie i… i co dalej??

Chcesz wiedzieć, czy naprawdę się spodobało. Odwaliłaś kawał dobrej roboty i chcesz wiedzieć, czy wywołałaś zamierzony efekt. W związku z tym uruchamia się Twój atawistyczny system poszukiwania plemiennej walidacji.

POTRZEBUJEMY usłyszeć słowa podziwu, aprobaty, a także pochwały. Słodką nutę przyklaśnięcia, że tak!, że nasz pomysł jest FE-NO-ME-NAL-NY. Cisza jest nie do zniesienia, krzyczy w naszych uszach niczym dźwięk paznokci, przeciąganych powoli po kredowej szkolnej tablicy.

Nie wytrzymasz ciszy. Wyjmujesz więc rewolwer, przeładowujesz, celujesz i… strzelasz sobie w kolano. Pytasz:

Co myślicie? Projekt Wam się podoba? Możemy podpisać umowę od razu, jeżeli chcecie.

I nagle, jak pod mocą wiedźmowego uroku, atrakcyjność Twojej oferty drastycznie spada. W konsekwencji słuchacze odsuwają się, zasłaniają torbami na laptopy, zamykają postawy. Przestają być zainteresowani.

RAMA POTRZEBUJĄCEGO zabija projekty, odpala głęboko zakorzeniony w nas ewolucyjny strach, jeszcze z czasów, gdy zasoby były bardzo rzadkie i bardzo cenne. Gdy wszystko, co miałeś, to mięso na trzy dni, maczuga i dwie skóry, a ktoś chciał Ci je zabrać.

Jak możesz zamienić RAMĘ POTRZEBUJĄCEGO, na RAMĘ NAGRODYJak możesz utrzymać stabilny status i wysoką wartość oferowanych rozwiązań, przez całe wystąpienie?

RAMA POTRZEBUJĄCEGO zabija kluczowe spotkania - czyli jak nie strzelić sobie w kolano podczas najważniejszych prezentacji Większość kluczowych prezentacji biznesowych ma jeden, bardzo newralgiczny moment, w którym możesz stracić wszystko, na co z taką determinacją pracowałeś. Niestety, większość prezenterów popełnia w tym właśnie momencie jeden bardzo bolesny statusowy błąd.

W momencie, w którym instynktownie chcesz zacząć szukać potwierdzenia i akceptacji, zacznij praktykę STATUSOWEGO TAO:

1. POKAŻ MISTRZOSTWO

Zbuduj kuloodporną prezentację. Przećwicz ją dziesiątki razy. Niech stanie się Twoją drugą naturą. Zbuduj prawdziwą ekspertyzę w swoim temacie. Bezwysiłkowo sygnalizuj kompetencję na każdym kroku.

Bądź na czas, zmieść się w czasie, bądź przygotowany. To wszystko zbuduje Ci STATUS SYTUACYJNY i znacznie wzmocni Twoją pozycję, nawet przy zderzeniu ze społecznymi talizmanami statusowymi, takimi jak władza, sława i bogactwo.

2. UWOLNIJ SIĘ OD REZULTATU

Tak, chcesz sprzedać projekt, uzyskać dofinansowanie czy wsparcie zarządu. Tak, klient, decydent, inwestor TO ma, a Ty TEGO chcesz. Żeby jednak obrócić dynamikę statusową do góry nogami, musisz najpierw zrobić powalające wystąpienie, a następnie odpuścić rezultat.

Niech wystarczy Ci, że przygotowałeś i przeprowadziłeś najlepszą prezentację, jaką byłeś w stanie. Reszta i tak nigdy nie jest ostatecznie zależna od Ciebie, zdecyduj zatem, że zaakceptujesz każdy rezultat.

Twój odbiorca poczuje przestrzeń i swobodę. I Twój rosnący status. Nagle to on zacznie pragnąć Twojego nadzwyczajnie zakomunikowanego rozwiązania, a Ty MOŻESZ mu je dostarczyć.

3. BĄDŹ GOTÓW ODEJŚĆ OD STOŁU

Nie dociskaj umowy za wszelką cenę. Jeżeli ktoś przekracza Twoje granice, nie respektuje Twoich wartości, próbuje przydusić Cię cenowo, wymusić na Tobie dodatkowe koncesje i przysługi, bądź gotów, żeby odejść.

Naprawdę gotów.

Powstanie napięcie statusowe. Spójrz na badania ekonomii behawioralnej: Ludzie chcą to, czego nie mogą mieć, gonią to, co od nich ucieka i cenią wyłącznie to, za co płacą.

Zamiast odsprzedawać duszę, żeby za wszelką cenę pozyskać kolejny biznes, na każdego trudnego inwestora, czy problematycznego klienta, którego odpuścisz, masz szansę znaleźć wymarzonego partnera, który będzie z Tobą rezonował, szanował Twoje zasady i wspierał Twoje przedsięwzięcia.

Zatem gdy tylko poczujesz wzbierającą w Tobie głęboką potrzebę poklasku, a z Twoich ust lada moment wymsknie się tragiczne „I jak? Podoba Wam się?”, przełknij ślinę, weź głęboki oddech i pamiętaj o STATUSOWYM TAO:

Pokaż mistrzostwo. Odpuść rezultaty. Bądź gotów wstać i odejść.

Więcej podobnych treści na blogu.

Jak wcześnie powinieneś się pojawić przed kluczowym spotkaniem? Ile godzin poświęcić na przygotowanie się do takiego spotkania? Jak dużą wagę przyłożyć do ubioru?

Wirtuozi komunikacji statusowej roztaczają wokół siebie mistyczną aurę, zupełnie bezwysiłkowej, nonszalanckiej wręcz kompetencji i precyzyjnego wyczucia.

„statusach” nazywamy to sprezzaturą, zasadą optymalnego wysiłku. Mistrz sprezzatury włoży w każdą interakcję tylko tyle energii, ile jest niezbędne do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Jednocześnie dbając o relację z innymi.

I ani kilokalorii więcej. Jeżeli wyzwanie wymaga wzmożonych nakładów pracy, nasz adept dynamik grupowych zachowa ciężkie godziny przygotowań dla siebie. Racząc odbiorców wyłącznie bezpretensjonalną lekkością efektu.

Osoby grające bardzo wysokim statusem i wykorzystujące tzw. Ramę Władzy (jestem większy, ważniejszy i silniejszy), często wkładają zbyt mało wysiłku w komunikację. Pokazując wszem wobec, że nie ma ona dla nich większego znaczenia.

Osoby grające bardzo niskim statusem, sygnalizujące tzw. Ramę Potrzebującego (proszę, potrzebuję Twojej pomocy, zasobów, zgody), zazwyczaj będą angażowały w komunikację zdecydowanie za dużo energii. Obniżając swoją pozycję w relacji do odbiorcy.

Mistrzowie statusowi podążają ścieżką harmonii i praktykując sprezzaturę, zainwestują w każdą sytuację wyłącznie optymalną ilość wysiłku.

Jak powyższe dynamiki przejawiają się w codziennych interakcjach biznesowych? Czym prędzej śpieszę z wyjaśnieniami!!

Wróć. Powoli i z gracją zabieram się za dystyngowaną eksplorację zagadnienia 🙂

1. PUNKTUALNOŚĆ

A) Osoba grająca bardzo wysokim statusem, ma w zwyczaju spóźniać się kilka minut. Pokazując tym samym (zazwyczaj nieświadomie), że jest zajęta, ważniejsza od spotkania i jego uczestników, a wszyscy i tak przecież na nią poczekają.

[Takie zachowania można stylowo rozegrać tzw. Ramą Moralną, ale o tym w innym odcinku.]

B) Osoba grająca bardzo niskim statusem, albo spóźnia się z powodu nieogarnięcia. Za co później przeogromnie przeprasza, próbując nadrobić swoje faux pas nadmierną życzliwością, albo stawia się na spotkanie radykalnie wcześnie (np. godzinę przed czasem).

C) Osoba będąca mistrzem statusowym, pojawia się idealnie 15-20 minut przed czasem, co pozwala na spokojne zaadaptowanie się do nowego miejsca. Zorganizowanie sobie kawy i rozpoczęcie punktualnie w wyznaczonej godzinie.

2. STRÓJ NA SPOTKANIU

A) Wysoki Status może przyjść w klapkach (w ekstremalnych przypadkach wykorzystania Ramy Władzy). W analogu klapek (w swetrze, gdy wszyscy są pod krawat) lub też odziany w tzw. talizmany statusowe (luksusowy zegarek). Symbolizujące jego pozycję w hierarchii.

B) Niski Status z kolei, albo ubierze się dramatycznie nie w styl spotkania (za krótka koszula, marynarka zapięta na nie te guziki). Z powodu braku wyczucia, albo wystroi się ZA BARDZO. Wyobraź sobie, że wszyscy przychodzą na półformalne spotkanie ubrani smart casual, a nasz bohater wjeżdża odstawiony, jak na rozdanie Oskarów.

C) Mistrzowski Status przybędzie ubrany trochę lepiej, niż pozostali uczestnicy. Najpewniej ubierze się zarówno stylowo, jak i profesjonalnie. Pozwoli sobie jednak na pojedyncze elementy, które pokażą, że świadomie łamie obowiązujące, niepisane zasady stylu biznesowego (np. kolorowa poszetka, czy apaszka).

3. PRZYGOTOWANIE DO SPOTKANIA

A) Wysoki Status poświęci pewnie jakieś 5-10 minut na przygotowanie się do spotkania z nami (jeżeli mamy szczęście i ma dobry dzień), po czym ostentacyjnie oznajmi, żebyśmy „zaczęli od początku i wszystko mu streścili”. Niestety, „bardzo mu przykro, ale nie miał czasu przejrzeć naszych materiałów”. Nie jest mu przykro.

B) Niski Status spędzi 5 dni, szykując się do tego samego spotkania, będzie jednak sprawiał wrażenie, jakby siedział nad nim z 2 tygodnie. Będzie miał rozrysowane flipcharty, wydrukowane materiały, zbudowaną prezentację, nagrany film, przygotowaną ścieżkę muzyczną, wszystko.

C) Mistrzowski Status rzeczywiście może przeznaczyć 2 tygodnie na przestudiowanie, zrozumienie i opanowanie tematu, by być najbardziej merytorycznie przygotowaną osobą w pokoju. Jednocześnie podczas rozmowy będzie sprawiał wrażenie, jakby prowadził ją spontanicznie i bez większego wysiłku (!).

BONUS: KOMUNIKACJA MAILOWA

Wyobraź sobie, że zaistniała sytuacja konfliktowa. Dużo jest na szali, zdania obu stron ostro się ścierają. Jak będzie wyglądała komunikacja mailowa?

A) Wysoki Status rzuci kilka krótkich haseł, nie zwracając szczególnej uwagi na netykietę, czy gramatykę.

nieakceptowalne, zróbcie od nowa

pzdr, WS

B) Niski Status pewnie rozpisze ogromnego, emocjonalnego maila, z tuzinem akapitów i wykrzyknikami. Będzie albo tłumaczył i usprawiedliwiał się, albo spróbuje wywrzeć nacisk i coś wymusić.

C) Mistrzowski Status napisze DOKŁADNIE tyle słów, ile jest niezbędne, aby osiągnąć zamierzony efekt, przekazać kluczowe informacje, jednocześnie zachowując życzliwość. I ani słowa więcej.

Z mojego doświadczenia najczęściej będzie to:

Szanowny Panie Marku,

Proponowane rozwiązanie nie jest zgodne z pisemnymi ustaleniami z minionego tygodnia.

Uprzejma prośba o rewizję naszych uzgodnień i adaptację założeń projektu.

Z poważaniem,

Halina Halinowska

Linia otwarcia, 1-2 konkretne, rzeczowe, bezemocjonalne akapity, linia zamknięcia.

Z zachowaniem zasad gramatycznych, stylistycznych i netykiety.

Oczywiście, Mistrzowski Status może 30 razy zredagować swojego maila przed wysłaniem, usuwając zbędne wyrazy i szukając najbardziej precyzyjnych sformułowań. Jednocześnie wiadomość będzie sprawiała wrażenie napisanej od ręki i bez najmniejszego wysiłku (!).

PRZESTRZEGANIE ZASAD SPOŁECZNYCH

Gracz niskostatusowy BARDZO chce przestrzegać zasad społecznych, ponieważ obawia się konsekwencji ich złamania. Jak na ironię będzie je jednak często łamał, z braku wyczucia, zrozumienia, czy po prostu społecznej niezdarności.

Gracz wysokostatusowy zazwyczaj łamie reguły społeczne (np. punktualność), aby oficjalnie pokazać, że go nie obowiązują i że jest od nich ważniejszy.

Wirtuoz statusowy doskonale rozumie zasady kultury i dynamik społecznych i potrafi z gracją poruszać się w ich świecie. Przestrzega ich jednak nie z poczucia obowiązku, czy z lęku przed konsekwencjami.

Przestrzega ich świadomie, z szacunku i życzliwości wobec innych. Łamie je również świadomie, gdy chce zasygnalizować coś ważnego lub zrealizować wyższy cel.

spotkania, prezentacje

Niechlujny ubiór może oznaczać zarówno Ramę Władzy (nie zależy mi), jak i niski status (nie umiem).

Ubranie się zgodnie z zasadami biznesowego stylu i złamanie ich pojedynczym elementem ubioru (oprawką okularów, geekowskim zegarkiem) komunikuje: znam zasady, umiem ich przestrzegać, ale nie muszę tego robić, jeżeli decyduje inaczej.

Świat komunikacji statusowej jest ogromnie fascynujący. Naturalnie powyżej przedstawiłem mocno uproszczone i stereotypowe obrazy zarówno wysokiego, jak i niskiego statusu.

Wysoki status poza swoimi oczywistymi ciemnymi stronami (arogancja), ma również wiele jasnych (pewność, decyzyjność, odpowiedzialność). Podobnie niski, poza niezdarnością i nieśmiałością, często cechuje się również życzliwością i empatią.

Kluczem jest zintegrowanie jasnych stron obu statusów, zutylizowanie ich ciemnych stron i uzyskanie kompetencji statusowej, dzięki której będziemy jednocześnie decyzyjni i uprzejmi.

Mam nadzieję, że tym krótkim artykułem zaoferowałem Ci nową perspektywę postrzegania komunikacji międzyludzkiej. Więcej o niuansach zachowań i gier statusowych w biznesie, już w kolejnych odcinkach.

Koniecznie daj znać w komentarzach, jakie przykłady sprezzatury lub jej braku, Ty dostrzegasz w swoich codziennych interakcjach 🙂

Więcej treści na ten temat na blogu.

Co jeśli Twój pracownik ma więcej wpływu niż Twoje logo? Jeśli tracisz swoje szanse, nie inwestując w markę osobistą osób, które zatrudniasz? Co jeśli spala Cię niedorzeczna obawa, że jeśli promujesz ich, to odejdą?

Przeciętny pracownik, który używa LinkedIn ma 10x więcej kontaktów pierwszego stopnia niż firma i 62% więcej zaangażowania w posty i treści, którymi dzieli się na platformie niż wpisy udostępniane przez organizację. Ta sama osoba ma zazwyczaj o tyle samo razy więcej kontaktów, niż profil firmowy (Company Page) ma obserwatorów.

Zachęć pracowników do stania się adwokatami Twojej marki w mediach społecznościowych! Spraw, by chętnie dzielili się, angażowali w posty Twojej firmy. Dzięki temu firmowe wpisy staną się znacznie bardziej widoczne i popularne, tym samym przyciągając więcej potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że w firmie najważniejsi są ludzie, że to dzięki nim idziesz do przodu, rozwijasz się, pozwól im chwalić się swoimi sukcesami na zewnątrz, budować markę osobistą w oparciu o dumę z logo (czyt.: firmy, wartości tej organizacji, atmosfery…), pod którym pracują.

Twoja firma, niezależnie od jej wielkości, potrzebuje pełnego zaangażowania w sieci społecznościowe. “Twoja firma” czyli Twoi pracownicy oraz Ty sama. To już nie tylko obraz CEO ma znaczenie, ale cały zespół, który, zaangażowany w działania brandingowe, chętnie pokazuje funkcjonowanie organizacji.

Pięć powodów, dla których Twoi pracownicy powinni dbać o markę osobistą:

1. Marka organizacji w rękach pracowników

LinkedIn, jako profesjonalna sieć społecznościowa jest świetną platformą umożliwiającą pochwalenie się specjalistyczną wiedzą, skomplikowanymi projektami, sukcesami za którymi stoi nie anonimowe logo, ale zespoły kompetentnych, pracowitych ludzi.

LinkedIn - portal biznesowy

Klienci mogą dostrzec na bieżąco wpisy pracowników, którymi powinieneś chcieć się chwalić. Ich doświadczenie, umiejętności czy rekomendacje świadczą o Tobie! To oni będąc świadkami zmian, rozrostu firmy i reagując na bieżące potrzeby firmy, mogą wykorzystać swoją sieć kontaktów!

Dziś, marka osobista pracownika jest nie mniej ważna niż… boss brand! Zbiorowa obecność Twoich pracowników na LinkedIn sprawia, że ​​Twoja marka jest bardziej ludzka i autentyczna.

Ponadto pamiętaj, że, według Hootsuite, 72% społeczeństwa ufa treściom umieszczonym w mediach społecznościowych, przez znajomych i rodzinę. Oznacza to, że informacje opublikowane przez pracowników są postrzegane jako bardziej wiarygodnie niż te, udostępnia CEO, znane osobistości czy celebryci, nie wspominając o postach, do których przyczepione jest wyłącznie logo.

2. Niech Cię zobaczą!

Jednym z pierwszych kroków służących budowaniu marki firmy na LinkedIn jest aktualizacja profilu i podpięcie Company Page jako pracodawcy.

W sekcji “Doświadczenie” na profilu pracownik może wykorzystać podsunięte mu przez Ciebie (lub Twój dział marketingu), krótki opis firmy. Opisać swoje stanowisko w taki sposób by było spójne z obrazem marki, jaki chcesz budować w sieci. Nie wahaj się zasugerować podpięcia grafik czy linku do strony internetowej.

W sekcji “Informacje” pracownik również może zamieścić wzmiankę o organizacji, dla której pracuje wraz z adresem strony, czy nawet służbowymi danymi kontaktowymi.

Im wyżej, na profilu od części kojarzonej z CV, tym więcej możliwości identyfikacji: nagłówek z taglinem typowym dla organizacji, zdjęcie profilowe na charakterystycznym tle, odpowiednia okrągła ramka, zdjęcie w tle z logo lub danymi kontaktowymi etc.

Pracownicy mogą również śledzić stronę firmową, aby wyświetlała się w sekcji “Zainteresowania” na profilu.

Wszystkie te działania sprawią, że Twoja firma będzie bardziej widoczna, gdy ktoś wyląduje na profilu pracownika. Słowa kluczowe i informacje pomogą profilom pojawiać się wyżej w wyszukiwarce lub wynikach wyszukiwania LinkedIn.

Ponadto, ze względu na fakt, że Google indeksuje wyniki wyszukiwania LinkedIn, Twoja strona ma szansę pojawić się na jednej z pierwszych pozycji!

3. Potencjalni klienci i partnerzy biznesowi

LinkedIn jest dziś podstawową siecią społecznościową do nawiązywania profesjonalnych kontaktów i promowania marki osobistej. W rzeczywistości, 80% potencjalnych klientów B2B generowanych w mediach społecznościowych pochodzi właśnie stamtąd. Zarówno podczas wydarzeń networkingowych, konferencji czy szkoleń dodając się do kontaktów na LinkedIn możemy mieć szybki wgląd w Twoją markę online lub nawet to jak wygląda współpraca z Tobą (rekomendacje!). 

Rekomendacje na LinkedIn

Chętnie dowiadujemy się z kim będziemy pracować, zanim to tej współpracy dojdzie. LinkedIn jest więc sposobem dla potencjalnych klientów, by ocenić, czy uznają Twój zespół za kompetentny do obsługi ich firmy. Ponadto  potecjalna interakcja z Twoimi kontaktami pozwoli na bardziej spersonalizowane doświadczenie, które, z kolei buduje zaufanie. Nie ogranicza się to do silnego przywództwa. Gdy Twoi pracownicy są aktywni na LinkedIn i aktualizują swój profil zgodnie ze strategią marki, budują oni pozytywny i zaangażowany wizerunek publiczny dla Twojej organizacji.

4. Zasięgi

Budowanie silnego profilu marki opiera się, w dużej mierze, na regularnym udostępnianiu jakościowych treści. Ze wspomnianych już statystyk wynika, że liczba kontaktów poszczególnych pracowników zazwyczaj znacznie przewyższa liczbę obserwatorów samej marki. Oznacza to, że kiedy Oni stają się rzecznikami Twojej marki, udostępniają czy angażują się w posty, którymi Ty się dzielisz zdobywają one znacznie większe zasięgi.

Każdy dodatkowa reakcja na wpis czy dłuższy komentarz przeniesie go wyżej w mechanizmach wyszukiwania.

5. Zwiększenie ruchu na stronie.

LinkedIn fantastycznie generuje ruch na stronach internetowych firm czy wszelkiego rodzaju landing page’ach, kiedy aktualizacje firmy są regularnie udostępniane. Jesli Twoi pracownicy “podbijają” te wpisy, jednocześnie udostępniając swoje wartościowe treści, bez wątpienia przyciągnie to innych na Twój portal.

Bonus: Szukasz talentów

Kto lepiej niż Twoi pracownicy będzie papierkiem lakmusowym Twojej kultury organizacyjnej, atmosfery pracy, czy zespołu, do którego dołączy potencjalny kandydat? No właśnie! Kto lepiej zaprezentuje Twoje podejście do pracowników jeśli nie, od czasu do czasu, udostępnione “Kudos” czy rekomendacje pozostawione na profilach byłych zatrudnionych?

Kudos na LinkedIn

Silna marka organizacji w mediach społecznościowych to wysiłek zespołowy.

Brak spójnej obecności firmy na LinkedIn i strategicznie podejmowanych działań to utracone szanse dla organizacji. Nie wszyscy pracownicy muszą biegle poruszać się po platformie, jednak pracodawcy powinni zachęcać do aktualizowania profili, polubienia czy udostępniania treści.

To właśnie kadra kierownicza i managerska powinna dawać dobry przykład, umacniając własną markę osobistą na LinkedIn, angażując się na stronie firmy i zachęcając do podobnych działań.

#kolejne artykuły