Apteczka podróżnika | goforworld Jarosław Kuźniar worldmaster.pl
#

Apteczka podróżnika

Chyba nie ma rzeczy, którą łatwiej można zignorować i o której z większą lekkością się zapomina. Wydaje się być absolutną ostatecznością i czymś zbędnym, bo przecież nic się nie wydarzy, a wszelkie nieszczęścia nas ominą w podróży, prawda? Nieprawda. Przebywając na obcej ziemi, w duchu przygody, o wiele milej jest mieć apteczkę i pewność, że chociażby w przypadku skaleczenia, pod ręką będzie plaster i woda utleniona.

Załóżmy, że jedziesz w podróż z dziećmi. Nie, nie za granicę, ale chociażby nad zwykłe (ale jakże piękne!), polskie morze. Kilometrów przed tobą od groma, dzieci nieznośnie, rozrabiają na tylnym siedzeniu. I znajdują zawsze to, co stanowi zagrożenie. Dodatkowo, w pewnym momencie następuje małe zamieszanie i bach! Skaleczony palec. Krew się leje, wrzask, płacz, panika. A apteki nie widać, przecież jesteś w trasie. Z tego powodu warto mieć przy sobie apteczkę.

 

Co spakować do podróżnej apteczki?

Trzeba przewidzieć różne ewentualności i być zawsze gotowym do działania. W skład apteczki podróżnika wchodzą:

 • Chusta opatrunkowa 40×60 cm x (2 sztuki)
 • Kompres 10×10 (3 sztuki)
 • Chusta trójkątna (2 sztuki)
 • Nożyczki (1 sztuka)
 • Koc ratunkowy 160×210 cm (1 sztuka)
 • Opatrunek indywidualny rozm. M (3 sztuki)
 • Plastry 10x 6cm (1 opakowanie)
 • Plaster 5 mx2.5 cm (1 sztuka)
 • Opaska elastyczna 6 cm (2 sztuki)
  Opaska elastyczna 8 cm (3 sztuki)
 • Chusta opatrunkowa 60×80 cm (1 sztuka)
 • Krople do oczu
 • Maść na oparzenia
 • Odkażacze
 • Rękawice lateksowe 2 pary
 • Sól fizjologiczna
 • Środki na przeziębienie i ból gardła
 • Środki na zaparcia
 • Leki przeciwbólowe
 • Środki na stłuczenia, obrzęki i ukąszenia owadów
 • Węgiel

Co brać pod uwagę pakując apteczkę?

WSZYSTKO, począwszy od tego GDZIE się wybieramy, a skończywszy na tym, jakie rozmiary ma apteczka i ile waży. Jadąc nad polskie morze samochodem może ona być nieco większa, ostatecznie nie zamierzamy poruszać się z nią po mieście.

Wybierając się na egzotyczną wyprawę z plecakiem sprawa ma się zupełnie inaczej. Apteczka powinna ważyć jak najmniej (a i pół kilograma to już dużo!) i mieścić się w bagażu, nie zajmując zbyt wiele miejsca.

Dlatego właśnie apteczkę powinniśmy „zaplanować” równie skrupulatnie, jak w przypadku pań, kosmetyczkę. Serio, lepiej wziąć mniej kosmetyków i ubrań niż asortymentu medycznego, który może nam w czasie wyprawy ułatwić, a może nawet uratować życie.

Pakując podręczną apteczkę na podróż uwzględnijmy także ilość osób, która wybiera się z nami na wyprawę.

 

Kamczatka

Jarosław Kuźniar opowiada o Kamczatce – podróży, która zrobiła na nim wielkie wrażenie. Jeżeli jesteście ciekawi, czym może was zaskoczyć kraina wulkanów i dlaczego warto marzyć o tak niezwykłych kierunkach podróży – to coś dla was!

Posłuchajcie najnowszego podcastu. Uważajcie – może rozpalić głód podróży. Na to liczymy, bo uwierzcie nam – doświadczenie podróży w tak niesamowite miejsce, jak Kamczatka, zmienia człowieka. Pozwala mu poznać samego siebie. Z resztą, niech Jarosław Kuźniar opowie o tym sam.

Jarosław Kuźniar długo wspominał podróż. To ekstremalne doświadczenie, ale warte swojego styrania – pisał na Instagramie. Podczas wyprawy utopił drona w wulkanie, ale i tak było warto. Właśnie dlatego wracamy tam w tym roku! [zapisz się]

Dlaczego chcemy tam wrócić? Do krainy wulkanów, wielkich przestrzeni, dzikiej przyrody i monstrualnych homarów? Bo tam naprawdę można odciąć się od świata. Być przez chwilę w miejscu, które wymaga skupienia, pokory, ale daje w zamian swój majestat. Pozwala się wyciszyć, zmierzyć z samym sobą.

Co warto zabrać ze sobą?

Przyda się tu każdy rodzaj sprzętu sportowego. Wszystko, co da ochłodę przed chłodem, a także deszczem, od butów, aż po czubek nosa. Kije i latarka, dobra mapa i batony plus woda. No i okulary, żeby biel śniegu nie zepsuła wam wzroku. Na Kamczatce w tym roku rekordowe opady. Wiele szlaków wciąż przed nami – opowiadał Jarosław Kuźniar w trakcie ubiegłorocznej wyprawy.

Goforworld

Nie jesteśmy zwyczajnym biurem podróży. Jesteśmy Zespołem pasjonatów, który szuka najbardziej doświadczonych przewodników, najlepszych kierunków, najciekawszych miejsc. Lubimy być poza szlakiem. Jeździmy w miejsca, które dają oddech, wiedzę, dystans, czasem zmieniają życie. Dla nas podróż to nie zawsze są wakacje.

British Backpacker Society…

Podróżnicy z British Backpacker Society wybierają najlepsze kierunki dla tych, którym podczas dalekich wyjazdów zależy nie na wygodach, ale – na przygodach. W związku z tym publikuję czołówkę najnowszego rankingu.

#9 Gruzja [zapisz się]

Zaczynamy od kraju, który akurat Polaków przyciąga już od lat.

British Backpacker Society, podróżnicy, najlepsze kierunki

#8 Chiny [zapisz się]

Z pewnością wyprawy do Kraju Środka od stuleci nie wychodzą z mody.

#7 Tadżykistan

Za to moda na ten górzysty kraj dopiero ma się zacząć.

 

#6 Liban

Przez lata kojarzony wyłączne z wojną, podczas gdy to przecież miejsce pełne zabytków i cudów natury.

#5 Kirgistan

Sąsiad Tadżykistanu, więc można oba kraje obejrzeć podczas jednej wycieczki.

#4 Turcja

Od ogromnego Stambułu, po tradycyjne wioski – Turcja zachwyca nie od dziś.

British Backpacker Society, najlepsze kierunki, podróżnicy

#3 Indie

Zawsze na szczytach backpackerskich rankingów.

#2 Rosja

Wulkany Kamczatki i ogromny Bajkał, tajga Syberii, a także piaski Dagestanu.

British Backpacker Society, najlepsze kierunki, podróżnicy

#1 Pakistan

Z pewnością w Dolinie Hunza podziwiać można jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów na Ziemi. Tak więc trzeba pamiętać, że w niektóre regiony kraju nie należy się zapuszczać ze względów bezpieczeństwa.

British Backpacker Society, najlepsze kierunki, podróżnicy, podczas dalekich wyjazdów

Goforworld

Nie jesteśmy zwyczajnym biurem podróży. Jesteśmy Zespołem pasjonatów, który szuka najbardziej doświadczonych przewodników, najlepszych kierunków, najciekawszych miejsc. Lubimy być poza szlakiem. Jeździmy w miejsca, które dają oddech, wiedzę, dystans, czasem zmieniają życie. Dla nas podróż to nie zawsze są wakacje.

 

Iran, choć coraz popularniejszy, nadal wydaje się być wyzwaniem dla podróżnika. Pod każdym względem. Jak wygląda tam turystyka? Jak odnaleźć się w kulturze Irańczyków? I, co najważniejsze – czy naprawdę warto tam pojechać? Dla nas Iran to piękne marzenie, które zrealizujemy jeszcze w tym roku. Zaczynamy już przygotowywać się do wyprawy! [zapisz się]

#1 Czy w Iranie rzeczywiście trzeba przestrzegać etyki ubioru?

Tak, choć są wyjątki. Rzeczywiście, zwiedzając duże miasta, zwłaszcza w okolicach meczetów, krótkie spodenki, spódniczki i bluzki na ramiączkach nie będą mile widziane. Przydadzą się za to długie spodnie (z przewiewnych, lekkich materiałów) i koszule z długim rękawem. Warto pomyśleć również o nakryciu głowy – świetnie sprawdzą się chusty i lekkie szale.

pin

#2 Czy trzeba mieć ze sobą gotówkę?

Najlepiej tak, bo płatność kartami płatniczymi może się okazać w wielu miejscach problematyczna. Wielu podróżników potwierdza, że właściwie karty są tam bezużyteczne. Gotówkę trzeba mieć przy sobie, a dolary i euro łatwo wymienimy w lokalnych kantorach.

pin

#3 Czy Iran jest bezpieczny?

Dla podróżujących i turystów – tak! Irańczycy są bardzo serdeczni dla osób, które przyjeżdżają podziwiać bogactwo Iranu. Potwierdzają to osoby, które miały okazję odwiedzić ten wielki i przepiękny kraj. Oczywiście szacunek i poszanowanie tradycji mieszkańców to podstawa.

pin

#4 Internet?

Aby ominąć blokady rządowe i móc korzystać z Internetu (na przykład z Facebooka), trzeba zainstalować VPN. Dzięki temu relacje w mediach społecznościowych nie będą żadnym problemem.

To zaledwie kilka wskazówek odnośnie przygotowań do wyprawy. Ruszamy jesienią, łapcie ostatnie miejsca i spełnijcie marzenie!

Iran 🇮🇷

Misja Tajlandia

NIELEGALNE LATANIE DRONEM w Bangkoku, widoki z 60 piętra Sky Baru, małe zakupy w największym centrum handlowym, a także “floating market” bez łódek 😀
To oczywiście w wielkim skrócie czwarta część z serii “Misja Tajlandia” 🙂

Floating Market – to miejsce należy omijać! 🙂 – https://goo.gl/maps/LTnkAM8hev22

MIEJSCA KTÓRE POLECAM!

Centrum MBK – https://goo.gl/maps/sXGnHQ1LQTs
Banyan Tree Hotel ze Sky Barem – https://goo.gl/maps/ACLbtyHnA832

Zapraszam również na:

Facebook – https://www.facebook.com/Mr.Wloczykij
Instagram – https://www.instagram.com/mr.wloczykij

floating market, Misja Tajlandia

Dodatkowo Link do pierwszego odcinka z Tajlandii!

#kolejne artykuły