CZY TWÓJ PIES JEST BEZPIECZNY? | worldmaster.pl
#

Spacery z ukochanym psiakiem to nie tylko obowiązek wymuszony ograniczoną pojemnością pęcherza Twojego pupila. To także wielka przyjemność płynąca ze wspólnie spędzanego czasu na świeżym powietrzu. Co zrobić, by spacer z psem gwarantował mu maksimum bezpieczeństwa? Mamy na to 10 sprawdzonych sposobów.

1. Miejsce

Bądźmy realistami, na co dzień nie mamy większego wyboru spacerowych tras, szczególnie w mieście. Zwróćmy jednak uwagę, czy nasza droga nie zahacza o niebezpieczne miejsca: skwery z potłuczonym szkłem, wąski chodnik przy ruchliwej ulicy, plac zabaw pełen rozbawionych dzieci, miejsca w których może pojawić się nagły hałas lub inne stresujące bodźce.

2. Smycz

W mieście i przy ruchliwych drogach, ale również w większości lasów, pies powinien mieć założoną wytrzymałą smycz, dopasowaną do jego temperamentu, wagi i rozmiaru. Nasz psiak będzie miał okazję nacieszyć się wolnością w miejscach do tego przeznaczonych, takich jak niektóre parki, mało uczęszczane skwery, czy specjalne wybiegi dla psów.

3. Chip i adresówka

Zgodnie z polskim prawem każdy pies powinien być wyposażony w identyfikator. Dzięki temu w razie zgubienia się, łatwiej będzie odnaleźć właściciela, a w sytuacjach spornych ustalić do kogo należy.

4. Żółta wstążeczka

Spacer z psem ma być nie tylko bezpieczny, ale i przyjemny dla wszystkich stron. Jeśli Twój pies nie przepada za kontaktem z obcymi osobami, załóż mu na obrożę żółtą wstążeczkę. Coraz więcej osób wie, co ona oznacza: „Nie dotykaj mnie!”.

pies, pupila, spacer z psem, maksimum bezpieczeństwa

5. Lokalizator

Przymocuj do obroży lokalizator dla psów. Popularne GPSy są ciężkie, drogie i wymagają częstego ładowania. W tym przypadku lepiej sprawdzają się małe lokalizatory Bluetooth – ale tylko te, które współpracują z dużą siecią użytkowników, np. notiOne. Dzięki temu Twój pies może zostać namierzony nawet z odległości dziesiątek kilometrów, a ty będziesz widzieć jego lokalizację na mapie w swoim telefonie.

6. Zdjęcie

Zrób aktualne zdjęcie swojego pupila. Nie tylko całej sylwetki, ale również znaków szczególnych. Takie fotografie znacznie ułatwią odnalezienie psiaka w razie jego ucieczki czy kradzieży.

7. Czujność

Zwracaj uwagę co robi Twój pies. Nie pozwól, by uciekł Ci z zasięgu wzroku. Kontroluj na bieżąco, czy w pobliżu nie pojawiają się osoby lub inne zwierzęta, które mogłyby zagrażać Twojemu pupilowi lub uruchamiać w nim niepożądane zachowania. I koniecznie obserwuj czy nie zjada czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić!

8. Opieka

Jeśli spacer z psem to dla Ciebie równocześnie okazja do zrobienia zakupów, postaraj się, by trwały one jak najkrócej. Nie zostawiaj psa na mrozie ani w pełnym słońcu. Nie zamykaj go również w samochodzie. O ile to możliwe, najlepiej w ogóle nie zostawiaj swojego pupila bez opieki poza domem!

9. Zabezpieczenie łapek

W zimie zabezpiecz delikatne poduszeczki psich łap wazeliną lub inną przeznaczoną do tego celu maścią. Dzięki temu ochronisz psa przed odmrożeniami, solą, która może podrażnić skórę oraz chemikaliami używanymi do odmrażania szyb.

10. Wytrzymałość

Spacer z psem to dla Ciebie okazja do aktywności fizycznej? Świetnie! Pamiętaj jednak o tym, że Twój pies niekoniecznie ma równie dobrą kondycję co Ty. Uwzględnij to podczas planowania tras biegowych lub rowerowych i bacznie obserwuj swojego pupila, czy takie spacery nie są dla niego zbyt męczące. W przypadku wspólnych wycieczek rowerowych, przyczep smycz do szelek, nigdy do obroży!

Źródło: https://notione.com/blog/10-sposobow-na-bezpieczny-spacer-z-psem/

Przychodzi taki moment w życiu każdego rodzica, gdy trzeba uchylić nieco opiekuńczych skrzydeł i wypuścić dziecko na świat. Czy będzie to zabawa na podwórku bez nadzoru dorosłych, pierwsze samodzielne wyjście do sklepu, czy może powrót ze szkoły? Ważne, by obie strony były na to odpowiednio przygotowane. Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe na taką samodzielność? Mamy dla Was super zabawę!

PRZYGOTUJCIE:

pustą miseczkę
bitą śmietanę
dużą porcję owoców lub innych ulubionych przekąsek

A teraz usiądźcie wygodnie i wspólnie rozwiążcie krótki test. Możecie oczywiście wymyślić swoje własne pytania, w zależności od otoczenia, w którym mieszkacie, pory roku itp. Za każdą prawidłową odpowiedź jeden owoc ląduje w miseczce. Gdy już odpowiecie na wszystkie pytania i wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane, polejcie owoce bitą śmietaną i… zjedzcie ze smakiem.

dziecko, samodzielnce, rodzice

TEST NA SAMODZIELNOŚĆ:

1. Podczas zabawy, podchodzi do Ciebie mały lisek lub inne zwierzątko. Wygląda na to, że on również chce się z Tobą pobawić. Co robisz?

  • Podchodzę i głaszczę go, jest przecież taki słodki i kochany!
  • Nie zbliżam się do niego. Wygląda słodko, ale może być chory na bardzo groźną chorobę!

2. Nagle zrywa się wiatr, chyba zbliża się burza! Co robisz?

  • Oczywiście chowam się pod drzewo, żeby nie zmoknąć.
  • Tylko nie pod drzewo! W drzewa często uderzają pioruny! Lepiej będzie jeśli jak najszybciej pobiegnę do domu lub schronię się u sąsiada.

3. Kolega namawia cię, żebyście poszli pobawić się w opuszczonym starym domu. Co robisz?

  • Super pomysł! Tam jest tyle zakamarków! Świetne miejsce na zabawę w chowanego!
  • Odmawiam, i tłumaczę koledze, że to niemądry pomysł. Opuszczone budynki to bardzo niebezpieczne miejsca. Mogą się zawalić!

4. Niedaleko domu rozpoczęto wykopy pod nową budowę. Co robisz?

  • Taka ogromna dziura to sto pomysłów na zabawę!
  • Ani na krok nie zbliżam się do tej dziury. Ziemia może się osunąć i mnie zasypać!

5. Nieznajomy proponuje Ci cukierka. Co robisz?

  • Jaki miły pan, chętnie się poczęstuję bo bardzo lubię cukierki.
  • Nie podchodzę do nieznajomych, nie rozmawiam z nimi. Nigdy nie wiadomo czy mają dobre zamiary nawet jeśli zachowują się sympatycznie i ładnie wyglądają.

6. Podczas spaceru natrafiasz na leżące kable i przewody. Co robisz?

  • Biorę do ręki… ciekawe co to jest? Można z tego zrobić chyba fajną zabawkę!
  • Nie zbliżam się. Tam może być prąd!

7. Nieopodal placu zabaw znajdujesz torebkę pełną kolorowych landrynek. Co robisz?

  • Wyglądają pysznie, chyba się poczęstuję!
  • Nawet ich nie dotykam. A może to są lekarstwa?

8. Piłka, którą się bawisz, uciekła na pobliski parking, pomiędzy samochody. Co robisz?

  • Szybko biegnę, żeby żaden przejeżdżający samochód jej nie zniszczył.
  • Idę spokojnie, dokładnie się rozglądając. Kierowca może mnie nie zauważyć, gdy szybko wybiegnę zza zaparkowanego samochodu.

9. Nowa koleżanka zaprasza cię do domu. Co robisz?

  • Ale fajnie, na pewno ma dużo nowych zabawek!
  • Zanim z nią pójdę spytam rodziców o zgodę. Mogą się niepokoić nie wiedząc gdzie jestem.

10. Jest zima. Niedaleko domu znajduje się skuty lodem staw. Co robisz?

  • Oczywiście idę się poślizgać, nie ma w zimie lepszej zabawy.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodzę na lód. Gdyby się załamał, byłoby to dla mnie śmiertelnie niebezpieczne.

Rozwiązany test nie daje jeszcze gwarancji, że Twoja pociecha będzie bezpieczna. Zanim pozwolisz na samodzielne wyjście, upewnij się, że droga do celu lub najbliższe otoczenie nie zagraża życiu lub zdrowiu Twojego dziecka, i czy ono samo zna podstawowe zasady poruszania się po ulicach. Ważne, by dziecko miało przy sobie zawsze naładowany telefon, lub brelok z lokalizatorem notiOne, dzięki któremu będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje.

Źródło: http://www.tosiasamosia.pl/zjedz-truskawke-idz-na-trzepak/

Podróże kształcą znacznie skuteczniej, niż godziny spędzone w szkolnych ławkach. Dlatego pierwsze lub ostatnie tygodnie roku szkolnego, wykorzystywane są często na krótkie wycieczki, zielone szkoły, czy wyjazdy integracyjne. Jak spakować dziecko na taką przygodę? Podpowiemy Ci na co zwrócić uwagę, o czym nie zapomnieć i jakich błędów uniknąć. Na końcu artykułu znajdziesz również do pobrania za darmo listę rzeczy, o których należy pamiętać.

Prowiant na drogę

Wymiotujące dzieci to największa zmora opiekunów wycieczek. Takie przypadłości spowodowane są najczęściej nie tyle chorobą lokomocyjną, co zbyt dużą ilością łakoci, w które troskliwi rodzice wyposażają swoje dzieci na drogę. Najlepsze na taką podróż będą warzywa, owoce, kanapki oraz przekąski typu krakersy czy paluszki. Prowiant powinien być tak przygotowany, by dziecku było łatwo go jeść w małych porcjach. Nie zapomnij o napojach – na podróż najlepsza będzie woda lub herbata. Słodkie napoje również mogą być przyczyną mdłości. Przydadzą się też nawilżane chusteczki! Służą praktycznie do wszystkiego. Mogą spełniać rolę ściereczki, odświeżacza do rąk lub papieru toaletowego.

Ubrania – wygodne i praktyczne

Jak spakować dziecko? Ilość i rodzaj rzeczy, zależy od długości wycieczki oraz przewidywanej pogody. Pamiętaj przy tym, że nawet w najbardziej upalne lato przydadzą się cieplejsze ubrania podczas nocnych podchodów lub ognisk. Rzeczy powinny być przede wszystkim wygodne i takie, których nie będzie żal zniszczyć. Unikaj jasnych kolorów – podczas takich wycieczek dzieci mają się przede wszystkim dobrze bawić, a jak wiadomo: brudne dziecko to szczęśliwe dziecko 😉 W przypadku dzieci młodszych warto oznaczyć każdą z rzeczy należących do dziecka podpisem lub kolorową wszywką.

Jak spakować dziecko na wycieczkę? Podpowiemy Ci na co.Na końcu artykułu znajdziesz również do pobrania za darmo listę rzeczy, o których należy pamiętać.

Buty – byle nie nowe!

Nie kupuj nowego obuwia specjalnie na wyjazd. Może się to skończyć bolesnymi otarciami i traumatycznymi wspomnieniami. Jeżeli pakujesz buty sznurowane, upewnij się, że dziecko potrafi sobie samodzielnie radzić z ich wiązaniem! Konieczna będzie również dodatkowa para w razie przemoczenia, oraz klapki pod prysznic – warunki higieniczne w wielu ośrodkach kolonijnych bywają różne, lepiej by dziecko nie przywiozło do domu na swoich stópkach pasażerów na gapę.

Apteczka do rąk opiekuna

Jeżeli dziecko na stałe lub doraźnie przyjmuje lekarstwa, nie powinno się pakować ich do bagażu. Wszelkie farmaceutyki przekaż wychowawcy wraz z jasną instrukcją oraz pisemną zgodą na ich podawanie. Dotyczy to również środków na chorobę lokomocyjną. Spokojnie możesz do bagażu wpakować plasterki – oby się nie przydały 😉

Urządzenia elektroniczne

Nie po to płacisz za wycieczkę, by dziecko spędzało czas z nosem w komórce lub tablecie. To może robić za darmo w domu – jeśli oczywiście się na to zgadzasz. Dając dziecku sprzęt elektroniczny na wyjazd musisz liczyć się z tym, że takie urządzenie zostanie zniszczone, zgubione lub skradzione. Szkoda ryzykować i obarczać dziecko dodatkową odpowiedzialnością za drogie gadżety.

 Jak spakować dziecko na wycieczkę? Podpowiemy Ci na co.Na końcu artykułu znajdziesz również do pobrania za darmo listę rzeczy, o których należy pamiętać.

Pieniądze i dokumenty

Ustalcie wspólnie z wychowawcą, jaką kwotą powinny dysponować dzieci. Pieniądze powinny być rozlokowane w 2-3 miejscach, by w razie kradzieży lub zgubienia nie przepadła cała kwota. Należy się również upewnić, że dziecko pamięta, gdzie zostały schowane pieniądze. Nie zapomnij o legitymacji szkolnej!

Kosmetyki

Najlepiej w małych „samolotowych” opakowaniach, zamknięte w szczelnej kosmetyczce, na wypadek, gdyby któraś tubka nie została dokręcona i zawartość wylała się. W przypadku dzieci długowłosych, nie zapomnijcie o dodatkowych gumkach i spinkach – lubią się gubić. Absolutnym „must have” jest oczywiście krem z filtrem oraz preparat przeciw komarom i kleszczom.

O czym jeszcze nie zapomnieć?

O czapce na głowę, o ukochanej maskotce, która da dziecku poczucie bezpieczeństwa, pidżamie, ręcznikach, bieliźnie, stroju kąpielowym, dodatkowym lekkim plecaczku na krótkie zwiedzanie, ładowarce do telefonu… To rzeczy pozornie oczywiste, jednak doświadczeni wychowawcy to właśnie je wymieniają wśród najczęściej zapominanych. Cały bagaż warto dodatkowo zabezpieczyć przed zgubieniem. Niewielki lokalizator notiOne wrzucony do plecaka, umożliwi jego odnalezienie na wypadek zgubienia lub kradzieży. Będziecie mogli przy okazji obserwować w aplikacji, czy wasze dziecko jest tam, gdzie powinno być.

DARMOWĄ LISTĘ RZECZY DO SPAKOWANIA ZNAJDZIESZ:

TUTAJ

Źródło: https://notione.com/blog/jak-spakowac-dziecko-na-wycieczke/

Zgubiony portfel wypełniony ważnymi dokumentami to sytuacja, która przydarzyć się może każdemu, zawsze i wszędzie. Codziennie do bazy dokumentów zastrzeżonych wpływa około 300 zgłoszeń! Co zrobić, gdy taka sytuacja spotka właśnie Ciebie?

1. Pogódź się ze stratą pieniędzy, które były w zgubionym portfelu.

Trudno, musisz liczyć się z tym, że już ich nie odzyskasz. Teraz warto skupić się na tym, by dalsze straty były jak najmniejsze.

2. Gdy zgubisz dowód osobisty:

  • Jak najszybciej zgłoś jego zagubienie do jednego z podanych na: dokumentyzastrzezone.pl banków, lub do banku, w którym masz założone konto. Twój zgubiony dowód zostanie wpisany do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, dzięki czemu nikt nie będzie mógł zaciągnąć kredytu na Twoje nazwisko. Zastrzeżenia dokumentu możesz dokonać osobiście w oddziale banku, przez Internet lub telefonicznie. Powinny to zrobić również osoby, które nie posiadają żadnego konta.
  • Zgłoś utratę dowodu osobistego w urzędzie gminy lub miasta i poproś o wystawienie bezpłatnego zaświadczenia o utracie dokumentu. Będzie ono ważne do czasu wydania nowego dowodu tożsamości. Koszt nowego dowodu osobistego to 0 zł, musisz jednak zainwestować w aktualne zdjęcie – ok. 25 zł/ komplet (pozostałe zdjęcia przydadzą Ci się do nowego prawa jazdy i innych dokumentów).
  • Jeśli zbyt późno odkryłeś stratę, sprawdź, czy ktoś nie zdążył tego faktu wykorzystać. Wejdź na stronę Biura Informacji Kredytowej i zamów bezpłatny raport na temat swojej historii kredytowej.

3. Zastrzeż karty płatnicze i kredytowe!

Do momentu zgłoszenia zagubienia kart, bank nie bierze odpowiedzialności za utratę gotówki z Twojego konta. Dlatego należy je jak najszybciej zablokować. Możesz zrobić to przy okazji zgłoszenia utraty dowodu osobistego lub on – line poprzez stronę: http://zastrzegam.pl/. Wyrobienie nowej karty trwa zazwyczaj kilka dni i w zależności od banku, jest bezpłatne lub wiąże się z dodatkowymi kosztami.

portfel, zagubiony

4. Co zrobić gdy w portfelu był również dowód rejestracyjny auta?

Udaj się do wydziału komunikacji i transportu, by zgłosić zgubę i otrzymać wtórnik dowodu rejestracyjnego oraz pozwolenie czasowe. W tym celu należy przedstawić kartę pojazdu, tablice rejestracyjne oraz wyciąg z rejestru badań technicznych pojazdów prowadzonego przez stację kontroli pojazdów, z terminem kolejnego przeglądu technicznego. Koszt wydania wtórnika to 54 zł. + pozwolenie czasowe: 18,50 zł.

5. Straciłeś też prawo jazdy?

Załatw to przy okazji wizyty w wydziale komunikacji. W tym wypadku należy również niezwłocznie zgłosić zgubę i złożyć wniosek o wydanie wtórnika dokumentu. Problem w tym, że do momentu otrzymania nowego prawa jazdy, nie powinieneś siadać za kółkiem. Mandat za prowadzenie auta bez ważnego dokumentu to 50 zł, ponadto w razie wypadku możesz ponieść znacznie gorsze konsekwencje, również ze strony ubezpieczyciela. Koszt nowego prawa jazdy to 100 zł (aktualne zdjęcie opłaciłeś już przy okazji ubiegania się nowy dowód osobisty).

6. Zgubiona legitymacja szkolna lub studencka to niewielki koszt

Jej utratę zgłoś w sekretariacie lub dziekanacie. Na nową będziesz musiał poczekać kilka dni i opłacić koszt duplikatu: 9 zł.

zagubiony, portfel

7. Ponadto!

Przypomnij sobie dokładnie co jeszcze przechowywałeś w portfelu. Rachunki? Hasła do poczty internetowej? Musisz liczyć się z tym, że wszystkie te dane wpadły w niepowołane, nie zawsze uczciwe ręce. Przemyśl to i podejmij odpowiednie kroki. Nie zapomnij również o zgłoszeniu zguby na lokalnych grupach portali społecznościowych. Tego typu akcje poszukiwawcze potrafią zdziałać cuda!

8. Zabezpiecz zanim zgubisz

Pamiętaj jednak, że istnieją rzeczy znacznie ważniejsze niż utracone pieniądze czy dokumenty. W portfelu przechowujesz  również pamiątki, zdjęcia, cenne drobiazgi pełne bezcennych wspomnień. Warto więc zawczasu zabezpieczyć portfel czy nawet całą torebkę przed zgubieniem lub kradzieżą. Nasz niewielki lecz niezwykle praktyczny lokalizator notiOne wsunięty do jednej z przegródek, w razie utraty, wskaże na aplikacji gdzie znajduje się to czego szukasz. W ten sposób możesz również zabezpieczyć klucze, rower czy inne cenne przedmioty. Zobacz jak działa notiOne.

Aby zgubiony portfel nie był przyczyną kolejnych przykrych sytuacji warto zastosować się do naszych wskazówek. A może o czymś zapomnieliśmy? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: https://notione.com/blog/zgubiony-portfel-z-dokumentami/

Zdobyłeś w końcu swój wymarzony rower? Nie trzymaj go pod łóżkiem w obawie przed złodziejami! Są znacznie lepsze sposoby na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą. Jakie? Sprawdź sam:

  1. Nie ufaj tanim stalowym linkom kupionym w supermarketach. Na sąsiednim regale znajdziesz nożyce, którymi taki sprzęt przetniesz w kilkanaście sekund. Złodzieje o tym wiedzą! Lepszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie roweru składane, choć ono również ma swoją piętę achillesową – nity, które łatwo rozdzielić odpowiednim narzędziem. Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć rower, zainwestuj w porządne zapięcie do roweru typu U – lock o średnicy min. 12 mm, lub specjalne łańcuchy do rowerów. Kupisz je w każdym większym sklepie rowerowym lub w Internecie.
  2. Zwróć uwagę do czego mocujesz rower! Nawet najlepsze zabezpieczenie nie pomoże, jeśli przywiążesz rower do stojaka, który łatwo zdemontować, czy do drucianego płotu, z którym uporają się każde mocniejsze nożyce. Nie zostawiaj roweru w ciemnych zaułkach, otwartych piwnicach czy innych mało uczęszczanych miejscach – złodziej będzie miał tam sporo czasu, by rozbroić każde, nawet najlepsze zabezpieczenie rowerowe. I pamiętaj, mocowaniem należy objąć i ramę i koło; przypięcie zabezpieczenia wyłącznie do koła to proszenie się o kłopoty.
  3. Wybierz się na komisariat… zanim stracisz rower. Policja na Twoją prośbę oznaczy rower specjalnym, bezbarwnym markerem, widocznym w świetle lampy UV nawet pod dodatkową warstwą  lakieru. Naniesiony w ten sposób numer, pomoże Ci odzyskać rower w przypadku, gdy Policja go odnajdzie.
  4. Sporządź i zachowaj pełną dokumentację swojego roweru. Zachowaj koniecznie dowód zakupu, spisz pełną specyfikację roweru, zrób zdjęcia – zarówno całego pojazdu, jak i charakterystycznych części, czy znaków szczególnych. W przypadku kradzieży, taka dokumentacja znacznie ułatwi poszukiwania. Będzie również stanowić dowód, że odnaleziony rower faktycznie należy do Ciebie.
  5. Zainstaluj w dyskretnym miejscu niewielki lokalizator notiOne, najlepiej w kolorze czarnym – podczepiony np. pod siodełkiem na pewno nie będzie się rzucał w oczy. Lokalizator nie uchroni Cię co prawda przed kradzieżą, ale w razie utraty roweru, pomoże Ci go odnaleźć – znacznik na mapie w aplikacji notiOne wskaże, gdzie ostatnio wychwycono sygnał z Twojego roweru. Lokalizatorem notiOne możesz również zabezpieczyć m. in. klucze od domu, dokumenty, czy dziecko. Pod jedno konto aplikacji możesz podpiąć nieograniczoną ilość urządzeń notiOne.

Źródło: https://notione.com/blog/5-sposobow-na-zabezpieczenie-roweru/

#kolejne artykuły