"Dziś idę walczyć - Mamo" | worldmaster.pl
#

Godzina “W”. “Dziś idę walczyć – Mamo”! Obchodzimy 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rok temu miałem okazję być w Muzeum Powstania Warszawskiego w godzinę “W”. To co przeżyłem razem z tysiącami ludzi na ulicach, którzy stanęli na minutę aby uczcić pamięć poległych Powstańców i tych co walczyli w tych szczególnych dniach, poraziło mnie i wzruszyło.

Gdy zawyły syreny miasta, poczułem przygniatający wstrząs całego ciała i ogarnęła Mnie prawdziwa świadomość tego co się działo w Warszawie w tamtych dniach… Jak strasznie dużo zła i cierpienia przeżyli Ci ludzie?! Ile trzeba było mieć odwagi żeby iść i walczyć?!

godzina W

Źródło: telemagazyn.pl

Pomyślałem o Moich synach (o Naszych dzieciach), abyśmy nigdy, ani My ani Nasze dzieci nie musieli już walczyć… Jakby tysiące dusz nagle krzyknęło… Nie zapomnę tego uczucia.

Powstanie Warszawskie

Godzina “W”, którą upamiętniamy wyciem syren. Czytałem dziś wywiad z panem Leszkiem Żukowskim, ps. “Antek”, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i prezesem Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który w momencie wybuchy walk miał tyle mniej więcej lat co Mój młodszy syn Antek i wspominał:

“Wówczas wycie syren oznaczało bombardowanie. I dźwięk ten wywoływał niesamowitą panikę i strach”.

DzisIde Walczyc Mamo, Godzina W

Źródło: “Powstanie Warszawskie”

I wyobraziłem Sobie jak syn, czy córka mówi:

“Dziś idę walczyć Mamo… może nie wrócę więcej…”

Przecież to byli tacy Sami ludzie jak My. Mieli Swoje plany, marzenia, codzienność. Chcieli żyć w wolnym świecie. Jak My teraz.

powstanie warszawskie

Źródło: “Powstanie Warszawskie”

Wracając ulicami Warszawy, przez Wolę widziałem ślady kul na murach kamienic, tablice upamiętniające bohaterskie czyny Powstańców z 1944 roku.

Warszawa ma wciąż mnóstwo blizn po tamtych 63 dniach Powstania.

LeszekZukowski

Źródło: “Powstanie Warszawskie”

Gdy wróciłem ze spaceru po Warszawie na onkologię, do Szpitala (ul. Kasprzaka 17), do Mojego starszego syna Kacpra, który walczył z chorobą nowotworową. Brał wówczas już ostatnią chemię po operacji płuc. Mój synek “walczący” pościł mi ten utwór O.S.T.R&KASTA:

“Dziś idę walczyć – Mamo” 

Godzina “W”. “Dziś idę walczyć – Mamo”! – Powstanie Warszawskie

Obrazy i dźwięki “powiedzą” więcej niż tysiące napisanych słów… Pamiętajmy!

Źródło: YouTube/ autor Piotr Halicki dla Onet.pl “100 lat Polsko. Leszek Żukowski: najważniejsze żeby lidzie odnosili się z szacunkiem do powstańców”/film: “Powstanie Warszawskie”

Niesamowity rajd “Gumball 3000” – 2018. W tym roku trasa wyścigu przebiega z Londynu do Tokio. Gumball 3000 to więcej niż rajd samochodowy. To najdroższe super samochody, ogromne pieniądze oraz spektakularne imprezy organizowane na trasie przejazdu. To globalne wydarzenie śledzone przez setki tysięcy fanów z całego świata.

gumball3000-2018

Źródło: gumball3000.net

Tegoroczna edycja jest już dwudziestą z kolei. Limit uczestników w 2018 roku, został ograniczony do 100. Czyni to rajd jeszcze bardziej ekskluzywnym. Trasa przejazdu liczy 4800 km. Europejskie etapy rajdu rozpoczynają się w Wielkiej Brytanii. Start odbywa się 4 sierpnia z Londynu, następnie; Chantilly (Francja), Mediolan oraz Bolonia (Włochy).

gumball3000czarter

Źródło: carthrottle.com

Czarter uczestników rajdu samolotem do Azji. Samochody przejadą przez japońskie miasta; Osakę, Kioto, Mt.Fuji aby 12 sierpnia dotrzeć na metę do Tokio.

gumball3000samolot

Źródło: carthrottle.com

Historia rajdów długodystansowych – Erwin George Baker “Cannonball”

W 1914 roku motocyklista oraz kierowca wyścigowy Erwin George Baker rozpoczął pionierski wyścig z “czasem”. Postanowił przejechać z jednego wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na drugi w jak najkrótszym czasie. Pierwszy przejazd zajął kierowcy 264 godziny. Tak rozpoczęła się historia rajdów długodystansowych w sporcie motoryzacyjnym.

Erwin George Baker

Źródło: jesusbehindthewheel.com

Niesiony falą popularności Baker ustanawiał rekordy przejazdu wielokrotnie, jednak najsłynniejszym był ten z 1933 roku, na trasie z Nowego Jorku do Los Angeles, który kierowca przejechał w niespełna 54 godziny. Rekord ten przetrwał prawie 40 lat, a legendarny kierowca zyskał przydomek: “Cannonball”.

Wyścigi długodystansowe stały się kultowe w USA. Powstało wiele filmów zainspirowanych historią “Cannonball” Bekera, organizowanych jest wiele rajdów oraz imprez motoryzacyjnych upamiętniających jego wyczyny.

Maximillion Cooper wizjoner, twórca – Gumball 3000

Gumball3000-Cooper

Źródło: gumball3000.com

Maximillion Cooper brytyjski przedsiębiorca, projektant i kolekcjoner sztuki. Stały bywalec londyńskich salonów. Kierowca rajdowy zespołów McLaren i Porsche, pod koniec lat 90-tych zapragnął stworzyć markę stylu życia łączącą; samochody, sztukę oraz kulturę popularną.

maximillion cooper

Źródło: telegraph.co.uk

W maju 1999 roku Cooper zaprosił swoich wpływowych przyjaciół (min.; Jamiroquai, Kate Moss, Kylie Minogue, Johnny Knoxville, Tony Hawk)  aby przyłączyli się do niego podczas nowej motoryzacyjnej “przygody”. Wówczas odbył się pierwszy rajd “Gumball 3000” w Europie, który został opisany na łamach popularnych magazynów tj; Esquire, GQ oraz Vanity Fair.

W ciągu kilkunastu lat wydarzenie: “Gumball 3000” przekształciło się w globalną firmę rozrywkową, przyciągającą do współpracy największe topowe marki.

gumball3000street

Źródło: imdb.com

Według magazynu Forbes, Grupa Gumball 3000 została wyceniona na ponad 300 milionów dolarów, a jej działalność obejmuje działy rozrywkowe, muzyczne, odzieżowe oraz licencyjne, a także sprzedaż detaliczną produktów w ponad 3000 sklepach. Nie można również zapominać o działalności charytatywnej, Gumball 3000 Fundation, która wspiera wiele fundacji oraz inicjatyw, pomagając potrzebującym dzieciom.

Niesamowity rajd “Gumball 3000” – 2018

“Gumball 3000” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem fanów motoryzacji, którzy śledzą każdy etap przejazdu ekscentrycznych uczestników rajdu. Imprezie towarzyszą niesamowite, przyciągające tysiące widzów pokazy super samochodów. Rozgłosu imprezie dodaje również “niegrzeczny” charakter rajdu, uczestnicy przemieszczają się po drogach publicznych bez zezwoleń poszczególnych rządów oraz lokalnej policji.

Gumball3000przejazd

Źródło: frank151.com

Bez względu na to, w jaki sposób zakończy się rajd “Gumball 3000”– 2018, będzie to wielkie wydarzenie, które warto śledzić od 4 sierpnia.

Źródło: evlear / gumball3000.com/ Forbes / “Cannonball!” autor: Brock Yates

Imprezy dla blogerów, vlogerów oraz influencerów. Publikowanie w sieci jest coraz bardziej popularne.

Z roku na rok przybywa twórców w internecie. Cyklicznie organizowane są imprezy dla blogerów, vlogerów oraz influencerów.

Autorzy mają okazję podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniami. Uczestnicy mają szansę zapoznać się z nowoczesnym sprzętem do obsługi kanałów internetowych, pozyskać nowych odbiorców oraz poznać innych twórców. Ilość imprez organizowanych w ciągu roku w całej Polsce udowadnia, że blogowanie to nie tylko pisanie w sieci lub prowadzenie dziennika internetowego. To interakcja z innymi autorami oraz dzielenie się doświadczeniami w zakresie publikacji w sieci.

Coraz częściej wydarzenia stają się cykliczne. Zarówno te duże przeznaczone dla profesjonalnych i znanych twórców oraz te kameralne mające lokalny charakter. Skupiają one najczęściej autorów związanych z jednym kręgiem tematycznym.

Kalendarz imprez blogerów

kalendarz-imprez-blogerow

Z myślą o twórcach w internecie organizowane są festiwale oraz spotkania. Imprezy takie jak See Bloggers Łódź, Blog Forum Gdańsk czy Blog Conference Poznań.  To cykliczne i najważniejsze branżowe wydarzenia. Warto się tam pokazywać, aby promować swoją twórczość w internecie.

Kalendarz imprez blogerów, vlogerów oraz influencerów w 2018 roku:

  • 24 marca 2018 r. Blog Beauty Day. V Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów kosmetycznych i fryzjerskich podczas Targów beautyVISION i LOOK 2018 w Poznaniu.
  • 21-22 kwietnia 2018 r. IV edycja Meet Beauty 2018. Konferencja dla blogerów i vlogerów urodowych w Warszawie.
  • 21-22 kwietnia 2018 r. Blog Conference Poznań. Konferencja przeznaczona dla twórców internetowych powiązanych z światem biznesu.

Blog Conference Poznań

Blog Conference Poznań stawia na biznesowy charakter publikacji w sieci.  Twórcy internetowi dowiadują się jak zarabiać na publikacjach. Uczą się marketingu oraz skutecznej promocji swojego kanału.

  • 12 maja 2018 r. BLOGOTOK Kielce. Wydarzenie integrujące blogerów i vlogerów z całego kraju. Integracja środowiska twórców internetowych. Autorzy inspirują się wzajemnie do działania. Organizowane są kreatywne warsztaty oraz panele dyskusyjne.
  • 23-24 czerwca 2018 r. See Bloggers Łódź. Największe wydarzenie dla twórców internetowych w Polsce. Ogólnopolski festiwal twórców internetowych. Impreza stawia na marketingową stronę blogowania oraz vlogowania. Jest przeznaczona również dla influencerów oraz instagramerów.

See Bloggers Łódź

see-bloggers-lodz

See Bloggers Łódź ma celu edukację twórców w zakresie działań komercyjnych. Autorzy dowiadują się jak nawiązywać opłacalną współpracę z marką oraz jak budować “personal branding”.  Dużą uwagę prelegenci przywiązują do technik prowadzenia kanałów internetowych. Sposobach zwiększania zasięgów oraz jakości publikacji.

  • 21-23 września 2018 r. Beauty Days Blogger 2018. Ptak Warsaw Expo Warszawa. Spotkanie blogerek, publikujących na temat urody podczas Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days.
  • 7-8 lipca 2018 r. Blogerzy we Wro 2018. Spotkanie blogerów we Wrocławiu.
  • 29-30 września 2018 r. Blog Forum Gdańsk. Interdyscyplinarna konferencja dla twórców internetowych. Event blogerski organizowany od 2010 roku.

Blog Forum Gdańsk

Blog Forum Gdańsk porusza tematy związane z nowymi mediami oraz sferą komunikacji w sieci. Prowadzone są panele dyskusyjne oraz warsztaty tematyczne. Prelegenci dzielą się doświadczeniami na temat swoich projektów.

  • Blosilesia. Kameralne spotkania dla blogerów oraz vlogerów. Warszataty, spotkania pomagające w prowadzeniu publikacji. Katowice.
  • Blogowigilia. To prawdopodobnie jedyne na świecie, świąteczne spotkanie twórców internetowych. Pierwsza blogowigilia miała miejsce w 2011 roku. Podczas spotkania blogerzy oraz influencerzy wymieniają się poglądami na temat publikacji internetowych. Oprócz tradycyjnych życzeń wielu twórców internetowych angażuje się w akcje charytatywne. Warszawa.
  • Och My Blog . To kameralne ale profesjonalne spotkania twórców internetowych. Spotkania są cykliczne ale nie mają konkretnego miejsca i odbywają się w różnych miastach. Każde spotkanie to inna tematyka. Dyskusje obejmują takie zagadnienia, jak: profesjonalizacja blogosfery, rozwój blogów i vlogów, porady dotyczące współpracy z markami.

Imprezy dla blogerów, vlogerów oraz influencerów

Podczas spotkań twórcy internetowi mogą się rozwijać, wymieniać doświadczenia oraz dzielić się swoją pasją z innymi. Dzięki takim imprezom twórcy dowiadują się jak pracować aby odnieść sukces oraz jakich błędów unikać.

blog-forum-gdansk

Wielu autorów uczyniło ze swoich publikacji pełnoetatowy zawód. Dowiadują się jak działać zgodnie z prawem oraz etyką. Zdobywają wiedzę niezbędną do negocjowania z partnerami marketingowymi. Spotkania twórców internetowych to okazja aby się spotkać w prawdziwym życiu oraz nawiązać znajomości.

Świat twórców internetowych jest bardzo otwarty. Spotkania służą integracji oraz wymianie doświadczeń. Ewenementem jest fakt, że nie widać tutaj rywalizacji. Imprezy i festiwale służą budowaniu pozytywnych relacji i rozwojowi społeczności.

Źródło: WhitePress.pl

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Tegoroczna edycja największego festiwalu przeznaczonego dla twórców internetowych w Polsce już za nami.

Na wydarzeniu zgromadziło  się około 2000 osób z całego kraju i nie tylko. Festiwal odbył się w bardzo imponującym i nowoczesnym kompleksie EC1 w Łodzi. Można było tam spotkać największe gwiazdy Internetu w dzisiejszych czasach. Blogerzy, Vlogerzy, Youtuberzy oraz Influencerzy organizowali warsztaty tematyczne oraz prowadzili prelekcje, a także wymieniali się opiniami na temat obecnej sytuacji na rynku “online”.

worldmaster-seebloggers-harryjmakeup-ispot-apple

Redakcja portalu worldmaster przeprowadziła wywiady z jednymi z najbardziej rozpoznawalnych osobistości na tym wydarzeniu. Rozmawialiśmy m.in. z  Jurkiem Owsiakiem z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który bardzo pozytywnie wypowiedział się na temat naszej ideologii i działania.  Popularnym polskim youtuberem Sylwestrem Wardęgą oraz Michałem Żebrowskim, który promował znany wszystkim “Teatr 6 piętro” oraz swój nowy kanał na YouTube pt. “Michał Żebrowski”. Wszystkie te materiały będziecie mogli już niedługo zobaczyć na naszych kanałach social oraz oczywiście na portalu WM.

worldmaster-seebloggers-jezrzy-owsiak

Wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza…

Jak powszechnie wiadomo SeeBloggers to nie tylko targi, ale przede wszystkim interesujące warsztaty tematyczne oraz prelekcje znanych na całym świecie osobistości.  W tym roku mogliśmy zobaczyć i posłuchać między innymi wszystkim dobrze znanej i niesamowicie popularnej modelki Sandry Kubickiej, Uli Chincz, która prowadzi popularny kanał na YouTube: “Ula Pedantula”.  Oprócz tego, bardzo ciekawe wystąpienie na temat prowadzenia portalu internetowego oraz historii założenia JastrzabPost przeprowadziła Agnieszka Jastrzębska, która zna kulisy świata show biznesu od podszewki.

Publiczność również żywo reagowała na wystąpienia swoich ulubieńców: Urszuli Dudziak, Katarzyny Nosowskiej oraz Pascala Brodnickiego. Ten ostatni podczas imprezy promował swój kanał “Tuba Smaku”. Warsztaty na temat wystąpień publicznych prowadził popularny prezenter telewizyjny Maciej Orłoś, autor kanału YouTube: “Okiem Orłosia”.

Na Festiwalu SeeBloggers Łódź pojawili się także:

Fashionable, Martin Stankiewicz, Paulina Mikuła, Grupa Filmowa Darwin, Esy Floresy Store, Charlize Mystery, Fashionelka, Ekskluzywny Menel, Radzka, Siostry ADiHD, Mediafun, Katarzyna Bosacka, Krytyka Kulinarna, Nieperfekcyjna Mama, Mam Wątpliwość, Joanna Banaszewska, Zwierz Popkulturalny, Zatrzymaj Faceta, Reżyser Życia, Panna Joanna, Billie Sparrow, Michał Pol, Happy Content, nowoczesna Polska, Anna Ciarkowska, Magda Bereda, Aleksandra Pawlik, Emilia Królikowska, Bakusiowo, Borsuk Vlog, Mrozik Oficjalnie, Make Life Harder, Nocny Marco, InfluencerTool, Emce Kwadrat, Matura To Bzdura, Małgorzata Heretyk, Paweł Orzech i Grzegorz Strzelec.

warsztaty kulinarne bekko

See Bloggers Łódź

Również ten Festiwal twórców internetowych zakończył się sukcesem organizatorów. Podczas dwóch dni udało się zrzeszyć ludzi twórczych, kreatywnych i pomysłowych, którzy rozumieją, że nowoczesne media są przyszłością. Na imprezie można było spotkać osoby znane z radia, telewizji oraz twórców internetowych. Te światy przenikają się  i nawzajem uzupełniają. Było to spotkanie ludzi, którzy identyfikują się ze sobą oraz kulturą świata internetu. Inspirują się, znają i wspierają.

Portal internetowy worldmaster

Idealnie w charakter Festiwalu SeeBlogges Łódź, wpisał się portal worldmaster. Twórcy internetowi mogą dodawać na nim swoje treści w postaci postów, podcastów, video oraz obszernych artykułów tematycznych. Każda publikacja, która znajduje się na WM jest bardzo wyraźnie sygnowana podpisem autora w raz z jego Bio i linkami do sociali, bloga itp. Dzięki temu każdy redaktor powiększa swoje grono odbiorców o społeczność worldmaster’a, a w zamian serwis staje się jeszcze bardziej ciekawy i interesujący. Nie ma tu miejsca na  “hejt” oraz zbędne komentarze, które psują kontent wartościowych treści. Mocno promuje się tu za to otwarte debaty na dany temat z innym autorem w postaci publikacji na stronie. Taka forma wymiany zdań wydaje się być znacznie mocniej rozbudowana i wymusza na autorach przedstawienie bardziej przekonujących argumentów.

Uczestnicy imprezy byli zachwyceni tym pomysłem oraz formułą dodawania postów na worldmaster. Uznali to za wypełnienie pewnej luki na obecnym rynku polskiego internetu.

Podsumowanie SeeBloggers Łódź 2018

Większość prelegentów obecnych na Festiwalu SeeBloggers Łódź miało podobne odczucia na temat świata online, który na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo ewoluował. Społeczność internetowa stała się bardziej dojrzała i świadoma dodawanych treści. Nie liczy się już ilość napisanych postów i like’ów, które w dzisiejszych czasach można sobie bez problemu kupić. Znaczenie ma content, wartościowa publikacja, która zatrzyma odbiorcę na dłużej.

Twórca, oprócz swojej charyzmy i dobrego, oryginalnego pomysłu na siebie, musi zadbać również o techniczny aspekt swoich publikacji. Jego treści muszą być atrakcyjne i ciekawe dla odbiorcy. Bardzo pomocna jest też rada dla początkujących twórców internetowych, którą przekazała Katarzyna Nosowska podczas swojej prelekcji:

Bądź sobą…Zachowaj wewnętrzną cząstkę siebie z dzieciństwa i pielęgnuj ją…Wtedy ludzie wyczują, że to co robisz jest szczere i w to uwierzą.

Już nie możemy doczekać się kolejnego SeeBloggers. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby impreza stała na najwyższym poziomie. Zadbali o każdego uczestnika oraz partnera w najdrobniejszych szczegółach. Znalazło się na niej bardzo dużo wartościowych osób, pełnych pasji i chęci do poznania nowych osób. Z tego względy bardzo cieszymy się, iż mogliśmy uczestniczyć w tej imprezie w roli partnera, a także poznać tak wielu wspaniałych twórców i potencjalnych partnerów do kreowania naszego portalu.

Już niedługo możecie się spodziewać znacznie szerszej relacji z tego eventu oraz wielu bardzo ciekawych materiałów video.

Stay Tuned 🙂

Żródło: SeeBloggers.pl

 

ZapiszZapisz

European Startup Days towarzyszyło Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu,  jednej z największych imprez biznesowych w Europie. EKG jak co roku zgromadził ogromną rzeszę krajowych jak i zagranicznych polityków.  Z kolei część startup-owa stanowiła mieszankę najprężniejszych, młodych, polskich firm.

Wschodzące startupy – przyszli „czempioni międzynarodowi”?

Trzeba przyznać, że większość obecnych na imprezie startupów to często już całkiem sprawnie działające i posiadające międzynarodowe ambicje firmy. W trakcie wydarzenia miał miejsce konkurs dla młodych biznesów, a wśród zwycięzców w poszczególnych kategoriach znalazły się m. in.:

– Sense Monitoring (monitoring konstrukcji dachu, który umożliwia weryfikację ciężaru np. spowodowanego zalegającym śniegiem),

– Health and Biotechnology („kieszonkowe” laboratorium, zdolne do badania DNA lub RNA pod kątem mutacji genetycznych, bakterii i grzybów),

– ShelfWise (weryfikacja stanu i prezentacji produktów na półkach sklepowych),

– Abyss Glass (interaktywne lustra, umożliwiające „wirtualne” dobranie odpowiednich dodatków do wybranych ubrań).

Powyżej znajduje się wyłącznie lista samych laureatów, natomiast podczas eventu można było odwiedzić również stoiska takich firm jak:

– Clubber (aplikacja do promocji eventów muzycznych, analizy ruchu, sprzedaży oraz randkowania),

– ZweryfikujFirmę.pl (automatyczna weryfikacja bieżącej sytuacji finansowej kontrahenta na podstawie plików JPK),

– Mergebit (aplikacja do analityki internetowej),

– Pergamin (portal do automatyzacji tworzenia umów),

– Wirared (oprogramowania do trwałego usuwania danych z pamięci – podobno po każdej reinstalacji i fragmentacji można spokojnie odzyskać Wasze pliki…),

– Ignico (system do automatyzacji nagród i bonusów dla sprzedawców i ambasadorów).

Zachęcam Was do wizytowania ich stron internetowych i śledzenia dalszych losów w mediach społecznościowych. Mocno trzymam kciuki, aby już niedługo było o nich głośno nie tylko na rodzimym „podwórku”.

Wystąpienie Premiera Morawieckiego vs. przeniesienie na Maltę BitBay?

W trakcie ESD miało miejsce kilkunastominutowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego. Premier przypomniał o działaniach podejmowanych przez stronę rządową w celu poprawy otoczenia gospodarczego i prawa dla lepszego rozwoju przedsiębiorczości, w tym startupów. Abstrahując od osobistych, politycznych poglądów nie sposób nie dostrzec pewnej sprzeczności pomiędzy wystąpieniem przedstawiciela rządu, a aktualną dyskusją w zakresie relokacji z Polski jednego z najważniejszych graczy kryptowalutowej sceny na świecie – BitBaya. Warto przypomnieć, że Sylwester Suszek, założyciel firmy podjął niedawno decyzję na temat przeniesienia działalności na Maltę z uwagi m.in. na niesprzyjające uregulowania prawne i wysoką niepewność (w tym podatkową) przedsiębiorców operujących w obszarze kryptowalut. W tym kontekście, zapewnienia Premiera Morawieckiego o budowaniu dobrego środowiska dla innowacyjnych technologii wydaje się mało wiarygodne. Ta dziedzina ciągle pozostaje bowiem w sferze dużej niedookreśloności, a wszystkim, którzy koncentrują swoją uwagę na handlu kryptowalutami zalecam ostrożność, rozumianą chociażby jako przygotowanie się na niespodziewaną daninę (link do artkułu).

Pozostałe refleksje

W ramach imprezy działo się naprawdę wiele. Z uwagi jednak na mnogość paneli, startupów i brak możliwości rozdwojenia się jestem zmuszony ograniczyć się wyłącznie do kilku najważniejszych przemyśleń:

  1. Jeżeli prowadzisz startup/jesteś startupem, na takich imprezach warto bywać. Nawet w przypadku, gdy nie chcesz inwestować we własne stoisko lub pitchować, poświęć dwa dni aby poznać ludzi, usłyszeć z jakimi problemami się borykają na początku lub jak rozmawiać z funduszem venture. To bezcenne i może oszczędzić Ci wielu błędów, a relacja z YT nie zastąpi prawdziwej, ludzkiej interakcji. Jeżeli to Cię nie przekonuje, to na wieczornym koncercie była mega energia i….darmowy browar.
  2. Wiele firm na etapie kształtowania strategii rynkowej kompletnie pomija Chiny, idealizując Stany Zjednoczone, dolinę krzemową oraz Zachodnią Europę. Rynek chiński jest na ogromnej fali wznoszącej, bardzo chętnie przyjmuje nowe, innowacyjne pomysły i stoją zanim potężne liczby, również te związane z środkami na wsparcie biznesowych inicjatyw.
  3. Skromność, konsekwencja i ciężka praca prowadzą do sukcesu, nie ma drogi na skróty. To część inspiracji zaczerpniętej z wystąpienia Michała Sadowskiego, założyciela Brand24 i człowieka, którego nie da się nie lubić.
  4. Jeśli myślisz o startupie fintechowym, to dobra informacja jest taka, że niektóre banki przestały myśleć o sobie jako o monopolistach najlepszych rozwiązań. Świetne wystąpienie i panel dyskusyjny, w którym brał udział Benoit Legrand, CIO grupy ING są na to najlepszym dowodem. Wydaje się, że sektor bankowy bardzo poważnie rozumie potrzebę współpracy ze startupami i posiada znaczne zasoby, aby osiągnąć pożądany efekt synergii.
  5. Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, to PARP wspiera bardzo dużo inicjatyw biznesowych, oferując ogromne wsparcie nie tylko finansowe ale co nawet ważniejsze, mentoringowe i warsztatowe. Rozmawiałem z chłopakami z Pergamin, którzy są jednymi z beneficjentów programu (akcelerował ich Huge Thing) i ich zdaniem żadne studia czy pieniądze nie dałyby im takiej dawki praktycznej, biznesowej wiedzy i umiejętności, jak udział w programie Scale Up. Uderzajcie więc śmiało i śledźcie informacje na portalu, najbliższy nabór już na przełomie maja/czerwca. https://poir.parp.gov.pl/scaleup/scaleup
#kolejne artykuły