365 dni wokół nowych trendów literackich | worldmaster.pl
#

W kraju, w którym niemal każdy już aktor, dziennikarz czy tam celebryta, napisał bądź podyktował przynajmniej jedną biografię, poradnik lub wywiad rzekę. W kraju, w którym 63% obywateli deklaruje pogardę absolutną do literatury wszelakiej czyli książek nie czyta wcale.

I tu pojawiają się oni – cali ubrani na biało – znaczy ze swoimi “białymi krukami” w dłoni  …

O kim mowa?

O celebrytach słowa pisanego, którzy płynąc na fali mediów społecznościowych, ze swojego pisarstwa uczynili źródełko całkiem pokaźnego dochodu. I to w kraju, w którym jednak większość jego mieszkańców po całości gardzi książkami, a te wmuszone w postaci lektur z lat szkolnych, stara się szybko i skutecznie zapomnieć. 

W Polsce, gdzie zawód (czytaj hobby) – pisarz powinien kojarzyć się wyłącznie z przymierającym głodem, w palcie dziurawym, mieszkańcem opalanej miałem węglowym, lichej kamienicy oczekującej na rewitalizację od 1899 roku.

źródło: remigiuszmroz

Tymczasem pisarze, twórcy lub tak zwani autorzy powieści masowo pochłanianych przez te pozostałe 37% społeczeństwa polskiego bezwstydnie śmigają pojazdami klasy luksusowej. Dzielą się wrażeniami z egzotycznych podróży razy kilkanaście w roku, popijając przy tym wysoko gatunkowe trunki alkoholowe niczym oranżadę Hellena. 

Remigiusz MrózKatarzyna GrocholaKatarzyna Bonda czy nawet Szczepan Twardoch  posiadają aktywne konta w social mediach, gdyż na dzień dzisiejszy nie ma lepszego źródła promocji siebie i swojej twórczości jak właśnie “społecznościówki”. 

Udzielają wywiadów jak gwiazdy kina czy estrady. Ich podobizny zerkają na nas z okładek kolorowych magazynów. Każdego dnia mówią nam dzień dobry na instastory. Wiemy co, gdzie i z kim jadają. Jakie produkty noszą na sobie oraz używają dla zdrowia i urody. Nie dopowiadając już, że to w ramach płatnego “product placement”. Ważne jest, że “rabacik” dla wiernego czytelnika w “bio”  się znajdzie. 

Za cenę okradania się z prywatności i świecenia “tyłkiem”, wyłaniają się nazwiska trzęsące listą TOP 100 Empiku. W dniu premiery sprzedają książki co do ostatniego egzemplarza. Taką sztukę można porównać wyłącznie do sprzedaży zestawu o nazwie #lipkit od samej Kylie Jenner, która bycie najmłodszą milionerką USA, oparła na sprawdzonym rodzinnym patencie – medialnie – wszystko na sprzedaż. 

Opłaca się? Opłaca

Do powyższego opisu pasuje wiele “literackich” nazwisk, jednak niewątpliwą królową jest ONA – Blanka Lipińska

źródło: blanka_lipinska

Pani, o której jeszcze 2 lata temu nikt nie słyszał, a w dniu dzisiejszym wiemy o niej wszystko. No może prawie wszystko. 

Autorka powieści, w treści której słowo “kutas” pojawia się częściej niż “kurwa” w filmach Patryka Vegi.

Kobieta, która pobudziła, i to dosłownie, czytelnictwo w Polsce. Dzięki której, rzesze zawstydzonych słowem “orgazm” gospodyń domowych z uśpionym libido, szturmem obległo kosze z książkami w Biedronkach. Na fali pobudzonego pożądania wzięło mężów swoich w łóżkowe, szaleńcze obroty. Nie wątpię, że ku ich ogromnemu zdziwieniu ale i uciesze jednocześnie.

Nazwana autorką polskiego “Grey’a” uwiodła swoje czytelniczki słowem seks i to aż trzykrotnie. Saga: “365 dni”, “Ten dzień” oraz “Kolejne 365 dni” to absolutne hity sprzedażowe ostatnich 365 dni polskiego rynku wydawniczego. Setki tysięcy sprzedanych egzemplarzy to nie jest wyczyn powszechny nawet wśród laureatów “Paszportów Polityki”.

Internetowe recenzje tych książek na empik.com to średnio ponad 4 gwiazdki na 5 możliwych, czyli porównywalnie z ocenami największych dzieł Stanisława Lema. Oczywiście znajdą się negatywne opinie o owych powieściach, głównie od osób, które wcale ich nie czytały. Jednak tradycja nie znam się, ale chętnie się wypowiem – wiecznie w narodzie żywa. Nieprzychylnie jest również od krytyków literackich, że to poziom twórczości Zbigniewa Martyniuka, że guma do żucia dla oczu, że bez walorów intelektualnych itp. Jednak cieszyć powinien sam fakt, że ludzie czytają, wszakże czytanie rozwija. W konsekwencji tego rozwoju dobór lektur może stać się z czasem nieco szlachetniejszy.

Blanka Lipińska

źródło: blanka_lipinska

Sama Blanka Lipińska też się nie oszczędza i w telewizjach śniadaniowych wypowiada się jako ekspert od różnych dziedzin życia, z przewagą tej seksualnej. Ten nagły medialny szum wokół tego, że ludzie lubią uprawiać seks i to nie tylko taki małżeński, pod kołderką przy zgaszonym świetle i to wyłącznie w celach prokreacyjnych, Lipińska świadomie wykorzystuje. Otwarcie i bez jakiegokolwiek zażenowania na temat potrzeb seksualnych kobiet się wypowiada.  Za to należy się jej wielki “szacun” i uznanie. Bo znalazł się reszcie ktoś, kto w swoim przekazie potrafi przemówić do kobiet, do których nie jest w stanie dotrzeć np. Manuela Gretkowska.

Jeżeli chodzi o same książki, to według mnie są one nawet całkiem sprawnie napisane jak na “grafomana” jak mówi o sobie autorka. Historia bohaterki mocno wciąga i do samego końca trzyma w napięciu. Akcja dziejąca się na Sycylii i innych, również gorących wysp. Nieruchomości, samoloty, samochody, ubrania i dodatki, a wszystko to wersji mocno luksusowej. Lejący się od rana i to strumieniami różowy Moet Chandon. Jest i zakochany on – do tego nieziemsko przystojny i hojny milioner typu “badboy”. Nieustające pożądanie i uciechy cielesne wszędzie i do granic wytrzymałości fizycznej szeroko opisane występują niemal co kilka stron.

źródło: blanka_lipinska

Czyli jest wszystko, o czym utyrana gotowaniem kolejnego kotleta, kobieta może w polskiej, szarej rzeczywistości pomarzyć. Oczywiście nim wróci “Janusz” i chamsko owe czytanie przerwie, pytając o obiad. 

Wrr. 

I o ile życiowo doświadczona Grażyna +40, jest w stanie szybko do owego “kotletowego” reala sprawnie powrócić. Tak w przypadku Jessiki lat 20, możemy mieć już wieloletnie zadanie dla psychoanalityka, jak owego “księcia”, na wzór tego z książki na życie sobie nie znajdzie.

Autorka wzbudza we mnie wyłącznie pozytywne odczucia. Dobrze zrobiona i wygadana. Miło się słucha i ogląda. W 100% skupiona na realizacji postawionych przez wydawnictwo lub samą sobie celów. Jest niemal zaprzeczeniem swojej głównej bohaterki Laury, która raczej biernie przyjmuje rzeczywistość, niż ją sama kreuje. 

źródło: blanka_lipinska

Lipińska sprawnie korzysta ze swoich chwil sławy, budując godne uznania show, które niewątpliwie ma dodatni wpływ na saldo na jej rachunku bankowym. Promuje siebie, zabiegi, produkty oraz rodzinę bliższą i dalszą.  Od czasu do czasu narazi się komuś w umiejętny sposób, a to “madkom polkom”, a to za krótką sukienką, aby znów powrócić na Pudelka. To podkręcanie zainteresowania sobą sprawia, że szybko o niej oraz jej erotykach nie zapomnimy.

Przynajmniej nie do premiery filmu opartego na historii Laury i Massimo właśnie.

Brawo tak trzymać!

Świat polskich influencerów już szykuje się na czerwcowy festiwal See Bloggers Łódź. Merytoryczne warsztaty i prelekcje prowadzone przez topowych blogerów, youtuberów i instagramerów. To nie wszystko co będzie można zobaczyć 7-9 czerwca w EC1 Łódź – Miasto Kultury. Przed nami także Gala Plebiscytu #Hashtagi Roku 2019.

#Hashtagi Roku to plebiscyt dla twórców internetowych, którzy wyróżniają się swoją działalnością, kreują oryginalne treści, a ich odbiorcy tworzą aktywną społeczność. To wyjątkowe wydarzenie stworzone dla wyjątkowych twórców. Cały proces nominowania, obrad, wybierania i głosowania jest niezmiernie ekscytujący i wzbudza morze emocji. Podczas ubiegłorocznej edycji plebiscytu Jury wyróżniło kanały: Doktor Ania, jako #Odkrycie See Bloggers Łódź, Marzena Marideko, jako #Instagramer, Blog Ojciec w kategorii #Bloger, emce kwadrat jako #TwórcaWideo. Nagrodę dla #Influencera odebrał duet Fit Lovers. Galę #Hashtagi Roku zwieńczył koncert Kasi Nosowskiej.

Kto zdobędzie statuetkę?

W Plebiscycie, w kategorii #Odkrycie Roku może wziąć udział każdy, kto zarejestrował się na festiwal See Bloggers Łódź. Spośród zgłoszeń, finałową 10 wybiorą inni uczestnicy tegorocznej edycji S B Łódź. Jest to nagroda , którą Twórcy przyznają innym Twórcom przede wszystkim za oryginalność treści i przekazu. Laureatów w kategoriach #Bloger, #Twórca Wideo, #Instagramer i #Influencer typuje Jury wraz z portalem InfluTool na podstawie Rankingu Polskich Influencerów 2018. Co więcej, w tym roku wyróżnienia zostaną przyznane w trzech nowych kategoriach: #Influencer Odpowiedzialny Społecznie, #Osoba Publiczna oraz #Młode Pokolenie. Zwycięzców w każdej z kategorii poznamy podczas Gali #Hashtagi Roku 2019 See Bloggers Łódź.

W blasku fleszy

Wieczorowe kreacje, garnitury, smokingi, a także suknie z czerwonego dywanu oraz temat przewodni HollyŁódź. To wszystko podczas uroczystej Gali #Hashtagi Roku, podczas której poznamy zwycięzców plebiscytu. Odbędzie się ona 8 czerwca, spotkają się tam wszyscy Nominowani, Jury, Prelegenci oraz Uczestnicy tegorocznej edycji S B Łódź. Podczas tej imprezy zostaną także wręczone nagrody nagrody specjalne od Partnerów See Bloggers. Dodatkowo wyjątkową atrakcją imprezy wieczornej będzie koncert gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Natalii Kukulskiej!

Współorganizatorem i Partnerem Głównym festiwalu po raz kolejny jest Miasto Łódź. Partnerem Strategicznym jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Partnerem Platinum See Bloggers jest EC1 Łódź.

#Hashtagi Roku 2019, See Bloggers Łódź, Świat polskich influencerów

Kogo warto zaobserwować na Twitterze? Które osoby są godne polecenia w Polsce na portalu Twitter? Poznaj wyjątkowe profile!

Z serwisu Twitter korzystam codziennie chyba, że nie mam czasu lub po prostu nie mam o czym tweetować. Zwykle przeglądam tweety najciekawszych kont, które zaobserwowałam oraz odpowiadam na te wpisy, które najbardziej angażuja. Które z nich najwyżej cenię? Postanowiłam sporządzić listę osób, z którymi nie będzie dla Was nudno!

(więcej…)

Publikowanie treści na portalu worldmaster.pl przypomina trochę jazdę samochodem

Możesz studiować kodeks drogowy od miesięcy, ale nic nie jest w stanie przygotować cię na prawdziwą jazdę, jeśli nie usiądziesz za kierownicą auta i nie pojedziesz na prawdziwej drodze.

Publikowanie treści na portalu worldmaster.pl przypomina trochę jazdę samochodem Możesz studiować kodeks drogowy od miesięcy, ale nic nie jest w stanie przygotować cię na prawdziwą jazdę, jeśli nie usiądziesz za kierownicą auta i nie pojedziesz na prawdziwej drodze.

W tym tekście dowiesz się w skrócie, jak publikować treści na portalu worldmaster.pl;

1. Zaplanuj swój post wybierając temat, tworząc konspekt, prowadząc badania i sprawdzając fakty.

2. Przygotuj nagłówek, który ma charakter informacyjny i przyciągnie uwagę czytelników.

3. Napisz swój post, pisząc szkic w jednej sesji lub stopniowo dodając do niego treści.

4. Użyj zdjęć lub innych mediów (Dodaj medium), aby urozmaicić swój post, poprawić jego czytelność, dodać humoru lub wyjaśnić złożone tematy.

5. Edytuj swój post.

Pamiętaj, aby unikać powtórzeń. Przeczytaj swój tekst na głos.

Sprawdź jego czytelność oraz SEO (My zrobimy to za Ciebie).

Poproś kogoś o przeczytanie tekstu i wyrażenie opinii.

Zachowaj krótkie zdania i akapity. Nie bój się wycinać tekst lub dostosowywać pisanie do minut czytania.

Niech ktoś jeszcze przeczyta twoją pracę

Poproszenie przyjaciela lub współpracownika o sprawdzenie twojej pracy nie jest przyznaniem się do słabości lub oznaki niepowodzenia. Jest to zobowiązanie do uczynienia twojej pracy tak silną, jak tylko możliwe.

Najlepiej spytaj kogoś, kto ma doświadczenie edytorskie. Upewnij się, że rozumie, iż nie szukasz pomocy w wykrywaniu literówek lub błędów gramatycznych (ale jeśli robi to świetnie). Chcesz usłyszeć przemyślenia na temat stylu i czy tekst ma sens oraz odpowiednią strukturę.

Przekazuj treści w krótkich zdaniach i stosuj krótkie akapity

Zdania krótkie są łatwiejsze do odczytania i ułatwiają pracę odbiorcom. Akapity również powinny być krótkie. Im krótszy akapit, tym bardziej prawdopodobne jest, że czytelnicy będą kontynuować czytanie twojego posta.

Długość tekstów najlepiej jak przekroczy 250 lub 300 słów.

Najpierw piszesz szkic

Napisz szkic i zapisz go. Nie jest wyryty w kamieniu i możesz go poprawiać jeżeli tylko coś jest z nim nie tak i nie pasuje ci do treści, które chcesz przekazać odbiorcom.

Przeczytaj tekst jeszcze raz i wróć do niego jak zweryfikujesz informację, o których piszesz lub zwyczajnie poczujesz wenę.

Jeśli coś nie pasuje w tekście, niezależnie od tego, czy jest to zdanie, akapit, czy nawet cała sekcja, nie wahaj się tego wyciąć.

Jak rozpocząć pisanie bloga na portalu worldmaster.pl

Teraz wystarczy zalogować się na portalu worldmaster.pl i opublikować swoje treści. Na szczęście dodawanie postów jest intuicyjne, a obsługa portalu jest maksymalnie uproszczona dla nowych autorów.

Z biegiem czasu i praktyki będziesz publikować jak profesjonalista.

Zwiększaj swoje zasięgi. Buduj z nami społeczność ludzi z pasją, którzy pragną podzielić się swoim życiem, hobby lub pracą.

Możesz postępować według wyżej wymienionych wskazówek albo zapomnij o nich i po prostu kliknij: zostań woldmasterem.

Publikuj treści, baw się słowem, improwizuj.  Pamiętaj, że możesz dodać również Swój Podcast oraz filmy Video.

Czekamy na twoje publikacje. 

Social media i algorytmy coraz szczelniej zamykają nas w bańce filtrującej, która blokuje nam dostęp do części informacji. Oto 5 aplikacji, których warto używać na co dzień, aby z niej wyjść.

Bartosz Filip Malinowski

Jestem strategiem, analitykiem, konsultantem i kreatywnym. Założyłem agencję doradczą WeTheCrowd, gdzie doradzam markom z sektorów kreatywnych. Staram się także zachęcać projektantów i twórców do myślenia niekonwencjonalnego na vlogu Bez/Schematu. Jeśli chcesz ze mną współpracować, napisz: bfm@wethecrowd.pl

Social media i algorytmy coraz szczelniej zamykają nas w bańce filtrującej, która blokuje nam dostęp do części informacji. Oto 5 aplikacji, których warto uż

#kolejne artykuły