Jak nie zwracać uwagi na to co pomyślą inni? Jak przestać przejmować się opinią innych? Dlaczego opinia innych jest dla nas tak ważna?
Uwolnienie się od opinii innych to istotna sprawa. Jak sprawić, by być pewnym siebie, niezależnie od tego czy jesteśmy chwaleni czy krytykowani?
Codziennie jesteśmy narażeni na opiniowanie. Zdanie innych na nasz temat, może być pozytywne, ale również i negatywne. Czasem nie mamy żadnego wpływu na to, co ktoś sobie może o nas pomyśleć, czy powiedzieć. Pomimo to, zawsze chcielibyśmy, aby zdanie jakie ma o nas druga osoba, było jak najlepsze. Natomiast czy tak na prawdę opinia innych osób jest nam niezbędna do prowadzenia szczęśliwego życia?
Pochwała vs. hejt
Na dobrą sprawę mamy dwie drogi, jakimi mogą podążać inni względem nas. Mogą nas skomplementować, albo skrytykować. Bardzo często dążymy do jak największej liczby pochwał, ponieważ dzięki nim czujemy się docenieni. Ulegamy poczuciu, że dobrze wykonujemy swoje zadania, jesteśmy wartościowymi ludźmi, którzy są lubiani przez innych. Jednak ten kierunek, może być zgubny z kilku powodów. Nie zawsze opinie wyrażane przez inne osoby, mogą być szczere. Ponadto, opierając swoją wartość na opiniach innych, bardzo szybko ona spadnie, kiedy zamiast pochwał, posypie się fala krytyki, albo po prostu zabraknie dobrego słowa. Wówczas, może towarzyszyć uczucie beznadziei, pustki. No bo skoro nikt nas nie chwali, to znaczy, że jesteśmy do niczego. Kiedy opieramy swoje poczucie własnej wartości na tym co powiedzą o nas inni, jest to niestabilne niczym domek z kart. Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru i wszystko leży. Jest super, kiedy chwalą, bo ego zostaje zaspokojone, a osoba czuję się silna, mądra, pewna siebie. Sytuacja się zmienia, kiedy zaś ktoś skrytykuje jej działania, zamienia się w szarą myszkę, a bańka pęka.
Poczucie własnej wartości- silny fundament to podstawa
Dlatego w pierwszej kolejności, należałoby porzucić uzależnianie tego kim się jest od opinii innych. Trzeba zbudować silny fundament własnej wartości opartej na faktach i sprawić, by czuć się dobrze samym ze sobą. Wówczas zdanie innych osób nie wpływa na to jak czujemy się sami ze sobą, iż znamy swoją wartość. Jest to znacznie prawdziwsze, a poza tym bezpieczne. Wówczas, niezależnie od tego jak będziemy postrzegani przez innych, potrafimy racjonalnie określić, czy rzeczywiście ta opinia jest zgodna z prawdą. Jednak nie jest już ona kompasem wyznaczającym wartość i jakość samopoczucia.
Dlaczego łatwiej nam krytykować, niż chwalić
W tym wszystkim należy wziąć pod uwagę bardzo istotną rzecz, iż dużo łatwiej jest wyrażać swoje niezadowolenie i krytykować, niżeli chwalić. Można to zauważyć chociażby na przykładzie sklepów internetowych lub restauracji. Kiedy produkt jest dobry, człowiek ma mniejszą motywację do napisania pozytywnego komentarza. Zaś jak coś poszło nie tak! Olaboga… opinie potrafią być dosadne. Dlaczego tak się dzieje? Hejt pozwala na pozbycie się negatywnych emocji, które są głęboko. Poprzez takie zachowanie wiele ludzi, daje im upust. Co więcej Szwajcarscy naukowcy zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi osób na podstawie czego stwierdzono, że podczas krytyki/hejtu pobudzone jest jądro ogniaste, czyli część tzw. układu nagrody znajdującego się w mózgu. Badaniu zostały poddane osoby, które zostały oszukane w grze ekonomicznej. Otrzymali oni informację, że mogą ukarać oszusta za pomocą hejtu. Wówczas odnotowano pobudzenie jądra ogoniastego. Zatem perspektywa shejtowania winowajcy wywołała wśród uczestników badania siłę, euforię, ulgę i poczucie sprawiedliwości. W ten sam sposób zachowuje się nasz umysł, gdy krytykujemy, hejtujemy innych. Różnica jest jednak taka, że osoby padające ofiarą negatywnej oceny, raczej nie wyrządziły krzywdy, a zachowały się tylko w sposób niezgodny z oczekiwaniami drugiej strony np. postąpiły inaczej niż ktoś chciał, zrobiła coś w sposób różny od niej, powiedziała coś co nie jest zgodne z jej przekonaniami, itd.
Radzenie sobie z opinią innych
Można zatem wywnioskować, że najlepszym sposobem jest nieprzejmowanie się tym co mówią inni i postępowanie według własnych widzi mi się. Natomiast nie do końca o to chodzi. W pierwszej kolejności, należy rozróżnić czym jest krytyka konstruktywna od krytyki mającej na celu zranienie drugiej osoby, bądź hejt. Warto również zastanowić się co kryje się za tą krytyką, bądź czemu tak bardzo emocjonalnie do niej podchodzimy. Opinia innych, czyli wyrażane zdanie na nasz temat przez innych, często może nas ranić ze względu na fakt, że przypomina nam o znaczących sytuacjach z przeszłości. Kryją się za nimi przekonania, które ciągną się za nami latami i znacznie utrudniają nam budowanie własnej wartości. Dla przykładu, ktoś ocenił Twoją pracę negatywnie. Reagujesz emocjonalnie i od razu pojawia się w Twojej głowie przekonanie “Jestem niewystarczający”. Jest to dość ogólnikowe stwierdzenie. Należałoby je doprecyzować, poszukując głębiej, co to znaczy “niewystarczający”- pod jakim kątem? Co więcej, zastanowić się, z jakiego powodu dana osoba oceniła Twoją pracę tak, a nie inaczej. Być może rzeczywiście nie przyłożyłeś się do niej odpowiednio? A może po prostu zazdrości Ci Twoich efektów, zdolności i w ten sposób próbuje zniechęcić Cię do dalszych działań. W takiej sytuacji, warto zadać sobie kilka pytań, które pomogą określić przyczynę takiej opinii ze strony drugiej osoby. Dodatkowo, spojrzeć na opinie innych z akceptacją, szukając w niej tzw. drugiego dna. Chociażby, że czujesz się niewystarczający, ponieważ rodzice ciągle wymagali od Ciebie więcej. To spowodowało, że do dziś, kiedy ktoś powie coś na temat Twoich działań, Ty czujesz się niewystarczający.
Uwolnienie od nieistotnych opinii innych
Często bywa tak, że przejmujemy się każdym najmniejszym komentarzem na nasz temat. Zapominamy przed tym zadać sobie bardzo istotne pytanie “Czy oni są dla mnie ważni?”, “Na ile ta ocena jest dla mnie wartościowa?”. Na świecie są miliony ludzi, zatem nie ma szans, aby każda osoba, którą znasz, miała o Tobie zdanie jakiego oczekujesz. Tak samo jak Ty, nie masz dobrego zdania o wszystkich. To normalne, kierujemy się różnymi przekonaniami, żyjemy i postępujemy na różne sposoby. Teraz jest kwestią na kogo opinii Ci zależy- rodziny, przyjaciół, klientów, fanów? W każdej z tej grup mogą być osoby dla Ciebie bardzo ważne, a także nieistotne. Przejmowanie się wszystkimi, będzie miało przede wszystkim negatywny wpływ na Ciebie. Dlatego zadbaj o tych, którzy są dla Ciebie ważni. Wyobrażasz sobie gwiazdy, które miałyby brać pod uwagę każdego. Są zwolennicy i przeciwnicy, jednym będzie podobał się taki strój, innym nie. Ważne jest, by nie zatracić siebie w tym wszystkim i być sobą. Postępując według oczekiwań innych, stajemy się inną osobą, porzucamy siebie, na poczet innych. Nie o to chodzi. Ktoś kto będzie chciał nas szanować, kochać, lubić, bądź rozumieć, będzie to robił niezależnie od tego jacy jesteśmy i jaką drogą podążamy.
Łatwiej jest oceniać, niż zrozumieć
W życiu musimy podejmować bardzo wiele decyzji. Jedne z nich są proste inne wymagają znacznie większej odwagi. Kierowanie się opinią innych przy podejmowaniu decyzji niestety nie pomaga, a wręcz może szkodzić. Kiedy planowałam otwarcie swojej pierwszej działalności, którą była pizzeria, czy zgłoszenie do Kuchennych Rewolucji, wokół mnie rozbrzmiewały różne scenariusze. Moją głowę zakrzątały myśli, co powiedzą inni, kiedy mi się nie uda. Podobnie było, kiedy postanowiłam się rozwieść. Wielu osobom łatwo było mnie oceniać i wysnuwać własne wnioski. Kiedy w takich trudnych sytuacjach zaczynamy myśleć o tym, co ktoś o nas pomyśli, zaczynamy w swojej głowie tworzyć bariery, które blokują nam realizację celów. Odpuszczamy, bo dzięki temu nie narażamy się na opinie innych, która często wiąże się z krytyką, zamiast wsparciem, które zdecydowanie jest w takich chwilach potrzebne. Mało kto z obserwatorów zastanowi się co przeżywasz, jakie emocje Ci towarzyszą. Również daleko im od wiedzy jaki czas borykasz się z daną decyzją. Łatwiej jest ocenić, skrytykować, patrzeć przez pryzmat swoich przekonań, niżeli zrozumieć i spojrzeć oczami drugiej osoby. Nigdy nie wiadomo, jak sami zachowalibyśmy się będąc w danej sytuacji. Tym bardziej, że nie wszystko zawsze jest takie, jak wygląda na pierwszy rzut oka.
Złap dystans do opinii innych ludzi
Jaka jest zatem najważniejsza lekcja? Istotny jest dystans do tego co mówią inni i w jaki sposób nas oceniają. Nie przypasujemy każdemu, dlatego musimy się liczyć z pochwałami oraz krytyką, bo jest to wpisane w całe nasze życie. Nie powinna być ona wyznacznikiem tego jak postępujemy, kim jesteśmy, ani jak żyjemy. Każdy z nas jest inny i ma prawo do bycia sobą i realizowania swoich celów według własnych zasad. Posiadanie dystansu do opinii ludzi jest istotne i pomocne w radzeniu sobie szczególnie z tymi negatywnymi komentarzami. Natomiast, zagłębienie się w niej może być również cenną wskazówką dla naszego rozwoju. Oprócz tego, warto przyjrzeć się własnemu zachowaniu. Jak ja traktuję innych ludzi? Jak się o nich wypowiadam? Znana jest zasada lustra, która mówi, że widzimy w innych siebie. To co nas w nich najbardziej denerwuje, możemy zauważyć u siebie, bądź w nich możemy zobaczyć siebie i to jak czujemy się sami ze sobą.