Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy? | worldmaster.pl
#

Masz tylko jedną okazję, aby wybrać idealny pierścionek zaręczynowy. Niech będzie to przemyślana decyzja! Dowiedz się, jakie rodzaje pierścionków oferuje rynek jubilerski i zapoznaj się z ich mocnymi oraz słabymi stronami. Pamiętaj, że najważniejszy jest nie tylko podziwiany i widoczny kamień, będący sercem zdobienia, ale również sposób jego osadzenia! Przyglądaj się więc uważnie i wybieraj rozsądnie. Drugiej szansy nie będzie!

pierścionek zaręczynowy

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Panowie, którzy chcą zacząć określać swoje ukochane mianem narzeczonych, powinni pamiętać, że pierścionek zaręczynowy musi wpisywać się w estetyczny gust wybranki serca. Dokonując wyboru, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl reprezentuje sobą ukochana. Ponadto decyzja powinna być oparta na preferencjach, osobowości oraz sposobie życia przyszłej narzeczonej. Być może Wasze ukochane zdradzały już w rozmowach swoje upodobania, czy robiły subtelne sugestie na temat wyglądu ich wymarzonych klejnotów.

Wybiera się je raz, więc warto zadbać, aby był on w pełni dopasowany do potrzeb ukochanej i spełniał jej wszystkie, skryte marzenia. Uchylimy rąbka tajemnicy i odpowiemy, jak wybrać pierścionek zaręczynowy. Z przyjemnością wtajemniczymy wszystkich Panów w ten błyskotliwy, artystyczny świat.

Oprawy kamieni w pierścionkach.

Sercem każdego pierścionka jest klejnot – drogocenny kamień. Jednak tak samo, jak serce do zachowania zdrowego organizmu, potrzebuje mózgu, tak każdy klejnot wymaga właściwego osadzenia. Odpowiednia oprawa wydobywa czar kamieni i stanowi dodatkową ozdobę. Bywa, że nawet najpiękniejszy klejnot, ale w złej oprawie nie zalśni w oczach Twojej ukochanej…

Pomożemy Ci podjąć dobrą decyzję.

Oprawa szatonowa – ponadczasowa klasyka.

Jest to najbardziej klasyczna oprawa ze wszystkich pozostałych. Choć brzmi nieco egzotycznie, widzieliście ją na pewno wielokrotnie.

W oprawie szatonowej klejnot podtrzymywany jest przez tzw. krapy – specjalne „łapki”, dzięki którym dociera do niego więcej światła. W konsekwencji taka budowa zapewnia drogocennemu kamieniowi więcej blasku i jeszcze więcej uroku. Ponadto, po odpowiednim szlifie klejnotu, sam w sobie potrafi być wyjątkową ozdobą.

oprawa szatonowa

Oprawa szatonowa bardzo silnie eksponuje serce zaręczynowego pierścionka. W takim zestawieniu klejnot przyciąga uwagę i bardzo wyraziście prezentuje się na serdecznym palcu każdej kobiety. Jednak Panowie, decydujący się na tę opcję, muszą wziąć pod uwagę, iż oprawa szatonowa wymaga pewnej uwagi. Wcześniej wspomniane krapy (łapki, podtrzymujące klejnot) mogą zahaczać o ubrania. Jest na to jednak skuteczne antidotum! Powiedzcie swoim ukochanym, aby przed zakładaniem ubrań na krótki moment rozstały się ze swoim zaręczynowym pierścionkiem ze względu na dbałość o ich odzież.

Po tej czynności – mogą się nim cieszyć tak długo, jak tylko tego pragną!

Pierścionek zaręczynowy w pełnej oprawie.

Pierścionek zaręczynowy w oprawie pełnej jest bezpieczniejszym wyborem w porównaniu do oprawy szatonowej. Charakteryzuje się ona zabudowaną górą, która skutecznie osłania zarys klejnotu. Drogocenny kamień jest przez to nieco mniej wyeksponowany oraz słabiej się mieni, gdyż dociera do niego mniej światła, ale Wasza ukochana ma pewność, że jej wyjątkowy klejnot jest stabilnie przytwierdzony. To bardzo ważne, ponieważ oprawa pełna jest szczególnie popularna w przypadku cennych, szlachetnych brylantów.

Subtelny minimalizm w oprawie kanałowej.

Oprawa kanałowa to rozwiązanie dla kobiet, które nie lubią, kiedy klejnot w ich zaręczynowych pierścionkach odstaje i jest zbyt mocno wyeksponowany. W takim zestawieniu kamienie są ułożone w rzędzie i sprawiają wrażenie „zatopionych” w obrączce. Organizacja poszczególnych elementów w takim zestawieniu, doskonale wpisuje się w minimalistyczny design każdej Pani.

Ogromną zaletą kanałowej oprawy jest duża powierzchnia, która odbija światło. Dzięki temu pierścionki, wykorzystujące tę metodę osadzenia klejnotu, wyróżniają  efektownym blaskiem.

Panowie! Jeśli więc Wasza ukochana to miłośniczka eleganckiego minimalizmu i zastanawiacie się, jak wybrać pierścionek zaręczynowy dla niej, to właśnie otrzymaliście odpowiedź.

Błyśnij z oprawą Pave Micro Pave.

W wyborze pierścionka zaręczynowego nie chodzi tylko o olśnienie przyszłej narzeczonej. Najważniejszy jest blask wdzięczności i miłości w oczach ukochanej.

Bez głębszej analizy oprawa Pave Micro Pave przypomina oprawą kanałową, jednak po bliższym poznaniu widać w nim prawdziwy majstersztyk. Charakteryzuje się ona osadzeniem dużej ilości drobnych kamieni obok siebie. Dzięki temu refleksy świetlne nakładają się na siebie i zachwycają niezwykłym blaskiem. W takim ułożeniu klejnoty wyglądają niczym powierzchnia jednolitej fali, które równomiernie odbija światło.

Oprawa Pave Mico Pave jest bardzo trudna w wykonaniu. Ciężko osiągnąć zamierzony efekt. Jubiler, tworzący pierścionek tą metodą używa do pracy mikroskopu! Za jego pomocą układa brylanty w kunsztowną mozaikę. To żmudna, bardzo precyzyjna, ale jakże satysfakcjonująca praca!

Decydując się na pierścionek w tej oprawie, masz pewność, że podarujesz swojej ukochanej świadectwo jubilerskiego kunsztu.

jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Gotowy na zaręczyny?

Ten krok wymaga wiele odwagi. Doskonale czujesz, że od tej pory… Wszystko się zmieni. Ukochana stanie się narzeczoną. Związek nabierze rozpędu, a Wasza miłość po raz kolejny zostanie utwierdzona. To wyjątkowa chwila, która się nie powtórzy. Przygotuj się na nią odpowiednio. Pierścionek zaręczynowy nie jest wyłącznie biżuteryjną błyskotką.

To symbol Waszej miłości.

Sesja egzaminacyjna to nie najszczęśliwszy okres w życiu studenta. Oprócz wielogodzinnej nauki, zmęczenia i stresu – umysł zaprząta również kwestia wyglądu. W końcu każda kobieta pragnie wywołać jak najlepsze wrażenie! Jak się ubrać na sesję, aby prezentować się schludnie, elegancko, jak i oryginalnie oraz zjawiskowo? Co założyć, aby galowy strój zyskał na uroku i nabrał niepowtarzalnego charakteru? Jak podkreślić swoją osobowość? Odpowiedzią jest biżuteria!

Biżuteria na egzamin.

Egzaminy rządzą się swoimi prawami – także w kwestii wyglądu. Na salach egzaminacyjnych na ogół dominuje galowa biel i czerń. W takim zestawieniu ciężko o przejaw oryginalności. Dlatego tak ogromną moc, ma w sobie biżuteria. To ona zmienia klasykę w coś wyjątkowego! Skromny naszyjnik, subtelne kolczyki, elegancka broszka, czy bransoletka w minimalistycznym stylu są świetnym dopełnieniem galowej stylizacji.

Biżuteria odgrywa ogromną rolę zwłaszcza w przypadku egzaminów ustnych, gdzie odpowiednia prezencja może zaważyć na końcowej ocenie. Warto rozważyć bezpieczną klasykę, ale być także przygotowanym na nutkę ekstrawagancji i skusić się na efektowniejsze dodatki. Jest tylko jedna, bardzo ważna zasada!

Biżuteria na egzamin powinna komponować się z galowym strojem oraz odpowiadać naszemu indywidualnemu stylowi. Wyróżnić się swoją oryginalnością – to Twój cel główny.

biżuteria na egzamin

Egzamin z subtelnymi kolczykami.

Nie tylko strój, ale i uczesanie ma wpływ na odpowiedni dobór kolczyków. Studentki, które decydują się na spięcie swoich włosów, śmiało mogą się skusić na biżuterię, która zostanie wyeksponowana. Dobrym wyborem będą delikatne kolczyki z cyrkoniami lub utrzymane w modnej, dwukolorowej tonacji.

Kolczyki na egzamin na bazie białych i czarnych brylantów będą doskonałym uzupełnieniem galowego stroju, utrzymanego w tej samej, kontrastującej ze sobą kolorystyce. Znakomitym pomysłem będzie również biżuteria z jasnymi perłami, a jeśli zależy Wam na bardziej efektownych dodatkach – polecamy modele z markazytami i wiszącymi perłami.

Stylowe zawieszki, czy wyraziste naszyjniki?

Więcej nie znaczy lepiej.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak się ubrać na egzamin i jaka biżuteria rozświetli Twoją galową stylizację, pomyśl nad minimalistycznym rozwiązaniem. Okazuje się, że lepszą alternatywą od bogato zdobionych, wysadzanych kolorowymi kamieniami naszyjników, mogą być subtelne i ponadczasowe zawieszki. Mają one owalny, okrągły lub kwadratowy kształt, a ich głównym zdobieniem jest brylant lub diament.

Podobnie, jak w przypadku kolczyków, świetnym wyborem będą również zawieszki na bazie pereł. Studentki preferujące oryginalną biżuterię mogą postawić na ciemną perłę Tahiti w oprawie imitującej kształt korony.

Broszka – biżuteria o wielkim znaczeniu.

Studentki, pragnące przełamać czaro-białą kolorystykę swojego galowego stroju, powinny rozważyć wybór broszki. Decydując się na tę biżuterię, śmiało możecie zrezygnować z innych, błyszczących dodatków!

Odpowiednia broszka na egzamin powinna charakteryzować się praktycznym, podłużnym kształtem. Takie modele wspaniale prezentują się na białej koszuli, czy jednokolorowej marynarce. Do wyjątkowo skromnych stylizacji, śmiało można skusić się na bardziej oryginalną broszkę zdobioną brylantami lub nawet – barokową perłą! Ponadto niezwykłe broszki w kształcie motyla o wielobarwnych skrzydłach, na pewno przypadną do gustu każdej studentce, która ceni sobie niebanalne, a jednocześnie eleganckie dodatki jubilerskie.

jak się ubrać na sesję?

Jak się ubrać na sesję?

Odpowiednia biżuteria na egzamin może dodać pewności siebie. Oczywiście, że wciąż powinno się bazować na swojej wiedzy oraz godzinach wyuczonego materiału! Jednak kolczyki, broszka, czy stylowe zawieszki są zwieńczeniem całego trudu oraz przyjemnym końcem nauki. Ponadto to element, który ma realny wpływ na końcowy wynik.

Wybór kolczyków, zawieszek i innych jubilerskich dodatków nie jest jednorazowym rozwiązaniem. Sesja egzaminacyjna nie kończy się (niestety…) na jednym semestrze, dlatego z powodzeniem wykorzystacie tę biżuterię podczas wielu okazjach.

Nie tylko tych związanych ze studiami.

Prezent na chrzest to pamiątka na całe życie.

Czy wiedzieliście, że prezent na chrzest ma swoje własne, ukryte znaczenie? Za każdym przedmiotem kryje się niezwykła symbolika! Od dawna powszechnymi prezentami dla dziecka są srebrne grzechotki i łyżeczki. Niewątpliwie są to pamiątki na całe życie! Już na zawsze będą przypominały o tych pierwszych, wyjątkowych chwilach na świecie. Sami przyznajcie… Oglądanie drobiazgów z lat dziecięcych wywołuje w nas uśmiech pełen rozrzewnienia, prawda? A czy nie byłoby jeszcze cudowniej, gdybyśmy mogli poznać ich znaczenie?

Srebrna łyżeczka przegoni głód.

Łyżeczka srebrna

Symbol dobrobytu, bogactwa i zdrowia. Tym jest właśnie srebrna łyżeczka, którą wręcza się z myślą, aby dziecko nie zaznało nigdy głodu.

Zwyczaj wręczania srebrnej łyżeczki sięga jeszcze czasów średniowiecza. Wierzono wtedy, że dziecko liżące srebrny przedmiot uniknie zarazy. Dziś natomiast możemy poszczycić się dokładniejszą i pewniejszą wiedzą. Srebro, dzieki bakteriobójczym właściowościom, naprawdę pomaga w utrzymaniu zdrowia naszej pociechy! Ciekawostką jest, że w Anglii o osobach, mających szczęście, mawia się, że urodziły się ze srebrną łyżeczką w ustach.

Grzechotka dla prawdziwych szczęściarzy.

Grzechotka srebrna

Przyznajcie, że srebrna grzechotka prezentuje się po prostu zjawiskowo! Ponadto oprócz nieznoszących sprzeciwu, czysto estetycznych walorów, niesie za sobą bardzo ważne przesłanie – jest uosobieniem szczęśliwego dzieciństwa, na które zasługuje każda pociecha. Jej uspokajający dźwięk przypomina delikatny trzepot anielskich skrzydełek. Ponadto – tak jak w przypadku łyżeczki – srebro wykazuje działanie bakteriobójcze.

Srebrna grzechotka to prezent na chrzest, który jest nie tylko ładny, ale również praktyczny dla zdrowia naszego dziecka!

prezent na chrzest

Czar wspomnień ze srebrnym smoczkiem.

Radość i bezstroskę zapewnia również srebrny smoczek. Poza dostępnymi, ciekawymi wzorami i poręcznym kształcie, znajduje się w nim skrytka na najważniejszy symbol dzieciństwa:

Pierwszy ząbek.

Miło będzie wspominać po wielu latach te wszystkie przyjemne chwile, gdy smoczek był nieodzowną częścią naszego życia…

Smoczek zabka Smooczek gwiazdka

Podaruj dziecku radość.

Prezent na chrzest, którym obdarujesz, jest pamiątką na całe życie. Tym bardziej więc warto nadać im jeszcze bardziej indywidualnego charakteru poprzez ozdobny grawer informacyjny. Z miłości do tworzenia i pasji do przeżywania tworzymy takie cuda w naszym Domu Jubilerskim A&A, który zbudowaliśmy na silnym fundamencie wartości.

Zadbaj, aby prezent dla dziecka był nie tylko ładny, ale także wartościowy!

Wiecie, kiedy przegrywamy? Nie wtedy, gdy po raz kolejny ryjemy w błocie – połamani. Przegrywamy wtedy, gdy tracimy nadzieję – złamani. I właśnie o tym będę pisał. O nadziei, której nam brakuje. A to jest Sprawozdanie Wariata. Czyli moje.

Sprawozdanie Wariata. Nadzieja w kilku słowach.

„Sprawozdanie wariata”. Tak nazwałem tekst, który teraz czytacie. Uznałem, że to całkiem niezła nazwa, no i… Zostało. Jestem więc wariatem, bo któż nim nie jest? Wszyscy mamy w sobie coś, co odróżnia nas od tła, w którym się poruszamy. Jesteśmy wyjątkowi i zwyczajni zarazem. Oryginalni, ale też podobni do innych. Chcemy wierzyć, że jesteśmy „Inni”, ale Sorry Winnetou! Nie jesteśmy! Zostawmy to jednak. Miało być o nadziei, więc będzie.

Nie uchwycisz jej w obiektywie aparatu. Nie leży sobie na sklepowej półce i nie czeka, aż po nią przyjdziesz i kupisz jak worek ziemniaków. Nadzieja jest… No właśnie. Czym?

nadzieja chroni przed śmiercią

Czym jest nadzieja?

Każdemu kojarzy się z czymś innym.

Nadzieja jest wtedy, gdy patrzymy na umierającą matkę i jesteśmy w stanie planować wraz z nią przyszłoroczne wakacje. Mimo że jej czas życia liczy się w dniach, a nie latach. Nadzieja to promyk słońca, który czujemy na skórze pomimo deszczowego i pochmurnego dnia. Nadzieja to porzucenie bezpiecznych studiów na rzecz odległych marzeń. Celów, do których nie ma mapy. Nadzieja jest intensywnym oczekiwaniem z szybkim biciem serca, czy tym razem powołaliśmy do istnienia nowe życie, mimo że specjaliści w białych fartuchach nie pozostawili nam żadnych złudzeń. Nadzieja jest wtedy, gdy potrafimy po śmierci bliskiej osoby zastanawiać się, czy jest jej wygodnie i dobrze.

To siła spajająca świat, podtrzymująca więzi i utrzymująca nas przy życiu. Pozbywając się jej, przegrywamy – fizycznie, duchowo. Pod każdym możliwym względem.

modlitwa

Nauka zabija wiarę.

Nadzieja jest czekoladą w PRL-owskich sklepach XXI wieku. Towar deficytowy, który sami sobie dozujemy, nie zauważając, że tuż obok stoi ogromny supermarket, w którym możemy przebierać w różnorodności produktów.

Ograniczamy siebie i swój sposób patrzenia na świat, bo brakuje nam wiary, które jest nierozłącznie z nadzieją związana. Wierzyć, że coś jest możliwe, to mieć nadzieję, że to coś się wydarzy. Poszliśmy mocno w teoretyczną i naukową ścieżkę rozumowania. Patrzymy w statystyki, a kolorowe słupki przebijają naszą świadomość jak zuchwałe przebiśniegi śnieżną powłokę.  Koła podzielone cyframi i kolorami wirują nam przed oczami jak parasole nad polskim morzem. Oglądamy tabelki z kolumnami cyfr, które tańczą dla nas smutną lambadę.

Przygnębiające jest życie, gdy porzucamy nadzieję na rzecz prawdopodobieństwa, statystyk i możliwości. Przestajemy wierzyć w wyzdrowienie ojca, któremu podarowano 0.1% szans na przeżycie, bo to przecież tak mało i to przecież niemożliwe, aby się udało. Niemożliwe? Myślę, że świat widział już nie takie rzeczy. Nasza nadzieja jest jak mydlana bańka. Pęka przy napotkaniu pierwszej, lepszej przeszkody. Wystarczy, że usłyszymy „nie dasz rady”, „jesteś do dupy” albo „nie ma szans” i… Siuuuup! Równia pochyła. Lecisz w dół. Szkoda.

Uzależniamy nadzieję od zewnętrznych czynników, które mogą być tak samo prawdziwe, jak fałszywe. A przecież nadzieje jest w nas. Tak samo, jak serce, żołądek, wątroba… Tylko ona nie jest fizyczna. Nie można dać dwustu złotych za jej zbadanie i uzyskać pewność, że jesteśmy zdrowi. Nikt nie powie: „Ooo Panie Tomaszu, Pana nadzieja jest zdrowa. Może Pan spać spokojnie, a gdyby pojawiły się problemy, niech Pan zażyje tabletkę dwuwiarotrinadziejomonoprzywracacza. Tak wie Pan: rano i wieczorem!”

Mimo to nadzieja w nas żyje i podtrzymuje przy życiu. Sądzę, że bardziej niż fizyczne organy organizmu. 

Gdzie szukać nadziei? Chwyć ją za rękę.

Ciągle myślę „Sprawozdaniu Wariata” i zastanawiam się, dlaczego akurat ten tytuł. Musiało coś do tego doprowadzić, ale najwidoczniej tego nie uchwyciłem. Cóż, zdarza się! Wariacki był jednak na pewno ostatni czas w moim życiu, gdzie nadzieja wyciągnęła do mnie dłoń wtedy, gdy okropnie jej potrzebowałem.

nadzieja ratuje życie

Chwyciłem ją kochani i nie mam zamiaru puszczać!

Nie powiem Wam, jak odzyskać nadzieję. Z tym nie pójdziecie do lekarza, który wypisze Wam receptę na syropek, który będziecie sobie pić przed snem i poczujecie się lepiej. Musicie nad tym popracować. Pewnie, że specjaliści Wam pomogą, ale poprzez wskazanie kierunku. Psycholog może obudzić w Was świadomość, zapalić iskierkę, ale nie zrobi za Was „brudnej roboty”. To Wy gracie tutaj główną rolę na deskach teatru życia, w którym scenografia zmienia się wraz z tykaniem zegara.

Zegara śmierci rzecz jasna, bo innego na tym świecie nie ma. Wszystkie pozostałe to tylko ludzki wymysł i próba obłaskawienia czegoś, co jest totalnie poza naszą kontrolą i człowieczymi możliwościami. Nam się tylko wydaje, że panujemy nad czasem. Ba! W ogóle nam się wydaje, że panujemy nad czymkolwiek! Zabawne myślenie… Bo przecież mamy problem nawet w zapanowaniu nad sobą i swoim życiem, no nie?

No, ale wracajmy. Nadzieja! To o niej tutaj mowa.

Szukajcie jej w sobie, ale nie tak jak szukacie pięćdziesięciu złotych, które wpadły Wam przez nieuwagę do kosza na śmieci i paluszkami próbujecie je wygrzebać, byleby nie pobrudzić wykremowanych rączek. Nadziei szukajcie całym ciałem i duszą. Wywleczcie wszystko (dosłownie – WSZYSTKO), co w sobie macie, nawet jeśli jest to piekielnie ciężkie i nieporęczne, rozejrzycie się po pustce, którą zrobiliście, a potem zacznijcie układać na nowo. Wiecie… Książki na regały, a nie na podłogę. Ubrania do komody, a nie na telewizor. Koszule na wieszaki, a nie na klamki od drzwi. Rozumiecie, o czym mówię?

W końcu ją odnajdziecie, choć może się okazać, że była w tym zakurzonym, zniszczonym i brzydkim pudle, po które sięgnęliście na samym końcu…

Nadzieja smakuje lepiej z innymi.

Jeśli macie taką możliwość, zaproście kogoś, żeby pomógł Wam w szukaniu. We dwóch zawsze raźniej, no nie? A nuż czasem ta osoba się do Was uśmiechnie, spojrzy na Was ciepło, może chwyci za dłoń albo nawet przytuli, a Wy w dziwnym i zaskakującym przypływie uniesienia, obejmiecie ją, wtulicie się w jej ciało i powiecie: „Dziękuję”.

przytulanie

Bo to jest właśnie sedno problemu. Miejsce, którego szukacie. We dwójkę szuka się nadziei szybciej. Samemu można ryć twarzą w błocie do śmierci i nigdy nie zobaczyć niczego poza śmierdzącą mazią, ale z kimś… Z kimś bliskim to się nawet przyjemnie płacze. Prawda?

Nie zamykajcie się więc na samotne poszukiwania i porządki. Wiem, że jesteśmy takimi wielkimi indywidualistami, że wołanie o pomoc nam nie przystoi… Wzdycham teraz ciężko i delikatnie kręcę głową, bo nie tędy droga. Nie bójcie się zaprosić do siebie kogoś, kogo kochacie. Zamykanie drzwi przed nosem jest bardzo niegrzeczne, a nie proszenie o pomoc wtedy, gdy jej najbardziej potrzebujemy, to zwyczajna głupota. Nie ma niczego chwalebnego w zgrywaniu chojraka. To pusta duma, która kończy się w momencie, gdy znikamy innym z oczu.

Nadzieja matką głupich, czy umiera ostatnia?

W nadziei zawiera się życie. Nawet jeśli komuś je odebrano. Komuś, kogo kochaliśmy… Kogo szanowaliśmy… Kto był dla nas cudownym człowiekiem. Bez nadziei jesteśmy chodzącymi trupami z tanich filmów o zombie. W zasadzie to nawet gorzej, bo one już niczego nie czują. A my tak: ból, rozpacz, cierpienie, krzywdę, żal, poczucie straty…

Mieć nadzieję to znaczy żyć.

nadzieja umiera ostatnia

Mówi się, że nadzieja jest matką głupich. Może… Wolę być więc głupi i mieć nadzieję, niż mądry i zdychać od środka z rozrywającym bólem straty i istnienia. Sądzę, że wiem, co autor miał na myśli.

Wierzyć, że będziemy dumnymi ojcami czwórki dzieci z cudowną żoną u boku, ale nie robiąc nic w tym kierunku – to jest głupota. Ale przecież i takie głupoty okazywały się niczym wobec potęgi, mocy i niezwykłego poczucia humoru Stwórcy, prawda? Bo „przypadkowo” w sobotni poranek natrafiliśmy w piekarni na kobietę, której pomogliśmy zbierać rozsypane po całym pomieszczeniu bułki, które nieopatrznie wypuściła ze swoich gładkich rąk. I równie „przypadkowo” nasze dłonie złapały za to samo pieczywo, a potem nasze oczy spotkały się i „niespodzianie” wymieniliśmy się numerami telefonów, potem „jakoś tak wyszło”, że zaprosiliśmy się na Facebooku i „nieoczekiwanie” spotkaliśmy się na wieczornej kolacji. Pierwszej od pięciu lat…

Kto tu jest więc głupi?

Wszyscy po trochu, bo przecież nie wszystko musi kończyć się szczęśliwie. Nasza mama może umrzeć, chłopak nas rzucić, a praca okazać się wyjątkowo gównianą robotą, której nienawidzimy z całego serca, a szef prostakiem bez godności. Ale jest nadzieja… I dlatego wierzymy, że to nie okaże się prawdą, a przyszłość będzie lepsza.

Zginiesz, czy przetrwasz?

Widzisz czytelniku… Nadzieję można posmakować, dotknąć, zobaczyć, usłyszeć i zwłaszcza – poczuć. Zwariowałem? W takim razie tajemnica naszego tytułu została rozwiązana! A skoro osiągnęliśmy tak wiele, nie zatrzymujmy się. Idźmy dalej.

Nadzieję możesz zobaczyć na uśmiechniętych twarzach, które pomimo bólu, cierpienia i ogromnej krzywdy wciąż wierzą. Jest czułym głosem ukochanej, który przebija się przez Twój szloch. Nadzieja to dotyk, który dodaje otuchy w najczarniejszych momentach życia. To zapach mroźnego powietrza w słoneczny, zimowy poranek, który jest dla nas dowodem, że jednak jeszcze żyjemy…

czy nadzieja jest matką głupich?

Jest niematerialna, ale wcale nie nieuchwytna.

Bywa, że trudno jest po nią sięgnąć. Toniemy w ciemności, łykamy łzy, serce boli nas z rozpaczy, a obok nie ma nikogo, kto mógłby nam pomóc. Zajęci swoimi problemami, zamknięci w swoich światach, nie dostrzegają, że potrzebujemy pomocy. Nie obwiniajmy ich, bo każdy ma swoje życie, w którym są inne problemy, inne troski, inne decyzje i wybory.

Jest nam ciężko i nie czujemy najmniejszego promyka na twarzy. Powtarzamy sobie, że to koniec, że nie ma żadnego wyjścia… I tak mija dzień pierwszy.

W drugim budzimy się z tym samym bólem. Cierpimy, tłuczemy się od ściany do ściany, nie mogąc normalnie funkcjonować. To amok rozpaczy. Tak mija dzień drugi.

W trzecim wstajemy z łóżka, siadamy przy stole i sięgamy po kromkę chleba, którą żujemy beznamiętnie i bezrefleksyjnie, rozpamiętując wszystkie błędy i krzywdy. Tak mija dzień trzeci.

Po nim nastąpi dzień czwarty, ósmy, siedemnasty i czterdziesty czwarty.

I wiecie, co?

To wcale nie musi minąć. Przykro mi, bo pewnie spodziewaliście się, że napiszę, iż ból zelżał, cierpienie ustało… Może. Kto to wie? Równie dobrze historia może kończyć się na wytrzymałym pasku od spodni, przewieszonym przez równie mocny żyrandol w salonie. Brutalne, ale brak nadziei pozbawia chęci do życia. Bo po co żyć, skoro nie widzi się światełka w tunelu, nawet jeśli są to reflektory zbliżającego się pociągu? 

Pomyśleliście, że zawsze można do niego (a nie pod niego) wskoczyć?

Nie porzucaj nadziei!

Miejmy nadzieję, że wyzdrowiejemy. Wierzmy, że wyjdziemy z tego cało, nawet jeśli teraz jest tak piekielnie źle. Miejmy nadzieję, że odbudujemy relację z mamą. Że po śmierci zobaczymy naszego ukochanego dziadka, ukochaną babcię, ukochanych ludzi, którzy odeszli… Wierzmy, że możemy spełnić swoje marzenia i nigdy nie porzucajmy nadziei, że pomimo osaczającego nas zła, za nim zawsze znajduje się promyk dobra.

Tak jak ponad gęsto zbitymi chmurami w wyjątkowo deszczowy dzień, zawsze znajduje się słońce.

Nie porzucaj nadzieje,

Jakoć sie kolwiek dzieje:

Bo nie już słońce ostatnie zachodzi,

A po złej chwili piękny dzień przychodzi.

Napisał to człowiek, który stracił swoje ukochane dziecko. Swoją ukochaną Urszulkę Kochanowską…

Nie porzucaj nadziei człowieku. Jest źle, ale może być lepiej. Uwierz, wstań i idź dalej.

To wcale nie jest koniec…

wiara

Mówisz, że chcesz być szczęśliwy, ale żyjesz na zaciągniętym ręcznym hamulcu? Pożądasz przygód, ale boisz się ciężaru plecaka? Pragniesz spełniać marzenia, ale brzydzisz się potu? Zabawne… Nie uważasz, że to śmieszne? Żyjesz asekuracyjnie. Ciągle się boisz! A odwaga? Co z nią? Podejmij ryzyko!

Gdzie Twoja odwaga, Człowieku?

Dziwi mnie ludzka (w tym także moja) skłonność do komfortu i życia według ustalonych dogmatów. Zachowujemy się, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Zapominamy, że teoretycznie mamy przed sobą około siedemdziesięciu lat.

Dużo? Mało?

Co za różnica, skoro nie potrafimy tego wykorzystać?

Ciągle się boimy. Kieruje nami strach. Najmniejszy przejaw „inności” powoduje, że nasze serce przyspiesza, na czole perli się pot, a nasze nogi miękną. Ryzyko jest nam obce!  Wybieramy nijakość, którą reprezentujemy sobą na co dzień. Jesteśmy szarą masą bez wyrazistości.

odwaga

Zakładamy kajdanki na nadgarstki, przykuwamy się do ściany, a potem płaczemy, że nie możemy się ruszyć! To tak, jakby zamknąć oczy i narzekać, że jest ciemno! Człowieku, myśl! Podejmij ryzyko!

Ale wiesz, że nie jesteś wieczny, prawda?

Wchodzicie do lasu. Byliście w nim tylko jeden raz – z rodzicami. Świeci słońce, a jakaś niesforna pszczoła brzęczy Wam obok ucha. Nagle zatrzymujecie się. Widzicie dwie drogi. Obie bardzo do siebie podobne. Jedną już jednak szliście. Wtedy – z rodzicami. Druga jest Wam obca. Pozostaje nieodkryta i tajemnicza. Którą drogą pójdziecie? Gdzie postawicie pierwszy krok?

mroczny las

Rozumiecie tę analogię? Nie ryzykujemy, bo wolimy tkwić w swoim małym świecie bez perspektyw. Ten świat przynajmniej znamy.

Życie to podróż. Każdy wie, kiedy się narodził, ale nikt nie wie, kiedy umrze. Wyobrażacie sobie, znać datę swojej śmierci? Ależ to by niszczyło całą zabawę! Bo co to za frajda, skoro wiesz, że jutro umrzesz na udar mózgu? Po co się więc starać, jeśli i tak zgaśnie światło, i… Koniec! Nie ma Cię!

Nikt nie wie, jak długa jest jego droga i dokąd ona prowadzi! To jest właśnie najciekawsze. Rodząc się, stajemy na nieznanej ścieżce. Z biegiem lat poznajemy ją coraz lepiej. Tylko od nas zależy, czy będziemy szli naprzód, eksplorując teren, czy wciąż będziemy dreptać po swoich śladach.

Podejmij ryzyko! Zaryzykuj! Zrób coś… Innego. Coś, co wprawi w zdumienie Ciebie samego! I proszę, niech to nie będzie zmiana smaku dżemu na śniadaniowej kanapce…

Podjąłem ryzyko i… zostałem orangutanem?!

Ponad rok temu nadszedł dzień, w którym zaryzykowałem. Serce waliło jak młotem, a stres wylewał mi się uszami. Słyszałem, jak wielka część mnie krzyczy, abym przestał, ale powiedziałem sobie:

Tomasz, spróbuj. Jedynie spotkasz się z krytyką. Jedynie nie podołasz. Co możesz stracić?

W tym miejscu wymieniłem parę czynników.

Następnie zapytałem siebie:

A co możesz zyskać?

Podziałało.

W ten sposób jestem tutaj i piszę dla Was tekst numer 131. Bez ryzyka, które podjąłem ponad rok temu, nie byłbym w tym miejscu. Bez ryzyka innych osób nie miałbym nawet szans na podjęcie decyzji.

Rozumiecie znaczenie tego wszystkiego?

Gdyby nie ryzyko, być może nigdy nie wydałbym książki. Gdyby nie to ryzyko, prawdopodobnie wiedziałbym w tym momencie o połowę mniej i wciąż kręcił się wokół własnego ogona, sądząc, że odkrywam siebie. Ryzyko pozwoliło mi wyjść z klatki. Dotrzeć na rozległą, leśną polanę, z której roztaczają się dziesiątki dróg – każda jest inna i jeszcze przeze mnie nieodkryta.

Co jednak najważniejsze, to ryzyko pozwoliło mi uwierzyć w siebie. Jeśli wciąż uważacie, że uprawiam tani coaching, to przyjmuję to wszystko z wdzięcznością. Dopóki widzę, że się rozwijam, otaczam się wartościowymi ludźmi i kieruję się dobrymi wartościami, możecie nazywać mnie nawet orangutanem Bobo.

Nie jesteś gorszy! Zaryzykuj i kreuj świat.

Przeceniamy straty, które możemy ponieść. Wyolbrzymiamy każdą klęskę, nie doceniając przy tym potencjalnych zysków. Jesteśmy czarnowidzami! Porażka wydaje nam się o wiele bardziej prawdopodobna niż zwycięstwo, nawet jeśli szanse wynoszą pół na pół. Skąd wiesz, że ryzyko podjęte dziś, nie spowoduje ogromnego sukcesu i niezwykłej przygody w Twoim życiu za pięć lat? Skoro zakładasz porażkę, czemu nie możesz założyć zwycięstwa?

Steve Jobs, w nagraniu, które otwiera oczy, rzekł:

Everything around you that you call life, was made up by people that were no smarter than you.

Idziesz smętnie swoją ścieżką i patrzysz wyłącznie pod nogi. Buty szeleszczą na opadłych, jesiennych liściach. Są żółte, czerwone, ale dominują te brunatne. Jest cicho. Tylko delikatny szelest… Powoli zapada zmrok. Wszystko gaśnie. I nagle dociera do Ciebie, że wcale nie jesteś gorszy!

Stajesz z wrażenia, rozglądasz się i zaczynasz rozumieć! Po upływie dziesięciu sekund już biegniesz. Pędzisz wprost w nieznane, bo rozumiesz, że to właśnie jest sensem życia.

droga w nieznane

Jesteś swoim więźniem.

Nie możesz wszystkiego, ale możesz więcej, niż sądzisz. Powiedz Nickowi Vujicicowi, że nie może pływać, prowadzić spotkań z dziesiątkami tysięcy ludzi i pisać książek. Powiedz Isaiahowi Thomasowi, że nie może być jednym z najbardziej rozpoznawalnych koszykarzy NBA. Idź i powiedz Elonowi Muskowi, że nie może zmieniać naszego spojrzenia na wszechświat, kolonizując Marsa.

Idź. Zrób to!  Zobaczysz, że każdy – nie tylko wyżej wskazani – uśmiechnie się dobrotliwie pod nosem i szepnie:

Nie mogę? Kto tak twierdzi? A zresztą… Po prostu patrz.

Wszystko, co nas ogranicza, to my sami. Dogmaty, które zostały nam wpojone przez otoczenie: rodzinę, szkołę, nauczycieli, kolegów. Chłoniemy rzeczywistość naszych bliskich, nie zastanawiając się, co tak naprawdę jest prawdą!

Zobaczcie, w jakim ciemnogrodzie umysłowym żyjemy! Skupiamy się wyłącznie na maleńkim pyłku możliwości.

Naszym całym światem jest dom, w którym żyjemy, budynek, w którym pracujemy, sklep, w którym kupujemy i droga, po której jeździmy!

To gorsza ciemnota niż w średniowieczu. Tam przynajmniej zwracano uwagę na nieuchronnie, zbliżającą się śmierć, a my zachowujemy się jak nieśmiertelni ignoranci!

Przepraszam. Nie piję. Wolę Rio!

Mamy do dyspozycji cały świat. Cały! Sądzicie, że nie możecie go zdobywać? Dokładnie.

Tylko tak sądzicie.

Parę dni temu rozmawiałem z moim przyjacielem. Jak zawsze była to głęboka, ożywiona i w żaden sposób nieograniczająca rozmowa.

Od słowa do słowa ustaliliśmy jedną, bardzo ważną rzecz.

Jeśli każdego dnia schowasz do skarbonki dziesięć złotych, co jest zapewne odpowiednikiem kawy w Starbucksie, to za osiemnaście miesięcy będziesz w stanie spędzić cały miesiąc w Rio de Janeiro.

Tak. W tym Rio. W Brazylii.

pomnik Chrystusa w Rio de Janeiro

Naprawdę nadal twierdzisz, że się nie da? Że nie możesz poznawać nowych dróg w swoim życiowym lesie, bo nie masz na to pieniędzy? Przestań kupować tę butelkę pepsi każdego dnia. Za rok spędzisz co najmniej tydzień w dowolnym miejscu w Europie.

Wszystko jest kwestią perspektywy. Nie widzimy okazji, bo nie myślimy. Jesteśmy głupcami, którzy stają na ścieżce i idą do punktu, w którym droga się urywa. Baterie się wyczerpują i w ostatnim przebłysku świadomości, zaczynamy rozumieć, że to koniec i nie będzie dalszego ciągu.

Nie ma Happy Endu.

Bzdurą jest, że spróbujesz następnym razem, bo teraz nie czujesz się najlepiej. To największe kłamstwo, jakie słyszałem. Nigdy nie będzie idealnego momentu! Nie ma czegoś takiego jak perfekcyjny czas na zrobienie czegoś. Zawsze może nam się wydawać, że mogliśmy zrobić coś lepiej, ale przecież równie dobrze, mogliśmy zrobić coś gorzej. Myślisz o tym?

Koloseum w Rzymie

Podejmij ryzyko i przeżyj przygodę.

Zaryzykuj nie tylko dla zysków, ale dla samej ekscytacji z podróży. Wiesz, jakie to niesamowite, gdy wchodzisz w nową drogę i widzisz, że tutaj wszystko jest inaczej?

Idziesz i dostrzegasz, że drzewa są inne. Nigdy takich nie widziałeś! Rozłożyste konary, ogromne liście i kora miękka w dotyku. Patrzysz w dół, a tam fioletowe kwiaty. Mają płatki w kształcie serca! Chcesz je dotknąć, ale nim je muśniesz, uderza Cię ich wspaniały zapach, którego nigdy w życiu nie czułeś! Dociera do Ciebie, że to jest to. Poznawanie jest sensem życia. Doświadczanie, a nie pieniądze. Przeżywanie, a nie stabilność!

piękna natura

Stateczność jest dobra, ale dla osób, które lubią kręcić się w kółko. Daje bezpieczeństwo i komfort, ale co poza tym?

Mieszkanie na kredyt, samochód na raty, praca na etat, życie na przetrwanie…

Czy tak ma wyglądać nasz koniec? Czy naprawdę tego pragniecie? Stabilności w wieku, w którym wciąż możecie dosłownie zdobywać szczyty?

Proszę Was.

Nie mówcie mi, że nie ryzykujecie, bo tak lubicie, kiedy wszystko w Waszym wnętrzu krzyczy i rwie się do działania. Wiem doskonale, że istnieje garstka, która lubi tę stagnację i wcale jej nie przeszkadza gniecenie trawy na polanie życia, którą spacerują od dziesiątek lat. Super! Ale co z resztą? Co z nami wszystkimi, którzy pragną wejść w ciemny las bez działającej nawigacji i z rozładowanym telefonem? Co z nami, którzy chcą, ale się boją?

Odważ się żyć, bo na razie wyłącznie śnisz.

Ryzyko nie jest łatwe, ale kogo to obchodzi?

Wszystko bardzo prosto brzmi, ale wierzcie mi, że naprawdę wiem, jak ciężko jest tego dokonać.

Stajecie przed drogą. To próba numer sześćdziesiąt osiem. Serce wali Wam jak oszalałe. Zaraz wyskoczy z piersi. W głowie huczy krew. Patrzycie wprost w nieznane. Gdzieś daleko na drodze majaczą ślepia. Kogo? Dzikiego zwierzęcia? Potwora? A może to tylko zwidy? Czujecie ucisk w żołądku i niesamowitą sztywność wszystkich mięśni. Teraz – myślicie. – Zrobię to! Bierzecie głęboki wdech. Z wrażenia zatyka Wam płuca. Nie słyszycie niczego poza własnym, ciężkim rytmem serca. Odliczacie. Od trzech.

Dwa.

Jeden.

podejmij ryzyko

I już macie robić ten pierwszy, najważniejszy krok, gdy nagle… Coś Was powstrzymuje. To Wy. Wasz lęk. Czujecie potworną niemoc. Opadacie z sił, spada adrenalina, wiotczeją mięśnie. Pojawiają się łzy i gorycz porażki. Kolejny raz zawiodła odwaga. Stchórzyłeś. Zamiast zwycięstwa, ponowie wydeptujesz tę samą ścieżkę…

Pierwszy Krok można nazwać różnie.

To może być naciśnięcie klawisza Enter w wiadomości do dziewczyny, która Wam się podoba. Może być to szybki ruch kostkami palców w drzwi, na których napisano: Prezes Firmy, Jan Kowalski. Możliwe, że jest nim zwykłe Przepraszam, powiedziane w odpowiednim czasie do właściwej osoby.

Nie ważne, czym jest dla Ciebie Pierwszy Krok. Zaryzykuj. Jeśli przegrasz – będzie bolało. Jeśli nie zrobisz niczego – będzie bolało jeszcze mocniej. Natomiast jeśli wygrasz – ból zniknie.

Co więc możesz stracić, skoro najgorsze, czego możesz dokonać to brak decyzji i bierność?

Odważ się żyć!

zaryzykuj

Uświadom sobie, ile przygód możesz przeżyć, gdy tylko sobie na to pozwolisz! Nie mówię tu o światowych wojażach, ale o codziennych sytuacjach! Zobacz, ile możesz zyskać, uśmiechając się do starszej Pani w tramwaju. Ile możesz zyskać, odzywając się do kobiety, która Ci się podoba. Nie musisz podbijać całego świata!

Sami siebie ograniczamy. Nikt nie zakłada nam kajdan na dłonie. Nikt nie każe nam błądzić w kółko i wydeptywać wąskiej ścieżki na polanie dorosłości. To zabawne, że tak bardzo siebie ranimy. W jakim celu? W imię komfortu? To śmieszne, bo właśnie poprzez ten komfort i nadmierne przywiązanie do niego, wyrządzamy sobie wyłącznie ból i cierpienie.

Życie z klapkami na oczach nie jest prawdziwym życiem. To jak patrzenie na świat przez dziurkę od klucza. Niby coś widać, ale obraz jest tylko częścią szerszej perspektywy.

Gdzie się podziała Twoja odwaga? Gdzie ta brawura, która w dzieciństwie nakazała Ci wstać i iść o własnych siłach? Zaryzykuj. Nie pukaj, ale chwyć za klamkę i wtargnij do środka. Masz do tego prawo, bo to Twoje życie! Dopóki oddychasz, możesz to zrobić. Pospiesz się jednak, bo ścieżka, którą podążasz, lada chwila może się urwać.

Podejmij ryzyko i z niej zejdź. Prosto w nieznane.

#kolejne artykuły