Sportowa Polska lekkoatletyką stoi! ME Berlin 2018 | worldmaster.pl
#

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy były dla polskiej reprezentacji nadzwyczaj dobre. Zdobyliśmy 12 medali a występy wszystkich reprezentantów zasługują na najwyższy szacunek oraz podziw. Z przyjemnością oglądało się ich walkę i zaangażowanie. Po nieudanych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej okazało się, że sportowa Polska lekkoatletyką stoi!

SportowaPolskaLekkoatletykomStoi

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Występy wielu naszych reprezentantów zasługują na uznanie jednak postawa Justyny Święty-Ersetic jest wyjątkowa. W finale na 400 metrów nasza zawodniczka dogoniła w pięknym stylu greczynkę, aby “rzutem na taśmę” wywalczyć złoto.  Za około godzinę od tego triumfu Pani Justyna znów miała start w finale na 4 x 400 m i razem z koleżankami zdobyła kolejne złoto dla polskiej reprezentacji.

Po raz kolejny zagraniczni komentatorzy musieli uczyć się polskich nazwisk a ” Mazurek Dąbrowskiego” był grany niemal każdego dnia po kilka razy.  Nasza reprezentacja zdobyła łącznie 12 medali (siedem złotych, cztery srebrne i jeden brązowy).

Złote medale zdobyli: Justyna Święty-Ersetić (bieg na 400 m), Anita Włodarczyk (rzut młotem), Paulina Guba (pchnięcie kulą),  Adam Kszczot (bieg na 800 m), Michał Haratyk (pchnięcie kulą), Wojciech Nowicki (rzut młotem) oraz sztafeta pań 4×400 metrów.

Srebrne medale wywalczyli: Sofia Ennaoui (bieg na 1500 m), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Paweł Fajdek (rzut młotem), Marcin Lewandowski (bieg na 1500 m).

Jedyny brązowy medal zdobyła: Joannie Fiodorow (rzut młotem).

antananarywczyk

Źródło: sport.pl

Anita Włodarczyk, która wywalczyła złoto w rzucie młotem dedykowała medal Swoim rodzicom oraz śp. Irenie Szewińskiej.

Sportowa Polska lekkoatletyką stoi!

Nie wszystkim naszym reprezentantom udało się zdobyć medal w Berlinie, jednak wszyscy pokazali wolę walki i charakter…Takich występów reprezentacji Polski sobie życzymy…Jesteśmy z Was dumni i dziękujemy!

Oglądając Mistrzostwa Świata w Rosji wszyscy jesteśmy świadkami wyczerpujących dla piłkarzy i kibiców dogrywek, które kończą się rzutami karnymi. Cały sportowy świat debatuje nad sensem dogrywek, które i tak w większości przypadków kończą się “jedenastkami”. Gdyby nie dogrywka piłkarze mogli by więcej dawać z siebie w 90 minutach meczu, a rzuty karne może nie były by potrzebne. Przepisy. Właśnie skąd się to wszystko wzięło? Jaka jest historia rzutu karnego w piłce nożnej?

William McCrum

Źródło: footballpink.net

William McCrum i jego szalona idea

To jest dosyć niesamowite, ale kiedyś nie było rzutów karnych. Atakujący na bramkę przeciwnika zawodnicy faulowani w pobliżu bramki wykonywali rzuty wolne nawet z odległości 2 metrów. Rewolucja w karaniu zawodników odbyła się dzięki bramkarzowi zespołu Milford Everton w hrabstwie Armagh w Irlandii Północnej.

W 1890 roku William McCrum był wyśmiewany za swój pomysł szczególnie przez brytyjskich działaczy piłkarskich, którzy w ogóle nie akceptowali możliwości faulowania piłkarzy, bowiem uważali piłkę nożną za grę gentlemanów.

rzut-karny

Źródło: tumblr.com

Rzut karny

Po licznych debatach i dyskusjach wśród działaczy piłkarskich dodano możliwość wykonywania rzutu karnego z ok. 12 jardów czyli ok. 11 metrów.  Stało się to 2 czerwca 1891 roku, wówczas rzuty karne oficjalnie zostały zaakceptowane i wprowadzone do zasad gry piłkarskiej “piłki nożnej”.

Jan Tomaszewski jako pierwszy obronił dwa rzuty karne

Jan Tomaszewski wybitny bramkarz reprezentacji Polski w 1974 roku na mundialu w RFN obronił dwa rzuty karne. Tomaszewski jako pierwszy bramkarz w historii Mistrzostw Świata dokonał tego wyczynu i został przez Pelé nazwany najlepszym bramkarzem na świecie. Jan Tomaszewski uważa, że:

“Nie ma dobrze obronionych rzutów karnych, tylko są źle strzelone”

jan-tomaszewski

Źródło: przegladsportowy.pl

Coś w tym powiedzeniu jest, jednak obserwując jak “jedenastki” bronił bramkarz reprezentacji Danii: Szmaichel lub Chorwacji: Subasić, można odnieść wrażenie, że oni dobrze wiedzą jak to robić i nawet specjalnie są do tego przygotowani.

Historia rzutu karnego w piłce nożnej

Niewykorzystany rzut karny wielu już kibiców przyprawił  o “zawał serca”, a największe gwiazdy piłki nożnej odchodziły pozbawione chwały po zmarnowanym strzale lub rewelacyjnej obronie bramkarza. Jedno jest pewne czeka nas jeszcze mnóstwo emocji na tym mundialu. Czy losy turnieju do końca już będą rozstrzygane przez “jedenastki”? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale rzut karny jako przepis w zasadach gry: piłki nożnej, wydaje się być nie zagrożony.

Źródło: fifa.com/ studio mundial tvp.sport: “Jan Tomaszewski”.

Stało się – ale kibicujemy dalej! Reprezentacja Polski po trzech meczach na mundialu zajmuje ostatnie miejsce w grupie z 3 punktami. Wraca do kraju po fazie grupowej.

Oglądałem mecz z Japonią i cieszę się, że nasza reprezentacja wygrała. Fakt byłem zły, po tym co pokazali w meczach z Senegalem i Kolumbią, ale powiedziałem swoim synom, gdyż staram się wychowywać pociechy w duchu sportu i zdrowej rywalizacji, że prawdziwy kibic jest zawsze ze swoją drużyną. Na dobre i na złe.

koszulki-reprezentacji

Żródło: pzpn.pl

W naszej polskiej mentalności niestety jest skaza, w sumie nie wiem czym spowodowana, kompleksami czy tym, że tyle lat nic nam się nie udawało. Taka mentalność, że sami siebie “kopiemy”. Nie szanujemy się nawzajem. Niestety. I jak już ktoś z nas się przewróci to większość mu raczej nie pomoże i wylewa się na niego fala niekonstruktywnego “hejtu”. To mnie smuci.

Czytałem memy po przegranych meczach. Mam wiele uwag do trenera, piłkarzy, sztabu itd. Ale niech te komentarze oraz krytyka będą konstruktywne. Niech wnoszą dobrą jakość i nadzieję na przyszłość. Przecież nie przestanę kibicować naszym reprezentantom z tak przyziemnych powodów.

Przypominam, że na naszym pięknym globie są 194 państwa. Na mundial pojechały 32 reprezentacje po wcześniejszych, bardzo trudnych eliminacjach. Do Rosji nie pojechały takie ekipy jak Włosi czy Holendrzy, którzy byli na mundialach zawsze.

Oglądając mundial w Rosji mam wrażenie, że poziom drużyn występujących jest bardzo wysoki. Niemcy, Mistrz Świata z przed czterech lat zajął ostatnie miejsce w grupie. Tak naprawdę nie ma na mundialu słabych drużyn. Nie próbuję nikogo tłumaczyć.

reprezentacja

Źródło: pzpn.pl

Od kilku imprez niestety, nasza kadra jest reprezentacją “marketingową” kraju. Trener i piłkarze przed turniejem występują w kilkunastu reklamach i promują różne dobra materialne. Owszem mają swoje “pięć minut”, ale dlaczego nie może to odbywać się jak w przypadku Reprezentacji Polski w piłce siatkowej? Gdzie jest jeden sponsor strategiczny. Piłkarze nie powinni grać w spotach reklamowych do czasu powrotu z mundialu.

Praca w reklamie jest bardzo męcząca i trwa wiele godzin. Dochodzą do tego jeszcze przejazdy na plany reklamowe oraz niekończące się duble. Nasze “orły reklamy” nakręciły kilkanaście spotów, które w tym momencie niestety są antyreklamą reprezentacji. Czas poświęcony na nakręcenie spotów można było przeznaczyć na treningi lub regenerację zawodników.

stalo-sie-ale-kibicujemy-dalej

Żródło: www.olsztyn.eu

Stało się – ale kibicujemy dalej!

Wszyscy znamy się najlepiej na piłce nożnej. Tak samo jak większość kibiców nie rozumiem wyborów w kwestii powołań, taktyki oraz składów na poszczególne mecze mundialowe. To była decyzja trenera. Trzeba lub można ją uszanować. Teraz jak w cywilizowanym kraju powinniśmy podsumować ten etap, wyciągnąć wnioski i poprawić to co jest do poprawy. Najbardziej szkoda niewykorzystanego potencjału, który niewątpliwie w tej kadrze drzemie oraz braku woli walki, szczególnie w dwóch pierwszych spotkaniach.

You’ll never walk alone

Brakuje mi w naszej mentalności zachowania kibiców zespołu FC Liverpool, bądź kibiców większości klubów, trzecioligowych lub takich małomiasteczkowych, którzy wierzą w swoją drużynę i kibicują jej zawsze. Owszem cierpią i denerwują się z powodu niekorzystnych wyników, ale są ze swoją ekipą do końca.

“Jeśli nie stać Was na wsparcie, kiedy przegrywamy – nie macie prawa wspierać Nas, kiedy wygrywamy” – Sir Alex Ferguson.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Mundial 2018 – sezon poprzedzający udział Polaków w Mistrzostwach Świata w Rosji tj. występy Polaków w sezonie 2017/2018 przed największą piłkarską imprezą . Nie prezentuje się to dobrze. W każdej formacji znajdą się zawodnicy którzy mają bardzo mało minut rozegranych w trakcie całego sezonu, a są na MŚ 2018 w Rosji.

W pierwszym i drugim meczu Polaków  na  turnieju w Rosji  w zasięgu 2700 minut gry w klubie przez cały sezon tj około 30 spotkań (liga puchary itd.) rozegranych po 90 minut udało się to tylko 4 zawodnikom. (Polska ekstraklasa rozegrała 37 spotkań, co daje wynik 3330 minut). Z kadry Adama Nawałki w wyjściowym składzie z wynikiem około 2700‚ było CZTERECH PIŁKARZY 🙁 w  każdym z 2 meczy: Jak było w trzecim  ? Widzieliście, ale nie widzieliście jak grali przez cały sezon i jak przygotowywali się wybrańcy Trenera Nawałki.

Zapraszam

Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia. Jako zaplanowany i dodatkowy wysiłek znacząco kształtuje potencjał zdrowotny oraz osobowość. Zalecenia dotyczące treningu, zdrowego odżywiania oraz zasad zdrowego trybu życia, odgrywają ważną rolę w tworzeniu świadomości prozdrowotnej.

Aktywność fizyczna niekoniecznie musi być powiązana z intensywnym wysiłkiem oraz zmęczeniem. Pożądaną aktywnością ruchową może być zwykły spacer, który poświęcony jest na odprężeniu ciała. Zmiana niekorzystnych nawyków życia codziennego jest szczególnie istotna dla kobiet, które zaszły w ciążę. Niestety, według badań wynika, iż kobiety ciężarne niechętnie wdrażają aktywność fizyczną i wybierają bierny wypoczynek, co wpływa niekorzystnie na sferę psychiczną oraz fizyczną.

Wyuczony wysiłek fizyczny przed ciążą jest znaczącym czynnikiem warunkującym aktywne podejście do tego szczególnego stanu. Kobiety z tej grupy doświadczają wielu korzyści wynikających z czynnego stylu życia, np.: ograniczenie przyrostu masy ciała, zmniejszenie dolegliwości związanych z ciążą czy szybszy powrót do sprawności fizycznej po porodzie. Jednak większą grupę stanowią kobiety, które nie były aktywne  przed zajściem w ciążę, argumentując wieloma wątpliwościami i obawami o swój stan zdrowia oraz dziecka.

pływanie w ciąży

Dzięki rozwojowi medycyny zmieniają się rekomendacje dotyczące bezpiecznego postępowanie w czasie ciąży. Odchodzi się od ograniczania aktywności związanej z wysiłkiem na rzecz promowania regularnej i czynnej aktywizacji kobiet.

Do korzyści wynikających z aktywnego trybu życia należy:

 • zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
 • wzrost siły mięśniowej,
 • zwiększenie ruchomości stawów,
 • skrócenie czasu porodu,
 • złagodzenie dolegliwości ciążowych,
 • zmniejszenie wystąpienia ryzyka cukrzycy ciążowej,
 • kontrola wzrostu masy ciała,
 • zmniejszenie otyłości,
 • lepsze samopoczucie,
 • silniejsze napięcie mięśni brzucha,
 • przyspieszenie cofania się zmian ciążowych w połogu.

Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinny być wykonywane poprawnie oraz powtarzane przynajmniej 3 razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu wykluczenia przeciwwskazań.

Rodzaj aktywności jest sprawą indywidualną oraz zależną od: stopnia aktywności przed ciążą, motywacji oraz samopoczucia ciężarnej, aspektu ekonomicznego, ilości wolnego czasu oraz wsparcia rodzinnego. Optymalny czas trwania gimnastyki to 45 minut (15 min. rozgrzewki, 15 min. ćwiczeń ogólnokondycyjnych, 15 min. relaksu).

aktywność fizyczna w ciąży

Przykładowe formy aktywności fizycznej przeznaczone dla kobiet w ciąży

 1. Pływanie

Właściwości wodnego środowiska umożliwiają odciążenie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków oraz grzbietu, poprawę krążenia krwi w kończynach dolnych oraz poprawę ruchomości w stawach biodrowych.

 1. Spacer

Jest to najbardziej powszechna forma ruchu. Zalecany jest 30-minutowy spacer każdego dnia.

 1. Jazda na rowerze stacjonarnym

Do zalet ćwiczeń na rowerze stacjonarnym należą: zmniejszanie występowania skurczów łydek, redukcja obrzęków, poprawa kondycji fizycznej, aktywizacja mięśni oraz zapobieganie nietrzymaniu moczu.

 1. Ćwiczenia jogi/ pilates dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia te eliminują stres, poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko występowania depresji poporodowej, poprawiają samopoczucie a ciało staje się silniejsze oraz bardziej gibkie.

 1. Zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży

Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na ich atrakcyjność oraz duży rozwój klubów fitness. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie teoretyczne instruktorów, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia płodu oraz matki.

Podejmując się aktywności fizycznej należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z  nieprawidłowej lub zbyt intensywnej aktywności ruchowej, np.: przegrzanie organizmu czy ryzyko wystąpienia urazu mechanicznego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, dlatego powinniśmy być świadome prozdrowotnego wpływu zarówno na nasz organizm jak i na rozwijające się dziecko. Pamiętajcie o tym! 🙂

Źródło:

#kolejne artykuły