Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem zdrowego stylu życia. Jako zaplanowany i dodatkowy wysiłek znacząco kształtuje potencjał zdrowotny oraz osobowość. Zalecenia dotyczące treningu, zdrowego odżywiania oraz zasad zdrowego trybu życia, odgrywają ważną rolę w tworzeniu świadomości prozdrowotnej.
Aktywność fizyczna niekoniecznie musi być powiązana z intensywnym wysiłkiem oraz zmęczeniem. Pożądaną aktywnością ruchową może być zwykły spacer, który poświęcony jest na odprężeniu ciała. Zmiana niekorzystnych nawyków życia codziennego jest szczególnie istotna dla kobiet, które zaszły w ciążę. Niestety, według badań wynika, iż kobiety ciężarne niechętnie wdrażają aktywność fizyczną i wybierają bierny wypoczynek, co wpływa niekorzystnie na sferę psychiczną oraz fizyczną.
Wyuczony wysiłek fizyczny przed ciążą jest znaczącym czynnikiem warunkującym aktywne podejście do tego szczególnego stanu. Kobiety z tej grupy doświadczają wielu korzyści wynikających z czynnego stylu życia, np.: ograniczenie przyrostu masy ciała, zmniejszenie dolegliwości związanych z ciążą czy szybszy powrót do sprawności fizycznej po porodzie. Jednak większą grupę stanowią kobiety, które nie były aktywne przed zajściem w ciążę, argumentując wieloma wątpliwościami i obawami o swój stan zdrowia oraz dziecka.
Dzięki rozwojowi medycyny zmieniają się rekomendacje dotyczące bezpiecznego postępowanie w czasie ciąży. Odchodzi się od ograniczania aktywności związanej z wysiłkiem na rzecz promowania regularnej i czynnej aktywizacji kobiet.
Do korzyści wynikających z aktywnego trybu życia należy:
- zwiększenie wydolności krążeniowo-oddechowej,
- wzrost siły mięśniowej,
- zwiększenie ruchomości stawów,
- skrócenie czasu porodu,
- złagodzenie dolegliwości ciążowych,
- zmniejszenie wystąpienia ryzyka cukrzycy ciążowej,
- kontrola wzrostu masy ciała,
- zmniejszenie otyłości,
- lepsze samopoczucie,
- silniejsze napięcie mięśni brzucha,
- przyspieszenie cofania się zmian ciążowych w połogu.
Aby ćwiczenia przyniosły pożądany efekt, powinny być wykonywane poprawnie oraz powtarzane przynajmniej 3 razy w tygodniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Rodzaj aktywności jest sprawą indywidualną oraz zależną od: stopnia aktywności przed ciążą, motywacji oraz samopoczucia ciężarnej, aspektu ekonomicznego, ilości wolnego czasu oraz wsparcia rodzinnego. Optymalny czas trwania gimnastyki to 45 minut (15 min. rozgrzewki, 15 min. ćwiczeń ogólnokondycyjnych, 15 min. relaksu).
Przykładowe formy aktywności fizycznej przeznaczone dla kobiet w ciąży
- Pływanie
Właściwości wodnego środowiska umożliwiają odciążenie kręgosłupa, rozluźnienie mięśni, wzmocnienie mięśni brzucha, pośladków oraz grzbietu, poprawę krążenia krwi w kończynach dolnych oraz poprawę ruchomości w stawach biodrowych.
- Spacer
Jest to najbardziej powszechna forma ruchu. Zalecany jest 30-minutowy spacer każdego dnia.
- Jazda na rowerze stacjonarnym
Do zalet ćwiczeń na rowerze stacjonarnym należą: zmniejszanie występowania skurczów łydek, redukcja obrzęków, poprawa kondycji fizycznej, aktywizacja mięśni oraz zapobieganie nietrzymaniu moczu.
- Ćwiczenia jogi/ pilates dla kobiet w ciąży
Ćwiczenia te eliminują stres, poprawiają krążenie, zmniejszają ryzyko występowania depresji poporodowej, poprawiają samopoczucie a ciało staje się silniejsze oraz bardziej gibkie.
- Zajęcia fitness przeznaczone dla kobiet w ciąży
Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na ich atrakcyjność oraz duży rozwój klubów fitness. Jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie teoretyczne instruktorów, ze względu na ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia płodu oraz matki.
Podejmując się aktywności fizycznej należy pamiętać o zagrożeniach wynikających z nieprawidłowej lub zbyt intensywnej aktywności ruchowej, np.: przegrzanie organizmu czy ryzyko wystąpienia urazu mechanicznego. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu kobiety, dlatego powinniśmy być świadome prozdrowotnego wpływu zarówno na nasz organizm jak i na rozwijające się dziecko. Pamiętajcie o tym! 🙂
Źródło: