Polska vs Walia i pożegnanie PESZKO. | worldmaster.pl
#

Bardzo miła uroczystość odbyła się przed startem meczu w dniu dziecka we Wrocławiu. Sławomir Peszko został oficjalnie pożegnany z reprezentacją Polski.

Zgromadzona publiczność [35 214] na Tarczyński Arena na wstępie oklaskami podziękowała popularnemu “Peszkinowi” za 44 gry w biało-czerwonych barwach. Przez 10 lat Peszko grał w kadrze oraz uczestniczył w Mistrzostwach Europy 2016, oraz Mistrzostwach Świata 2018. Jako kadrowicz miał możliwość rywalizacji z Niemcami Hiszpanią, Anglią czy Włochami.

Kariera w Polsce

37- letni pomocnik, pochodzący z Podkarpacia w przeszłości grający w Nafta Jedlicze, Wisła Płock, Lech Poznań, FC Koln, Wolverhampton Wanderers FC, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, a obecnie gracz w Wieczystej Kraków. W wieku 18-lat zadebiutował w Wiśle Płock i pamięta czasy, gdy w Ekstraklasie grała Polonia Warszawa, Szczakowska Jaworzno czy Górnik Polkowice.  Zagrał na najwyższym poziomie rozgrywkowym w POLSCE 268 razy, zdobył 31 bramek i 57 asyst.

Z Lechem Poznań w 2010 roku grał w fazie grupowej Liga Europy UEFA, gdzie mierzył się z tak silnymi drużynami jak Manchester City, Juventus Turyn i Red Bull Salzburg.

Peszko w szkole trenerów

Skrzydłowy jest obecnie w Szkole Trenerów B+A dla „byłych wybitnych zawodników”. Był zawsze dobrym duchem drużyny, mówiono o nim „Atmosferić”, bo potrafił rozładować nerwową atmosferę – nie inaczej jest na kursie trenerskim.

A twoim zdaniem, który trener jest najbardziej utytułowanym trenerem z Polski [link]?

Więcej

Jedynym sposobem, aby nauczyć się techniki uderzenia w tym podania to powtarzalność tego ruchu tysiące razy. Jest to “abecadło piłkarskie” bez którego gra na wysokim poziomie nie ma miejsca, ważnym aspektem jest  ćwiczenie tego elementu każdego dnia lewą i prawą nogą – od krótkich  przez średnie do dużych odległości. Kluczowym elementem jest by  metodycznie nauka odbywała się od łatwych elementów do trudniejszych (stopniowanie trudności).

Uderzenia piłki wewnętrzną częścią stopy obiema stopami sprawia, że jako zawodnik ​​jesteś znacznie lepszym piłkarzem, a bycie świetnym podającym to umiejętność piłkarska, której każdy trener na świecie chce od swoich zawodników. Warto zwrócić uwagę że 99% zagrań jest za pomocą stopy i to bardzo ważny element w nauczaniu.

W trakcie  całego meczu piłkarz jest tylko kilka minut przy piłce. Częste popełnianie błędów w uderzeniach/podaniach w trakcie meczu może powodować zamianę takiego zawodnika.

Jeśli chcesz zostać uznanym za dobrego podającego musisz opanować tą technikę do perfekcji obiema stopami.  Jest to świetny punkt wyjścia by zostać dobrym zawodnikiem. Godnym uwagi jest  literatura dotycząca nauczania techniki piłkarskiej. Z pewnością można odszukać wielu materiałach  Akademii Wychowania Fizycznego, czy Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Jedną z pozycji która opisuje szczegółowo krok po kroku nauczanie techniki to “ABC młodego piłkarza. Nauczanie techniki” autorstwa Prof. Jerzego Talagi.  Sienkiewiczem futbolu tak można scharakteryzować trenera dodać legenda i guru niemal wszystkich polskich trenerów. Wykładowca akademicki, wychowawca ośmiu selekcjonerów. (Na dole dwa posty z rozmowami z trenerem)

“Przy uderzeniu piłki wewnętrzną częścią stopy powierzchnia uderzenia rozpoczyna się od podstawy palca dużego palca, przez obszerną wew. powierzchnię stopy poniżej kostki aż do pięty. ” J.Talaga

Na koniec krótka instrukcja video jako to wykonać. Jeśli pojawią się jakieś pytania proszę o komentarze .

Gdyby pojawiły się jakieś pytania poniżej pozostawiam kontakt i służę pomocą.

TWITTER:  @Slawek_Partyka    INSTAGRAM @slawomirpartyka.com.pl   FACEBOOK @slawek.partyka

 

Utytułowany polski trener piłki nożnej na świecie.

Drogi polaku, trenerze,  piłkarzu… czy wiesz który polski trener jest najbardziej utytułowanym trenerem piłki nożnej?

Polskie kluby w Europie…

Czytając wywiad rzekę z Jackiem Gmochem natchnęło mnie, aby dowiedzieć się kiedy i który polski trener piłkarski jest tym, któremu należy się szacunek za sukces poza granicami naszego kraju. Od wielu lat mamy problemy z graniem regularnie w ligach europejskich. W Lidze Europy, zwanej też “Ligą pocieszenia”, ostatni raz graliśmy w sezonach ( 2008/2009, 2010/2011, 2015/2016) za sprawą Lecha Poznań.  W elitarnych rozgrywkach klubowych reprezentowała nas Legia Warszawa w sezonie 2016/2017. Rywalizowaliśmy z Realem Madryt i Borussia Dortmund. Jednakże awansu do tych elitarnych rozgrywek nie wywalczył polski trener (ktoś wie który to trener ?). Jeszcze głębiej sięgając do historii piłki klubowej Widzew Łódź 1996/1997, Legia Warszawa 1995/1996.

Reprezentacja polski na Świecie.

Nadal najlepszymi wynikami w piłce nożnej są te z Igrzysk Olimpijskich. Złoty medal z 1972 roku i
dwa srebrne w latach 1976, 1992, a także brązowy medal Mistrzostwa Świata 1974, 1982. Od tamtych czasów cieszy się z wyjścia z grup.

Sukcesy polskich trenerów na świecie.

Medale z klubowych rozgrywek lub puchary z krajów takich  krajów jak Holandia,  Grecja czy Francja możemy śmiało zapisać na konta trenerów z Polski.

polski trener

HSC Montpellier z trenerem Kasperczakiem w skladzie. źródło: https://montpellierdu34.wordpress.com

Ale czy kiedykolwiek  wygrał Ligi Mistrzów?  TAK

Zapraszam po więcej szczegółów!

oraz do mojego artykułu o Palermo 🙂

Domowy izotonik – niezależnie co robimy czy jest to praca fizyczna czy trening sportowy najistotniejsze jest by być odpowiednio nawodnionym. Napój wykonany samodzielnie to jeden z najlepszych sposobów by zadbać o gospodarkę wodną organizmu. Poniżej jak działa na organizm człowieka? Jak go przygotować samemu? Kto może pić napój izotoniczny?

Co to jest izotonik?

Płyny dostarczane do naszego organizmu dzieli się na trzy typy:

  • hipotoniczne (roztwór o niższym ciśnieniu osmotycznym niż płyny ustrojowe człowieka), WODA
  • hipertoniczne (roztwór o większym stężeniu związków osmotycznie czynnych niż płyny ustrojowe ), COLA
  • izotoniczne (o stężeniu równym płynom ustrojowym).

Niewątpliwym plusem izotoników jest identyczne stężenie jonów, minerałów i cukrów, jak w płynach ustrojowych człowieka i dlatego zapewniają one odpowiednie wchłanianie wody oraz elektrolitów.

Sód oraz potas są konieczne do tego, aby nasze mięśnie i układ nerwowy funkcjonowały prawidłowo. Także magnez i wapń wspomagają pracę mięśni, ponadto pomagają utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Do napojów izotonicznych dodaje się też węglowodany, będące źródłem energii dla komórek.

 

Co powinny pić dzieci po treningu?

Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niekorzystny wpływ różnych substancji na ich zdrowie. Napoje izotoniczne, ze względu na to, że są przeznaczone na osób uprawiających sport jako uzupełnienie niedoborów energetycznych, zawierają również kalorie, w związku z czym nie powinny być w ogóle spożywane przez osoby nieuprawiające sportu – dotyczy to również, a może przede wszystkim dzieci. Jednak również dzieci,  powinny spożywać tego typu napoje z umiarem, jedynie od czasu do czasu.

izotonik, domowy izotonik, napój

Do przygotowania litra izotoniku potrzebne są:

  • litr wody źródlanej/niskosodowej/wysokosodowej;
  • 1 cytryna /limonka/pomarańcz;
  • szczypta soli;
  • liście świeżej mięty.
  • wlewam do termosu TAKEYA

 

  • Sód jest potrzebny, by zapobiec ewentualnym skurczom mięśni oraz aby utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Cytryna uzupełni witaminy, zapewni nam zastrzyk energii, uszczelni naczynia krwionośne oraz rozpocznie proces redukcji wolnych rodników i usuwania toksyn.
  • Miód jest źródłem cukrów prostych, które są niezbędne podczas wysiłku fizycznego. Korzystnie wpływa na wzmocnienie odporności, ma właściwości przeciwzapalne.

Mundial 2018 – sezon poprzedzający udział Polaków w Mistrzostwach Świata w Rosji tj. występy Polaków w sezonie 2017/2018 przed największą piłkarską imprezą . Nie prezentuje się to dobrze. W każdej formacji znajdą się zawodnicy którzy mają bardzo mało minut rozegranych w trakcie całego sezonu, a są na MŚ 2018 w Rosji.

W pierwszym i drugim meczu Polaków  na  turnieju w Rosji  w zasięgu 2700 minut gry w klubie przez cały sezon tj około 30 spotkań (liga puchary itd.) rozegranych po 90 minut udało się to tylko 4 zawodnikom. (Polska ekstraklasa rozegrała 37 spotkań, co daje wynik 3330 minut). Z kadry Adama Nawałki w wyjściowym składzie z wynikiem około 2700‚ było CZTERECH PIŁKARZY 🙁 w  każdym z 2 meczy: Jak było w trzecim  ? Widzieliście, ale nie widzieliście jak grali przez cały sezon i jak przygotowywali się wybrańcy Trenera Nawałki.

Zapraszam

#kolejne artykuły