Oglądając Mistrzostwa Świata w Rosji wszyscy jesteśmy świadkami wyczerpujących dla piłkarzy i kibiców dogrywek, które kończą się rzutami karnymi. Cały sportowy świat debatuje nad sensem dogrywek, które i tak w większości przypadków kończą się “jedenastkami”. Gdyby nie dogrywka piłkarze mogli by więcej dawać z siebie w 90 minutach meczu, a rzuty karne może nie były by potrzebne. Przepisy. Właśnie skąd się to wszystko wzięło? Jaka jest historia rzutu karnego w piłce nożnej?
William McCrum i jego szalona idea
To jest dosyć niesamowite, ale kiedyś nie było rzutów karnych. Atakujący na bramkę przeciwnika zawodnicy faulowani w pobliżu bramki wykonywali rzuty wolne nawet z odległości 2 metrów. Rewolucja w karaniu zawodników odbyła się dzięki bramkarzowi zespołu Milford Everton w hrabstwie Armagh w Irlandii Północnej.
W 1890 roku William McCrum był wyśmiewany za swój pomysł szczególnie przez brytyjskich działaczy piłkarskich, którzy w ogóle nie akceptowali możliwości faulowania piłkarzy, bowiem uważali piłkę nożną za grę gentlemanów.
Rzut karny
Po licznych debatach i dyskusjach wśród działaczy piłkarskich dodano możliwość wykonywania rzutu karnego z ok. 12 jardów czyli ok. 11 metrów. Stało się to 2 czerwca 1891 roku, wówczas rzuty karne oficjalnie zostały zaakceptowane i wprowadzone do zasad gry piłkarskiej “piłki nożnej”.
Jan Tomaszewski jako pierwszy obronił dwa rzuty karne
Jan Tomaszewski wybitny bramkarz reprezentacji Polski w 1974 roku na mundialu w RFN obronił dwa rzuty karne. Tomaszewski jako pierwszy bramkarz w historii Mistrzostw Świata dokonał tego wyczynu i został przez Pelé nazwany najlepszym bramkarzem na świecie. Jan Tomaszewski uważa, że:
“Nie ma dobrze obronionych rzutów karnych, tylko są źle strzelone”
Coś w tym powiedzeniu jest, jednak obserwując jak “jedenastki” bronił bramkarz reprezentacji Danii: Szmaichel lub Chorwacji: Subasić, można odnieść wrażenie, że oni dobrze wiedzą jak to robić i nawet specjalnie są do tego przygotowani.
Historia rzutu karnego w piłce nożnej
Niewykorzystany rzut karny wielu już kibiców przyprawił o “zawał serca”, a największe gwiazdy piłki nożnej odchodziły pozbawione chwały po zmarnowanym strzale lub rewelacyjnej obronie bramkarza. Jedno jest pewne czeka nas jeszcze mnóstwo emocji na tym mundialu. Czy losy turnieju do końca już będą rozstrzygane przez “jedenastki”? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale rzut karny jako przepis w zasadach gry: piłki nożnej, wydaje się być nie zagrożony.
Źródło: fifa.com/ studio mundial tvp.sport: “Jan Tomaszewski”.