Ulubione, jesienne, poranne rytuały od kedziorki.com | worldmaster.pl
#

Jesień zawitała bardzo szybko! Czy wy też macie problem, by rano wyłonić się z pod kołdry? Czas powoli odkręcać grzejniki, wciskać cytrynę do herbat i wyjmować grube swetry. Aby nie stracić energii w jesienne poranki zdradzam Wam moje 4 poranne rytuały, które pomagają mi zachować energię przez cały dzień!

Chwila dla siebie.

Znacie te „ekspresowe” poranki w których, malujesz oko jedną ręką, podczas gdy drugą mieszasz owsiankę na śniadanie(w wersji męskiej, może być to fakt, gdy zaśpicie oboje)? Trudno wtedy o jakąkolwiek refleksje! Z doświadczenia wiem, że poranny pośpiech w cale nie wpływa dobrze! Czasami wystarczy wstać 10 minut wcześniej, by wypić poranną szklankę wody z cytryną i w ogóle skupić się na jej smaku! Przy okazji standardowym pierwszym krokiem o poranku jest oczywiście uzupełnienie płynów- szklanka wody z cytryną! Nie zapominajcie o tym!

Dobra myśl na dzień dobry!

Zawsze z rana staram się złapać jakąś pozytywną myśl! Może być to fragment książki, czy jakaś porządna dobra nuta! Pozwoli Ci to emanować energią przez cały dzień! Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by nie zacząć dnia od zamartwiania się. Stresy w pracy czy innych dziedzinach towarzyszą nam wszystkim! Staraj się myśleć o nich jak o wyzwaniach, które masz do realizacji! Przecież wyzwania są super! Poszerzają naszą strefę komfortu i będziemy bogatsi o nowe doświadczenie! Jeżeli męczą Cię jakieś negatywne emocje spróbuj wrócić myślami do tego co fajnego przydarzyło Ci się dnia poprzedniego! Jeżeli przypadkowo wrócisz myślami, do wczorajszych porażek, to tylko po to by się zmotywować i nie popełnić tych samych błędów!

Poranna gimnastyka.

O tym, że uwielbiam poranne treningi zapewne już wiecie! O plusach jakie mi dają pisałam w poście tutaj. W skrócie! Poranny trening to zastrzyk energii na cały dzień! Pomaga wyładować stres i zamiast zmęczenia, dostarczy nam energii do działania! Rozruszaj się rano, a nie zastygniesz do wieczoru! Nie musi to być od razu ciężki workout. Puść ulubiony kawałek, rozkręć biodra, szyję i rozluźnij barki! Może sprawdzi się u Ciebie szybka tabata? Sprawdź koniecznie!

Pożywne śniadanie.

Nie zapominajmy o dawce energii jaką dostarcza nam śniadanie! Nie oszczędzam się z kaloriami o poranku. Zawsze staram się dostarczyć dużo zdrowych tłuszczy np. z awokado czy w słodkiej wersji z masła orzechowego(o plusach jedzenia awokado tutaj). Dodaje mi to energii na cały dzień. Dzięki pożywnemu śniadaniu, nie mam napadów głodu po południu! Najedzony brzuszek to szczęśliwy brzuszek i pełen energii dzień!

Jestem ciekawa jakie są Twoje ulubione rytuały na jesienne poranki?

jesień, rytuały, poranki

Cześć! Lubisz to co widzisz w lustrze? Akceptujesz siebie? Nie akceptujesz? Tylko troszkę?

Akceptacja swojego ciała nie zawsze jest prosta! To coś do czego trzeba dojrzeć, zrozumieć! Sama dopiero niedawno zrozumiałam jak to wszystko funkcjonuje i nauczyłam się akceptować swoje wady, a także jeszcze bardziej pokochać swoje zalety. Wiem, że nie zawsze jest to łatwe, ale akceptacja jest bardzo istotna by funkcjonować ze spokojną głową!

akceptacja, dbanie o zdrowie , worldmaster.pl

Nie porównuj się!

Cały ten fit świat nie jest prosty. Wszyscy jesteśmy bombardowani pięknymi obrazami, extra sylwetkami i zdrową żywnością. To na prawdę cudowna sprawa, gdyż sama staram się prowadzić zdrowy styl życia. Jednak, zdaję sobie sprawę, że w niektórych przypadkach może to być wręcz obciążające psychicznie. Może dążysz do czegoś, czego nigdy nie uda Ci się osiągnąć? Starasz się, ćwiczysz, jesz te polecane fit owsianki a wciąż wyglądasz jakby inaczej niż ta piękna dziewczyna ze zdjęcia? Stań przed lustrem i zaakceptuj to co widzisz! Tak, mimo, że nie jest idealnie! Pokochaj siebie! Uśmiechnij się! Zrozum, że jesteś wyjątkowa!

A co z sylwetką? Osobiście jestem typową „gruszką”! Kiedyś ciężko było mi to zaakceptować. Dopiero od jakiegoś czasu ze spokojną głową nakładam krótkie spodenki. Potrzebowałam trochę czasu by zrozumieć, że zawsze będę miała ten wzrost i troszkę większe nogi w porównaniu do chudego brzuszka.

A Ty jakim typem sylwetki jesteś? Duże ramiona? Duży brzuch a chude nogi? Zrób wszystko by być po prostu najlepszą wersją siebie! Może to ostatnio oklepany tekst, ale zawiera w sobie dużo prawdy! Pracuj nad tym na co masz wpływ! Możesz zmienić wagę, czy styl ubierania się który pozytywnie wpłynie na Twój wygląd. Jednak nie urośniesz, ani nie zmienisz ogólnej budowy swojego ciała. Akceptacja tego sprawi, że poczujesz się lepiej w swoim ciele i zmotywuje Cię do pracy nad tym na co masz wpływ!

Na Świecie nie ma ideałów!

Nie oszukujmy się! Nie ma idealnych ludzi! Zawsze jest do czego się przyczepić. Zacznij patrzeć na siebie jako całość! Nie skupiaj się na poszczególnych fragmentach „do poprawy”! Otwórz oczy szerzej i zobaczysz jak piękną tworzysz jedność. Jeżeli masz z tym problem, poproś o pomoc przyjaciółkę, lub partnera. Zapewniam Cię, że oni nie będą mieli z tym trudności!

Bądź realistą!

Pamiętaj również o magii Photoshopa. Na co dzień zajmuję się fotografią i dokładnie wiem, co można zrobić z sylwetką w obiektywie i później  przy obróbce na komputerze. Reklamy, okładki czy gazety to piękno, lecz nie zawsze te naturalne! Myślisz, że ta „chudzina” ze zdjęcia, nie ma kulki z brzuszka po dużym obiedzie? Zapewniam Cię, że ma jak Ty!

zadbaj o zdrowie, worldmaster.pl

Aktywna z przyjemnością!

Jeżeli patrzysz w lustro i nie jesteś usatysfakcjonowana, nie udawaj sztucznie zadowolonej, tylko postanów coś zmienić! Niech ten widok będzie motywacją do działania! Zadbaj o siebie i zacznij czerpać z tego radość. Niech trening nie będzie „codzienną katorgą”! Niech będzie czymś przyjemnym, ponieważ jest tym na co czekasz i co kocha Twoje ciało! Wybierz taką aktywność, którą polubisz a efekty po jakimś czasie pięknie zaprezentuje Twoje ciało! Wszystko co robisz dla siebie, powinno sprawiać Ci radość. Nie chodzi o zażynanie się dniami i głodowanie nocami. Po każdym treningu powinnaś czuć, że żyjesz, a po posiłku umierać, ale tylko z zachwytu!

Jeżeli zaczniesz dbać i szanować swoje ciało – zauważysz efekty! Nie ma innej opcji!

 

Napisz koniecznie w komentarzu co Ty w sobie lubisz najbardziej

Kryzys na diecie? Kolejna porażka? Zaczynasz od nowa, a może od poniedziałku? Znowu skusiłaś się na małą porcję lodów, zaraz po tym jak zjadłaś duże opakowanie ciasteczek? Dlaczego poddajemy się na diecie?

Dlaczego tak często się łamiemy?

Obserwuję ostatnio jak dziewczyny wpadają w szał diety. Redukcja, redukcja, ciągłe ścinanie kalorii… a później tak łatwo nadrobić ciężko stracone kilogramy. Sama miałam kiedyś z tym problem, a porażka na diecie nie jest mi obca! Odkąd zmieniłam kilka ważnych czynników, dużo prościej stosować mi się do założeń! Przede wszystkim dieta nie powinna nas stresować, chcąc żyć w zgodzie ze sobą nie możemy traktować posiłków jako wyzwania, gdyż to może prowadzić do ciągłego zamartwiania się o posiłki. Brzmi głupio, ale na prawdę to się zdarza! Wybierz taki styl odżywiania, który Ci pasuje! Bądź szczęśliwa, czerp radość z jedzenia! Twoje dobrze odżywione ciało będzie miało również dużo energii i przede wszystkim chęci do ruchu!

Dlaczego poddajemy się na diecie?

Poniżej kilka czynników których wyeliminowanie może Ci pomóc:

Za mało kalorii!

Być może chcesz zrzucić za szybko i wprowadziłaś zbyt restrykcyjną dietę. Ciągłe uczucie głodu szybko nas wykończy i niestety może wywołać odwrotny skutek. Chęć jedzenia będzie tak silna, że będziemy wciąż o tym myśleć, a w rezultacie możemy się złamać i konkretnie popłynąć! Może brakować Ci też składników odżywczych, a przecież nie o to chodzi w zdrowym odżywianiu. Gdy trzymasz się diety cały dzień a wieczorem nie wytrzymujesz i rzucasz się na jedzenie, wiedz, że coś jest nie tak!

Zbyt duża intensywność ćwiczeń!

Bardzo dobrze pamiętam jak będąc w gimnazjum wybrałyśmy się z dziewczynami na siłownię! Czułam moc! Dwie godziny treningu siłowego, nie lubiłam wtedy swoich nóg, więc oczywiście konkretnie je skatowałam, szczególnie moje łydki! Wiecie z jakim efektem? Nie mogłam wyprostować nóg przez 2 dni! Ha! Na siłownię nie wróciłam przez długi czas, jakoś źle kojarzył mi się trening siłowy!

Może nie mieliście takich ekstremalnych przeżyć, jednak problemem może być, że za dużo od siebie wymagacie! Dostosuj intensywność ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb! Najcięższy trening nie oznacza- najlepszy! Stopniowo podkręcaj intensywność ćwiczeń.

Brak cierpliwości!

Diety cud nie istnieją! Tak jak nie tyjesz od jednej pizzy, nie schudniesz po dwóch dniach diety! Daj sobie czas! Niech organizm ustabilizuje swoją pracę! Podobnie jest z kształtowaniem mięśni. Nie urosną one po jednym treningu! Ciężko pracuj i uzbrój się w cierpliwość! To proces, który musi trwać dłużej, by efekt się utrzymał.

Dlaczego poddajemy się na diecie?

Cokolwiek jest przyczyną złamania diety, pamiętaj – Nie poddawaj się! Nie używaj jednak wymówek(o wymówkach więcej w tym poście). Każdemu zdarzają się te lepsze i gorsze dni! Nie rozpamiętuj tego, tylko ruszaj do przodu i bierz się do pracy!

Jeżeli filozof wygląda jak Kratos z “God of War” to wiesz, że warto go wysłuchać. Myśliciel niekonwencjonalny, a także wykładowca filozofii i marketingu na Uniwersytecie w Konstancji. Wydaje właśnie książkę, która kosztowała go 250 tys. zł i twierdzi, że Red Bull ma sporo wspólnego ze snem Sokratesa.

Jarosław Marek Spychała to również filozof całkowicie bez schematu. Zwiedził kawał świata, a także wymyślił kilka ciekawych metod nauczania kreatywności. Teraz wydaje książkę, jakiej świat jeszcze nie widział: “Jaskinia. Droga Rebeliantów”.

Zawodowo zajmuje się kształceniem i rozwojem technik myślenia twórczego oraz jego zastosowaniem w edukacji, kulturze i gospodarce. Jest twórcą metody rozwijania kreatywności LEGO-LOGOS oraz programu marketingowego GRAVITY służącego do tworzenia strategii marek i kampanii reklamowych. Realizował zadania szkoleniowe i marketingowe dla takich firm jak m.in. Microsoft, mBank, Orlen S.A., Kompania Piwowarska, KRUK S.A., Inditext, Young & Rubicam.

Usiadłem z Jarkiem do rozmowy nt. styczności marketingu z filozofią, jej roli w dzisiejszym świecie oraz książki, która jako pierwsza na świecie otrzymała autorskie ilustracje do metafor filozoficznych.

Bartosz Filip Malinowski

Jestem strategiem, konsultantem i kreatywnym. Łączę kropki, które znikają ludziom z oczu. Założyłem agencję doradczą WeTheCrowd. Staram się także łączyć różne światy i dyscypliny oraz zachęcać do wyjścia ze swojej bańki na vlogu Bez/Schematu.

Wiele osób nie potrafi poradzić sobie z porażką. Dołują się, rozpamiętują popełnione błędy, skupiają się na złym. A gdyby tak wyciągali z nich wnioski? Czy ich jakość życia uległaby zmianie?

Na pewno. I wiem to z własnego doświadczenia. Od dłuższego czasu przymierzałam się do napisania tego artykułu. Po pierwsze dlatego, że sama mam masę porażek za sobą (i dalej je popełniam :)). Po drugie chciałam, aby osoby zaczynające swoją przygodę trenerską (czy każdą inną), nie zrażały się po pierwszych popełnionych błędach.

Na początku moje porażki były dla mnie bolesne, żyłam tylko nimi, nie skupiałam się na tym dobrym, lecz na tym złym. Oj, jak wtedy mnie to pochłaniało. Poza tym nie wyciągałam z nich wniosków. Bałam się oceniania. A osobą, która oceniała mnie najbardziej – byłam ja sama.

Kiedyś na jednym z pierwszych warsztatów, który prowadziłam ustawiłam krzesła w okręgu. Dopiero po szkoleniu zorientowałam się, że coś zrobiłam źle. Krzeseł było znacznie więcej niż osób uczestniczących. W związu z tym, że warsztat był prowadzony w szkole, miałam do czynienia z uczniami i uczennicami. Osoby usiadły w swoich grupkach, a osoby, które nie były w klasie lubiane – usiadły na uboczu. Serio! Nie wiem jak wtedy mogłam tego nie zauważyć. Dzisiaj bym na to zareagowała od razu. Później po tym warsztacie długo myślałam sobie, kurcze, będę złą trenerką, taki fuckup z samego początku, co inni o mnie pomyślą. Wiem, że to wynikało z wielu czynników, m.in. ze stresu, który mnie zjadał tamtego dnia. A od tamtego czasu – za każdym razem zwracam uwagę na liczbę krzeseł 🙂

Zaprzyjaźnij się z porażką!

Sztuką nie jest zatajanie swoich porażek. Sztuką jest ich analizowanie  i wyciąganie z nich wniosków na przyszłość. Wiem też, że to nie jest łatwe i nie przychodzi od razu. To wymaga wiele wysiłku od nas samych. Ale z doświadczenia mogę powiedzieć, że warto!

Jednym z ćwiczeń, które mogę Ci zaproponować jest analiza faktów. Możesz do tego użyć notatnika. Osądy i oceny odsuń na bok i skup się na faktach. Przeanalizuj na kartce fakty, zbierz dane, pomyśl co zaważyło na tym, że dana sytuacja była taka a nie inna. Zamiast myśleć np.: „Jestem beznajdziejny/beznadziejna”, weź pod uwagę różne aspekty, które wtedy na ciebie wpływały. Może byłeś/aś zestresowana, być może byłeś/aś za słabo przygotowany/a merytorycznie. Think about it!

Im mniej czasu poświęcisz na obwinianie siebie i innych, tym szybciej wrócisz do gry.  Bogatszy/a o doświadczenia i wiedzę. Nie bój się – stres jest naturalną rekcją organizmu, więc postaraj się myśleć o sobie dobrze. Mi to pomaga i wtedy mój stres się minimalizuje. Lęk przed nowym wyzwaniem pojawia się bardzo często, jednak za każdym razem słabnie, kiedy nabierasz nowego doświadczenia.

Innym sposobem może być rozmowa z osobą postronną, która na całą sytuację spojrzy obiektywnie z boku i nie będzie myślała tylko emocjami? Przedyskutujcie to, co się stało.

A co, jeśli popełniamy porażki prowadząc szkolenia?

Jednym z ćwiczeń, które często robię na warsztatach, jest właśnie przyznawanie się do porażki. Podczas tworzenia kontraktu, proponuję taką zasadę, aby osoba, która popełniła błąd lub jakąś porażkę, krzyknęła głośno: „PORAŻKA”, a wtedy wszystkie osoby obecne na sali biją jej brawo. To ćwiczenie pomaga moim warsztatowiczom i warsztatowiczkom oswoić się z tym, że porażka nie jest niczym złym i że warto się do niej przyznawać i dzielić nią z innymi. Zauważyłam, że dając sobie takie przyzwolenie na warsztatach, osoby uczestniczące otwierają się i bardziej angażują się w pracę warsztatową, nie obawiając się oceniania przez innych.

Z własnego doświadczenia wiem, że wyciąganie wniosków z porażek poprawia komfort psychiczny i jakość życia. Gdybym tego nie robiła, na pewno nie byłabym dzisiaj w tym miejscu.
Jaki będzie Twój pierwszy krok w zaprzyjaźnieniu się z porażką? Może masz jakieś inne sposoby wyciągania wniosków?

#kolejne artykuły