Świat realny, a wirtualny - jak zatracamy się w sieci | worldmaster.pl
#

Życie wirtualne, a rzeczywiste. Czy możemy liczyć na autentyczność w świecie wirtualnym? Jak media społecznościowe i internet wpływają na nasze życie?

Być może tematyka mojego dzisiejszego posta może wydawać Ci się już przestarzała i nudna. Wszędzie o tym się mówi. Również tegoroczna edycja See Bloggers była zorganizowana pod hasłem autentyczności. To poniekąd skłoniło mnie do refleksji i napisania tego wpisu.

Rzeczywistość vs. internet

Z pewnością część z osób czytających ten wpis posiada różnego rodzaju konta w mediach społecznościowych. Tym samym w mniejszym lub większym stopniu udziela się w komentarzach, udostępnia różne treści, dzieli się swoimi przeżyciami, zdjęciami, itd. Oprócz tego oczywiście czynnie obserwuje innych ludzi. Dzięki tym portalom, aplikacjom jesteśmy w stanie obserwować życie innych ludzi. Wydaje nam się, że wiemy co się u nich dzieje, jakiego rodzaju życie prowadzą, z kim się zadają, co robią, jak im się układa w relacjach. Jednak jakie odzwierciedlenie ma obraz w internecie do tego prawdziwego?

internet, uzależnienie, media, social media, media społecznościowe, instagram, facebook, depresj, niska samoocena, anoreksja, uzależnienie od internetu, telefon, komórka, życie wirtualne, autentyczność

Nie wiem czy mieliście okazję obejrzeć jeden z filmików, który świetnie pasuje mi do tej tematyki. Możecie go obejrzeć klikając tutaj. Pokazane jest w jaki sposób czasami ludzie oszukują samych siebie, a także innych by pokazać coś na pozór. Wspaniały związek, idealny wygląd, dostateczne życie, piękne podróże, wspaniałe spotkania, aktywne życie i dobre relacje z bliskimi. Natomiast rzeczywistość odbiega od ukazywanego obrazu. Dlatego nawołuje do tego, by nie opierać się tylko i wyłącznie na obrazie pokazanym w wirtualnym świecie.

To już jest uzależnienie

Internet ma oczywiście również pewne plusy. W łatwy i szybki sposób możemy nawiązywać, bądź utrzymywać relacje. Komunikacja nawet z osobami przebywającymi tysiące kilometrów od nas nie sprawia trudności. Zamienia się to jednak w uzależnienie, kiedy ani chwili nie możemy być bez klikania w ekran. Spotkania zamieniają się w ciche posiadówki przy telefonie. Podczas koncertów czy innych wydarzeń zamiast tańczących ludzi widać las rąk trzymających telefony. Przestajemy rozmawiać, żyć i przebywać tu i teraz. Nadrzędną wartością staje się dobre zdjęcie do udostępnienia, niżeli dana chwila. Szkoda, bo czas tak szybko ucieka, że w końcu może okazać się, że zabrakło nam go na przeżywanie. Oddaliśmy się w ręce wirtualnego świata, gdzie chcieliśmy zbudować swój idealny świat, by pokazać innym, że jesteśmy super. internet, uzależnienie, świat wirtualny, facebook, instagram, uzależnienie od telefonów, uzależnienie od internetu, życie wirtualne, autentyczność

Zatraceni w komórkach

W internecie można znaleźć bardzo dużo filmików uświadamiających nas dokąd to wszystko idzie. Kliknij tutaj by obejrzeć kolejny. Podlinkowany przeze mnie film pokazuje to jak przestajemy zwracać uwagę na to co dzieje się dookoła. Skupieni na ekranie komórkowym nie zauważamy ludzi, sytuacji, przestajemy kontrolować przebieg zdarzeń. To może jednak prowadzić to bardzo przykrych wydarzeń. Wypadki samochodowe, a także na przejściu dla pieszych. Zamiast budować relacje z dziećmi, znajomymi czy bliskimi interesujemy się co dzieje się u innych ludzi. Zaczynamy lepiej znać życie gwiazd, czy też ludzi z którymi nie mamy kontaktu. Nie posiadamy za to podstawowej wiedzy na temat naszych bliskich. Przed świętami pokazywałam pewną kampanie. Nakręcono rodziny podczas gry w trakcie której okazywało się, że niestety nie wiele wiedzą o swoich członkach rodziny. Nie popełniajmy tych błędów. Zainteresuj się, porozmawiaj, bądź.

internet, social media, media społecznościowe, uzależnienie, uzależnienie od internetu, rzeczywistość, świat wirtualny

Wpływ internetu na naszą samoocenę

Zostało to już potwierdzone badaniami! Media społecznościowe negatywnie wpływają na spostrzeganie samych siebie. Wzbudzają przygnębienie, spadek poczucia własnej wartości oraz często zawiedzenie własnym życiem. Ludzie mają poczucie nieszczęścia po napatrzeniu się na “Instagramowe życie”. W końcu to nie pomaga by akceptować siebie. Często efekt jest wręcz przeciwny. Według informacji podanych w internecie, trwają nawet testy mające na celu usunięcie widoczności ilości like’ów pod zdjęciami. Ma na to wpływ fakt, że internauci przywiązują zbyt wysoką wagę do ilości obserwujących, polubień. Przez to narażeni są na zaburzenia psychicznych i różnego rodzaju choroby typu depresja, anoreksja.

porażka, samoocena, niska samoocena, anoreksja, depresja, choroby psychiczne, social media, media społecznościowe, niskie poczucie własnej wartości, smutek, insta life

Częściej z tym problemem borykają się kobiety, ponieważ znacznie przeważają w świecie mediów społecznościowych. Zdecydowanie bardziej się udzielają i dają porwać w ten wir. Rodzi się wielkie niebezpieczeństwo dla młodych dziewczyn, które w dużym stopniu wzorują się na blogerkach, influencerkach. Dążą do idealnego wyglądu, zapominając czesto, że duża częśc zdjęć zostaje przerobiona w odpowiednich programach. Wyszczuplanie, wymładzanie, retuszowanie, gra kolorów – wszystko po to by zdjęcie przyciągało uwagę i zachwyt.

Życie to nie pudrowe cukierki

Zdejmij te różowe okulary, przez które obserwujesz ten internetowy świat. Nie oszukuj się! Każdy ma problemy, jednakże nie wiele osób będzie się ich podejmować w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że w internecie dominują ludzie, którzy tworzą w nim swój idealny świat. To dzięki niemu mogą w prosty sposób pozbyć się swoich kompleksów, zdobyć wykształcenie, wysokie stanowisko, a także się dowartościować. Odbiorca i tak nie jest w stanie zweryfikować podanych informacji lub zdjęć ze stanem rzeczywistym, aż do momentu realnego spotkania. Czas podejść do tego wszystkiego z dystansem. To co prezentuje nam cyberprzestrzeń może być w dużej mierze przerysowane. Tożsamość ludzi zależy od tego jaką maskę przyjmą.

internet, uzależnienie, media, social media, media społecznościowe, instagram, facebook, depresj, niska samoocena, anoreksja, uzależnienie od internetu, telefon, komórka, życie wirtualne, autentyczność

Bądź sobą

Nie staraj się nikogo uszczęśliwiać. Idź swoją własną drogą. Nie zwracaj uwagi na innych. Nie musisz być tacy jak oni. Bądź po prostu sobą. Ludzie, którym będzie na Tobie naprawdę zależeć będą Cię kochać, lubić, szanować i wspierać bez zbędnych modyfikacji i filtrów. Szkoda marnować czas i siły na stawanie na głowie by przypodobać się innym.

internet, uzaleznienie, uzależnienie od internetu, social media, media społecznościowe, kompleksy, depresja, anoreksja, uzależnienie od telefonów, telefon komórkowy, życie wirtualne, autentyczność

Jak poradzić sobie z kryzysem w związku? Jakie kroki poczynić, kiedy wydaje się, że wszystko się sypie?

Gdzie szukać pomocy? Jak ratować swoją relację? Jak zmienić negatywne emocje w pozytywne?

 

Zacznijmy od tego, że pewnego rodzaju kryzys jest jednym z elementów związku. Tak samo jak kłótnia, występuje nie bez powodu. Warto zbadać wiele aspektów zanim podejmie się ostateczne kroki. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą swoim zdaniem na ten temat.

mężczyzna, lustro, związki, kryzys w związku

Zacznijmy od siebie

Bardzo często w pierwszej kolejności obwiniamy tą drugą stronę za to co się dzieje. W końcu to on nie zmywa naczyń, kiedy go proszę. Ona tylko ciągle wymaga, a nic nie daje od siebie. Ja się tak staram. Może efektywniejszym rozpoczęciem poszukiwania problemu, będzie pomyślenie co ja mogę robić źle- a to negatywnie wpływa na moją drugą połowę. Wiem, że łatwiej jest widzieć problem w kimś i mu go wytykać. W momencie, kiedy zmienimy swoje postępowanie, może okazać się, że problem rozwiąże się sam. Partner szybko spostrzeże różnice i odwdzięczy się tym samym. Ciekawostką jest to, że według Colina Tippinga, który napisał mi.n. książkę „Radykalne Wybaczanie” ludzie, których spotykamy są naszym odbiciem lustrzanym. Co za tym idzie, denerwują nas najbardziej te rzeczy, których sami u siebie nie akceptujemy, bądź nie lubimy. Zastanów się, czy przypadkiem sam nie krytykujesz w innych tego, co jest dla Ciebie trudnością, bądź Twoją wadą.

dzieci, miłość, wychowanie dzieci, wychowanie, związki, relacje, partnerstwo, szczęście, radość

Różnice w wychowaniu

Choć jesteśmy dorośli, często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo kluczowe w naszym życiu jest dzieciństwo. Wielokrotnie psycholodzy udowadniali, że kształtuje ono nasze charaktery, sposób bycia, życia i postępowania. Z pewnością znasz taką sytuację, kiedy ona bardziej zwraca uwagę na porządek? Kiedy dla niego piłka nożna jest całym życiem, zaś okazywanie uczuć nie jest mocną stroną? Wszystko to wypływa z domu. Jakie priorytety były nam przekazywane w domu i jakie relacje na co dzień obserwowaliśmy u opiekunów. Jakie podejście reprezentowali oni sami. Dzień w dzień tym przesiąkaliśmy. Mimo, że w późniejszym – bardziej świadomym wieku podchodzimy do pewnych spraw inaczej. Tak samo nasze zdanie też może się różnić, to niektóre rzeczy pozostają niezmienne. Nawet czasem jesteśmy tego nieświadomi.

Prostym przykładem jest tutaj kwestia alkoholizmu. Często osoby u których w domu był tego rodzaju problem w późniejszym czasie same się z tym borykają. Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników, np. kwestie podświadomości. Na ten temat możecie poczytać w książce Beaty Pawlikowskiej „Księga kodów podświadomości”. Oprócz rodziny duży wpływ ma środowisko w którym przebywaliśmy, bądź nadal przebywamy. W artykule – “Z kim się zadajesz takim się stajesz” poruszałam kwestie tego jak bardzo możemy się zmieniać pod wpływem innych. Warto pamiętać, że to gdzie i z kim dorastaliśmy ma istotne znaczenie na nasze podejście do spraw. Dlatego jeśli widzimy w związku różnice w zdaniach, zachowaniach, podejściu należy o tym po prostu porozmawiać i wyjaśnić. Nie w każdej rodzinie jest tak samo.

rozmowa, jak rozmawiać z partnerem, pogawędka, talk, szczerość, ludzie, para, miłość, kryzys, w związku

Rozmawiaj

Komunikacja to jedna z najważniejszych rzeczy w związku. Pozwala na rozwiązywanie problemów, wyjaśnienie niejasności, a także poprawę różnych sfer życia. Jeśli brakuje szczerej rozmowy, nie mamy szans na stworzenie czegoś stabilnego i trwałego. Czasem tego rodzaju rozmowy mogą być trudne. Poruszają ciężkie dla nas kwestie, o którymi być może nie koniecznie chcemy się z kimś dzielić. Jednak jeśli decydujemy się z kimś iść przez życie warto, żeby znał nas, nasze uczucia, myśli, problemy i przeżycia. Żeby coś zmienić trzeba być świadomym tego jakie różnice nas dzielą. Przez co można wydedukować nad czym należałoby popracować. Partnerstwo to nie tylko fajna zabawa. To przede wszystkim ciężka praca – obojga ludzi.

miłość, radość, związek, partnerstwo, taniec, szczęście, wspólne chwile, kryzys w związku, jak poradzić sobie z kryzysem

Do tanga trzeba dwojga

Nie zapominajmy, że taniec solo nie przyniesie takich efektów jak duet. Jeśli zaangażowanie pływanie tylko z jednej strony, to może lepiej zastanowić się, czy nie czas potańczyć bez tego ciężaru. Wówczas złapie się trochę wiatru w skrzydła i być może poleci wyżej. Szkoda marnować czas i siły, kiedy nie widać tych chęci z drugiej strony. Niech wtedy nie hamuje Cię strach przed samotnością. Oprócz zaangażowania jest kilka innych ważnych kwestii bez których ciężko zbudować dobrą relację. O tym przeczytasz w wcześniejszym artykule „Bez tego Twój związek nie przetrwa”.


Ciesz się z małych rzeczy

Radość z drobnostek powoduje, że bardziej doceniamy wszystko co dzieje się w naszym życiu. Umiemy z każdej sytuacji wskrzesić coś pozytywnego. Kiedy dzieją się wielkie rzeczy nasza radość nie zna granic. W artykule “Czemu ciągle jestem nieszczęśliwa”? Pisałam o tym, że ciągle doszukujemy się niedoskonałości. Chcemy więcej, lepiej. Zaś w momencie kiedy osiągniemy to o czym marzyliśmy, okazuje się, że nasza radość nie jest taka jakiej oczekiwaliśmy. Co za tym idzie, nadal jesteśmy nieszczęśliwi. Podobnie jest w związku. Zacznij dostrzegać te małe, może i błahe rzeczy. Doceń drugą osobę za to – pocałunkiem, miłym słowem. Przestań ciągle wymagać i narzekać, a zobaczysz, że zaczną dziać się cuda.

kryzys, związek, problemy, relacje, miłość, kłótnie, kryzys w związku, problemy w związku, nieudana relacja, rozpad, rozwód, szczęście, radość, smutek, dobry związek, kobieta, meżczyzna, para

Na dobre i na złe

Związek nie jest tylko wtedy, kiedy wszystko jest dobrze. Czasem trzeba wspólnie walczyć i wyjść na prostą. Nie zawsze samemu uda się poukładać pewne sprawy. Natomiast życie to nie tylko piękne i wspaniałe chwile, z pasmem sukcesów. Bywają bardzo trudne i ciężkie sytuacje do przejścia. Wówczas humor nie dopisuje, rozmowa nie wychodzi, a nerwy ciężko utrzymać na wodzy. To wszystko sprawia, że zaczynamy się od siebie oddalać. Przez myśl przechodzą różne scenariusze. Nie tędy droga! Nie można tracić głowy. W takich sytuacjach powinno się być dla siebie największym wsparciem. Jeśli inne rzeczy się sypią, nie pozwólcie by posypała się Wasza relacja. Wykorzystajcie wszelkie dostępne możliwości i środki na to by zweryfikować problem, dojść do porozumienia, pracować na tym by było lepiej. Czasem warto skorzystać z pomocy specjalisty, który będzie wiedział w jaki sposób pomóc.

Problemy w związku nie koniecznie muszą być spowodowane obecną chwilą. Mogą to być nie zamknięte sprawy sprzed lat, które teraz dają o sobie znać w innej formie – której sami nie potrafimy odczytać. Zgłoszenie się to tego rodzaju specjalisty nie oznacza, że coś jest z nami nie tak. Powodów dla których relacje zaczynają ulegać rozpadowi może być wiele: ciężka sytuacja finansowa, brak pracy, problemy zdrowotne, inne spojrzenie na życie. Ja proponuję “Daj z siebie wszystko, zanim powiesz basta”.

Czemu ciągle jestem nieszczęśliwa? Dlaczego odnoszę ciągle porażki? Czemu moje związki są nieudane? Czemu inni mają lepiej?

Jesteś jedną z osób, które zadają tego typu pytania? Nie koniecznie wszystko się Ci się układa? Brak pracy, bądź niezadowolenie z obecnej. Brak partnera, bądź nieszczęśliwy związek. Nie jesteś jedyną osobą, która się z tym boryka.

Mimo, że może Ci się wydawać inaczej, nie ma ludzi, którzy problemów nie posiadają. Problemy, porażki są nieodłączonym elementem naszego życia. Dlaczego? Kiedyś też nieustannie zadawałam sobie to pytanie. Dziś patrze na to zupełnie inaczej. Dzięki wielu książkom, ludziom i ich historiom oraz własnym przemyśleniom rozumiem sens błędów, porażek i niepowodzeń.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Odpuść kontrolę

Chcesz mieć na wszystko wpływ? Decydować co wydarzy się w Twoim życiu w danej chwili? Zapomnij! Życie rządzi się swoimi prawami i ono wie co jest dla nas najlepsze w danym czasie. Ono podsunie Ci odpowiednią pracę, ale dopiero kiedy będziesz gotów ją przyjąć. Być może wcześniej będzie chciało, abyś się odpowiednio przygotował, więc miej oczy szeroko otwarte! Bez opamiętania szukasz tej jedynej miłości? Po co? Dobrze chyba wiesz, że na siłę nic z tego nie będzie. Odpuść i daj działać sile wyższej. Może okazać się, że miłość jest blisko, a Ty tego nie zauważasz. Snucie planów jest w porządku, tylko czasem się okazuje, że idą one w zupełnie innym kierunku. Zatem jak żyć? Miej cele, które chcesz osiągnąć. Małymi krokami do nich dąż. Jednak nie skupiaj wszystkich swoich sił na tym. Zaufaj, że wszystko się ułoży zgodnie z Najwyższym dobrem i wszystko czego oczekujesz przyjdzie w odpowiednim czasie.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

To nie Twoja droga

Szukasz pracy, ale kompletnie Ci to nie idzie? Zaczynasz wówczas zastanawiać się, co jest nie tak, gdzie robię błąd? Kiedy coś idzie mozolnie, jest mega ciężko, ciągle coś nie wychodzi lub nie odczuwasz satysfakcji -warto się nad tym zastanowić. Czy kierunek w którym dążysz jest rzeczywiście odpowiedni? Nie ważne w jakiej kwestii – związku, pracy, znajomości. Może wylewasz ostatnie poty zupełnie niepotrzebnie. Kierując żagle w inną stronę okazuje się, że wszystko dosłownie płynie. Zastanów się, czy to co robisz rzeczywiście jest zgodne z Tobą. Nie staraj się dopasowywać do innych. Nie spełniaj niczyich oczekiwań. Ważne byś Ty był usatysfakcjonowany i szczęśliwy, nie zależnie od tego co myślą ludzie. Może być ciężko, w końcu włożyłeś w to tyle pracy i wysiłku. Jednak czasem warto przewartościować wszystko i wprowadzić radykalne zmiany. One mogą doprowadzić Cię do szczęścia, którego pragniesz.

problemy, porażki, element naszego życia

Nie porównuj się z innymi

Przecież to takie trudne, nie? Media społecznościowe, telewizja, czasopisma, ani na chwile nie dają zapomnieć o tym jak jest beznadziejnie. Ile kilogramów musisz zrzucić, jakie produkty powinnaś kupować, jaką klatę powinieneś posiadać. Oprócz tego w jakie podróże jeździć, jaką prace najlepiej wykonywać. A te związki! Przepełnione miłością, radością i szczęściem.

Przejrzysz instastory, po czym wracasz do swojej szarej rzeczywistości i jedyne o czym myślisz to to, że też tak chcesz, a Twoje życie jest do dupy. To tak nie wygląda. Pamiętaj, że to wszystko jest pewnego rodzaju kreacją. Każdy z tych ludzi boryka się ze swoimi problemami, bo wszyscy je mamy. Jednak weź pod uwagę też to, że nie wiesz jaką drogę ktoś przebył, by się tam znaleźć lub tak wyglądać. Być może musiał dłuuugo na to pracować. Porównując się zawsze znajdziesz kogoś lepszego od siebie, tylko po co? Pokochaj siebie, taką jaką jesteś. Akceptuj siebie, takim jakim jesteś. Nie graj nikogo. Po co Ci ta maska?

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Zaufaj

Łatwo się mówi, zdecydowanie trudniej robi. Pewnie nie raz Twoją głowę zakrzątały różnego rodzaju scenariusze przyszłości. Co się wydarzy, jak tak zrobię? Jak to będzie? Co ktoś pomyśli lub zrobi? Mimo, że jako ludzie pewne zdolności jasnowidzenia się zgadzają, to nikt nie jest w stanie jasno określić co się zdarzy. Scenariuszy mogą być setki, a nawet tysiące. Niektórych z nich nawet nie jesteś w stanie przewidzieć i nie spodziewasz się takiego obrotu akcji. I co wtedy? Nie marnuj czasu na kreacje. Zaufaj sile wyższej w cokolwiek wierzysz – Wszechświat, energię, los, Boga, czy coś innego. Daj temu działać. Ufaj także sobie. Jeśli podejmiesz jakąś decyzję, nie rozmyślaj czy dobrze wybrałeś. W momencie jej podejmowania miałeś takie lub inne uczucia i to spowodowało, że tak zdecydowałeś. Masz prawo zmienić zdanie, decyzję. Masz prawo się także pomylić.

problemy, porażki, element naszego życia

Nauka

Kiedy wszystko wychodzi i układa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami nie myślimy negatywnie, ani nie rozmyślamy jak to się stało. Nie rozkładamy wszystkiego na czynniki pierwsze. Czemu tak się zadziało, co miało na to wpływ itd.  Po prostu cieszymy się sukcesami, a życie przepełnia radość. W momencie porażki jest zupełnie inaczej.

Wnikliwie analizujemy każdy z podjętych kroków. Potrafimy w nieskończoność obwiniać siebie lub innych za taki bieg wydarzeń. Zdarza się, że odczuwamy wyrzuty sumienia, bądź nie umiemy się pogodzić z wydarzeniami. Przeżywamy, grzebiemy, jak by to miało coś zmienić. Potrafimy nawet zahaczyć o stwierdzenie “gdybym wiedział…”. No ale nie wiedziałeś i nie miałeś szansy wiedzieć. Nigdy też nie będziesz wiedzieć. Jedyne co możesz zrobić to wyciągnąć wnioski oraz naukę. Przemyśleć co zrobiłeś źle, żeby nigdy więcej nie popełnić takiego błędu. Taką lekcję należy wyciągać z każdej możliwej sytuacji w swoim życiu. Jeśli spotkała Cię tragedia pomyśl jaki może to mieć wpływ na Twoje życie. Wszystko zależy tylko od tego jak na to spojrzysz.

samotnosc, nieszczescie, nieszczeliwy, nieszczesliwa, smutek, osamotnienie, brak pasji, brak perspektyw, depresja, szczescie, radosc, usmiech, wolnosc, szczescie, rozowe okulary

Czemu jestem nieszczęśliwa?

Bo chcesz taka być. Wszystko widzisz w czarnych barwach. Nie starasz się szukać pozytywów swojej sytuacji. Nie potrafisz cieszyć się z prostych rzeczy takich jak zdrowie, rodzina, dach nad głowa, pożywienie, możliwości. Świat stoi przed Tobą otworem i nie powiesz mi, że jest inaczej. Niejednokrotnie różnego rodzaju ludzie udowadniali, że nie ma rzeczy nie możliwych. Nikt nie przyniesie Ci różowych okularów, dzięki którym świat będzie przyjaźniejszy i piękniejszy.

To w Twojej głowie musi zajść zmiana. Ona dotyczy sposobu Twojego myślenia, spostrzegania, przyjmowania rzeczywistości.  W obecnych czasach nasze oczekiwania zaczynają być bardzo wysoko. Najważniejsze zaczynają być wielkie osiągnięcia, pieniądze, wille, sława i różnego rodzaju wybujałe marzenia. Dlatego jeśli wciąż tego nie osiągamy odczuwamy frustrację, smutek i porażkę. Chcesz się tak zawsze czuć? Myślę, że nie. Zmień swoje myślenie. Ciesz się z tego co masz. Jeśli tego nie zmienisz nawet, kiedy osiągniesz to czego pragniesz okaże się, że Twoje poczucie szczęścia się nie zmieni.

problemy, porażki, element naszego życia

Wdzięczność

Jak często dziękujesz za to co masz? Doceniasz te najprostsze rzeczy jak czas z rodziną, pyszna kawa, chwila dla siebie? Warto o to zadbać. Świetnym rozwiązaniem jest dziennik wdzięczności. Każdego dnia zapisuj sobie kilka rzeczy za które jesteś wdzięczny. Mogą to być najbardziej błahe rzeczy. Liczy się to uczucie. Dzięki temu zaczniesz dostrzegać ile masz. Bądź wdzięczny za każdy dzień – bez względu na to jaki był. Dziękuj za bliskich, przyjaciół, wrogów. Za doświadczenia, przeżycia, smutki, radości. Czerp przyjemność z każdej sekundy swojego życia. Podziwiaj przyrodę, ludzi, cały otaczający Cię świat. Kochaj, szanuj, wspieraj.

. . .

Trzeba nauczyć się, że życie jest pewnego rodzaju drogą, którą idziemy. Przed nami widać tylko jej kawałek, ale w oddali jest ciemność. Nie mamy pojęcia co tam jest. Może być zakręt, dołek, góra lub prosta droga. Skupiając się na tym co jest przed nami, zapominamy o tym by myśleć o tym co mamy pod nogami- w tym momencie. Przez to bardzo łatwo możemy stracić grunt, czy też przegapić jakąś okazję.

 

Czemu boimy się samotności? Nie tylko pod względem braku partnera. Przede wszystkim jako przebywania sam na sam ze sobą.

Sama się z tym borykałam przez pewien czas. Dlatego postanowiłam podzielić się z Tobą pewnymi wnioskami.

Już od najmłodszych lat otaczałam się ludźmi. Ciągle gdzieś wychodziłam ze znajomymi lub rodziną. W domu zazwyczaj ktoś był, zatem zostając sama dziwnie się czułam. Dlatego zapraszałam znajomych, aby było mi raźniej. Również raczej zawsze miałam kompana, z którym dzieliłam działania, zajęcia, plany. Tym bardziej rzadko przebywałam sama. Kiedy pojawiały się możliwości wyjścia na jakieś zajęcia, spacer czy cokolwiek innego szukałam chętnych osób. W momencie ich braku po prostu odpuszczałam, bo nie chciałam robić tego sama.

. . .

Przyszedł w moim życiu czas, kiedy do tej samotności zostałam zmuszona. Mąż chodził do pracy na zmiany, a ja siedziałam sama. W związku z tym, że nie zawsze ktoś miał czas dla mnie stwierdziłam, że muszę zacząć coś robić. W ten sposób rozpoczęłam wymyślać sobie jakieś zajęcia. Gotowanie, sprzątanie, czytanie książek, spacer, bieganie, basen, sauna, zakupy, siłowania, szkolenia. Wszystkie te czynności zaczęłam wykonywać po prostu sama nie patrząc czy ktoś ze mną pójdzie czy nie. Może się to wydawać dla niektórych śmieszne, jednak wiem, że tak się zdarza. Uzależniamy swoje działania od innych, nieświadomie uzależniając siebie. Kiedy zostaniemy zmuszeni do samodzielnego spędzenia czasu, zaraz wpadamy w panikę i kompletnie nie wiemy co ze sobą zrobić.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnalezc drogę w życiu

Dlaczego boimy się przebywać sam na sam ze sobą?

Boimy się samotności ze względu na to, że lepiej jest nam dzielić z kimś różnego rodzaju zajęcia. Jest wówczas przyjemniej, łatwiej, raźniej. Mamy więcej motywacji by podjąć dane działania. To normlana rzecz. Oprócz tego wydaje nam się, że robiąc coś samemu jesteśmy jak te samsony, co nie mają przyjaciół. Samotne wyjście na śniadanie? Tuż to wszyscy będą myśleć, że nikt mnie nie lubi. Wcale tak nie jest. To, że ktoś spędza samotnie czas wcale o tym nie świadczy. Może mieć szczęśliwy związek, kochającą rodzinę, wspaniałych przyjaciół, ale zna wartość przebywania sam na sam ze sobą.

. . .

Brak partnera dla niektórych jest oznaką porażki i poczucia osamotnienia. Tłumaczą tym także swój brak motywacji do podejmowania konkretnych działań. To powoduje, że wchodzą w niepotrzebne relacje tylko po to, by nie być samotnym i móc realizować swoje plany. Nawet jeśli są nieszczęśliwi, tkwią w tym by nie odnieść tej “porażki” i nie zostać samemu. Tylko czy na tym polega życie? Żeby tkwić w czymś co niesie za sobą nieszczęście? Co daje złudne poczucie wypełnienia? Wręcz przeciwnie! Trzeba dążyć do pozytywnych emocji. Nawet jeśli wiąże się to z chwilowym brakiem partnera. Prędzej czy później znajdzie się ktoś odpowiedni, kto da nam to czego potrzebujemy. W końcu my ludzie jesteśmy stworzeni do życia w parach. Pełnię radości osiągniemy w momencie, kiedy będzie to odpowiedni związek. Niech to nie będzie jednak przeszkodą do realizacji Twoich planów i marzeń. Samotny wyjazd w góry też może sprawić wiele radości, a przy okazji skłonić do pewnych refleksji.

. . .

Czas sam na sam ze sobą to często czas przemyśleń, autorefleksji, wniosków. Może to przed nimi tak uciekamy? Boimy się porozmawiać ze sobą? A przecież kto lepiej Cię zrozumie, niż Ty sam? Kto obdaży Cię bezgraniczną miłością na całe życie, jak nie Ty sama? Kto będzie Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli nie Ty sama dla siebie?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, jak odnaleźć siebie, czego moja dusza pragnie, samotne spędzanie czasu

Dlaczego przebywanie w samotności jest tak ważne?

Czas, który spędzasz tylko ze sobą jest niesamowicie istotny. Podczas niego poznajesz siebie, swoje mocne i słabe strony, obawy, lęki, ale także pasje. Masz możliwość porozmawiania z ,,wewnętrznym ja”. Oprócz tego, jest to czas na przemyślenia i  zadanie sobie kilku istotnych pytań. Czy droga, którą idę jest tą którą chcę kroczyć? Może gdzieś zabłądziłam? Ludzie, którymi się otaczam są odpowiedni dla mnie? To co robię w życiu jest tym, co chciałabym robić? Myślę o sobie, czy staram się wciąż uszczęśliwiać innych?

 . . .

Nie traktuj tego jako egoizm. Pytanie siebie czy jestem zadowolona lub spełniony nie jest jego oznaką. Raczej troską o siebie i swoje życie – które zresztą mamy jedno. Gdy brakuje w nim szczęścia, warto zastanowić się czym to jest spowodowane i jak można to poprawić lub zmienić. W końcu nikt nie jest męczennikiem. Każdy ma prawo do realizacji, radości i satysfakcji. Wiem, że często jest to trudne, bo ego nie pozwala nam tak łatwo robić tego co my chcemy. Od razu znajduje tysiące wymówek i kieruje nasze myślenie na innych “A co ludzie powiedzą?”, “A jeśli się nie uda?”, “Co Ci strzeliło do głowy, żeby sobie myśleć takie rzecz?”, “Jesteś dorosła, zajmij się rzeczami odpowiednimi dla Ciebie”, “Pomyśl o dzieciach”,”Masz tyle obowiązków, a Ty sobie folgujesz”. OK! Wszystko jest ważne.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu,czemu boimy sie samotności, jak nie być samotnym, jak odnaleźć sens życia, malowanie, relaks

Tylko gdzie w tym wszystkim Ty? Nie ważne czy jesteś kobietą, mężczyzną. Prawo do odrobiny samotności, czasu dla siebie, realizacji swoich pasji posiadają wszyscy. Nie chodzi tu także o odrzucenie innych osób. Natomiast w naszym życiu poznajemy tysiące ludzi. Jedni w nim zostają, inni odchodzą. Zaś Ty będziesz ze sobą zawsze, przez całe życie. Czy tego chcesz czy nie, jesteś skazana na siebie. Chyba łatwiej żyć w miłości i zgodzie ze sobą, niż bez tego. Podejmować rozmowy ze sobą, także te trudne – by żyło Ci się lepiej. Robić coś co się kocha, choć od czasu do czasu by przywoływać płynące z tego pozytywne uczucia.

kura domowa, obowiązki domowe, prace domowe, jak odciągnąć się do prac domowych, jak odnaleźć sens życia, pasja

Życie to nie same obowiązki

W szczególności kobiety w pewnym etapie dają się uwięzić w tej pułapce. “Przecież ja mam męża”, “Co z moimi dziećmi”, “Przecież muszę ugotować obiad i posprzątać”. Zatracamy się w tym wirze obowiązków, a zapominamy kompletnie o samych sobie. Poświęcając wszystko dla innych. Zaniedbujemy siebie, swoje pasje, plany, marzenia – często tylko po to, by realizować czyjeś. Oczywiście, są pewne ograniczniki. Nie mówię, że nie. Jednak pamiętajmy, że będąc żoną, mamą, babcią nie ogranicza Cię to do myślenia o sobie. Nikt nie ucierpi jak nie zrobisz raz obiadu i zamówią sobie pizzę. Ty w tym czasie pójdziesz sobie na spacer, albo zajęcia, by pobudzić endorfiny. Nic się nie stanie jeśli nie posprzątasz. Możesz zlecić to dziecku, czy mężowi. Sama w tym czasie wyjdziesz z koleżanką na kawę, czy na samotne zakupy. Masz do tego prawo! Zadbaj o swoje dobre samopoczucie, wygląd, zdrowie. Kto to ma zrobić za Ciebie, jeśli nie Ty sama?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, relaks, miłość do siebie, jak się pokochać, jak się zaakceptować

Zacznij od miłości do samej siebie

Wszystkim chcemy dawać miłość, a zapominamy o niej w stosunku do samych siebie. W tym punkcie wszystko się zaczyna. By prowadzić szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą, należy najpierw pokochać siebie. Jak to zrobić? Być dla siebie dobrą – dbając o swoje ciało i duszę. Mówiąc do siebie i komplementując się.  Myśleć i pytać siebie – czego: pragnę, potrzebuję, chcę, marzę. Co sprawia mi przyjemność, radość, satysfakcję. Następnie zacząć to robić! Wiem, że często kobiety boją się, nie chcą, ale to tylko na zewnątrz. W głębi duszy wiedzą, że to rozpala ich serce i powoduje uśmiech na buzi. Dlaczego więc to odkładają?

wsparcie, gdzie szukać wsparcia, jak robić to co się kocha, samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak odnaleźć pasję, jak odkryć siebie, maski, czemu zakładamy maski

Brak wsparcia

Często to właśnie brak wsparcia jest główną przyczyną zaniedbywania siebie. Ta kwestia jest dość smutna, ale prawdziwa. W ostatnim czasie podczas rozmów ze znajomymi uświadomiłam sobie, że duża część kobiet nie realizuje swoich pasji, bo nie mają wsparcia (mężczyźni zapewne też). Jeśli osoba słyszy “Po cholerę to robisz, przecież to durne?”, “Nie rozumiem, po co marnujesz na to czas”, “Jeśli chcesz robić za darmo to szukają w pomocach społecznych”. Słysząc takie słowa od razu się odechciewa. Szybko wraca się do szarej rzeczywistości. Wówczas ego dołoży coś od siebie “No i na co Ci to było”, “Co Ty sobie myślałaś”. Wszystko to powoduje, że zatracamy siebie. Zakładamy maskę codzienności i zapominamy o tym co jest dla nas ważne.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu,czemu boimy sie samotności, jak nie być samotnym, jak odnaleźć sens życia, muzyka, pasja, relaks

Chcę, żebyś przestała się przejmować i zadała sobie bardzo ważne pytanie. Co lubię / kocham robić? Jakie uczucia towarzyszą mi podczas wykonywania tych czynności (tworzenie dekoracji, przerabianie mebli, haftowanie, wycinanie, malowanie, ćwiczenie, śpiewanie, granie, cokolwiek innego)? Myślę, że dużo pozytywnych. Dlatego skup się na tych emocjach i uczuciach. Rób to tak często jak tego potrzebujesz. Odetnij się od toksycznych ludzi. Odrzuć tą krytykę, zbędne komentarze, które nie wnoszą nic dobrego.  Tylko niszczą Ciebie. Jesteś na tyle zorganizowana, że zagospodarujesz sobie odpowiednio swoje obowiązki, by znaleźć czas dla siebie. Dzięki temu zobaczysz poprawę w swoim życiu. Będziesz bardziej pozytywnie nastawiona, uśmiechnięta i pogodna.

samotność, samotne spędzanie czasu, bycie ze sobą, przebywanie sam na sam, miłość do siebie, jak pokochać siebie, jak odnaleźć drogę w życiu, jak robić to co się kocha, jak odnaleźć pasję, medytacja, po co medytować, w czym pomaga medytacja, relaks, jak odkryć siebie

W głębi serca wiesz czego chcesz

Każdy z nas w środku wie co chce robić, czego potrzebuje, co sprawia, że jest szczęśliwy. Dlatego czas ze sobą jest tak ważny. To dzięki niemu zaczynasz odkrywać siebie, swoją drogę, pasje i zainteresowania. Wiadomo, że czasami zajmuje to dużo czasu, ale bądź cierpliwa. Odnajdziesz to wszystko tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będziesz tego szukać, próbować i rozmawiać ze sobą. Istnieje wiele sposobów by to zrobić. Jednym z nich jest medytacjapraca z dziennikiem o której napiszę wkrótce. Między innymi, dzięki temu każdego dnia ja odkrywam siebie.

. . .

Poznawanie siebie to ciągły proces. Może nam się wydawać, że przecież się znam. Różne sytuacje w życiu, wydarzenia, zachowania pokazują, że się myliliśmy. W związku z tym zapraszam Cię do podróży w głąb siebie, bo tam są odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Czas tylko ze sobą z pewnością Ci w tym pomoże.

Przykro mi, że rzeczy które wydawałyby się logiczne nie znajdują zastosowania w codziennym życiu. Każdego dnia tysiące związków niszczone jest głupotą, zlewnictwem, brakiem szacunku dla drugiej połowy. Dlaczego tak się dzieje? Szerze? Nie wiem. Cieszyłby mnie jednak widok zadowolonych, śmiejących się, rozmawiających i przeżywających wspólnie życie par.

Ostatnimi czasy słyszę dookoła jakie problemy pojawiają się w związkach. I możesz mówić, że były one zawsze, bo bardzo to możliwe. Nie oznacza to, że nie można się ich pozbyć i tego zmienić. Oto 8 filarów bez których Twój związek nie przetrwa.

1. ZAANGAŻOWANIE

Jeśli nie ma obupólnego zaangażowania w związku to można pakować manatki i się zwijać. Bez tego nie zbuduje się nic. Choćby ta jedna osoba serce sobie wypruła – nie ma szans. Zaangażowanie to podstawowa rzecz, która jest potrzebna przez cały czas w każdej kwestii. Przy porządkach w domu, przy organizacji jakichkolwiek atrakcji, do tworzenia relacji. Każda z osób powinna dawać z siebie wszystko by ta relacja ciągle rozkwitała. Motyle w brzuchu nie są wieczne – nie oszukujmy się. Natomiast nikt nie powiedział, że randki, spontaniczne wyjścia, śniadanie do łóżka, wypady, niespodzianki muszą wygasnąć z momentem wspólnego zamieszkania, czy wkroczenia w związek małżeński. To nic nie zmienia, ani nie daje gwarancji szczęśliwego i wspólnego życia.

Zaangażowanie to nie tylko ciągłe staranie się o tą drugą osobę. To także codzienne życie w którym nie można być biernym. I nie ma przepisów określających kto za co ma być odpowiedzialny. To partnerzy powinni dzielić się zajęciami, a role powinny być podzielone równo. Nikt nie powiedział, że to tylko kobieta musi zajmować się domem, wychowywać dzieci, a facet płacić rachunki i przynosić pieniądze do domu. Każda z osób może robić każdą rzecz. Tym bardziej jest to miłe, kiedy możemy się wymieniać lub dostosować zajęcia do swoich preferencji.

Nie może być tak, że Ty oporządzasz cały dom, kiedy on siedzi i ogląda telewizje popijając piwo. Tak być nie może, że ona zrzuca wszystko na Ciebie, bo sobie lepiej dasz z tym radę. Nie! Cholera, każdy musi mieć jakąś rolę. Jeśli decydujemy się, że oboje pracujemy, to oboje zajmujemy się domem, bo każdy ma prawo być zmęczony. Tak, kobieta może być zmęczona, facet również. Nikt nie jest pieprzoną maszyną, aby być non stop na pełnych obrotach. Dziś on się źle czuje, więc ogarniasz Ty, ale za tydzień ona ma swoje ciężkie dni i to on przynosi herbatę do łóżka, zmywa naczynia i usypia dzieci. Nikt nie jest nikogo niewolnikiem. Ona ma prawo do odpoczynku, on też ma takie prawo.

Rozróżnijmy także jedną podstawową rzecz, pomiędzy zmęczeniem, a zwykłym lenistwem. Ono także jest brakiem zaangażowania. I to chamskiego. Leń myśli, że wszystko się zrobi samo, albo ktoś zrobi za niego. Nie interesuje go nic. Nic jest mu potrzebne , bądź na wszystko ma czas. Dając się wciągnąć w ten wir sami strzelamy sobie w kolano. W końcu taka osoba ma w nosie partnera i związek, bo liczy się tylko to, że jemu się nic nie chce. To dlaczego ta druga osoba ma z tego powodu cierpieć? I tu wracamy do początku.

Zaangażowanie to podstawowa rzecz niezbędna od początku do końca, bez której nie ma szans stworzyć szczęśliwej, normalnej relacji. Wiadomo, każdy ma inny charakter, w inny sposób okazuje emocje oraz uczucia i czuje się lepiej robiąc konkretne rzeczy. Nie zwalnia to jednak nikogo z dbania o swoją drugą połówkę. Nie ma takiego wytłumaczenia “bo on taki jest”, “ona ma taki charakter”. Każdy potrzebuje miłości i każdy potrafi ją okazywać w różnoraki sposób. Wyrażanie słowa”kocham” może mieć różne oblicza, nie tylko w mowie. Mówić można wiele, jednak to czyny pokazują prawdziwe intencje i poziom zaangażowania. Jeśli ktoś obiecuje, a nie realizuje to czas się zastanowić czy rzeczywiście tej osobie zależy czy tylko nami manipuluje. Miłość to małe gesty, dzięki którym ta druga osoba wie, że nam zależy.

2. WSPARCIE

Związek to nie tylko motylki w brzuchu, wspaniałe, radosne chwile. Dlatego bardzo ważne, aby oprócz szaleństwa, spontaniczności było miejsce na przyjazną dłoń i wsparcie. Życie płata różne figle i niekiedy ciężko jest wyjść na prostą. Niezbędna jest wtedy możliwość liczenia na tą drugą osobę – na rozmowę, dobre słowo, miły gest, bądź po prostu obecność. Partner/ka to pierwsza osoba, która powinna w Ciebie wierzyć, bronić, być za Tobą i pomagać w realizacji planów. Kiedy brak wsparcia, bądź co gorsza wciąż występuje poniżanie, dołowanie, obrażanie, to nie ma szans na stworzenie relacji.

Kolejna rzecz to poczucie ważności. Czy partner/ka daje na każdym kroku znać, że jesteśmy na pierwszym miejscu, czy jednak nasze miejsce zajmuje ktoś inny? Jeśli sytuacje pokazują, że opcja druga przeważa to pojawia się pytanie czy rzeczywiście możemy liczyć na swoją miłość, czy raczej jest tylko w tych dobrych momentach. W związku wsparcie powinno występować w każdym momencie – nawet najprostszym. Gdy nie możemy liczyć w najprostszych rzeczach, to czy będziemy mogli liczyć w tych ciężkich i trudnych chwilach?

3. SZACUNEK

Oczywiście nawet poza związkiem powinniśmy szanować innych ludzi, ale ta ukochana osoba zasługuje na niego szczególnie. Partner czy partnerka to osoba, która każdego dnia dba, walczy, stara się, tworzy całym sobą wszystko od podstaw, a za to należy się największy szacunek. Wyrażany jest on w różnych sytuacjach- w jaki sposób się odnosimy do drugiej połówki, jak rozmawiamy, jak zwracamy uwagę oraz jak wypowiadamy się na jej temat. Bardzo ważne jest też to jakich słów i gestów używamy, oraz czy liczymy się z jej zdaniem oraz potrzebami.

Każdy może się pokłócić, zdenerwować. Natomiast nie upoważnia to nikogo do obrażania, wyzywania, krzyku oraz rękoczynów wobec drugiej osoby. Na szacunek składa się także wierność i szczerość, bo w końcu jeśli tego nie ma to istny jego brak. Ważnym elementem też jest to, by oprócz szacunku do partnera, pamiętać o szacunku do jego bliskich. Z pewnością są to istotne osoby w jej czy też jego życiu i będzie się cieszyć, gdy ich nim obdarzysz.

4. KOMPROMIS

Para to dwie połówki liczące się tak samo. Nie ma, że czyjeś jest wyżej lub bardziej istotne… Zdanie każdej z osób jest tyle samo warte i ważne. Szkoda czasu na kłótnie, czy też obrażanie się. Lepiej wykorzystać go na pomyślenie o sposobie wyjścia z sytuacji, tak by obie strony były usatysfakcjonowane. Oczywiście, kompromis wiążę się także z tym, że raz będzie musiała odpuści jedna osoba, ale czasem też druga.  Niedopuszczalne jest by wciąż ostatnie zdanie należało do tej samej osoby, bo wówczas związek jest podporządkowany jednej stronie. Przez to potrzeby drugiej połówki są kompletnie nieistotne. Ma to wpływ na jej poczucie wartości, szczęście i zadowolenie wynikające z związku. Nikt chyba nie byłby usatysfakcjonowany, kiedy jego potrzeby, oczekiwania, chęci zostają wciąż olewane?

5. ROZMOWA

To kolejny z fundamentów szczęśliwego związku. Bez tego ani rusz. Niestety nie każdy jest nauczony rozmowy. Wiele rodzin lubi zamiatać wszystkie przykre, złe i niewygodne wydarzenia pod dywan przez co ten syf latami się gromadzi. Często się zdarza, że w końcu bomba wybuchnie, pozostawiając po sobie jeden wielki smród, którego już nie da rady posprzątać. A po co to chować? Po co udawać, że nic się nie stało lub nie dzieje? Lepiej od razu posprzątać to co się ukichało, a na przyszłość mieć spokój.

Szczera rozmowa jest niezbędna do badania potrzeb drugiej osoby, zrozumienia, rozszyfrowania problemów jakie pojawiają się na drodze. Nikt nie jest jasnowidzem, ani nie czyta w myślach by wiedzieć co tej drugiej osobie chodzi po głowie. Mimo, że czasem nie będą to przyjemne rozmowy i mogą wiązać się z płaczem, smutkiem – to uwierz mi, że mają niezwykłą moc. Pozwalają oczyścić atmosferę, wyjaśnić różnego rodzaju niejasności i pomyśleć nad rozwiązaniem. Jesteśmy tylko ludźmi. Mamy prawo błądzić, nie rozumieć, nie widzieć. Każda osoba inaczej patrzy na pewne rzeczy, nie zawsze w zgodzie z drugą. A to wpływa na relacje. Tylko rozmowa pozwoli to zmienić, zanim będzie za późno.

6. ZAUFANIE

Nieodłączny element związku. Każdy z partnerów do związku wchodzi z czystą kartą, zatem dlaczego ma zostać obarczony winą, jeśli ktoś wcześniej Cie zranił, oszukał? Nie popadaj w paranoje. Zaufanie jest potrzebne do normalnego życia, funkcjonowania, przeżywania. Każdy powinien mieć prawo do pewnej swobody. Nikt nie chciałby być zamknięty w klatce, z prostego powodu, że nie będzie szczęśliwy. To normalne, że Twoja dziewczyna chce wyjść z koleżankami na piwo, czy chłopak z kolegami na mecz. I zabranianie nie ma tutaj sensu.

Chwila odpoczynku, przerwy od siebie tylko pozytywnie wpłynie na związek i spowoduje uczucie delikatnej tęsknoty. Najważniejszą rzeczą z tego wszystkiego jest to, by tego zaufania nie naruszyć. Ponieważ to spowoduje załamanie całego filaru i może doprowadzić do ruiny. Nikt z nas nie chce być oszukiwany, okłamywany. Trwanie w takich związkach do niczego nie prowadzi. A brak reakcji może oznaczać dla partnera/partnerki przyzwolenie – a na to nie możesz się zgodzić. Oczekuj wierności i szczerości. A kiedy sam/a znajdziesz się w niekomfortowych sytuacjach zastanów się jak czułabyś się lub czułbyś się, gdyby postąpiła tak Twoja ukochana osoba wobec Ciebie. Jeśli nie brakuje Ci empatii bardzo szybko odpowiesz sobie na to pytanie i będziesz wiedzieć co zrobić. Szkoda marnować życia na oszustwa. Jeśli występują w Twoim związku – uciekaj!

7. DOPASOWANIE

Na początku związków zawsze wydaje się, że jest to spełnienie marzeń i wszystko jest idealnie. Z czasem, kiedy staje się przed pewnymi decyzjami, działaniami czy też problemami ważne jest by dwoje ludzi miało podobne podejście oraz kierunek patrzenia. Może się to wydawać głupie, bo w końcu co ma dopasowanie dwojga ludzi do remontu w domu, wyboru szkoły dla dziecka, albo miejsca na wakacje? Otóż dużo. Jeśli para ma różne style to ciężko będzie im urządzić wspólnie dom, bo już wybór kanapy, czy koloru do sypialni będzie problemem. Podejście do dzieci i ich wychowania też musi być dopasowane. Jeśli partnerzy mają odmienne zdanie w tej kwestii może być im trudno wspólnie wychowywać, ponieważ jedno będzie podważało zdanie drugiego przez co dziecko będzie zagubione, a między rodzicami będzie ciągła kłótnia. I to sprawdza się tak naprawdę w każdej kwestii życiowej: podejścia do życia, rodziny, pieniędzy, wiodących wartości i wielu innych.

8. WSPÓLNE DZIAŁANIE

Poniekąd jest to związane z zaangażowaniem i dopasowaniem, tyle tylko, że tutaj chciałam poruszyć bardziej kwestię wspólnych zainteresowań, pasji, działań. Robienie czegoś razem przybliża, a co za tym idzie – nie robienie oddala. I nikt tu nie mówi, że para powinna każdą pasję ze sobą dzielić. Fajnie jest, kiedy  jest chociaż jedna dziedzina, która interesuje obojga. Można o niej porozmawiać lub też robić to wspólnie. Nie zawsze na początku związku musimy mieć te same pasje.

Czasem dzieje się to samo. Przebywamy z tą osobą i zaczynamy z nią działać w danym temacie. Szybkie samochody, jazda na motorze, a może mechanika? Bieganie, malowanie, fotografia, koncerty i wiele, wiele innych do których miłością można się zarazić od partnera lub odwrotnie. Jest jeden warunek – oboje muszą być zaangażowani i chcieć spróbować, czy też dowiedzieć się więcej. Żadne z partnerów nie zamyka się, nie odrzuca i nie krytykuje pasji swojej drugiej połowy. Wspólne działanie to też spacery, sprzątanie, gotowanie, malowanie i wiele innych czynności, które wspólnie robi się łatwiej i przyjemniej, a przy okazji buduje się relacja.

Życie nie jest łatwe, a tym bardziej w dwójkę, gdzie każda z osób jest różna. Natomiast kiedy w związku jest równowaga i każde z partnerów dba o każdy z powyższych filarów, okazuje się, że nie jest tak źle – a nawet lepiej. Bo nie ma nic piękniejszego, niż poczucie, że ma się przy sobie osobę którą kochasz, a ona kocha Ciebie. Z  którą rozumiesz się, dogadujesz i wiesz, że możecie na siebie zawsze liczyć.

#kolejne artykuły