Sztuka może być piękną inwestycją. Rynek dzieł sztuki rozwija się dynamicznie. Wydaje się, że każdego dnia pobijany jest kolejny rekord sprzedaży tych aktywów.
Wartość dzieła sztuki może znacznie wzrosnąć lub może być tak samo warte co rękodzieło wykonane makaronem przez małe dziecko.
Dzieło sztuki godne inwestycji
Jak więc rozpoznać prawdziwe dzieło sztuki godne inwestycji?
Musisz wykonać badania i wyjść poza sferę emocji. Jak wiadomo gust jest pojęciem względnym. Profesjonalne rozeznanie może zaprocentować i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.
Co decyduje o wartości dzieła sztuki?
Na rynku druków czy komiksów rzadkość przynosi wartość. Często dzieło jest oryginalne ale nie jest dobrą inwestycją. Autentyczność nie gwarantuje rzadkości dzieła sztuki.
Kto jest autorem? Ma to decydujące znaczenie dla określenia wartości dzieła sztuki. Jego udokumentowana autentyczność (sygnatura oraz oryginalny podpis).
Sztuka jest inwestycją długoterminową
Sztuka jest inwestycją długoterminową i choć rynek jest stabilny i wykazuje gigantyczne zyski w czasie boomu. Jest to atut, który może łatwo obniżyć wartość danego działa w okresie recesji.
Interesuj się żyjącymi artystami, którzy się wyróżniają. Sprawdź jaki mają wpływ na nurt, który reprezentują. Badaj prowizję i rentowność inwestycji. Zadbaj o profesjonalną wycenę wartości aktywu.
Wartość dzieła sztuki może znacznie wzrosnąć
Najdrożej sprzedanym dziełem sztuki jest olej na desce „Salvator Mundi” autorstwa Leonarda da Vinci. Sprzedane w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za rekordowe 450 milionów USD. Jest jedynym obrazem Da Vinci w rękach prywatnych.
Król Francji Ludwik XII zamówił obraz o wymiarach 44 cm x 66 cm w 1605 roku, w tym samym czasie co dzieło „Mona Lisa”.
Był również w kolekcji króla Anglii Karola I. W latach 1763-1900, obraz zaginął. Dopóki nie został kupiony na aukcji przez brytyjskiego kolekcjonera sztuki. W 1958 roku sprzedano obraz za jedyne 45 funtów.
W 2005 roku grupa dealerów sztuki nabyła obraz za 10 000 USD. Spędzono sześć lat nad jego konserwacją oraz badaniem autentyczności. W 2011 roku Londyńska Galeria Narodowa wystawiła obraz na sprzedaż .
Rekord sprzedaży
Rekord sprzedaży został pobity 15 listopada 2017 roku. Obraz został sprzedany za kwotę 450 312 500 USD.
„Salvator Mundi” (“Zbawiciel świata” ) jest najdrożej sprzedanym w historii działem sztuki.
Historia obrazu Leonarda Da Vinci, jest zawiła ale i fascynująca. Ukazuje jak wartość dzieła sztuki ulega zmianie na przestrzeni wieków oraz wydarzeń.
Sztuka może być piękną inwestycją
Prawdziwego kolekcjonera dzieł sztuki charakteryzuje cierpliwość oraz gotowość na długoterminowy zwrot inwestycji.
Przy odrobinie szczęścia zaprzyjaźnisz się z kolejnym Rothko albo znajdziesz zapomniane dzieło warte miliony, które wykonał Jean-Michel Basquiat.
Źródło: Investopedia