Inwestowanie w oldtimery jest opłacalne | worldmaster.pl
#

Czy inwestowanie w oldtimery jest opłacalne?

Na klasyczne oldtimery spoglądamy z nostalgią za dawnymi latami. Nikt nie patrzył wówczas na spalanie auta oraz wpływ użytkowania na środowisko. Liczyło się piękno wykonania modelu, moc koni mechanicznych oraz niepowtarzalny pomruk silnika.

klasyczne-auto-inwestycja-w-samochody-zabytkowe

Dziś okazuje się, że dobrze zachowane kolekcjonerskie auta są jednymi z najbardziej fascynujących, alternatywnych klas aktywów na rynku.

Wybierając tego typu inwestycje należy liczyć się z tym, że niektóre modele samochodów trzeba będzie poddać gruntownej renowacji. Poważnym problemem może okazać się skompletowanie części zamiennych. Nie każdy mechanik będzie kompetentny aby poskładać naszego „dziadka oldtimera”.

Zanim wybierzemy model, w który chcielibyśmy zainwestować swoje pieniądze, powinniśmy zaznajomić się z klasyfikacją, jakiej poddawane są „stare samochody” oraz poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu auta.

Klasyfikacja samochodów kolekcjonerskich

Istnieją trzy kategorie starych i kolekcjonerskich samochodów: klasyczne, vintage oraz auta weteranów. Odpowiadają one różnym epokom produkcji i różnią się znacznie pod względem technologii oraz elementów konstrukcyjnych.

Z definicji samochody weteranów, są to modele, które zostały wyprodukowane przed pierwszą wojną światową.

W Wielkiej Brytanii, niektórzy uznają samochody weteranów, tylko te wyprodukowane do 1904 roku. Ma to związek ze starym prawem, o nazwie ’’Ustawa o czerwonej fladze’’. Były to czasy, gdy żaden pojazd nie mógł być prowadzony bez obecności mężczyzny idącego przed nim z czerwoną flagą, który ostrzegał pieszych o przejeździe.

Samochody vintage, to modele aut, powstałe pomiędzy rokiem 1903 a 1930. Były to konstrukcje zabudowane z silnikiem montowanym z przodu pojazdu, jak na przykład Ford Model A lub Austin 7.

Klasyczne auta to te, które wyprodukowano po roku 1930, np. Ford Mustang, Jaguar E-Type, czy Citroen Traction Avant.

Z każdym rokiem przybywa również  nieco młodszych samochodów, w które warto inwestować, tzw. youngtimerów

Youngtimer

Tak określa się stosunkowo młode auta kolekcjonerskie, wyprodukowane po 80 roku, XX wieku, które są utrzymane w swoim oryginalnym stylu. Wyróżniamy również samochody, które nie są jeszcze zabytkami, ale wkrótce nimi zostaną. Będą to samochody wyprodukowane w latach 1981-1990.

Tak naprawdę można spotkać się z wieloma definicjami, które kategoryzują wybrane auta, bowiem każdy kraj ma inne przepisy i prawo rejestracji pojazdów. W Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami (prawie o ruchu drogowym oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC) istnieją tylko dwie kategorie, czyli pojazdy zabytkowe oraz pojazdy historyczne.

 

Pojazd zabytkowy to taki, który został wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Zgodnie z polskimi przepisami jest wpisany do inwentarza muzealiów.

Pojazd historyczny musi spełnić jeden z poniższych warunków:

  • jest pojazdem zabytkowym,
  • został wyprodukowany 40 lat temu,
  • został wyprodukowany co najmniej 25 lat temu (posiada 75% oryginalnych części oraz został wycofany z produkcji od przynajmniej 15 lat),
  • jest uznany przez uprawnionego rzeczoznawcę za pojazd unikatowy.

Inwestowanie w oldtimery się opłaca!

Bez względu na to, jaki model samochodu kolekcjonerskiego wybierzemy za cel naszej inwestycji: klasyczny, vintage, veteran albo też youngtimera z lat 90-tych. Czy będzie to pojazd historyczny lub zabytkowy. W przypadku takiej inwestycji możemy spodziewać się rentowności na wysokim poziomie. Jest tak, ponieważ w dzisiejszych czasach samochody kolekcjonerskie zapewniają wyższy zwrot, niż inne tradycyjne klasy aktywów.

Według rankingu luksusowych inwestycji Knight Frank:

  • inwestycje w wina dają  inwestorom 3% zwrotu w okresie 12 miesięcy,

  • zegarki, zapewniają zwrot na poziomie 4 %,

  • monety 10 %,

  • oldtimery natomiast dają inwestorom 28% zwrotu w ciągu jednego roku.

inwestowanie w oldtimery jest opłacalne

Następnym razem, gdy będziemy mijać na drodze „dziadka” oldtimera, pomyślmy o nim może w kategorii doskonałej lokaty kapitału, a nie złomu i zawalidrogi.

Źródło: GQ / RainsfordsCollectableCars/ Dz.U.z2012 r.Nr.poz.1137

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Usługi typu concierge są bardziej dostępne.

Obecnie istnieje wiele firm i osób prywatnych, specjalizujących się w dostarczaniu luksusowych usług konsjerża.

Termin “concierge” pochodzi z języka francuskiego, co oznacza “strażnik kluczy”. Po raz pierwszy pojawił się we Francji w średniowieczu i odniósł się do osoby odpowiedzialnej za przechowywanie kluczy do królewskich gospodarstw domowych.

Zapewniał gościom, którzy odwiedzali dwór aby mieli wszystko czego potrzebują.

uslugi-concierge

Najczęściej spotykane, współczesne zastosowania terminu „concierge” przedstawiamy poniżej:

Hotel Concierge

Hotelowy konsjerż jest do dyspozycji gości. Jego zadaniem jest zapewnienie pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Często polecają i rezerwują pobliskie restauracje, organizują transport i pomagają zabezpieczyć bilety na specjalne imprezy.

 

kupno-nieruchomosci-na-wynajem-z-zyskiem

Residential Concierge

Coraz częściej konsjerża możemy spotkać na terenie dużych apartamentowcach. Jest to wyjątkowe i cenione udogodnienie, konsjerż mieszkaniowy jest często dostępny aby przyciągnąć i zatrzymać najemców na dłużej.

Personal Concierge

Usługi Personal Concierge stają się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza w przypadku wysokiej rangi dyrektorów i pracujących rodziców, którzy prowadzą intensywne życie. Ich celem jest uproszczenie życia ich klientów i zapewnienie im więcej wolnego czasu.

concierge-pacjenta

Osobisty konsjerż pomaga osobom w znalezieniu przedmiotów na liście rzeczy do zrobienia, takich jak planowanie podróży, załatwianie spraw i planowanie wydarzeń. Wiele razy są postrzegani jako luksus dla określonego stylu życia. Wiele osobistych usług concierge jest obsługiwanych przez firmy lub specjalnie do tego stworzone aplikacje oraz portale internetowe.

Concierge Pracownika

uslugi-concierge-coraz-bardziej-dostepne

Wiele firm oraz korporacji decyduje się świadczyć usługi concierge swoim pracownikom, jako zasiłek dla pracowników. Zmniejszając liczbę pozycji na liście zadań pracownika, czyli tzw. odciążenie pracownika z nadmiernej ilości obowiązków. Pracownicy mają mniej obowiązków, co zwiększa ich zdolność koncentracji i zmniejszania stresu.

Firmy często współpracują z dostawcami usług concierge, które specjalizują się w świadczeniu usług concierge. Usługi są świadczone w miejscu pracy lub są dostępne przez telefon lub e-mail.

Wiele firm oraz korporacji oferuje korzyści concierge dla pracowników w ramach ich strategii kapitału ludzkiego, inicjatyw „Great Place to Work” lub planów strategicznych, które obejmują dbanie o swój największy kapitał – siłę roboczą.

Concierge Pacjenta

Szpitale lub kliniki często współpracują z dostawcą usług concierge.

concierge-pacjenta

To jeden ze sposobów, w jaki palcówki medyczne spełniają unikalne potrzeby pacjentów i członków ich rodzin. Szpitale lub kliniki często współpracują z dostawcą usług concierge w celu świadczenia usług dla wszystkich pacjentów lub tylko dla określonej jednostki.

Concierge pacjenta może zwiększyć świadczenie usług medycznych dla pacjenta oraz jego rodziny podczas pobytu w szpitalu lub innej placówki medycznej oraz poprawić ich samopoczucie.

Concierge Podroży

Usługa polegająca na opiece konsjerża podczas odbywania indywidualnej podróży klienta. Spełniania jego marzeń oraz zaspokajania potrzeb w miejscu destynacji. Usługa może dotyczyć dowolnego miejsca na ziemi oraz dowolnego sposobu transportu klienta.

uslugi-concierge

Usługi concierge dostępne cenowo nie tylko dla klientów VIP!

Usługi typu concierge są bardziej dostępne

Obserwując rynek związany z usługami konsjerż, można zaobserwować różnorodność tych usług oraz fakt, iż są coraz częściej dostępne cenowo nie tylko dla klientów VIP.

Źródło: bestuponrequest

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

Biura podróży mogą wydawać się „passé” w czasach niezliczonych aplikacji i stron internetowych. W sektorze luksusowych biur podróży klienci decydują się jednak na tradycyjne rozwiązania. Według raportu ITB Berlin, światowego targu podróży oraz IPK International, grupy doradców turystycznych wynika, iż 40% luksusowych podróży jest zarezerwowanych przez biura podróży w porównaniu do wszystkich międzynarodowych podróży zagranicznych.

Badanie wykazało również, że ponad połowa międzynarodowych podróżników luksusowych wykorzystywała agencje, jako źródło informacji.

Właściciel luksusowej agencji turystycznej z siedzibą w Wielkiej Brytanii twierdzi, że odnotowała wzrost o 20% w ciągu roku dzięki dużemu popytowi na specjalistyczne porady i planowanie podróży.

“Zawsze mówię gościom, którzy zastanawiają się nad rezerwacją…Po co ryzykować? “- powiedział Simon Russell, dyrektor naczelny Scott Dunn. “To są wakacje i dużo na nie wydajecie…nie ryzykujcie i upewnijcie się, że wykorzystacie je w pełni.”

Luksusowe biura podróży odnotowują wzrost

Według raportu Amadeus Travel Intelligence wynika, że liczba podróży luksusowych wzrośnie o 6,2% w ciągu następnych 10 lat. W porównaniu do ogólnej liczby podróży, które mają wzrosnąć o 4,8.

Spersonalizowane podróże

“Social media odgrywają ogromną rolę w tworzeniu apetytu na spersonalizowane podróże i egzotyczne destynacje. Obecnie osobiste sukcesy ludzi są definiowane przez to, gdzie byli oraz gdzie są widywani…nie tylko przez przyjaciół, ale także przez osoby obserwujące ich social media”. – twierdzi Simon Russell.

luksusowe-podroze

Luksusowe hotele

Biura podróży oferują luksusowe podróże i prześcigają się w ofertach. Zapewniają profesjonalny serwis oraz wycieczki do najcudowniejszych zakątków na świecie. W dzisiejszym świecie czas wolny jest “luksusem“. Każdy chciałby jak najlepiej go wykorzystać, odpocząć, “naładować akumulatory” oraz zapomnieć choć na chwilę o sprawach codziennych.

Jedne z najczęściej wybieranych kierunków luksusowych biur podróży

Tanzania i Zanzibar

Migracja dzikich zwierząt na Serengeti, plaże o białym piasku i nieprawdopodobne kolory wody na Zanzibarze. Wszystko w iście królewskim standardzie.

tanzania-zanzibar-wakacje-w-luksusie

Malediwy

Dziewicze plaże, soczysta zieleń palm. Dodajmy do tego przejrzystą wodę, piasek delikatny niczym mąka, rajskie otoczenie, a spędzisz na Malediwach najlepszy urlop w historii!

malediwy-podroze-travel-traveler-lusksu

Indie

Wakacje w Indiach to magia kolorów,  zapachów, dźwięków, smaków i krajobrazów.

indie-wakacje-luksus-worldmaster

Seszele

Piękne ciągnące się w nieskończoność plaże, lazurowa woda, palmy, które kołyszą się na wietrze. Seszele to kwintesencja rajskich i luksusowych wakacji!

seszele-lifestyle-worldmaster

Mauritius

Mauritius to mały skrawek raju na Oceanie Indyjskim. Oferuje wszystko, co można sobie wymarzyć – malownicze góry, intrygujące miasteczka, roześmianych i przyjaznych mieszkańców, a do tego niekończące się plaże z sypkim białym piaskiem i lazurową wodą!

mauritius-worldmaster-travel-podroze

Fidżi

W samym sercu Oceanu Atlantyckiego leży kilka setek tropikalnych wysp i wysepek, na których mieszkają najszczęśliwsi ludzie na Ziemi.

fidzi-wakacje-z-worldmaster

Wrodzona próżność nakazuje człowiekowi zasmakować luksusu. Gdy tylko ma taką możliwość, raz na jakiś czas można stać się hedonistą, przeżyć coś ekskluzywnego i myśleć tylko o swoich przyjemnościach. 😉

 

Źródło: CNBC International

16716

Inwestycja w samochód egzotyczny. Zanim pomyślisz o zakupie samochodu egzotycznego sprawdź czy model, który Cię interesuje pasuje do tej kategorii.  Wbrew pozorom zdefiniowanie “exotic cars”, nie jest takie proste oraz dla wszystkich oczywiste.

Samochód egzotyczny to jaki?

Istnieje wiele definicji i przekonań na temat tego, czym jest samochód egzotyczny. Niektórzy uważają, że opiera się to wyłącznie na koszcie samochodu, sposobie otwierania drzwi, personalizacji, osiągach lub innych aspektach danego modelu. Pod pewnymi względami wszystkie te cechy pasują do opisu. Czasami jednak nie jest to żadna z nich.

samochod-egzotyczny

Prawdopodobnie najczęstszy sposób myślenia o tym, czym jest samochód egzotyczny, można sprowadzić do jednego prostego pytania. Czy widzisz go każdego dnia? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to prawdopodobnie jest to model egzotyczny. Jest jednak więcej wymogów, które musi spełnić samochód egzotyczny.

inwestowanie-w-samochod-egzotyczny

Samochód egzotyczny musi  być ograniczony w produkcji, spersonalizowany, tworzony w niecodzienny sposób, może zawierać nietypowe materiały w swoich elementach, ma oryginalny wygląd oraz  nie jest przeznaczony dla dużej grupy odbiorców. Reasumując, nie może to być wersja podstawowa samochodu.

Przykłady samochodów egzotycznych

Przykłady samochodów egzotycznych to marki: Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Bentley, Lotus, Bugatti, McLaren, Pagani, Maserati. Super samochody, takie jak: Carrera GT, Saleen S7, Koenigsegg, Mercedes SLR. Bardzo ograniczone wersje aut: Dodge Viper, Acura NSX lub Corvette ZR1.

super-samochody

Wersja podstawowa samochodu

Przykłady samochodów produkowanych masowo, które nie są egzotyczne, to  wersja podstawowa samochodu np.: Porsche Boxster, BMW M3, Chevrolet Corvette, Porsche 911, Mercedes SLK, Honda Civic, Toyota Camry, Lexus SC. To świetne samochody i oczywiście wiele osób (grup lub klubów) może być ich entuzjastami. Są jednak w wersji podstawowej i nie kwalifikują się do kategorii samochodów egzotycznych.

Inwestycja w samochód egzotyczny jest opłacalna!

Lokata kapitału w takie aktywa, jak samochód egzotyczny jest rentowna w dzisiejszych czasach. Podobnie jak inwestowanie w oldtimery.

Exotic cars w wypożyczalni samochodów

W całym kraju powstaje coraz więcej wypożyczalni samochodów egzotycznych oraz luksusowych.

Exotic cars przyciągają inwestorów!

Exotic cars przyciągają inwestorów. Klienci mają możliwość jazdy modelami, o których wcześniej mogli tylko pomarzyć.

Źródło: ToyRally

ZapiszZapisz

Kupno nieruchomości na wynajem z zyskiem.

Zakup nieruchomości na wynajem może być opłacalną inwestycją. Nawet jeśli Ty i Twój partner życiowy nadal wynajmujecie mieszkanie dla siebie. Pierwszy zakup może być nieruchomością inwestycyjną, a nie głównym miejscem zamieszkania.

Zakup nieruchomości na wynajem wymaga zbadania rynku oraz poważnego rozważenia kilku ważnych kwestii.

ubezpieczenie-nieruchomosci

Zakup nieruchomości

W przypadku nieruchomości inwestycyjnych musisz wziąć pod uwagę wiele czynników wpływających na wybór miejsca zakupu. Cena zakupu jest czynnikiem bardzo istotnym jednak to lokalizacja nieruchomości pod wynajem jest kluczowa. Ważne są też inne kwestie: parking, odległość do szkół i uniwersytetów, przystanków komunikacji miejskiej, odległości od sklepów, banków oraz od wjazdów na obwodnicę miasta lub autostradę, bliskość nieruchomości od terenów zielonych oraz możliwości uprawiania aktywności fizycznej.

kupno-nieruchomosci

Ubezpieczenie nieruchomości

Jako inwestor musisz wziąć pod uwagę łatwość wynajmu oraz ewentualną sprzedaż nieruchomości. Szukając zysku na nieruchomości inwestycyjnej, musisz ustalić szacowany czynsz, który możesz pobierać od wynajmujących. Poszukaj innych porównywalnych nieruchomości na wynajem w najbliższej okolicy, co ułatwi ci kalkuluję inwestycyjną zysku z danej nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomościsprzedaz-nieruchomosci

Kupno nieruchomości dla zysku oznacza, że ​​musisz obliczyć swój szacunkowy dochód netto z inwestycji przed dokonaniem zakupu. Niektóre standardowe wydatki związane z posiadaniem nieruchomości na wynajem obejmują: naprawy i sprzątanie, podatki od nieruchomości, ubezpieczenie nieruchomości, opłaty za zarządzanie, opłaty za media i śmieci.

Kredyt hipoteczny

Dodaj wszystkie spodziewane wydatki w danym miesiącu i odejmij sumę od wysokości czynszu, który pobierzesz od najemcy. Różnica między tymi dwoma liczbami wskazuje, na jaką możesz sobie pozwolić cenę zakupu nieruchomości. Ewentualnie na jaką kwotę zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Aby kupno konkretnej nieruchomości było rentowne musi się na to złożyć wiele istotnych czynników. Na pewno nie jest to krótkoterminowa inwestycja oraz lokata kapitału, którą można zaniedbać. Nieruchomość aby była atrakcyjna musi być pielęgnowana i odnawiana. Trzeba nad nią czuwać lub odpowiednio zabezpieczyć w postaci kaucji, aby wynajmujący jej nie zniszczył.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości jest najrozsądniejszym rozwiązaniem na zabezpieczenie tego rodzaju aktywów.

Źródło: thenest

ZapiszZapisz

#kolejne artykuły