Problemy z uzębieniem to nie koniec świata. Współczesne usługi protetyczne opierają się na nowoczesnej technologii, która pozwala odzyskać uzębienie, nieróżniące się niczym od naturalnego! Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak wiele potrafi protetyka stomatologiczna, spójrz na protezy zębowe.
Protetyka stomatologiczna
Protezy zębowe mogą być dla Ciebie abstrakcyjnym elementem uzębienia. Niestety badania pokazują, że korzysta z nich już ponad 9 milionów Polaków!
Nadzieję na rozwiązanie tego problemu daje rosnąca świadomość troski o zęby, regularne kontrole u specjalistów oraz nowoczesne metody działania. W skrajnych sytuacjach bez odwrotu nadrzędną funkcję pełnią profesjonalne usługi protetyczne.
Jak wygląda proteza zębowa?
Protezy zębowe są wykorzystywane w uzupełnianiu ubytków lub wypełnianiu całkowitego braku uzębienia. Współczesne usługi protetyczne tworzą protezy, nieróżniące się od naturalnych zębów pacjentów.
Proteza zębowa: dla kogo?
Braki w uzębieniu nie są problemem wyłącznie estetycznym i funkcjonalnym. Usługi protetyczne dbają przede wszystkim o zdrowie pacjentów. Brak zębów prowadzi do przemieszczania się pozostałego uzębienia, przeciążenia poszczególnych zębów oraz zaburzeń zgryzu!
Niepełny zgryz prowadzi do zniekształcenia wypowiadanych słów, wad wymowy oraz niedokładnego rozdrabniania pokarmu, co powoduje problemy z trawieniem. Proteza zębowa nie jest więc wyborem, ale koniecznością, która zatrzymuje złożony łańcuch problemów w Twoim organizmie.
Protetyka stomatologiczna wyróżnia sztuczne uzębienie, które różni się od siebie: mocowaniem, materiałem wykonania, ceną i ruchomością. W ten sposób powstały:
- protezy zębowe ruchome (w tym częściowe i całkowite),
- protezy zębowe stałe.
Każda z nich posiada inne właściwości, które mają ogromne znaczenie w ich doborze do potrzeb pacjenta.
Protezy szczękowe ruchome
Pamiętasz babcię, wyjmującą sztuczne uzębienie przed snem? Wiemy, że dla dziecka to traumatyczny widok, ale właśnie w ten sposób wyglądają protezy ruchome.
Stosuje się je w przypadku pokrycia pojedynczych braków w uzębieniu (opierają się wtedy na dziąsłach i pozostałych zębach) lub całkowitego bezzębia (opierają się tylko na dziąsłach). Są one samodzielnie wkładane i zakładane przez właściciela.
Protezy zębowe ruchome są tańsze od protez stałych, ale wymagają cierpliwości w przystosowaniu się do nich.
Proteza szkieletowa nieosiadająca
Największą zaletą protez szkieletowych jest fakt, że opierają się na własnych zębach i nie osiadają na dziąsłach. Efektem jest większa stabilność, dopasowanie do jamy ustnej i komfort podczas jedzenia. Pomimo solidnej konstrukcji z metalu i plastiku, nie działają wyniszczająco na tkanki i nie zniekształcają dziąseł.
Dzięki specyfice protez ruchomych z łatwością można zadbać o ich higienę. Jedynym minusem protez szkieletowych jest brak możliwości refundacji z NFZ.
Mocowanie protez szkieletowych opiera się na metalowych klamrach, choć można zastosować mniej widoczne zatrzaski lub zasuwy. Budowa sprzyja szybkiemu przystosowaniu się do ich obecności w jamie ustnej.
Proteza akrylowa osiadająca
Protezy zębowe akrylowe są rozwiązaniem tańszym z możliwością refundowania z NFZ.
W klinice medycznej Totumedica dopasujemy każdy rodzaj protezy do Twojej jamy ustnej, ale nie możemy zmienić jej specyfiki. Proteza akrylowa osiada na dziąsłach i podniebieniu, co może sprzyjać deformacji i zanikowi kości w przypadku zaniedbania higieny ze strony pacjenta.
Protezy akrylowe są mocowane na klamry, zatrzaski lub zasuwki. Są nieco mniej stabilne niż protezy szkieletowe, dlatego okres adaptacji jest dłuższy. Zwłaszcza na początku może pojawić się dyskomfort podczas jedzenia i mówienia.
Co na brak uzębienia?
Protezy zębowe całkowite to gotowe rozwiązanie w przypadku całkowitego braku uzębienia. W przypadku protez ruchomych mogą być one wykonane wyłączne z akrylu, ponieważ protezy szkieletowe opierają się na zdrowych zębach.
Kiedy ich nie ma, pozostaje albo wybór protezy z akrylu, albo proteza stała.
Protezy zębowe stałe
Protetyka stomatologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, oferując swoim pacjentom innowacyjne rozwiązania, które dla naszych przodków były surrealistyczne.
Przykładem jest uzupełnienie stałe oparte na implantach.
Protezy stałe są skierowane dla pacjentów, którzy nie potrzebują protez ruchomych i pragną uzyskać sztuczne uzębienie na stałe. Można tego dokonać za pomocą protez akrylowych, utwardzanych cementem dentystycznym lub klejem do dziąseł.
Innym rozwiązaniem w przypadku braku uzębienia są implanty – jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w świecie protetyki.
Implantologia stomatologiczna: cud techniki
Implantacje zębowe to pasjonujące zjawisko, które regularnie tworzymy w naszej klinice.
Implanty zębowe mocuje się za pomocą tytanowych śrub, wkręcanych w kość. Zabieg musi odbyć się maksymalnie do 60 dni po usunięciu zęba – w przeciwnym wypadku kość może zaniknąć. Następnie przytwierdzamy do nich łącznik oraz koronę zęba, która nie różni się niczym od naturalnego uzębienia pacjenta. Zabieg odbywa się przy miejscowym znieczuleniu, które zapewnia komfort i brak bólu!
Wadą implantów jest niewątpliwie ich koszt, ale efekt jest absolutnie bezcenny.
Jak wygląda proteza na implantach?
Usługi protetyczne umożliwiają mocowanie protez stałych na implantach. Jest to rozwiązanie bardziej kosztowne niż proteza szkieletowa lub akrylowa, ale za to zapewnia największą stabilność i komfort, oferując również doskonałą estetykę.
Pacjent może cieszyć się wyglądem naturalnego uzębienia i rozgryzać nawet najtwardszy pokarm bez obaw o przesuwanie się protezy, zanikanie kości czy blokowanie smaku.
Uzupełnienia protetyczne
Do uzupełnień protetycznych zaliczamy:
- licówki,
- korony protetyczne,
- mosty porcelanowe.
Uzupełnienia protetyczne są trwałe oraz bezpieczne dla zdrowia. Stosuje się je zarówno na zębach zdrowych, jak i implantach. Muszą być mocowane na zębach z tkanką powyżej poziomu kości. Tylko wtedy mogą skutecznie odtworzyć koronę zęba, nadając mu pożądany kształt oraz wygląd.
Korona porcelanowa
Korona porcelanowa to jeden z rodzajów korony protetycznej, uzupełniającej braki w wypełnieniu zęba. Opiera się na pozostałych zębach lub implantach. Może być wykonana w całości z porcelany, na strukturze metalowej lub w przypadku koron protetycznych tymczasowych – z akrylu.
Jedną z odmian korony protetycznej jest licówka – cienka nakładka, pokrywająca widoczną dla otoczenia powierzchnię zęba. Nadaje mu w ten sposób kształt oraz wybraną przez pacjenta barwę.
Mosty porcelanowe
Mosty porcelanowe uzupełniają braki między zębami i są kilkoma koronami protetycznymi, złączonymi w całość. Filarem mostu jest naturalne uzębienie pacjenta lub implanty.
Mosty mogą być wykonane z porcelany (mosty porcelanowe) lub porcelany z domieszką metalu.
Protetyka przyjacielem człowieka
Proteza szczękowa to wybór na długie lata. Kieruj się zarówno czynnikami estetycznymi, jak i funkcjonalnymi. Zadbaj o komfort użytkowania, stabilność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia. Z rozwagą dobieraj protetyków i zapewnij sobie najlepszy wybór.
Protetyka stomatologiczna czyni cuda, jednak tylko przez sprawdzonych specjalistów. Wybieraj mądrze!