Implanty zębowe – pytania, na które mamy odpowiedzi!
Implantologia stomatologiczna budzi wiele pytań, na które nie wszyscy znają odpowiedź. Wykorzystując wiedzę i własne doświadczenie, zgromadziliśmy je w jednym miejscu! Sprawdźmy, czym zajmuje się implantologia stomatologiczna, dlaczego organizm odrzuca implanty zębowe i jak należy o nie dbać!
Implantologia stomatologiczna – czym jest?
Ludzka jama ustna gromadzi 32 zęby. Ze względu na budowę, kształt oraz rozmieszczenie – pełnią różne funkcje. Zęby są naszymi pomocnikami, za których jesteśmy odpowiedzialni.
Niestety nie wszystkim się to udaje…
Rzeczywistość kliniki stomatologicznej pokazuje, że coraz więcej osób nie może cieszyć się pełnym uzębieniem. Z kolei ci, którzy je posiadają, doświadczają problemów spowodowanych niewłaściwą higieną, wadami zgryzu, urazami lub zmianami chorobotwórczymi.
Implantologia stomatologiczna pozwala na odbudowanie brakującego uzębienia za pomocą implantów. Wymaga specjalistycznego wykształcenia oraz współpracy ekspertów z różnych dziedzin stomatologii i medycyny. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać pełny, naturalny i zdrowy uśmiech bez korzystania z protezy szczękowej.
Implantologia stomatologiczna rodzi mnóstwo pytań, na które z przyjemnością odpowiemy!
Co to są implanty zębowe?
Implantologia stomatologiczna bazuje na wykorzystywaniu implantów, w celu uzupełnienia brakujących zębów.
Implanty zębowe to sztuczne korzenie zębów, które zastępują naturalne uzębienie. Uzupełniają one ubytki pojedyncze lub całe łuki zębowe. Umieszczane są w kości wyrostka zębowego na stałe, co gwarantuje pełną stabilność. Implanty stomatologiczne pełnią również rolę podtrzymującą dla mostów protetycznych lub protez zębowych, jeśli pacjent nie posiada wystarczającej ilości własnego uzębienia.
Jak wyglądają implanty zębowe?
Budowa implantów stomatologicznych jest bardzo prosta. Składają się one z:
- Trzonu implantu
- Łącznika
- Korony
Trzon implantu wkręcany jest w kość, a łącznik jest elementem, na którym możliwe jest zainstalowanie korony zęba, odpowiadającej walorom estetycznym pacjenta. Implantologia stomatologiczna wyróżnia dwa rodzaje implantów: jednoczęściowe i dwuczęściowe.
Pierwsze składają się z korony i trzonu, połączonego z łącznikiem. W przypadku drugich – trzon i łącznik stanowią oddzielne elementy.
Implanty – z czego są wykonane?
Zęby człowieka wykonują tytaniczną pracę, nie mając chwili wytchnienia. Nic więc dziwnego, że implanty zębowe najczęściej są wykonane właśnie z…
Tytanu!
Badanie pokazują, że tytan charakteryzuje się dużą biokompatybilnością (przyjazność dla tkanek w jamie ustnej) i osteointegracją (integracją z kością). Tytan jest nie tylko doskonale tolerowany przez organizm, ale jest także bardzo trwały.
Rodzaje implantacji zębowych
Implantologia stomatologiczna wyróżnia różnorodne systemy umieszczania implantów w kość. Jednym z najczęściej spotykanych jest forma śrubowa, która pozwala na mocne zakotwiczenie sztucznego uzębienia.
W naszej klinice Totumedica dobieramy implanty zębowe, kierując się m.in.:
- Potrzebami pacjentów.
- Budową anatomiczną jamy ustnej.
- Strukturą uzębienia pacjentów.
- Pożądanym efektem funkcjonalnym i estetycznym.
- Indywidualnymi uwarunkowaniami pacjentów.
- Wszelkimi dolegliwościami, chorobami i wadami (np. zgryzu).
Profesjonalna implantacja zębowa jest zawsze poprzedzona wnikliwym wywiadem oraz zapoznaniem się z oczekiwaniami pacjenta.
Kiedy wymieniać implanty zębowe?
Teoria mówi, że implanty zębowe są wszczepiane na całe życie. Jednak, posługując się teorią, moglibyśmy powiedzieć, że nasze naturalne uzębienie powinno być z nami do końca życia. Gdyby tak było, implantologia stomatologiczna nigdy by nie powstała…
Człowiek podlega różnym czynnikom i bodźcom zewnętrznym, które oddziałują na organizm, jego tkanki i narządy. Również na zęby i implanty! Ich żywotność bardzo mocno zależy od higieny jamy ustnej. Oprócz tradycyjnej szczoteczki warto nabyć preparaty pomocnicze oraz zasięgnąć informacji u stomatologa, na temat metod czyszczenia implantów, które posiadasz.
Ponadto regularnie kontroluj stan implantów zębowych. Istnieje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, które im wcześniej wykryte, tym są łatwiejsze do wyleczenia. Wizyty w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się minimum dwa razy w roku.
Jak czyścić implanty?
Tak, jak zęby naturalne, tylko dłużej, dokładniej i lepiej.
Oprócz klasycznego szczotkowania zalecamy korzystanie z miękkich nici dentystycznych lub szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych.
Dlaczego organizm odrzuca implanty?
Jeśli w Twoim przypadku implantologia stomatologiczna nie działa, warto się zastanowić, czy przypadkiem nie należysz do osób z grupy ryzyka, które szczególnie powinny rozważyć zastosowanie implantów zębowych.
Sprawdźmy, dlaczego organizm odrzuca implanty!
- Posiadasz niewystarczającą ilość tkanki kostnej.
- Zmagasz się z chorobami kości, które pogarszają jakość tkanki.
- Doświadczasz chorób jamy ustnej (np. parodontoza).
- Masz zbyt mało miejsca na koronę implantu stomatologicznego.
Natomiast przeciwwskazaniami do stosowania implantów zębowych są objęte osoby:
- Nadużywające nikotyny i alkoholu
- Chorujące na cukrzycę.
- Z ciężkimi chorobami serca
- Z obniżoną odpornością układu immunologicznego
- Zmagające się z chorobami o podłożu psychicznym (np. bruksizm – zgrzytanie zębów)
Zastosowanie implantów w powyższych przypadkach jest możliwe, ale wymaga właściwych środków przygotowawczych, o których stomatolog musi poinformować pacjenta.
Dlaczego implanty zębowe są takie drogie?
Cena implantów zębowych jest ustalana indywidualnie i zależy od ich rodzaju oraz zastosowanego systemu mocowań.
Implanty zębowe to jakość, która musi mieć swoją cenę. Znajduje się w niej nie tylko koszt materiału, ale również umiejętności specjalisty , który zapewnia zyskanie uzębienia na całe życie.
Co lepsze – implanty, czy proteza?
Mieszkając w mieście, wybrałbyś rower, czy samochód?
Pierwszy ma wiele walorów (chociażby finansowych), ale w dłuższe perspektywie czasu, z praktycznego punktu widzenia – samochód zdecydowanie zwycięża.
Podobnie jest w wyborze implantów lub protezy .
Proteza jest zabiegiem mniej inwazyjnym i nie tak kosztownym, jak implanty. Jednak to właśnie implanty zębowe zapewniają większą stabilność, komfort użytkowania oraz w przypadku właściwej higieny jamy ustnej – uzębienie na całe życie!
Implantacja zębowa nie zna ograniczeń
Medycyna jest fascynującą dziedziną życia. Na każdym kroku udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Doskonałym przykładem jest implantologia stomatologiczna, która za pomocą uzupełnienia braków zębowych, przywraca ludziom wiarę w siebie i podnosi poziom własnej wartości. Klinika Totumedica rekomenduje implantacje zębowe, które są bezbolesne i trwają mniej niż godzinę. To niewielka cena za zyskanie pełnego uśmiechu, o którym tak długo marzyłeś.