Jak sport kształtuje nasz umysł i ciało?
Czemu uprawianie sportu jest ważne? Jakie korzyści niesie za sobą sport?
Od zawsze mówi się, że sport to zdrowie. Mimo, że jest kontuzyjny, to ma bardzo dużo zalet. Okazuje się, że nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym.
Z różnego rodzaju badań i testów wynika, że sport wspomaga procesy myślowe, spowalnia procesy demencji, wpływa na poprawę funkcjonowania poznawczego (koncentrację, pamięć, zdolność uczenia się). W związku z tym polecany jest dla wszystkich – niezależnie od wieku.

Sport dla dzieci
Najmłodsi bardzo często są bardzo aktywni- i dobrze. Należy jak najbardziej wspierać i umożliwiać im to. Powodów jest bardzo wiele. Oprócz zdrowia i prawidłowego rozwoju, odgrywa istotną rolę w kształtowaniu charakteru oraz zachowań. Sport pokazuje dzieciom, że nie zawsze w życiu jest się zwycięzcom. Jasne, szkoda kiedy maluszki przegrywają mecz. Jednak za każdym kolejnym razem, będą silniejsze. Z biegiem czasu będą rozumiały ten schemat. Co za tym idzie zaczną kumać tą grę jak i fakt, że ciężka praca na treningach przynosi efekty i daje większą szansę na wygraną. Tutaj pojawia się kilka kolejnych cech – systematyczność, determinacja, zaangażowanie, mobilizacja. Dodatkowo nauka pracy w grupach, jak i integracja z rówieśnikami. Nawet jeśli dziecko uprawia sport indywidualny często treningi odbywają się w grupach, gdzie ma szansę poznać innych zawodników i z nimi współpracować.
Wpływ na dorosłe życie
Myślisz, że sport ma jakiś oddźwięk na dorosłe życie? Ba! Zdecydowanie tak. Każdy może mieć swoje zdanie na ten temat. Natomiast sama jestem na to dowodem. Sport od zawsze odgrywał w moim życiu ważną rolę. To właśnie dzięki aktywnościom (i oczywiście tacie, który zaszczepił we mnie tą miłość) posiadam wiele cech, które pomagają mi w codziennym życiu. Sport wykształcił we mnie siłę woli, determinację, wytrzymałość, systematyczność, ciężką pracę, chęć i zdolność walki o swoje marzenia. Nie raz też poczułam smak porażki, dzięki czemu łatwiej godzę się z niepowodzeniami na co dzień. Nie mogę zapomnieć o tym, że dzięki mojej aktywności fizycznej poznałam mnóstwo ludzi, a z niektórymi utrzymuję kontakt do dziś.

Bądź aktywny
Dorosłe życie zdecydowanie jest bardziej wymagające od nas. Nie bierzmy tego jednak za wymówkę. Siedzący tryb życia, stres, natłok obowiązków sprawiają, że człowiek potrzebuje od tego odpocząć. Oczywiście relaks jest wskazany. Można też praktykować medytację, która zdecydowanie pozytywnie wpływa na wyciszenie. Natomiast sprawdzi się także wyjście na siłownie, zajęcia lub do parku pobiegać. Aktywność jaką wykonujemy zależy tylko od nas. To, że cały instagram chodzi na siłownię, nie oznacza, że Ty też musisz. Należy sprawdzać różne sporty i wybrać ten, który sprawia przyjemność. Ja kocham mocny wycisk, ciężary, ciężką pracę, a nie odnajduję się kompletnie na zajęciach tanecznych. Dlatego chodzę na trening funkcjonalny, a nie na zumbę (mimo, że też potrafi dać w kość). Nie ograniczaj się! Możliwości jest naprawdę mnóstwo, wystarczy poszukać.

Uaktywnij całą rodzinę
Podczas aktywności w łatwy sposób można się zintegrować. W związku z tym to idealna chwila na budowanie relacji. Dla dzieci rodzice i dziadkowie są przykładem, dlatego warto zadbać, aby był on jak najlepszy. Odłożmy elektronikę, cieszmy się chwilą i możliwością spędzenia wspólnie czasu. Dzięki temu można połączyć przyjemne z pożytecznym.
Sport dla seniorów
Niestety, z wiekiem mamy coraz mniej sił. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze powinny zamknąć się w domu, a ich dzień ograniczać do programu telewizyjnego. Nie pozwólmy na to! Każda aktywność osób starszych jest cenna. Krótki spacer, proste ćwiczenia, a nawet samo przebywanie na świeżym powietrzu. Wszystko to ma pozytywny wpływ na samopoczucie seniorów, ich aktywność życiową, proces starzenia się, a także zdrowie. Dbajmy o osoby starsze i zachęcajmy je do różnych aktywności.

Nie ważne ile masz lat, jaki sport sprawia Ci przyjemność. Ważne, żeby być aktywnym i zachęcać do tego innych. Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu 🙂 Ze sportowymi pozdrowieniami, Paula.